Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.154.2023.2.AMO

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 listopada 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju oraz prowadzi Pan działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wykonuje Pan działalność polegającą na pracach informatycznych, których dotyczy wniosek od (…) 2019 r.

Dochody opodatkowuje Pan podatkiem liniowym, w 2022 r. wg zasad ogólnych (skala podatkowa), od stycznia 2023 r. podatkiem liniowym.

Głównym przedmiotem Pana działalności jest wytwarzanie programów komputerowych. Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb Zleceniodawcy, poprzez projektowanie, implementację, testy, wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych i produkcyjnych. W dalszych etapach świadczone są usługi wsparcia i rozwoju wdrożonego Oprogramowania.

Zlecenia realizowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie są wykonywane pod kierownictwem Zleceniodawcy. Ma Pan możliwość wykonywania zleceń zdalnie, w różnych miejscach oraz czasie, a także nie jest Pan związany sztywnymi godzinami pracy.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie posiadanej wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, realizuje Pan zlecenia na rzecz swoich Zleceniodawców.

Na potrzeby opisu stanu faktycznego podzielił Pan swoją działalność na poszczególne etapy:

1.Planowanie, analiza i projektowanie Oprogramowania - szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego Zleceniodawcy lub użytkowników programu, zapoznanie się ze specyfiką jego branży oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji;

2.Praca i nadzór nad wytworzeniem programu i jego implementacja – tworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Zleceniodawcy lub użytkownika programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania. Wsparcie Zleceniodawcy podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania Oprogramowania związane z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania Oprogramowania oraz poprawą tychże błędów.

3.Praca nad rozwojem oprogramowania - integracja oprogramowania z innymi systemami oraz wsparcie wdrożenia aktualizacji oprogramowania, praca nad kompatybilnością wytworzonego Oprogramowania z systemami zewnętrznymi Zleceniodawcy. Wraz z dalszym rozwojem funkcjonalności związanych z Oprogramowaniem wymagane jest: zebranie wymagań i uwag użytkowników wraz z wykonaniem stosownej dokumentacji, wykonanie aktualizacji komponentów/wtyczek i silnika oprogramowania, nadzór i optymalizacja oraz wykonywanie kopii bezpieczeństwa bazy danych, testy poprawności działania oprogramowania, dostosowanie każdej aktualizacji do różnych systemów, opracowanie raportów i zestawień zrealizowanych prac rozwojowych.

Wskazuje Pan, że w ramach prowadzonych prac twórczych stworzył lub rozwinął Pan m.in. następujące programy komputerowe w postaci: (…).

W wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe tj. Oprogramowanie - utwory na gruncie art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 z późn. zm. - dalej jako: ustawa o PAIPP") będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o PAIPP programy komputerowe mogą być wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi. Podkreślenia wymaga, że przedmiotem ochrony na zasadach przewidzianych w powyższych regulacjach jest również utwór w wersji nieukończonej od momentu utrwalenia.

Przedmioty praw autorskich jakimi są programy komputerowe, podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. Ministerstwa Finansów dotyczącego preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX: pojęcie "program komputerowy" nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs, a także tezami znajdującymi się w doktrynie naukowej jak i w orzecznictwie, stanowiącymi, że:

-materiały są traktowane jako jeden ze sposobów wyrażenia programu komputerowego, pod warunkiem że są szczegółowe w stopniu umożliwiającym postępującemu rutynowo programiście "zakodować" je do postaci kodu źródłowego bądź przeprowadzić tę operację za pomocą odpowiedniego oprogramowania (A. Michalak red., Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 - art. 74);

-nie ma natomiast znaczenia, jaki kształt bądź formułę przybiorą w konkretnym przypadku przygotowawcze materiały projektowe, przykładowo mogą być to odręczne notatki, wydruk, dokumentacja techniczna, wytwórcza bądź użytkowa (wyr. SA w Łodzi z 4 lutego 2010 r., I ACa 912/09, niepubl.; wyr. SA w Łodzi z 27 lutego 2013 r., I ACa 1157/12).

