Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.661.2023.2.NM

Skutki podatkowe wniesienia udziałów do fundacji rodzinnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów do fundacji rodzinnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

... (dalej: „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawca planuje utworzenie fundacji rodzinnej z siedzibą w Polsce (dalej: „Fundacja”), zgodnie z ustawą o fundacjach rodzinnych z dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.; dalej: „ustawa o fundacji rodzinnej”). Na moment złożenia niniejszego wniosku, akt założycielski fundacji nie został jeszcze sporządzony.

Planowane jest, że beneficjentami Fundacji będą Wnioskodawca, a także Jego żona i dzieci.

Fundacja może zostać zobowiązana do dokonywania świadczeń na rzecz beneficjentów w trybie określonym w statucie, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej.

Wnioskodawca zamierza wnieść do Fundacji posiadane przez siebie udziały w spółkach kapitałowych (dalej: „Spółki” w odniesieniu do wszystkich spółek, w których Fundacja będzie posiadała udziały), w tym w szczególności udziały w X sp. z o.o. z siedzibą w … (dalej: „X”; w odniesieniu do udziałów w tej spółce: „Y”) lub udziały w A sp z o.o. z siedzibą … (dalej: „A”) lub udziały w B Sp. z o.o. z siedzibą w … (dalej: „B”).

X jest polskim rezydentem podatkowym, działającym w branży … X jest przy tym udziałowcem polskich spółek posiadających … .

A jest polskim rezydentem podatkowym, działającym w branży ….

B jest polskim rezydentem podatkowym, działającym w branży ….

W przypadkach, w których wniesienie udziałów do Fundacji wymagałoby uzyskania zgód korporacyjnych, wniesienie udziałów nastąpiłoby po uzyskaniu odpowiednich zgód.

Ponadto, może zdarzyć się tak, że Fundacja obejmie nowo utworzone udziały w X w wyniku podwyższenia kapitału w X (dalej wszystkie udziały w Spółkach, objęte lub nabyte w sposób opisany powyżej zwane jako: „Udziały”).

W rezultacie, Fundacja stanie się udziałowcem Spółek.

Wnioskodawca, jako fundator Fundacji oraz beneficjent, wnosząc do niej udziały, nie otrzyma w zamian żadnych udziałów, certyfikatów lub innych instrumentów prawnych, które dawałyby Mu tytuł prawny do wniesionego do Fundacji majątku lub do otrzymania od Fundacji innego rodzaju świadczeń z tego tytułu. Udziały wniesione do Fundacji nie będą przeznaczone na pokrycie funduszu założycielskiego, lecz zostaną nieodpłatnie przekazane Fundacji.

Po wniesieniu udziałów do Fundacji, możliwa jest sprzedaż udziałów w X na rzecz zewnętrznego inwestora.

Wnioskodawca podejmuje obecnie pierwsze działania przygotowawcze do planowanej sprzedaży Udziałów w X na rzecz zewnętrznego inwestora. W szczególności, Wnioskodawca nawiązuje lub planuje nawiązać współpracę z doradcami transakcyjnymi, prawnymi i podatkowymi, a także aktywnie poszukuje potencjalnych inwestorów zainteresowanych zakupem udziałów w X. Celem działań podejmowanych obecnie przez Wnioskodawcę jest znalezienie potencjalnych nabywców, którzy będą gotowi nabyć udziały w X.

Obecnie nie jest możliwe określenie dokładnego terminu znalezienia inwestora, uzgodnienia warunków i przeprowadzenia sprzedaży udziałów. Sprzedaż udziałów jest zazwyczaj procesem długotrwałym.

Preferencją Wnioskodawcy jest, aby do sprzedaży udziałów w X doszło w momencie, gdy ich właścicielem będzie Fundacja. Na dzień złożenia niniejszego wniosku, nie jest rozstrzygnięte czy i kiedy dojdzie do zbycia udziałów w X. Niezależnie jednak od tego, intencją Wnioskodawcy jest, aby Jego majątek (w postaci Udziałów w X lub, po ich sprzedaży, ich równowartości w pieniądzu) został zgromadzony w Fundacji, był zarządzany przez Fundację w interesie jej beneficjentów (tj. w szczególności najbliższej rodziny Wnioskodawcy), a także aby Fundacja była gotowa do spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. W przypadku, gdy doszłoby do zbycia Udziałów w X, Wnioskodawca planuje, że Fundacja będzie dalej inwestować uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne w celu pomnażania majątku rodzinnego Wnioskodawcy.

Dodatkowo, w związku z wejściem w życie ustawy o fundacji rodzinnej i możliwościami, jakie stworzyły te przepisy w zakresie zarządzania majątkiem rodzinnym, a także zabezpieczeniem rodziny i sukcesji majątku rodzinnego, Wnioskodawca pragnie z tych możliwości jak najszybciej skorzystać także w celu ustalenia i zabezpieczenia zasad dziedziczenia (sukcesji rodzinnej). Odpowiednia separacja majątku prywatnego chroni interesy i stabilność finansową Wnioskodawcy i Jego rodziny. Wnioskodawca zamierza wykorzystać rozwiązania przewidziane w ustawie o fundacjach rodzinnych pozwalające na gromadzenie i ochronę majątku, spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów, a także na zarządzanie sukcesją zgromadzonego majątku, niezależnie od tego czy i w którym momencie dojdzie do finalizacji sprzedaży Udziałów w X.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód (przychód) do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z wniesieniem Udziałów do Fundacji?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647; dalej: „ustawa o PIT”), przychodami są, z pewnymi zastrzeżeniami, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w danym roku kalendarzowym pieniądze, wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 dotyczących realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f ustawy o PIT.

