Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.667.2023.2.MK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-w części dotyczącej kwalifikacji dochodu z tytułu odpłatnego przeniesienia na zleceniodawcę praw własności intelektualnej – jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami złożonymi 14 listopada 2023 r. i 16 listopada 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od dnia 11 września 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG pod kodami:
-62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem – jako przeważającą działalność gospodarcza,
-62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem,
-58.29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania,
-62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
-62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
-62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
-63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
-63.12.Z Działalność portali internetowych,
-74.20.Z Działalność fotograficzna,
-74.30.Z Działalność związana z tłumaczeniami.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawa o PIT”).
Od początku swojej działalności do dnia 31 grudnia 2021 r. Wnioskodawca rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Począwszy od dnia 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca rozlicza się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.
Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Wnioskodawca do tej pory nie rozliczył dochodów zgodnie z art. 30ca Ustawy o PIT, gdyż podjął decyzję o uzyskaniu w pierwszej kolejności indywidualnej interpretacji podatkowej, dotyczącej Jego sytuacji. Zamierza jednak skorzystać z preferencyjnego rozliczenia i dokonać korekty za 2019, 2020 oraz 2021 r. Wnioskodawca rozważa również zmianę formy opodatkowania począwszy od dnia 1 stycznia 2024 r. i skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia dochodów uzyskanych w 2024 r. Wnioskodawca prowadzi działalność wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i nie posiada oddziałów za granicą.
Działalność Wnioskodawcy polega/będzie polegać na wytwarzaniu Oprogramowania w ramach platformy …, przeprowadzaniu analizy potrzeb klienta, jak również przeprowadzaniu analiz potrzeb rynku, na którym ma funkcjonować dane Oprogramowanie, przeprowadzaniu analiz danych źródłowych oraz tworzeniu specyfikacji dla programistów oraz pozostałej dokumentacji. Wytwarzane Oprogramowanie przyspiesza i usprawnia procesy przetwarzania dokumentów księgowych, finansowych, magazynowych. Począwszy od dnia 11 lipca 2019 r. (od dnia 11 września 2019 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) Wnioskodawca na podstawie umowy zawartej z … w … w … (dalej: Zleceniodawca), świadczy usługi deweloperskie (na stanowisku starszego dewelopera (senior deweloper). Przed tą datą, tj. w okresie od dnia 11 lipca 2019 r. do dnia 10 września 2019 r., tj. do momentu założenia działalności gospodarczej, Wnioskodawca rozliczał umowę jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
W ramach świadczonych usług deweloperskich Wnioskodawca wytwarza i będzie wytwarzał Oprogramowanie w ramach platformy … poprzez:
a)tworzenie kodów źródłowych (nakładek na system …, ich nowych wersji, aktualizacji, obejmujących dodatkowe funkcjonalności, tzw. user exity, implementowanych w ramach produktu …),
b)uczestniczenie w spotkaniach projektowych, których celem jest podział prac, ustalenie istotnych kwestii dotyczących współtworzonego Oprogramowania;
c)analizowanie potrzeb klientów Zleceniodawcy, jak również potrzeby rynku, na którym ma funkcjonować Oprogramowanie,
d)analizowanie danych źródłowych,
e)tworzenie specyfikacji dla programistów;
f)uczestniczenie w tworzeniu architektury rozwiązania,
g)pomaganie innym członkom zespołu z napotkanymi problemami, odpowiadanie na ich pytania oraz przedstawianie propozycji rozwiązań problemów analitycznych, jak również konsultuje,
h)tworzenie dokumentacji,
i)opracowywanie wymagań funkcjonalnych i wprowadzanie ich do narzędzi wspierających rozwój Oprogramowania,
j)naprawianie błędów.
Programy komputerowe tworzone przez Wnioskodawcę są i będą wersjowane przez Niego na platformie … . Oprogramowania tworzone przez Wnioskodawcę pomagają i będą pomagać zwiększyć efektywność i konkurencyjność klientów Zleceniodawcy oraz pomagają i będą pomagać wdrożyć innowacyjne produkty/usługi do oferty klientów Zleceniodawcy poprzez automatyzację nowych procesów oraz zwiększenie wydajności.
Jako przykład takiego Oprogramowania wskazać należy Oprogramowanie, stworzone przez Wnioskodawcę w ramach platformy …, do automatycznego księgowania, oraz Oprogramowanie do wysyłania dokumentów do workflow. W ramach współpracy z klientem, Wnioskodawca zaprojektował oraz zaimplementował nowy Ul w ramach … (zarówno frontend, jak i backend). Wnioskodawca rozwija również w ramach platformy … narzędzia mogące działać niezależnie od produktu …, np. programy komunikujące się z różnymi ..., a następnie przesyłające otrzymane dane do systemu … .
W wyniku podejmowanych, prac powstają i będą powstawać nowe funkcjonalności oprogramowania w ramach platformy … dedykowanej działalności klientów Zleceniodawcy. Rozwiązania takie głównie pomagają zwiększyć efektywność i konkurencyjność klientów Zleceniodawcy oraz pomagają wdrożyć innowacyjne produkty/usługi do oferty klientów Zleceniodawcy.
Umowa zawarta ze Zleceniodawcą nie przewiduje licencji wyłącznej na korzystanie z oprogramowania. Jednakże, każdorazowo Wnioskodawca wytwarza nowe, osobne rozwinięcia ulepszenia, a więc nowe programy komputerowe, do których prawa własności intelektualnej, w tym zatem i autorskie prawa majątkowe przenosi na Zleceniodawcę, i które następnie są implementowane do istniejącego oprogramowania w ramach platformy … .
Wnioskodawca w ramach świadczenia usług wykorzystuje nową i istniejącą wiedzę w celu tworzenia nowych rozwiązań. Prace te prowadzone są w systematyczny sposób – według z góry zdefiniowanych celów (zakładających tworzenie określonych funkcjonalności/efektów w zakładanym czasie). Mają one także charakter twórczy – w ich wyniku powstaje nowe w skali Jego przedsiębiorstwa, a także w skali przedsiębiorstwa Zleceniodawcy, oprogramowanie.
Wszystkie efekty pracy polegające na tworzeniu nowych Oprogramowań zawsze zatem były/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
1)zawsze odznaczały się/odznaczać się będą rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze były/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
2)nie były/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty dało się/da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
3)nie były/nie będą jedynie techniczną, a twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahentów.
W każdym przypadku wytworzenia oprogramowania, tj. zarówno w przypadku wytwarzania, rozwijania i ulepszania Oprogramowania lub części Oprogramowania, efekty pracy Wnioskodawcy były/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegały/będą podlegać ochronie na podstawie art. 74 ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne.
Zgodnie z treścią Umowy, prawem właściwym dla interpretacji Umowy jest prawo niderlandzkie. Na podstawie Umowy można jednakże przyjąć założenie, że wszystkie usługi deweloperskie świadczone są wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej. Wnioskodawca prowadzi bowiem działalność wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i nie posiada oddziałów za granicą. Wyjazdy do Zleceniodawcy mają natomiast charakter wyłącznie krótkoterminowych wyjazdów służbowych w charakterze delegacji. Dodatkowo, z uwagi na fakt, że Niderlandy są członkiem Unii Europejskiej, istnieje podstawa do przyjęcia, że prawa własności intelektualnej podlegają ochronie prawnej zgodnej z ustawodawstwem wspólnotowym. Reasumując, prawa własności intelektualnej, w tym zatem i autorskie prawa majątkowe, do tworzonego przez Wnioskodawcę Oprogramowania, w tym Oprogramowań stanowiących nową część rozwijanego ulepszanego programu komputerowego, podlegają ochronie prawnej.
Zgodnie z zawartą Umową, Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość praw własności intelektualnej, w tym zatem także i autorskich praw majątkowych do wytwarzanego Oprogramowania. Postanowienia dotyczące przeniesienia praw własności intelektualnej wyczerpują wymagania przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności określone w art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Przeniesienie praw własności intelektualnej potwierdza Umowa oraz umieszczenie oprogramowania na platformie … .