Wobec tego, mając na względzie szeroką definicję programu komputerowego twierdzi Pan, że każdy ze wskazanych efektów prac stanowi utwór i jest objęty ochroną w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wybranie rozwiązań dedykowanych wyłącznie potrzebom Zleceniodawcy lub konkretnego użytkownika, kompatybilnych z jego branżą oraz rzeczywistością jego działalności, wskazuje jednoznacznie na niepowtarzalność wytworzonego programu.

Pracując nad wytworzeniem Oprogramowania nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji.

W ramach działalności zdobywa, poszerza i łączy Pan interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania stworzonych przez niego systemów i aplikacji.

Wytwarzane przez Pana Oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie, czynność programowania (tworzenia lub zakup kodu źródłowego), nadzór oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych.

Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Przenosi Pan ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy ustnej lub pisemnej o świadczenie usług. Przeniesienie praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy jest odpłatne. Przeniesienie praw autorskich następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego i powstałych materiałów, zestawień, dokumentacji, notatek. Wyodrębnienie programu komputerowego (Oprogramowania, programu) następuje w momencie jego ukończenia. Przekazuje Pan program Zleceniodawcy, a Zleceniodawca go przyjmuje.

Potwierdzeniem przeniesienia tych praw jest fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go na wskazanym przez Zleceniodawcę miejscu w chmurze oraz przekazanie całej wytworzonej dokumentacji projektowej wg sposobu ustalonego ze Zleceniodawcą (jako wiadomość e-mail lub umieszczone w chmurze).

Faktury nie wyodrębniają wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych, gdyż taki obowiązek nie wynikał z umowy ani ustaleń stron. Osiąga Pan dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej z tytułu ich sprzedaży (Przychody IP Box).

Podsumowanie

Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Zleceniodawców. Pana działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów posiadanej przez Pana wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia programu komputerowego, kończą się pozytywnym wynikim, którego efektem jest Oprogramowanie.

Wykorzystuje Pan te wyniki we wszystkich efektach Pana pracy. Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac twórczych są kwalifikowane przez Pana jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( tekst jedn.: Dz. U. Z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.) bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego lub poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez Zleceniodawcę).

W podsumowaniu należy uznać, że projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu czynności o charakterze informatycznym popartych Pana wiedzą i umiejętnościami. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana Zleceniodawcy.

Zamierza Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, za okres od roku 2019 i w latach kolejnych.

Podkreśla Pan jako istotne, że w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej dokonuje Pan wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box). Wyodrębnionymi Prawami IP Box są majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania.

Ponosi i może ponosić Pan także szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania, takie jak:

1.Koszty podwykonawców związane bezpośrednio z tworzeniem oprogramowania, zakupu kodu źródłowego, testowaniem prototypów;

2.Opłaty za serwer/hosting tj. za usługi dostawców hostingu (zakup, utrzymanie serwerów, zarządzanie) w celu m in. przeprowadzania testowych wdrożeń wytwarzanego oprogramowania ;

3.Opłaty za (...) tj. narzędzi potrzebnych w ramach tworzenia oprogramowania ;

4.Opłaty za (...) tj. narzędzia do zbierania, przetwarzania i analizy logów wytwarzanego oprogramowania (Koszty IP Box).

Z punktu widzenia prawnego, umowy zawierane przez Pana ze Zleceniodawcami, w ramach których zobowiązuje się Pan wytworzyć i przenieść na Zleceniodawcę prawa do Oprogramowania (Umowy), kwalifikowane są jako umowy o świadczenie usług.

Efektem, do stworzenia którego zobowiązuje się Pan na podstawie zawieranych Umów, jest dedykowane Oprogramowanie. Celem umożliwienia korzystania Zleceniodawcy z wytworzonego Oprogramowania, przenosi Pan na Zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do tworzonego Oprogramowania. Nie wyklucza Pan podjęcia współpracy z nowymi Zleceniodawcami (klientami).