W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe w indywidualnych sprawach podatników podkreśla się, że przychodem podatkowym zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, jest jedynie takie przysporzenie majątkowe, które ma charakter trwały i definitywny. Przysporzenie to musi jednocześnie prowadzić do zwiększenia aktywów podatnika lub zmniejszenia jego zobowiązań.

Ponadto, przysporzenie to musi być rzeczywiste, a nie potencjalne. Innymi słowy, można mówić o przychodzie tylko wtedy, gdy podatnik rzeczywiście wzbogacił się, co stanowi jego trwałe i ostateczne zwiększenie majątku. Takie rozumienie znajduje oparcie w ugruntowanym stanowisku sądów administracyjnych.

Przykładowo, w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 września 2021 r., sygn. akt II FSK 263/19, sąd wskazał, że: „Zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w piśmiennictwie, tak na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych, podkreśla się, że przychodem podatkowym jest tyko takie przysporzenie majątkowe, które ma charakter trwały, definitywny”.

Należy zauważyć, że w wyniku wniesienia udziałów do Fundacji, Wnioskodawca nie osiąga żadnego rzeczywistego, definitywnego i trwałego przysporzenia, zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Jako fundator Fundacji (oraz jej beneficjent), Wnioskodawca nie otrzymuje bowiem żadnych udziałów, certyfikatów ani innych instrumentów prawnych, które uprawniałyby Go do posiadania wniesionych do Fundacji składników majątkowych, w tym udziałów, ani do otrzymania jakichkolwiek korzyści z tego tytułu.

Z uwagi na charakter fundacji rodzinnej, w której za wniesiony majątek fundator nie otrzymuje żadnej równowartości, wniesienie udziałów przez Wnioskodawcę do Fundacji nie stanowi odpłatnego zbycia udziałów, które podlegałoby opodatkowaniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT.

Ponadto, przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, który dotyczy opodatkowania wartości wkładu w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni, nie znajduje zastosowania do wniesienia składników majątkowych do Fundacji. Fundacja nie spełnia bowiem definicji spółki ani spółdzielni określonych w przepisach ustawy o PIT. W szczególności, Wnioskodawca nie otrzyma w zamian za wniesienie do Fundacji swojego majątku, udziałów, akcji czy żadnych innych jednostek uczestnictwa. Konsekwentnie, w przeciwieństwie do wniesienia majątku do spółki czy spółdzielni, w przypadku wniesienie majątku do Fundacji nie dojdzie do jego „zamiany” na żadne (mające wartość i dające prawa) prawa majątkowe.

Wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów, do Fundacji nie powoduje również powstania przychodu z innych źródeł, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, w tym art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

Żaden z przepisów ustawy o PIT nie wskazuje zatem, aby w związku z wniesieniem składników majątku przez fundatora do fundacji rodzinnej dochodziło do powstania przychodu po stronie fundatora.

W świetle powyższego, w przypadku Wnioskodawcy nie występuje przychód, a zatem nie może również powstać dochód z tytułu wniesienia udziałów do Fundacji. W konsekwencji, nie ma podstaw do opodatkowania tego zdarzenia.

Analogiczne wnioski wynikają z interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r., znak 0113‑KDIPT2-3.4011.284.2023.3.JŚ odnoszącej się do skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie fundatora planującego wnieść akcje do fundacji rodzinnej: „[...] wniesienie przez Pana Składników majątkowych, w tym Akcji do Fundacji w celu pokrycia funduszu założycielskiego Fundacji nie będzie powodować powstania po Pana stronie przychodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź na podstawie jakiegokolwiek innego przepisu tej ustawy”.

Zbieżne stanowisko prezentowane jest również w doktrynie. Zgodnie z P. Tomczykowski, „Fundacja rodzinna. Aspekty prawne i podatkowe, Komentarz”, Warszawa 2023, komentarz do art. 133: „Fundacja rodzinna, otrzymując mienie, nie wydaje przekazującemu je nic w zamian, nie ma tu zatem jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego, które występuje, np. w sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej ‑ w wyniku czego wnoszący aport otrzymuje udziały albo akcje w tej spółce. [...] Oznacza to, że po stronie podmiotu wnoszącego te aktywa nie dochodzi do definitywnego przysporzenia majątkowego, zarówno w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również w odniesieniu do podatku dochodowego od osób prawnych [...]. Podsumowując powyższe, brak jest jakichkolwiek podstaw do powstania przychodu podatkowego po stronie podmiotu wnoszącego aktywa do fundacji rodzinnej”.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie majątku do fundacji rodzinnej przez jej fundatora nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie fundatora niezależnie od tego, czy majątek przekazywany jest na pokrycie funduszu założycielskiego, czy też przekazywany w inny nieodpłatny sposób (np. w drodze darowizny).

Podsumowując, wniesienie przez Wnioskodawcę udziałów do Fundacji nie prowadzi do powstania dochodu (przychodu) po stronie Wnioskodawcy, w związku z przeniesieniem własności tych udziałów na rzecz Fundacji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan, prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634. ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00