W wyniku ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania, tworzone są nowe kody źródłowe w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej obejmujące nowe Oprogramowanie, stanowiące nową część rozwijanego/ulepszanego programu komputerowego. Wnioskodawcy przysługują prawa własności intelektualnej, w tym zatem i autorskie prawa majątkowe, do Oprogramowania, stanowiącego nową część rozwijanego/ulepszanego programu komputerowego, które podlegają ochronie prawnej i prawa te Wnioskodawca również przenosi na Zleceniodawcę. W przypadku gdy Wnioskodawca rozwija/ulepsza oprogramowanie nie jest On właścicielem, ani współwłaścicielem tego oprogramowania, ani użytkownikiem posiadającym prawo do jego użytkowania na podstawie licencji wyłącznej. Wnioskodawca działa na zlecenie podmiotu będącego właścicielem tego oprogramowania (Zleceniodawcy) na podstawie zawartej Umowy. Natomiast będą Wnioskodawcy – do momentu przeniesienia na rzecz Zleceniodawcy – przysługiwały prawa własności intelektualnej do stworzonych, nowych części oprogramowania, tj. do Oprogramowań stanowiących nowe części rozwijanego/ulepszanego programu komputerowego, które to części mają na celu ulepszenie danego programu i stanowią odrębny przedmiot ochrony. W wyniku dokonywanej przez Wnioskodawcę modyfikacji oprogramowania lub jego części, tworzone są nowe kody źródłowe w językach programowania, które stanowią przedmiot nowego prawa własności intelektualnej, które następnie w całości są przenoszone na Zleceniodawcę. Powyższe oznacza, że Wnioskodawca jest autorem i właścicielem Oprogramowań, stanowiących nowe części rozwijanego/ulepszanego programu komputerowego, do których prawa własności intelektualnej są przenoszone na Zleceniodawcę, Wnioskodawca ma możliwość wykonywania usług w różnych miejscach oraz czasie, chyba że Zleceniodawca wyznaczy Mu czas i miejsce realizacji usługi, jednak musi to być uzasadnione względami organizacyjnymi Zleceniodawcy, mieć na celu zagwarantowanie spójności świadczonych w ramach umowy usług. Należy podkreślić, że w związku z tak wykonywaną działalnością, Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. W ekonomii definiuje się ryzyko jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Zgodnie z tą definicją działalność Wnioskodawcy jest obarczona ryzykiem gospodarczym.
Wytwarzanie programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) ma i będzie miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów władzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie omawianego Oprogramowania nie ma charakteru działań rutynowych, ani okresowych zmian. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności tworzy kody źródłowe oraz łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Opisana we wniosku działalność prowadzona jest bezpośrednio przez Wnioskodawcę. Twórczą działalność Wnioskodawcy odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu, jak wskazano w Objaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box. W tym kontekście należy wskazać, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej opracowuje nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności i czyni to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności. Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. W ocenie Wnioskodawcy, tworzone przez Niego autorskie Oprogramowanie oraz części Oprogramowania, wypełniają powyższą definicję, a zatem stanowią przejaw działalności twórczej. W ramach wykonywanych przez Wnioskodawcę prac, powstają bowiem rozwiązania/narzędzia o nowej funkcjonalności. Wytwarzanie autorskiego Oprogramowania oraz części Oprogramowania przez Wnioskodawcę odbywa się zatem w ramach prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, a konkretnie prac rozwojowych.
Wnioskodawca stale poszerza swoją wiedzę programistyczną i stosuje ją do projektowania i wytwarzania nowych oraz rozwoju istniejących programów komputerowych. Na wszystkich etapach programowania Wnioskodawca korzysta ze zdobytej wiedzy z zakresu informatyki, matematyki i algorytmiki, które pomagają Mu w tworzeniu nowych rozwiązań spełniających potrzeby Zleceniodawcy. Wnioskodawca stale rozwija swoją wiedzę oraz umiejętności (warsztaty, szkolenia, literatura fachowa) z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, aby tworzyć najnowsze rozwiązania, poprawiać użyteczność oraz funkcjonalność tego Oprogramowania. Prowadzone prace mają charakter długoterminowy, zorganizowany i systematyczny.
Wytwarzane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie oraz część Oprogramowania, podlega ochronie. W wyniku ulepszenia/rozwinięcia Oprogramowania, tworzone są nowe kody źródłowe, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Działania Wnioskodawcy polegające na rozwijaniu/ulepszaniu Oprogramowania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego Oprogramowania, poprzez tworzenie nowych kodów źródłowych podlegających ochronie. Wnioskodawcy przysługują prawa własności intelektualnej do rozwinięcia/ulepszenia Oprogramowania, które podlegają ochronie prawnej.
Za świadczone przez Wnioskodawcę usługi przysługuje wynagrodzenie wyliczone według ustalonej stawki dziennej odpowiadającej ośmiu godzinom pracy. Wynagrodzenie jest płatne miesięcznie na podstawie zaakceptowanego przez Zleceniodawcę szczegółowego opisu czynności wykonanych w danym miesiącu. Zgodnie z Umową wynagrodzenie uwzględnia wszystkie koszty związane z realizacją Umowy. Zgodnie z treścią zawartej Umowy, w ramach wynagrodzenia za świadczenie usług Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę wszelkie prawa własności intelektualnej powstałe w ramach realizacji Umowy, w tym zatem i także prawa autorskie. Z tytułu Umowy, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie wyliczone według ustalonej stawki dziennej odpowiadającej ośmiu godzinom pracy. Wynagrodzenie jest płatne miesięcznie na podstawie zaakceptowanego przez Zleceniodawcę raportu obejmującego opis czynności wykonanych w danym miesiącu. Zgodnie z Umową, ww. wynagrodzenie zawiera wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu przeniesienia na Zleceniodawcę praw własności intelektualnej. W momencie ukończenia i wprowadzenia do środowiska Zleceniodawcy każdorazowo przenoszone są na niego prawa własności intelektualnej do Oprogramowania stworzonego przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca osiąga zatem dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu bądź usługi, tj. na podstawie art. 30ca ust. 7 pkt 3 Ustawy o PIT. Szczegółowy opis czynności zrealizowanych w ramach umowy, w tym ich podział na czynności obejmujące stworzenie nowego Oprogramowania oraz pozostałe usługi informatyczne, jak również ich czas realizacji, został uwzględniony w ewidencji prowadzonej przez Wnioskodawcę dla potrzeb księgowych. Ewidencja nie podlega ocenie ze strony Zleceniodawcy. Wartość wynagrodzenia za przeniesienie praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do Oprogramowania bądź części Oprogramowania jest zatem, każdorazowo określana na koniec okresu rozliczeniowego na podstawie zaangażowania Wnioskodawcy w prace nad określonym programem komputerowym. Podział wynagrodzenia jest ustalany proporcjonalnie do czasu pracy przeznaczonego przez Wnioskodawcę na wykonywanie czynności związanych z tworzeniem Oprogramowania lub jego części oraz pozostałe czynności, w oparciu o składane przez Wnioskodawcę miesięczne zestawienia akceptowane przez Zleceniodawcę.
Reasumując, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie tworzenia i rozwijania Oprogramowania, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 Ustawy o PIT, jest to działalność o charakterze twórczym obejmująca prace rozwojowe podejmowana w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oznacza to, że wytwarzanie, rozwijanie lub ulepszanie praw własności intelektualnej (Oprogramowania) ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która skupiona jest na wytwarzaniu, rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych. Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:
a)
a)usługi księgowe usługi te pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box). Prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej, której część polega na wytwarzaniu chronionych prawem autorskim utworów, a konkretniej Oprogramowania (części Oprogramowania). Wnioskodawca, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów, ma więcej czasu na wykonywanie usług programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego Oprogramowania;
b)usługi doradztwa podatkowego – dotyczące możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgniecie porady prawnej), jak i samego złożenia wniosku o interpretację indywidualną. W tym kontekście Wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jest uprawniony do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania;
c)usługi telekomunikacyjne (Internet, abonament telefoniczny) – dotyczą abonamentu telefonicznego oraz opłat za Internet. Usługi te zapewniają Wnioskodawcy kontakt ze Zleceniodawcą w zakresie personalizacji tworzonego Oprogramowania i kodu, dostosowania go do indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy; szybkie i stabilne łącze internetowe oraz telefon jest nieodzowne w pracy programisty, m.in. umożliwia zdalny kontakt, pozwala na znalezienia Informacji na temat powstałych błędów, szybkie dzielenie się efektami swojej pracy;
d)zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych – są niezbędne Wnioskodawcy, gdyż Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane, ulepszane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, lecz nie jest on wystarczający dla sprawnego tworzenia programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania. Stąd też, Wnioskodawca konsekwentnie usprawnia posiadane urządzenia poprzez zakup stosownych produktów. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności Jego pracy. Kupno sprzętu oraz akcesoriów komputerowych (laptop, mysz, drukarka, dysk, klawiatura, kable, przejściówki oraz router sieciowy, słuchawki, telewizor, zakup wydłużonej gwarancji na sprzęt) pozwalają zoptymalizować czas pracy lub w ogóle umożliwić jej wykonywanie;
e)licencje na oprogramowanie/miesięczne subskrypcje do programów komputerowych – są Wnioskodawcy potrzebne do wytwarzania programów komputerowych, które są istotą Jego działalności gospodarczej. Licencje udzielane na programy użytkowe, które w przeważającej części są produktami komercyjnymi, podlegającymi opłatom licencyjnym.