Rodzaj i funkcjonalności tworzonego Oprogramowania mogą być zróżnicowane, z tym jednak zastrzeżeniem, że opisany we wniosku charakter prowadzonej przez Pana działalności pozostanie niezmieniony; nie ulegnie zmianie także rodzaj i źródło uzyskiwanych dochodów z tytułu sprzedaży Oprogramowania.

Co istotne, ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazuje Pan, że ponosi Pan również odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 i nast. k.c. W szczególności należy podkreślić, że umowy łączące Pana ze Zleceniodawcami nie noszą znamion umowy o pracę, w tym nie działa Pan pod kierownictwem Zleceniodawcy ani w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę. Rola Zleceniodawcy ogranicza się do wskazania ogólnych kierunków działań Wnioskodawcy i analizy wymagań w zakresie dedykowanego mu Oprogramowania oraz ram czasowych, w których jest Pan zobowiązany skończyć dany projekt, produkt lub proces. Różnica pomiędzy ustalonymi w powyższy sposób Przychodami IP Box i Kosztami IP Box stanowić będzie dochód Wnioskodawcy z Praw IP Box (Dochód IP Box).

Pozostały dochód osiągany przez Pana podlegał będzie opodatkowaniu PIT na zasadach przyjętych w danym okresie rozliczeniowym.

Jak zostało już wspomniane, wyodrębnia Pan w prowadzonej ewidencji pozarachunkowej prawa autorskie do Oprogramowania (Prawa IP Box), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT. W przedmiotowej ewidencji dokonuje Pan wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Dokonuje Pan również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Stosowanie ewidencji umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (twórczej) nie podejmuje Pan działalności obejmującej badania naukowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Uzupełnienie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

W odpowiedzi na wezwanie z 23 listopada 2023 r. doprecyzował Pan opis okoliczności sprawy poprzez udzielenie odpowiedzi na zadane przez Organ pytania.

Pana wniosek oraz opis stanu faktycznego dotyczy lat 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023.

Wniosek dotyczy również zdarzeń przyszłych; przyszłe stany faktyczne nie będą odbiegały od opisanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

1)Przychody z działalności gospodarczej opodatkował Pan w następujących formach:

-2019 zasady ogólne, podatek wg skali (zgodnie z art. 27 ustawy o pit);

-2020 podatek liniowy (zgodnie z art. 30c ustawy o pit);

-2021 podatek liniowy (zgodnie z art. 30c ustawy o pit);

-2022 podatek wg skali (zgodnie z art. 27 ustawy o pit);

-2023 podatek liniowy (zgodnie z art. 30c ustawy o pit).

2)Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania odbywa się w ramach prac rozwojowych tj. w ramach działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich. Ww. czynności podejmuje Pan w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia innowacyjnych zastosowań, zatem działalność ta stanowi prace rozwojowe w rozumieniu w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jak również wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o pit.

3)W ramach prowadzonej działalności nabywał Pan od innych podmiotów wyniki prac badawczo-rozwojowych, w formie kodu źródłowego wraz z prawami autorskimi. Były to procedury realizujących określone zadania (innowacyjne oprogramowanie), które łączył Pan w ramach projektu tworzonego na zlecenie Klientów.

4)W ramach działalności gospodarczej wytwarza, rozwija i ulepsza Pan kwalifikowane prawo własności intelektualnej, będące autorskim prawem do programu komputerowego.

5)Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku powstawało od 2019 r. i nadal powstaje do dnia bieżącego (tj. 30.11.2023 r.). Planuje Pan pracować nad nim w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w kolejnych latach w ramach negocjowanych i podpisywanych kontraktów.

6)Uczestniczy Pan we własnych pracach polegających na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania, przy czym w ich toku korzystał Pan również z kodu źródłowego (gotowych procedur) nabywanego od innych podmiotów.

7)We wniosku nie było użyte stwierdzenia „Nowe oprogramowanie” a jedynie „Oprogramowanie”. Oprogramowanie może dotyczyć nowego produktu lub systemu, nowej funkcjonalności, nowego modułu, modyfikacji.

