Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 471/2023 z dnia 14 września 2023 r., sygn. DI/100000/43/828/2023

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne a wartość posiłków udostępnianych pracownikom

Na podstawie art. 34 ust. 11 ust. 5 ustawy 2 dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz-221 ze zm.), w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U z 2023 r. poz.1230 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 1 sierpnia 2023 r. 

  • za nieprawidłowe w części dotyczącej nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości dofinansowania przez pracodawcę pracownikom do programu realizowanego poprzez vouchery/bony udostępniane pracownikom.
  • za nieprawidłowe w części dotyczącej nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości posiłków udostępnianych pracownikom w części finansowanej przez pracodawcę.

Uzasadnienie

W dniu 1 sierpnia 2023 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek o wydanie Interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 i ustawy z arna 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony poprzez dokonanie dodatkowej opłaty dnia 23 sierpnia 2023 r. Wnioskodawca wskazuje, że należy do grupy spółek działających w sektorze chemicznym.

Spółka zatrudnia osoby fizyczne na podstawie umów o pracę i z tego tytułu umożliwia swoim pracownikom korzystanie z następujących świadczeń: pakiety medyczne, grupowe ubezpieczenie na życie oraz karty sportowe. Spółka pokrywa w całości, w wariancie podstawowym, wartość grupowego ubezpieczenia na życie, wartość pakietu medycznego w wariancie oraz 70% wartości karty sportowej, natomiast pracownicy mają możliwość, za dodatkową opłatą po ich stronie, rozszerzyć zakres danego świadczenia Wnioskodawca chciałby udostępniać pracownikom ww. świadczenia, w wariancie podstawowym, za częściową odpłatnością po ich stronie, która będzie wynosić … zł miesięcznie z tytułu korzystania z każdego z wybranych świadczeń. Pozostałą wartość świadczenia (wariant podstawowy) pokryje…… Powyższe będzie oznaczało, ze pracownicy będą nabywać poszczególne świadczenia na zasadach korzystniejszych (preferencyjnych), niż ceny rynkowe, właśnie z uwagi na częściowe finansowanie kosztów świadczeń przez samego Wnioskodawcę. Jednocześnie kwota pokrywana przez danego pracownika będzie niższa niż koszt, który będzie ponosić Spółka w związku z zakupem towarów lub usług stanowiących świadczenie, a który to pracownik musiałby ponieść, gdyby zdecydował się nabyć daną usługę/towar we własnym zakresie. Wartość świadczenia pokrywana przez pracowników (tj. zł miesięcznie z tytułu korzystania z danego świadczenia) będzie potrącana z ich wynagrodzenia, za uprzednią zgodą pracownika na dokonywanie takiego comiesięcznego potrącenia, jednocześnie Spółka uwzględni w Regulaminie wynagradzania (dalej: Regulamin) zapisy, które będą przewidywały uprawnienie pracowników do nabywania od Wnioskodawcy świadczeń w postaci usług i towarów po cenach niższe niż detaliczne (tj. za kwotę niższą niż kwota, za którą zostaną one nabyte przez Spółkę).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00