W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw własności intelektualnej do Oprogramowania bądź części Oprogramowania wytworzonych przez Niego. W wyniku czego, wymienione koszty uzyskania przychodu ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej uznawane są per se za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 Ustawy o PIT, tj. wydatki bezpośrednio powiązane z poszczególnymi projektami (jeśli jest więcej niż jeden) realizowanymi przez Niego. W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę, w ramach działalności gospodarczej do przychodów z tytułu przeniesienia praw własności intelektualnej do Oprogramowania bądź części Oprogramowania, Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Niego działalność związaną z wytwarzaniem określonego programu komputerowego według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, np. na podstawie czasochłonności prowadzonych prac. Wskazane przez Wnioskodawcę wydatki ponoszone są na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. W przypadku nieponoszenia wskazanych we wniosku wydatków, Wnioskodawca nie mógłby prowadzić prac badawczo-rozwojowych, których realizacja skutkuje powstaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – oprogramowania. Ponoszenie przedmiotowych wydatków jest konieczne do realizacji prac badawczo-rozwojowych.
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami w Ustawie o PIT, Wnioskodawca chce skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb Ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT). W konsekwencji, Wnioskodawca zamierza w ramach zeznania korekty rozliczenia za 2019 r., 2020 r. i 2021 r. rozliczyć dochód uzyskany z praw własności intelektualnej, w ramach opisanej współpracy ze Zleceniodawcą z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% (dalej: IP Box). Wnioskodawca zamierza kontynuować współpracę ze Zleceniodawcą w kolejnych latach.
Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że w celu skorzystania z IP Box przygotował odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb Ustawy o PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT, przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Odrębna ewidencja, o której mowa we wniosku, obejmuje okres od początku prowadzenia działalności, tj. od dnia 11 września 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. (od dnia 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca rozlicza się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego). Ewidencja ta obejmuje także 2021 r. Informuje również, że planuje ją prowadzić w 2024 r. Wyżej wymieniona ewidencja uwzględnia informacje o:
1)przenoszonym na Zleceniodawcę w danym okresie prawie własności intelektualnej, tj. określonym Oprogramowaniu/części Oprogramowania;
2)przychodach uzyskiwanych z tytułu przeniesienia praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych na Zleceniodawcę do Oprogramowania/ części Oprogramowania w danym okresie, tj.:
a)wynagrodzeniu za przeniesienie praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do Oprogramowania/części Oprogramowania;
b)kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Wnioskodawcę na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność związaną z wytworzeniem Oprogramowania/części Oprogramowania;
3)dochodzie z tytułu przeniesienia praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych Oprogramowania/części Oprogramowania na Zleceniodawcę obliczonym jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami opisanymi powyżej.
W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów z tytułu przeniesienia praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do Oprogramowania/części Oprogramowania, Wnioskodawca ustala faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Niego działalność związaną z wytwarzaniem Oprogramowania/części Oprogramowania według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że w ramach świadczonych usług deweloperskich wytworzył i wytwarza Oprogramowania w ramach platformy … poprzez tworzenie kodów źródłowych (nakładek na system …, ich nowych wersji, aktualizacji, obejmujących dodatkowe funkcjonalności tzw. user exity, implementowanych w ramach produktu …). Główna część Jego pracy była i jest związana z rozszerzaniem funkcjonalności ... stworzonego przez firmę … Platforma ta umożliwia przejęcie zeskanowanych dokumentów, zapisanie ich w bazach danych, następnie dokonanie poprawy (poprzez automatyczne algorytmy bądź użytkowników systemu) oraz workflow, czego końcowym celem jest stworzenie dokumentu księgowego w platformie … . Zgodnie z zawartą Umową, Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość praw własności intelektualnej, w tym zatem także i autorskich praw majątkowych do wytwarzanego Oprogramowania. Postanowienia dotyczące przeniesienia praw własności intelektualnej wyczerpują wymagania przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności określone w art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Przeniesienie praw własności intelektualnej potwierdza Umowa oraz umieszczenie oprogramowania na platformie …
Przykłady przetwarzanych dokumentów:
-faktury przychodzące (invoices),
-zamówienia i dokumenty zapotrzebowania (requisitions purchse orders),
-dokumenty zamówienia (sales orders),
-dokumenty dostawy (dalivery notes).
Produkt ... pokrywa tylko podstawową część procesu. Wszelkie rozszerzenia względem tej funkcjonalności mogą być implementowane przez tzw. … lub ….
Najczęstszymi elementami kodu, które Wnioskodawca wykonuje są rozszerzenia dla transakcji ..., będącymi nakładkami na transakcje …, … . Tworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowania są częścią oprogramowania firmy … .
Jednakże, ponadto niejednokrotnie Wnioskodawca tworzy również samodzielne programy, które:
-wysyłają dokument do workflow lub cofają dokument z workflow,
-komunikują się z zewnętrznym API do pobrania dokumentów (…, …),
-odczytują zaksięgowane faktury, pobierają ich obraz dokumentu w celach audytowych,
-pobierają dane z plików … i wczytują je do lokalnych tabeli …/…/… .
Wskazane przez Wnioskodawcę Oprogramowania stanowią odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działalność Wnioskodawcy polega i będzie polegać na wytwarzaniu Oprogramowań w ramach platformy … poprzez tworzenie kodów źródłowych (nakładek na system …, ich nowych wersji, aktualizacji, obejmujących dodatkowe funkcjonalności tzw. user exity, implementowanych w ramach produktu … …). Każda funkcjonalność wymagająca stworzenie nowego kodu źródłowego stanowi odrębny program komputerowy, który podlega ochronie na podstawie art. 74 ww. ustawy.
Powyższe Oprogramowania stanowiły nakładki na system …, obejmujące dodatkowe funkcjonalności, tzw. user exity, implementowane w ramach produktu … . Oznacza to, że w każdym przypadku wytworzenia ww. Oprogramowań stanowią one odrębne programy komputerowe, które podlegały i będą podlegać ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W celu wytworzenia/rozwinięcia Oprogramowania Wnioskodawca wykorzystuje i będzie wykorzystywał dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii. Należy przy tym podkreślić, że podejmowane prace zmierzające do stworzenia Oprogramowania nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania wymagały i będą zawsze wymagać indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Platforma … jak i wymagania biznesowe permanentnie ewoluują (…, nowa składnia, …). Wnioskodawca zdobywa więc ciągle wiedzę i ją wykorzystuje.
Wytwarzanie programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) ma i będzie miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przykład - implementacja …. W projekcie Wnioskodawca brał udział w roli projektanta oprogramowania i dewelopera. Projekt (jak wiele informatycznych) składał się z następujących etapów:
a)gromadzenie wymagań,
b)projektowanie - tłumaczenie wymagań biznesowych na platformę …/…,
c)implementacja prototypu i weryfikacja,
d)implementacja szczegółowa,
e)testowanie,
f)wdrożenie.
Jest to więc systematyczna praca, niejednokrotnie wymagająca wzbogacania zarówno wiedzy biznesowej (w tym przypadku …), jak i technicznej (w jakim zakresie platforma może wspierać dane rozwiązanie).