8)Jest Pan wyłącznym twórcą Oprogramowania, o którym mowa we wniosku tj. wyłącznie Pan posiada prawa autorskie do ww. utworu. Klienci podpisują kontrakt z Panem (w ramach Pana działalności gospodarczej) na stworzenie od zera zamówionego produktu, systemu, funkcjonalności, modułu, modyfikacji. Kupując fragmenty oprogramowania od innych podmiotów, nabywał Pan od nich prawa autorskie do tej części utworu.

9)W ramach prac zajmuje się Pan tworzeniem programu komputerowego, jeśli jednak Klient potrzebuje ulepszenia lub zmodyfikowania już wytworzonego oprogramowania to również tego rodzaj usługę może Pan wykonać na jego zlecenie.

10)W związku z tym, że tworzy Pan cały produkt to jest Pan wyłącznym jego właścicielem, aż do momentu przekazania praw autorskich Klientowi, wraz z wytworzonym oprogramowaniem. Prawa autorskie przekazywane są zgodnie z podpisanymi kontraktami po zakończonym projekcie lub każdorazowo po zakończonym etapie, wykonanych funkcjonalności, modyfikacji fragmentu lub całości oprogramowania. Przeniesienie praw autorskich na Klienta może następować w etapach – przy zakończeniu prac nad danym etapem funkcjonalności oprogramowanie jest udostępniane Klientowi, wystawiana jest faktura wraz z którą przenosi Pan prawa autorskie do tego etapu/modułu projektu.

11)W ramach realizacji zlecenia Klientów wymyśla, planuje i poszukuje Pan pomysłów, sprawdza Pan najnowsze trendy w programowaniu, dostępne platformy, dyskutuje Pan na forach branżowych o potrzebach i możliwościach oprogramowania itp. aby opracować najlepsze rozwiązania dla danego projektu. Wykorzystywane technologie zależą od założeń projektu, używa Pan języków programowania: (…). Oryginalność tworzonego oprogramowania wynika z połączenia różnorodnych technologii oraz spersonalizowanego podejścia do potrzeb klienta. Kod, który jest napisany, jest dostosowany do indywidualnych wymagań projektu i klienta, oferując rozwiązania niestandardowe, które nie są dostępne na rynku. To właśnie unikalne połączenie technologii, formy i celu, które wyróżnia Pana oprogramowanie spośród istniejących rozwiązań.

12)

a) Głównym celem Pana działalności w każdym ze wskazanych lat tj. od 2019 r. do 2023 r., jest tworzenie innowacyjnego oprogramowania, spełniającego potrzeby Klientów, z zastosowaniem najnowszych trendów i technologii programistycznych. Cel ten przyświeca Panu od początku działalności, zaś źródłem finansowania prac są dochody ze sprzedaży praw autorskich do ww. oprogramowania jak również dochody z działalności gospodarczej innej niż dochody z IP Box.

b) Osiągnął Pan realizację celu jakim jest tworzenie innowacyjnego oprogramowania, w każdym z ww. lat. Klienci są zadowoleni z otrzymanych rozwiązań i wracają do Pana z nowymi zadaniami do implementacji. Współpracuje Pan z zespołem indywidualnych programistów, dzięki czemu jest Pan w stanie realizować duże projekty, których indywidualnie nie mógłbym Pan wykonać w krótkim czasie. Nakłady finansowe na opracowanie konkretnych, innowacyjnych rozwiązań zależą od wielkości projektu i stopnia jego złożoności. Tworzenie niektórych programów wiąże się z dużymi nakładami finansowymi z uwagi na zakup wyników prac rozwojowych od innych podmiotów, wraz z prawami autorskimi do kodu źródłowego. Nakłady rzeczowe w każdym z lat podatkowych były nieznaczne – był to w głównej mierze zakup sprzętu komputerowego do pracy.

c) Systematyczność to codzienna praca badawcza prowadzona w zakresie zlecanych do rozwiązania problemów, opracowania funkcjonalności zadanych przez Klienta.

d) Realizacja poszczególnych zadań wymaga czasami utworzenia listy kolejnych kroków koniecznych do wykonania w celu realizacji oprogramowania, modułu, funkcjonalności, modyfikacji, uprawnienia. Taka lista może być nazwana harmonogramem. Na życzenie klienta w niektórych przypadkach definiowane są ramy czasowe dotyczące realizacji wybranych zadań, modyfikacji, usprawnień, modułów, oprogramowania. Takie ramy czasowe mogą być nazwane harmonogramem. Na potrzeby realizacji niektórych projektów były tworzone robocze harmonogramy, służące w głównej mierze do ustawienia kolejności realizowanych zadań i określania ram czasowych.