Zakres działalności Wnioskodawcy jest szeroki, np.:
-implementacja aplikacji ..dla firmy … - tutaj głównie … w …, …, …, ale również frontend (…, …),
-implementacja i rozwój rozwiązania … dla … - …, moduły wspierające zapytania http, przetwarzanie … (transformacje …),
-rozszerzenia dla platformy … - …, …, ….
Oprogramowania tworzone przez Wnioskodawcę pomagają i będą pomagać zwiększyć efektywność i konkurencyjność klientów Jego Zleceniodawcy oraz pomagają i będą pomagać wdrożyć innowacyjne produkty/usługi do oferty klientów Zleceniodawcy poprzez automatyzację nowych procesów oraz zwiększenie wydajności. Jako przykład takiego Oprogramowania, wskazać należy Oprogramowanie stworzone przez Wnioskodawcę w ramach platformy … do automatycznego księgowania oraz Oprogramowanie do wysyłania dokumentów do workflow. W ramach współpracy z klientem, Wnioskodawca zaprojektował oraz zaimplementował nowy Ul w ramach … (zarówno frontend jak i backend). Rozwinął również w ramach platformy … narzędzia mogące działać niezalenie od produktu …, np. programy komunikujące się z równymi Web Servicami, a następnie przesyłające otrzymane dane do systemu …. W wyniku podejmowanych prac powstają i będą powstawać nowe funkcjonalności oprogramowania w ramach platformy … dedykowanej działalności klientów Zleceniodawcy. Rozwiązania takie głównie pomagają zwiększyć efektywność i konkurencyjność klientów Jego Zleceniodawcy oraz pomagają wdrożyć innowacyjne produkty/usługi do oferty klientów Zleceniodawcy Wnioskodawcy. Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie omawianego Oprogramowania nie ma charakteru działań rutynowych, ani okresowych zmian. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca tworzy kody źródłowe oraz łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzą i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.
Przykład 1 - wspomniany projekt z …. Ani platforma …, ani …nie wspierają tego problemu.
Przykład 2 - …/… – nie było do tej pory żadnego dedykowanego konektora dla … Jeśli chodzi o … istniało, ale w postaci dodatkowego add-ina …. W obecnym rozwiązaniu wszystko jest zintegrowane w platformie …, co upraszcza proces i ułatwia zarządzaniem nim i utrzymanie. Ponadto jest po prostu tańszy.
Przykład 3 - Determinacja użytkowników workflow z tzw. … w ramach …. …. jest wersjonowanym narzędziem rozszerzającym …. Zaimplementowany … pozwala … .
Przykład 4 - Determinacja użytkowników workflow dla klienta … . … ma na tyle skomplikowaną hierarchę i zależności, że konieczna była specyficzna implementacja dla tego klienta, ujmująca wszystkie niestandardowe procesy i specyfiki klienta.
Wytwarzane i rozwijane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej). Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza polegająca na tworzeniu nowych Oprogramowań ma twórczy charakter, tj. stanowi przejaw Jego działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz Jego własnej twórczości intelektualnej). Twórczy charakter tej działalności polega na tym, że spełnia przesłanki określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Działania Wnioskodawcy polegające na rozwijaniu/ulepszaniu Oprogramowania zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności tego oprogramowania. Bardzo często tworzy On funkcjonalności, które wcześniej nie istniały (np. przycisk, który pozwala na pełne przypisywanie linii zamówienia do linii faktury). Często jest też to poprawa użyteczności - np. zamiast używać osobnych transakcji do wykonania jakichś czynności (np. wyświetlenie …), można to zrobić za pomocą dodanego przez Wnioskodawcę przycisku.
Celem postawionym na wstępie było stworzenie nowych programów komputerowych przy zastosowaniu nowych technologii, które to prace umożliwiły usprawnienie pracy Zleceniodawcy. Celem w zakresie źródeł finansowania była minimalizacja kosztów Zleceniodawcy, które mogłyby powstać przez konieczność wprowadzenia nowych urządzeń, tym samym dostosował On technologię do aktualnego zaplecza technicznego Zleceniodawcy. Wnioskodawca postawił sobie w zakresie poszczególnych realizowanych Oprogramowań następujące cele: stworzenie nowych algorytmów, wdrożenie nowych standardów języków programowania. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były przychody z faktur wystawianych Zleceniodawcy. Wnioskodawca osiągnął ww. zaplanowane cele poprzez stworzenie programów komputerowych i funkcjonalności opisanych we wniosku, w ramach swojej pracy twórczej, z wykorzystaniem sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były przychody z faktur wystawianych Zleceniodawcy. Poprzez systematyczność Wnioskodawca rozumie świadczenie każdego dnia, nie traktuje swojej działalności jako dorywcza. Systematyczność polega na planowaniu prac w okresach dwutygodniowych/miesięcznych wraz ze Zleceniodawcą, z uwzględnieniem jego oczekiwań, bazując na dotychczasowych wynikach prac oraz retrospekcję pozwalającą na wprowadzanie ulepszeń do procesu wytwarzania oprogramowania. Wnioskodawca prowadzi działalność w sposób uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu. W okresie, którego dotyczy wniosek, realizował zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez Zleceniodawcę, w stosunku do każdego programu komputerowego.
Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych Oprogramowań Wnioskodawca dysponował własną posiadaną wiedzą w zakresie technologii informacyjnych oraz długoletnim doświadczeniem w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych. Wytwarzane i rozwijane przez Niego Oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej). Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza polegająca na tworzeniu nowych Oprogramowań ma twórczy charakter, tj. stanowi przejaw Jego działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej). Twórczy charakter tej działalności polega na tym, że spełnia przesłanki określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli chodzi o innowacyjne technologie, to z pewnością takimi są rozwiązania …, … i .. Innowacyjne jest też rozszerzanie funkcjonalności nowych produktów takich jak … czy … .
Wnioskodawca wykorzystuje/rozwija:
-wiedzę platformową – związaną z konkretną platformą/technologią, np. …, …, …, …, …,
-wiedzę biznesową – wiedza związana z procesem …,
-wiedzę techniczną – związaną z „dobrymi praktykami” wytwarzania oprogramowania,
-wiedzę projektową – związaną z poszczególnymi krokami w wytwarzaniu oprogramowania,
-język – konieczność używania języka angielskiego, niemieckiego i rozumienia niderlandzkiego.
Miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego z innowacyjnych programów komputerowych (jaka wiedza została wykorzystana), każdorazowo zależy od wymagań projektu. Jeśli projekt koncentruje się na zbudowaniu procesu informatycznego wokół procesu biznesowego najpierw gromadzi się wymagania, weryfikuje czy te wymagania mogą być rozwiązane w ramach danej platformy czy technologii. Jeśli to jest zaakceptowane wykorzystuje się już wiedzę związaną z danym środowiskiem/technologią do realizacji tego zadania.
Wytwarzanie programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) ma i będzie miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jest to systematyczna praca, niejednokrotnie wymagająca wzbogacania zarówno wiedzy biznesowej (np. cała logika …), jak i technicznej (w jakim zakresie platforma może wspierać dane rozwiązanie).
Część zadania Wnioskodawca wykonuje samodzielnie od momentu zbierania wymagań po proces implementacji i wdrożenia. Często też jest programistą przyporządkowanym konsultantowi funkcjonalnemu. Wtedy Jego zadanie polega tylko wyłącznie na technicznym zaprojektowaniu rozwiązania i implementacji. Oznacza to, że uczestniczy we własnych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu oprogramowania.
Wnioskodawca nie nabywał wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów.
Efekty prac Wnioskodawcy w postaci programów komputerowych lub ich części, do których majątkowe prawa autorskie przenosi na Zleceniodawcę zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim, tj.: zawsze będą odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.
Efekty prac Wnioskodawcy w postaci programów komputerowych lub ich części, do których majątkowe prawa autorskie przenosi na Zleceniodawcę zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim, tj.: nie były/nie będą efektem pracy, która wymaga od osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych, której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
Efekty prac Wnioskodawcy w postaci programów komputerowych lub ich części, do których majątkowe prawa autorskie przenosi na Zleceniodawcę zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim, tj.: nie były/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę. Preferencyjną stawką 5% podatku Wnioskodawca obejmie wyłącznie dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnych. Wynagrodzenie od Zleceniodawcy otrzymuje za przenoszenie na Zleceniodawcę praw autorskich do efektów swojej pracy oraz za inne czynności realizowane w ramach Umowy. Podział wynagrodzenia jest ustalany proporcjonalnie do czasu pracy przeznaczonego przez Niego na wykonywanie czynności związanych z tworzeniem Oprogramowania lub jego części oraz pozostałe czynności w oparciu o składane przez Wnioskodawcę miesięczne zestawienia akceptowane przez Zleceniodawcę.
Wynagrodzenie od Zleceniodawcy jest łączną zapłatą za całość czynności jakie Wnioskodawca realizuje w ramach Umowy, w tym za przenoszenie na Zleceniodawcę praw autorskich do efektów prac. Natomiast Umowa stanowi, że wynagrodzenie obejmuje przeniesienie praw autorskich („Intelectual rights”) na Zleceniodawcę.
Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności nie odbywają się pod kierownictwem Zlecającego. Zleceniodawca udostępnia system do logowania pracy per projekt (klient), zarówno opis pracy jak i spędzony czas. Na podstawie tego systemu tworzone są zestawienia, które następnie przekazywane są klientowi.
Za świadczone przez Wnioskodawcę usługi przysługuje wynagrodzenie wyliczone według ustalonej stawki dziennej odpowiadającej ośmiu godzinom pracy. Wynagrodzenie jest płatne miesięcznie na podstawie zaakceptowanego przez Zleceniodawcę szczegółowego opisu czynności wykonanych w danym miesiącu. Zgodnie z Umową wynagrodzenie uwzględnia wszystkie koszty związane z realizacją Umowy. Zgodnie z treścią zawartej Umowy, w ramach wynagrodzenia za świadczenie usług Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę wszelkie prawa własności intelektualnej powstałe w ramach realizacji Umowy, w tym zatem i także prawa autorskie. Wynagrodzenie jest płatne miesięcznie na podstawie zaakceptowanego przez Zleceniodawcę raportu obejmującego opis czynności wykonanych w danym miesiącu. Zgodnie z Umową, ww. wynagrodzenie zawiera wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na Zleceniodawcę praw własności intelektualnej. W momencie ukończenia i wprowadzenia do środowiska Zleceniodawcy, każdorazowo przenoszone są na niego prawa własności intelektualnej do stworzonego Oprogramowania.
Poprzez używanie sformułowania „ewidencji pozaksięgowej” Wnioskodawca ma na myśli odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 Ustawy o PIT.
Pod pojęciem wydatków na „literaturę związaną z tworzeniem oprogramowania” należy rozumieć literaturę typu:
-„…” …,
-„…” …,
-“…” …,
-„…” …,
-„…” ….
Pod pojęciem wydatków na „udział w szkoleniach z branży IT”, należy rozumieć należy rozumieć szkolenia typu:
-…,
-…,
-… .
Pod pojęciem wydatków na „zakup drobnego wyposażenia” należy rozumieć wyposażenie biura, w tym biurko, fotel ergonomiczny. Zakupy zostały dokonane w okresie od dnia 11 września 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. i będą dokonywane w przyszłości, w przypadku konieczności wymiany wyposażenia. W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego są/będą kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 Ustawy o PIT.
Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:
a)usługi księgowe (świadczone od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, w sposób stały, za miesięcznym wynagrodzeniem uzależnionym od liczby przekazywanych dokumentów oraz rozliczeń) – usługi te pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box). Prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej, której część polega na wytwarzaniu chronionych prawem autorskim utworów, a konkretniej Oprogramowania (części Oprogramowania). Dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów, ma więcej czasu na wykonywanie usług programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego Oprogramowania;
b)usługi doradztwa podatkowego – dotyczące możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgniecie porady prawnej), jak i samego złożenia wniosku o interpretację. W tym kontekście Wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jest uprawniony do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania;
c)usługi telekomunikacyjne (Internet, abonament telefoniczny) – dotyczą abonamentu telefonicznego oraz opłat za Internet. Usługi te zapewniają Wnioskodawcy kontakt ze Zleceniodawcą w zakresie personalizacji tworzonego Oprogramowania i kodu, dostosowania go do indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy; szybkie i stabilne łącze internetowe oraz telefon są nieodzowne w pracy programisty, m.in. umożliwiają zdalny kontakt, pozwala na znalezienia informacji na temat powstałych błędów, szybkie dzielenie się efektami swojej pracy;
d)zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych – są niezbędne, gdyż Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane, ulepszane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu, niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, lecz nie jest on wystarczający dla sprawnego tworzenia programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania. Stąd też, konsekwentnie Wnioskodawca usprawnia posiadane urządzenia poprzez zakup stosownych produktów. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Niego z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności Jego pracy. Kupno sprzętu oraz akcesoriów komputerowych (laptop, mysz, drukarka, dysk, klawiatura, kable, przejściówki oraz router sieciowy, słuchawki, telewizor, zakup wydłużonej gwarancji na sprzęt) pozwalają zoptymalizować czas pracy lub w ogóle umożliwić jej wykonywanie;
e)licencje na oprogramowanie/miesięczne subskrypcje do programów komputerowych – są potrzebne Wnioskodawcy do wytwarzania programów komputerowych, które są istotą Jego działalności gospodarczej. Licencje udzielane na programy użytkowe, które w przeważającej części są produktami komercyjnymi, podlegającymi opłatom licencyjnym; Wnioskodawca ponosi koszty w postaci miesięcznych opłat subskrypcyjnych za programy komputerowe do tworzenia oprogramowania; specjalistyczne oprogramowanie jest wykorzystywane do procesu programowania, np. pisanie kodów i algorytmów, sprawdzanie kompatybilności programu do urządzenia;
f)literatura związana z tworzeniem oprogramowania – jest niezbędna Wnioskodawcy, gdyż programy komputerowe wytwarzane są na podstawie Jego wiedzy i doświadczenia. Dla jego ostatecznego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu systematycznie pogłębia On swój zasób wiedzy, kupując odpowiednią literaturę specjalistyczną;
g)udział w szkoleniach z branży IT - IT jest branżą, która rozwija się niezwykle szybko, w związku z czym konieczne jest stałe udoskonalanie się przez Wnioskodawcę; dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom mógł i będzie mógł tworzyć nowe i udoskonalone Oprogramowanie;
h)zakup drobnego wyposażenia biura (w tym biurko, fotel ergonomiczny) – w celu zapewnienia ergonomicznego miejsca pracy, które pozytywnie wpłynie na jakość i efektywność świadczonych usług, w wyniku czego znajdzie to odzwierciedlenie w uzyskiwanych przychodach z wytwarzanego programu komputerowego.
Wydatki z czwartego pytania do działań, które Wnioskodawca traktuje jako działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, przyporządkował i będzie przyporządkowywał do działań, które traktuje i będzie traktował jako konkretne prace rozwojowe według kryteriów obiektywnych, stosując proporcję przychodową w dacie poniesienia wydatku. Wnioskodawca zalicza i będzie zaliczać do danego wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego Oprogramowania. Nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.
Pytania
1)Czy prawa własności intelektualnej do programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania, tj. oprogramowania stanowiącego rozwinięcie i ulepszenie istniejącego oprogramowania), tworzonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 Ustawy o PIT?
2)Czy dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę z tytułu przeniesienia (zbywania) na Zleceniodawcę praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi, jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 7 Ustawy o PIT?
3)Czy w odniesieniu do zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia (zbywania) praw własności intelektualnej do programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) tworzonego w ramach prowadzonej działalności, w tym w ramach zawartej ze Zleceniodawcą Umowy, a tym samym czy Wnioskodawca jest uprawniony do korekty rozliczenia rocznego za 2019 r., 2020 r. oraz za 2021 r.?
4)W odniesieniu do zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego czy wskazane w opisie wydatki, które Wnioskodawca ponosi/będzie ponosić w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 Ustawy o PIT, są/będą kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 Ustawy o PIT?