13)

a) Ukończył Pan studia na kierunku Informatyka. Posiada Pan praktyczną wiedzę, umiejętności programistyczne i wszelkie kwalifikacje stosowne do wykonywania zleceń, które zdobył Pan na różnego rodzaju kursach, konferencjach i szkoleniach, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, w internecie, w czasopismach branżowych, książkach tematycznych. 

b)  W pracy wykorzystuje Pan różnorodne umiejętności i wiedzę z obszaru programowania, projektowania interfejsów użytkownika (…) oraz zarządzania projektem. Tworzy Pan rozwiązania przy użyciu innowacyjnych technologii, takich jak (…), najnowsze biblioteki i (…) programistyczne, umożliwiające tworzenie oprogramowania bardziej efektywnego i nowatorskiego. Opracowywane przez Pana oprogramowanie wyróżnia się poprzez łączenie i rozwijanie nowych funkcjonalności technologii programistycznych, co umożliwia wprowadzenie innowacyjnych zastosowań i usprawnień. Stosowanie najnowszych narzędzi programistycznych oraz wykorzystywanie coraz bardziej zaawansowanych technik pozwala na stworzenie interfejsów użytkownika bardziej interaktywnych, optymalizację kodu dla szybszego działania aplikacji, a także umożliwia elastyczne dostosowywanie oprogramowania do indywidualnych potrzeb Klientów. Te nowatorskie rozwiązania są rezultatem adaptacji i wykorzystania nowych funkcji, które wyłaniają się z rozwoju technologicznego, co nadaje moim produktom charakterystyczny, innowacyjny wymiar w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami na rynku.

c) Miejsce, w którym wykorzystuje Pan posiadaną wiedzę to siedziba Pana działalności. Jako autor utworów dokonuje Pan selekcji niezbędnych rozwiązań, wykorzystuje Pan wiedzę w zależności od potrzeb realizowanego zadania. Cała Pana wiedza informatyczna jest każdorazowo angażowana do tworzenia oprogramowania. Sam kod źródłowy w formie bibliotek procedur przechowuje Pan na dysku Pana komputera oraz w chmurowych systemach wersjonowania kodu.

d) W działalności oferuje Pan:

·innowacyjne usługi programistyczne,

·spersonalizowane usługi w zakresie informatyki,

·usługi doradcze w obszarze integracji systemów informatycznych,

·koordynację działań wdrażania oprogramowania,

·analizę, przetwarzanie danych i opracowywanie zestawień i raportów,

·zarządzanie i optymalizację portali i stron internetowych,

·szkolenia z obszaru informatyki.

e) Pana usługi bazują na wykorzystywaniu innowacyjnych technologii programistycznych, takich jak (…) oraz (…). Ponadto aplikuje Pan w pracy na bieżąco zdobywaną wiedzę o nowych metodologiach, dobrych praktykach i konwencjach w branży, takimi jak (…).

f) Zaplanował Pan rozwój firmy i własnej marki (nazwiska), aby było rozpoznawalne i kojarzone z innowacyjnymi rozwiązaniami programistycznymi na lokalnym rynku.

g) Postawił Pan sobie cel produkcji na zlecenie innowacyjnego oprogramowania.

h) Przedsięwzięcie realizował Pan poprzez sukcesywne, systematyczne poszerzanie wiedzy i poznawanie nowoczesnych technologii programistycznych.

i) W wyniku podjętych działań powstała m.in. (…).