5)Które z wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na:
a)usługi księgowe,
b)usługi doradztwa podatkowego,
c)usługi telekomunikacyjne (Internet, abonament telefoniczny),
d)zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych,
e)licencje na oprogramowanie/ miesięczne subskrypcje do programów komputerowych,
f)literatura związana z tworzeniem oprogramowania,
g)udział w szkoleniach z branży IT;
h)zakup drobnego wyposażenia (np. biurko, fotel ergonomiczny),
- w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 Ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 Ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1.
W ocenie Wnioskodawcy, prawa własności intelektualnej; w tym system i autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania, tj. oprogramowania stanowiącego rozwinięcie i ulepszenie istniejącego oprogramowania) tworzonych przez Wnioskodawcę są/będą kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 Ustawy o PIT.
Ad 2.
Dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę z tytułu przeniesienia (zbywania) na Zleceniodawcę autorskich praw majątkowych do programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi, jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 7 Ustawy o PIT.
Ad 3.
Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia On/będzie spełniać wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności Intelektualnej. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, jest On/będzie On uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia (zbywania) praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania, tj. oprogramowania stanowiącego rozwinięcie i ulepszenie istniejącego oprogramowania) tworzonego w ramach zawartej Umowy. Mając to na uwadze, Wnioskodawca jest uprawniony do korekty rozliczenia rocznego za 2019 r., 2020 r. oraz 2021 r.
Ad 4.
W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego są/będą kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności Intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 Ustawy o PIT.
Ad 5.
Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:
a)usługi księgowe (świadczone od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, w sposób stały, za miesięcznym wynagrodzeniem uzależnionym od liczby przekazywanych dokumentów oraz rozliczeń) usługi te pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box). Prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej, której część polega na wytwarzaniu chronionych prawem autorskim utworów, a konkretniej Oprogramowania (części Oprogramowania). Wnioskodawca, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów, ma więcej czasu na wykonywanie usług programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego Oprogramowania;
b)usługi doradztwa podatkowego – dotyczące możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgniecie porady prawnej), jak i samego zlecenia wniosku o interpretację. W tym kontekście, Wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi czy jest uprawniony do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania;
c)usługi telekomunikacyjne (Internet, abonament telefoniczny) - dotyczą abonamentu telefonicznego oraz opłat za Internet. Usługi te zapewniają Wnioskodawcy kontakt ze Zleceniodawcą w zakresie personalizacji tworzonego Oprogramowania i kodu, dostosowania go do indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy; szybkie i stabilne łącze internetowe oraz telefon jest nieodzowne w pracy programisty, m.in. umożliwia zdalny kontakt, pozwala na znalezienia informacji na temat powstałych błędów, szybkie dzielenie się efektami swojej pracy;
d)zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych - są niezbędne Wnioskodawcy, gdyż Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane, ulepszane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, lecz nie jest on wystarczający dla sprawnego tworzenia programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania. Stąd też, Wnioskodawca konsekwentnie usprawnia posiadane urządzenia poprzez zakup stosownych produktów. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności Jego pracy. Kupno sprzętu oraz akcesoriów komputerowych (laptop, mysz, drukarka, dysk, klawiatura, kable, przejściówki oraz router sieciowy, słuchawki, telewizor, zakup wydłużonej gwarancji na sprzęt) pozwalają zoptymalizować czas pracy lub w ogóle umożliwić Jej wykonywanie;
e)licencje na oprogramowanie/miesięczne subskrypcje do programów komputerowych - są Wnioskodawcy potrzebne do wytwarzania programów komputerowych, które są istotą Jego działalności gospodarczej. Licencje udzielane na programy użytkowe, które w przewalającej części są produktami komercyjnymi, podlegającymi opłatom licencyjnym; Wnioskodawca ponosi koszty w postaci miesięcznych opłat subskrypcyjnych za programy komputerowe do tworzenia oprogramowania; specjalistyczne oprogramowanie jest wykorzystywane do procesu programowania, np. pisanie kodów i algorytmów, sprawdzanie kompatybilności programu do urządzenia;
f)literatura związana z tworzeniem oprogramowania – jest Wnioskodawcy niezbędna, gdyż programy komputerowe wytwarzane są na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca systematycznie pogłębia swój zasób wiedzy, kupując odpowiednią literaturę specjalistyczną;
g)udział w szkoleniach z branży IT - IT jest branżą, która rozwija się niezwykle szybko, w związku z czym konieczne jest stałe udoskonalanie się przez Wnioskodawcę; dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom Wnioskodawca będzie mógł tworzyć nowe i udoskonalone Oprogramowanie;
h)zakup drobnego wyposażenia (np. biurko, fotel ergonomiczny) w celu zapewnienia Wnioskodawcy ergonomicznego miejsca pracy, które pozytywnie wpłynie na jakość i efektywność świadczonych usług, w wyniku czego znajdzie to odzwierciedlenie w uzyskiwanych przychodach z wytwarzanego programu komputerowego.
Mając to na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wymienione w pytaniu nr 5 ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji opisanej we wniosku, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności Intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT).
Odnośnie pytania nr 1.
Art. 30ca ust. 2 Ustawy o PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty ulgą IP Box. Autorskie prawo do programu komputerowego stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT.
Przy czym, by można było mówić o „kwalifikowanym prawie własności intelektualnej” przepis ten wymaga również by spełnione zostały dwa kryteria:
1)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej oraz
2)prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Należy uznać, że oprogramowanie komputerowe lub jego część, stanowią przedmiot ochrony praw autorskich. Przepisy kwalifikują programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny można stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest program komputerowy (Oprogramowanie, część Oprogramowania) wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach umowy łączącej Go ze Zleceniodawcą. Zdaniem Wnioskodawcy, prawa własności intelektualnej, w tym zatem i autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) wytwarzanego przez Niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej działalności zalicza się do kwalifikowanych praw własności w rozumieniu art. 30ca ust. 2 Ustawy o PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie, a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej.
Odnośnie pytania nr 2.
W myśl art. 30ca ust. 3 Ustawy o PIT, podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ww. ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako Iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika określonego w tym przepisie.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług ze Zleceniodawcą świadczy usługi programistyczne, w ramach której przenosi na Zleceniodawcę całość praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do Oprogramowania/części Oprogramowania, za co otrzymuje wynagrodzenie. W ramach zawartej Umowy Wnioskodawca świadczy różne usługi, które nie są bezpośrednio związane z wytworzeniem Oprogramowania. Zdaniem Wnioskodawcy, dochód otrzymany z odpłatnego przeniesienia praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do wytworzonego Oprogramowania bądź części Oprogramowania, w ramach świadczenia usług na podstawie Umowy łączącej Go ze Zleceniodawcą, stanowi kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględniony w cenie sprzedaży produktu bądź usługi, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 3 Ustawy o PIT.
Odnośnie do pytania nr 3, w ocenie Wnioskodawcy spełnia On wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 Ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego – podlegające ochronie prawnej, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
W przypadku wytwarzania autorskiego prawa do programu komputerowego, warunkami determinującymi możliwość skorzystania z omawianej w niniejszym wniosku preferencyjnej stawki opodatkowania, są w szczególności:
1)wymóg prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
2)wymóg objęcia ochroną prawną autorskich praw do wytworzonego programu komputerowego,
3)wymóg prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem autorskiego prawa do programu komputerowego,
4)wymóg przeniesienia praw autorskich do wytworzonego oprogramowania na podmiot trzeci,
5)wymóg prowadzenia odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, o której mowa w art. 30cb Ustawy PIT.
Ad. 1) Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego Wnioskodawca, posiadający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy, prowadził i nadal prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.
Ad. 2) Programy komputerowe (Oprogramowanie, części Oprogramowania) podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie. Jednocześnie, zarówno ustawy podatkowe, jak i ustawy pozapodatkowe, nie definiują pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego”. Wśród przedstawicieli doktryny przyjmuje się, że programem komputerowym jest uporządkowany zestaw instrukcji (poleceń) skierowanych do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania określonego rezultatu (por.: G. Jyź, Autorskoprawna ochrona programów komputerowych w Polsce, R.Pr. 1995, Nr 4, s. 39). Podobnie, zgodnie z Polska Norma PN-ISO/IEC 2382-1:1996 1.05.01, program komputerowy to jednostka syntaktyczna zgodna z zasadami konkretnego języka programowania, składająca się z deklaracji i instrukcji lub rozkazów potrzebnych do rozwiązania funkcji, zadania lub problemu (por.: M. Szmit, Wybrane zagadnienia sadowo-informatycznego, Warszawa 2014, s. 178). Podobne, szerokie rozumienie programu komputerowego zaprezentował Minister Finansów wskazując, że: „program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. A contrario, żaden wytwór nie jest programem komputerowym, jeżeli nie służy do wyrażania w sposób pośredni lub bezpośredni algorytmów lub logicznych relacji pomiędzy funkcjami, które mają zostać wykonane i fizycznymi możliwościami urządzeń używanych do digitalizacji. Przy czym pojęcie „komputer” nie powinno ograniczać się do PC, lecz powinno odnosić do wszystkich urządzeń, w których program komputerowy może być wykorzystywany w celu realizacji funkcji, do których został stworzony, a zatem i telefonów czy też tabletów lub Innych urządzeń. Nie jest bowiem istotny nośnik programu komputerowego, lecz jego źródła (kod źródłowy i kod wynikowy) oraz funkcjonalność.” (por. Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX).
Na tle przedstawionego stanu oraz przy uwzględnieniu powyższych definicji, Wnioskodawca nie ma wątpliwości, że przedmiotem działalności gospodarczej jest tworzenie programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania), które podlega ochronie prawnej.
Odnośnie pytania nr 3.
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadził, prowadzi oraz będzie prowadził działalność badawczo-rozwojową bezpośrednio związaną z wytworzeniem autorskiego prawa do programu komputerowego.
Art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT normuje działalność badawczo-rozwojową jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badaniami naukowymi są więc:
1)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT, pojęcie prace rozwojowe – oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 478 ze zm.), czyli działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania przedmiotowego oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę jako prac badawczo-rozwojowych. Odnosząc się do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.318.2019.3.MG i stanowiska wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oprócz tego w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej I innowacyjnej, OECD Publishing, Paris GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl). Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu nowego programu komputerowego w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe Zleceniodawcy. Działania te stanowią prace rozwojowe w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.
Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, Jego działalność spełnia cechy takowej:
a)nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca tworzy Oprogramowanie lub części Oprogramowania w zależności od potrzeb Zleceniodawcy, z którą współpracuje, a Zleceniodawca ma na celu zwiększenie innowacyjności archaicznych rozwiązań programistycznych w zależności od swoich potrzeb;
b)nieprzewidywalność: Zleceniodawca, z którym Wnioskodawca współpracuje, oczekuje od Niego wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów komputerowych), pomimo korzystania z Istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań;
c)metodyczność: Wnioskodawca zobowiązany jest w ramach danej umowy do ścisłej współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Zleceniodawcy i przedstawionym przez niego planem;
d)możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Wnioskodawcy, w ramach wykonywanej przez Niego działalności na rzecz Zleceniodawców jest przeniesienie praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych do Oprogramowania lub części Oprogramowania na Zleceniodawcę, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.
Biorąc powyższe pod uwagę zdaniem Wnioskodawcy można stwierdzić, że tworzenie przez Niego programów komputerowych spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT.
Ad. 4) Zgodnie z zawartą umową, Wnioskodawca przenosi całość praw własności intelektualnej, w tym zatem także i autorskich praw majątkowych do wytwarzanego Oprogramowania komputerowego oraz jego części, a tym samym, Wnioskodawca osiąga z tego tytułu dochody.
Ad. 5) Wnioskodawca, zgodnie z art. 30cb Ustawy o PIT, posiada prowadzoną na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów I dochodu (straty) przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT na wyżej wymienione prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnośnie pytania nr 4.
Zgodnie ze wskazanym już wcześniej art. 30ca ust. 7 Ustawy o PIT, dochód (strata) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej powinien być obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sadowym albo arbitrażu.
Natomiast art. 9 ust. 2 Ustawy o PIT stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągniętą w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza w przeważającym zakresie obejmuje tworzenie programów komputerowych, do których prawa własności intelektualnej są następnie przenoszone w ramach realizacji umowy ze Zleceniodawcą. Wnioskodawca za wykonane usługi otrzymuje ustalone wynagrodzenie, obejmujące również wynagrodzenie za przeniesienie praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych.
Zważając na to, że działania Wnioskodawcy zorientowane są na działalność badawczo-rozwojową, ponosi On szereg kosztów związanych z usługami księgowymi, usługami doradztwa podatkowego, usługami telekomunikacyjnymi (Internet, abonament telefoniczny), zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych, licencjami na oprogramowanie/miesięcznymi subskrypcjami do programów komputerowych, zakupem literatury związanej z tworzeniem oprogramowania, udziałem w szkoleniach z branży IT, zakupem drobnego wyposażenia (np. biurko, fotel ergonomiczny).
Wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 Ustawy o PIT, gdyż mają na celu osiągniecie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem, aby spełniać warunki przewidziane dla kosztu uzyskania przychodu, należy przyjąć również, że dany wydatek został poniesiony. W przypadku, gdyby w przyszłości jakiś wydatek nie został przez Wnioskodawcę poniesiony, nie będzie on zaliczany do kosztów uzyskania przychodu, jak równiej nie będzie brany pod uwagę przy kalkulowaniu wysokości ulgi IP Box.
W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu, poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej, do przychodów ze zbycia wytwarzanego Oprogramowania, Wnioskodawca ustala faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Niego działalność związana z wytwarzaniem Oprogramowania bądź jego części według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy ponoszone wydatki w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie Oprogramowania bądź jego części, w tym obliczone według powyższej proporcji, należy uznać za koszty prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 Ustawy o PIT.
Odnośnie pytania nr 5.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 Ustawy o PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według ustawowego wzoru.
Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku, gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Przedmiotem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w przeważającym zakresie tworzenie programów komputerowych, do których prawa własności intelektualnej, w tym zatem i autorskie prawa majątkowe są następnie przenoszone w ramach wykonania Umowy na rzecz Zleceniodawcy. Za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymuje ustalone honorarium, które obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie praw własności intelektualnej, w tym zatem i autorskich praw majątkowych.
W związku z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową, ponosi On wydatki związane z: usługami księgowymi, usługami doradztwa podatkowego, usługami telekomunikacyjnymi (Internet, abonament telefoniczny), zakupem sprzętu oraz akcesoriów komputerowych, licencjami na oprogramowanie/miesięcznymi subskrypcjami do programów komputerowych, zakupem literatury związanej z tworzeniem oprogramowania, udziałem w szkoleniach z branży IT, zakupem drobnego wyposażenia (np. biurko, fotel ergonomiczny).
Powyższe wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy o PIT i mają na celu osiągniecie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów - tj. prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy wszystkie wyżej wskazane ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji opisanej we wniosku, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT).
Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, nie jest i nie będzie instalowane w celu poprawnego działania komputera. Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, nie stanowi i nie będzie stanowić nabycia, o którym mowa w lit. b), c) i d) wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT).
Żadne z wymienionych przez Wnioskodawcę składników majątku nie stanowią ani nie będą stanowić środka trwałego (środków trwałych) w prowadzonej działalności gospodarczej.
Wszystkie wydatki są/będą ponoszone przez Wnioskodawcę wyłącznie w celu prowadzenia przez Wnioskodawcę konkretnych prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Koszty te były ponoszone/będą ponoszone dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.