14)

a) W efekcie twórczej zmiany istniejącego programu komputerowego działa Pan na zlecenie właściciela praw autorskich do danego utworu – w Pana opinii finalnie nie powstają utwory zależne w rozumieniu art.2 ustawy o prawie autorskim, z uwagi na to, że prawa autorskie do Pana rozwinięcia/ulepszenia przekazuje Pan wraz z utworem za wynagrodzeniem Zlecającemu, będącemu właścicielem utworu pierwotnego. Dodatkowo, tworzy Pan nowe podprogramy (procedury, moduły, funkcjonalności), które są jedynie wywoływane z poziomu użytkownika i dotyczą systemu informatycznego, oprogramowania.

b) Jeśli w przyszłości uzyskiwałby Pan dochód z przeniesienia praw autorskich do utworów zależnych, chciałby Pan uwzględniać te dochody przy określaniu podstawy opodatkowania preferencyjną stawką podatku tj. 5%.

15)W Pana opinii wszystkie efekty Pana pracy, czyli oprogramowanie, które rozwija oraz ulepsza już istniejące programy stanowi utwór podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych gdyż:

-zawsze jest nowym opracowaniem o charakterze unikatowym i twórczym,

-nie jest efektem pracy odtwórczej, powtarzalnej,

-nie nosi znamion prac mających na celu jedynie utrzymanie działania projektów tzw. prac konserwacyjnych ani innych technicznych zadań nie programistycznych.

16)Efekty Pana prac zawsze są odrębnymi programami komputerowymi - rozpiętość projektów może być różna, jednak każdorazowo powstaje utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do którego posiada Pan majątkowe prawa autorskie. Oprogramowanie odznacza się oryginalnym, twórczym charakterem, nie jest efektem powtarzalnych czynności o charakterze technicznym. Wytworzone oprogramowanie jest innowacyjne, nieistniejące dotąd na rynku.

17)Warunki współpracy zdefiniowane zostały poprzez umowę, która między innymi reguluje kwestię przekazania praw autorskich. Zleceniodawca / Klient określa zapotrzebowanie na oprogramowanie, zaś podział na konkretne funkcjonalności stanowiące poszczególne utwory prowadzi Pan, jako osoba kompetentna do takiego działania. Czasem zapotrzebowanie odnosi się tylko do pojedynczej funkcjonalności (wąski projekt). Prawa autorskie przenosi Pan na Zleceniodawcę w całości wraz z wystawieniem faktury za wykonane oprogramowanie. Ten dokument, wraz z umową ustną lub pisemną, ustną lub bez, potwierdza przeniesienie praw autorskich na Zleceniodawcę.

18)Za wykonane oprogramowanie wystawia Pan na rzecz Zleceniobiorcy fakturę, która nie wyodrębnia oddzielnego wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do oprogramowania, gdyż umowa stanowi, że podejmuje się Pan usługi kompleksowego wytworzenia oprogramowania na zlecenie wg zadanej specyfikacji wraz z przeniesieniem praw autorskich na Zleceniodawcę.

19)Zleceniodawca opłaca fakturę za wykonywane oprogramowanie (w tym np. za etap obejmujący funkcjonalność import/eksport danych do chmury) wraz z przeniesieniem na niego praw autorskich. Jeśli wykonuje pan dodatkowe czynności poza obszarem umowy (np. Konsultacje ws. Integracji systemów informatycznych, czy testowanie oprogramowania na innej niż założona w projekcie platforma sprzętowa) – Klient otrzymuje za nie dodatkową fakturę.

20)W podstawie opodatkowania preferencyjną stawką podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o pit, zamierza Pan uwzględniać dochody osiągnięte ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art.30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o pit.

21)Poprzez sformułowanie „ewidencja pozarachunkowa” ma Pan na myśli odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o pit. W/w ewidencję, w której wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, prowadzi Pan na bieżąco od (…) 2019 r., czyli od rozpoczęcia produkcji innowacyjnego oprogramowania. Ewidencja została założona przed poniesieniem pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o pit.

22)Oblicza Pan wskaźnik nexus na podstawie ewidencji, o której mowa powyżej w pkt 21.

23)Pana zleceniodawcami / klientami byli do tej pory polscy podatnicy, podmioty mające rezydencję podatkową w kraju. Nie wyklucza Pan w przyszłości współpracy z kontrahentami zagranicznymi, jednak Pana usługi dotychczas były wykonywane wyłącznie w Polsce i planuje Pan nie zmieniać tego stanu rzeczy, tak więc ewentualne usługi dla kontrahentów zagranicznych będą w przyszłości świadczone w Polsce.

24)W okresach przyszłych będą występowały takie same okoliczności jak bieżący opis stanu faktycznego.

Pytanie

Czy dochód z opisanych prac polegających na tworzeniu, rozwijaniu i rozwoju Oprogramowania spełnia przesłanki do zastosowania preferencyjnej stawki podatku 5% jako dochód z IP Box?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, prace wykonywane przez Pana polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczorozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.

Stosownie do treści art. 5a ust. 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawodawca, definiując w art. 5a ust. 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe, odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumie się:

-badania podstawowe określone jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

-badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, należy rozumieć działalność obejmującą; nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, jest Pan dostawcą (wykonawcą) usług informatycznych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan prace programistyczne zlecone przez Klientów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności Zleceniodawcy.

Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny.

W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii.

Należy przy tym podkreślić, że prace opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, zmierzające do stworzenia i rozwoju Oprogramowania nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy przed którymi stawiany jest Pan, wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności.

Pana zdaniem, prawa IP Box tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Za takie ustawodawca w art. 30ca ust. 1 uPIT traktuje m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest jego ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W przedmiotowym wniosku, wskazał Pan, że przejaw Jego działań prowadzonych w ramach działalności gospodarczej stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ust. 38 ustawy o PIT. Pana praca spełnia bowiem definicje prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.). Wskazał Pan, że w ramach działalności m.in. „tworzy” i „rozwija” oprogramowanie, czego ustawodawca wymaga, aby uznać je za prace rozwojowe. Prawa autorskie realizowane przez Pana, są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art.. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt. 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. W takim przypadku wytwarza Pan program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega ono ochronie prawnej.

Zatem dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%.

Jest Pan osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwoju programów komputerowych na zlecenie. Przenosi Pan prawa autorskie do programów wytworzonych na Zleceniodawców za wynagrodzeniem, które jest zliczone jako składowa usługi. Ponosi Pan koszty, które mogą być uznane za bezpośrednie bowiem są związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania. Wobec czego jest Pan w stanie ustalić wskaźnik Nexus dla tworzonych IP. Ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności oraz nie działa Pan pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę. Zarówno tworzone jak i rozwijane (tworzone funkcjonalności implementowane w kod źródłowy) są chronione przez art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 30ca ust. 2, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.) w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach – tu podatkowych. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Z uwagi na to, że spełnia Pan wszystkie te wszystkie przesłanki, ma Pan prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:

- prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której wytwarza i rozwija Pan oprogramowanie;

- prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania odbywa się w ramach prac rozwojowych, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

 - w wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe tj. Oprogramowanie - utwory na gruncie art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

- efekty Pana prac stanowią odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

 - przenosi Pan ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy ustnej lub pisemnej o świadczenie usług. Przeniesienie praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy jest odpłatne.

- uzyskuje Pan dochody osiągnięte ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

- prowadzi Pan na bieżąco od (…) 2019 r., odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W prowadzonej ewidencji wyodrębnia Pan prawa autorskie do Oprogramowania (Prawa IP Box), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb tej ustawy. W przedmiotowej ewidencji dokonuje Pan wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Reasumując, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że może Pan zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, począwszy od 2019 r. oraz w latach kolejnych, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.

Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą się różnić od stanu/zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Pana stanowisko uznano za prawidłowe pomimo tego, że w treści własnego stanowiska przytoczył Pan przepis art. 5a ust. 38 i ust. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe uznano za oczywistą omyłkę, gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. przepisy nie istnieją. W zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem zastosowanie znajdują przepisy art. 5a pkt 38 i 39 ww. ustawy. Zatem, tutejszy Organ uznał, że jest to oczywista omyłka pisarska, niemającą wpływu na rozstrzygnięcie, co potwierdzają wskazane powyżej elementy wniosku ORD-IN.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

·zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.  

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00