Wnioskodawca przyporządkował/będzie przyporządkowywać wymienione we wniosku wydatki do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe według kryteriów obiektywnych. Wnioskodawca zalicza do danego wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie Wnioskodawca przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego Oprogramowania. Wnioskodawca nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźnika nexus.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca od dnia 11 września 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność Wnioskodawcy polega/będzie polegać na wytwarzaniu Oprogramowania w ramach platformy …, przeprowadzaniu analizy potrzeb klienta, jak również przeprowadzaniu analiz potrzeb rynku, na którym ma funkcjonować dane Oprogramowanie, przeprowadzaniu analiz danych źródłowych oraz tworzeniu specyfikacji dla programistów oraz pozostałej dokumentacji. Wytwarzane Oprogramowanie przyspiesza i usprawnia procesy przetwarzania dokumentów księgowych, finansowych, magazynowych. Wnioskodawca w ramach świadczonych usług deweloperskich wytworzył i wytwarza Oprogramowania w ramach platformy … poprzez tworzenie kodów źródłowych (nakładek na system …, ich nowych wersji, aktualizacji, obejmujących dodatkowe funkcjonalności tzw. user exity, implementowanych w ramach produktu …). Główna część Jego pracy była i jest związana z rozszerzaniem funkcjonalności … stworzonego przez firmę …. Platforma ta umożliwia przejęcie zeskanowanych dokumentów, zapisanie ich w bazach danych, następnie dokonanie poprawy (poprzez automatyczne algorytmy bądź użytkowników systemu) oraz workflow, czego końcowym celem jest stworzenie dokumentu księgowego w platformie …. Wnioskodawca zaprojektował oraz zaimplementował nowy Ul w ramach … (zarówno frontend, jak i backend). Wnioskodawca rozwija również w ramach platformy … narzędzia mogące działać niezależnie od produktu …, np. programy komunikujące się z różnymi Web Servisami, a następnie przesyłające otrzymane dane do systemu … .
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.
Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Wnioskodawcę efektów tych prac (programów komputerowych opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że wytwarzanie programów komputerowych (Oprogramowania, części Oprogramowania) ma i będzie miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów władzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie omawianego Oprogramowania nie ma charakteru działań rutynowych, ani okresowych zmian. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności tworzy kody źródłowe oraz łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Opisana we wniosku działalność prowadzona jest bezpośrednio przez Wnioskodawcę.
Zatem, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie tworzenia i rozwijania, ulepszania wymienionych programów komputerowych ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań: planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wnioskodawca wyjaśnił, że celem postawionym na wstępie było stworzenie nowych programów komputerowych przy zastosowaniu nowych technologii, które to prace umożliwiły usprawnienie pracy Zleceniodawcy. Celem w zakresie źródeł finansowania była minimalizacja kosztów Zleceniodawcy, które mogłyby powstać przez konieczność wprowadzenia nowych urządzeń, tym samym dostosował On technologię do aktualnego zaplecza technicznego Zleceniodawcy. Wnioskodawca postawił sobie w zakresie poszczególnych realizowanych Oprogramowań następujące cele: stworzenie nowych algorytmów, wdrożenie nowych standardów języków programowania. Wnioskodawca osiągnął ww. zaplanowane cele poprzez stworzenie programów komputerowych i funkcjonalności opisanych we wniosku, w ramach swojej pracy twórczej, z wykorzystaniem sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były przychody z faktur wystawianych Zleceniodawcy. Poprzez systematyczność Wnioskodawca rozumie świadczenie każdego dnia, nie traktuje swojej działalności jako dorywcza. Systematyczność polega na planowaniu prac w okresach dwutygodniowych/miesięcznych wraz ze Zleceniodawcą, z uwzględnieniem jego oczekiwań, bazując na dotychczasowych wynikach prac oraz retrospekcję pozwalającą na wprowadzanie ulepszeń do procesu wytwarzania oprogramowania. Wnioskodawca prowadzi działalność w sposób uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu. W okresie, którego dotyczy wniosek, realizował zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez Zleceniodawcę, w stosunku do każdego programu komputerowego.
Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej dotyczące prowadzenia działalności w sposób systematyczny w odniesieniu do wskazanych przez Wnioskodawcę programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach współpracy z klientem, Wnioskodawca zaprojektował oraz zaimplementował nowy Ul w ramach … (zarówno frontend, jak i backend). Wnioskodawca rozwija również w ramach platformy … narzędzia mogące działać niezależnie od produktu … np. programy komunikujące się z różnymi …, a następnie przesyłające otrzymane dane do systemu …. Każdorazowo Wnioskodawca wytwarza nowe, osobne rozwinięcia ulepszenia, a więc nowe programy komputerowe, do których prawa własności intelektualnej, w tym zatem i autorskie prawa majątkowe przenosi na Zleceniodawcę, i które następnie są implementowane do istniejącego oprogramowania w ramach platformy … .
Zatem, powyższe pozwala uznać, że Wnioskodawca wykorzystuje istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
-nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
-łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
-kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
-wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
-nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
-łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
-kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
-wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
-planowaniu produkcji oraz
-projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas), będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sam Wnioskodawca wskazuje we wniosku, Jego działania polegające na rozwijaniu/ulepszaniu Oprogramowania zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności tego oprogramowania. Bardzo często tworzy On funkcjonalności, które wcześniej nie istniały. Często jest też to poprawa użyteczności. Wnioskodawca stale poszerza swoją wiedzę programistyczną i stosuje ją do projektowania i wytwarzania nowych oraz rozwoju istniejących programów komputerowych. Na wszystkich etapach programowania Wnioskodawca korzysta ze zdobytej wiedzy z zakresu informatyki, matematyki i algorytmiki, które pomagają Mu w tworzeniu nowych rozwiązań spełniających potrzeby Zleceniodawcy. Wnioskodawca stale rozwija swoją wiedzę oraz umiejętności (warsztaty, szkolenia, literatura fachowa) z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, aby tworzyć najnowsze rozwiązania, poprawiać użyteczność oraz funkcjonalność tego Oprogramowania. Prowadzone prace mają charakter długoterminowy, zorganizowany i systematyczny.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania, ulepszania wymienionych programów komputerowych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Wnioskodawcę ani też całość prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzić należy, że działalność Wnioskodawcy polegająca na tworzeniu i rozwijaniu programów komputerowych, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).
W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.
Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
Odnosząc powyższe do działalności Wnioskodawcy przedstawionej we wniosku, podkreślić należy, że Wnioskodawca zgodnie z treścią zawartej umowy w ramach wynagrodzenia za świadczenie usług przenosi na zleceniodawcę wszelkie prawa własności intelektualnej powstałe w ramach realizacji umowy, w tym także prawa autorskie. W momencie ukończenia i wprowadzenia do środowiska zleceniodawcy, każdorazowo przenoszone są na niego prawa własności intelektualnej do Oprogramowania stworzonego przez Wnioskodawcę.
Tym samym, Wnioskodawca uzyskuje dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak podał w opisie sprawy i własnym stanowisku, dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ww. ustawy).
Na mocy art. 30ca ust. 11 ww. ustawy:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-Wnioskodawca na podstawie umowy o świadczenie usług ze zleceniodawcą, tworzy oraz rozwija oprogramowanie komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-efekty pracy, które Wnioskodawca nazywa „Oprogramowaniem, częściami oprogramowania” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
-Wnioskodawca przenosi ogół praw autorskich na rzecz zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług w zamian za wynagrodzenie;
-Wnioskodawca prowadził na bieżąco, od dnia 11 września 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. (od dnia 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca rozlicza się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego) odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 tej ustawy, przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca ww. ewidencję planuje prowadzić w 2024 r.
Nadmienić należy, że preferencja IP Box jest zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz nie ma jej w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.). W konsekwencji, preferencją IP Box nie są objęte osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Oznacza to, że z preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box nie mogą skorzystać podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z powyższym, autorskie prawo do oprogramowania komputerowego tworzonego oraz rozwijanego, ulepszanego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej w zakresie, w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawcy jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego w ramach wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast Wnioskodawca nieprawidłowo zakwalifikował odpłatne przeniesienie na zleceniodawcę prawa autorskiego do programu komputerowego jako dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi w myśl art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w tej części jest nieprawidłowe.
Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę 5% do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiąganego od 11 września 2019 r., tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w okresie od 11 września 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. Wnioskodawcy przysługiwać będzie także prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w 2024 r. i w latach przyszłych,o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny oraz Wnioskodawca opodatkuje swoją działalność na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.
W kwestii korekty zeznań podatkowych należy wyjaśnić, że stosownie do art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383):
Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.
W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na przepis art. 3 pkt 5 ww. ustawy, który stanowi, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o: deklaracjach – rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.
Stosownie do art. 81 § 2 ww. ustawy:
Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.
Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym – poprawnym już – wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji. Podatnik może skutecznie skorygować wysokość zobowiązania podatkowego, o ile zobowiązanie to nie uległo przedawnieniu. Okres przedawnienia wynosi pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, podatnik ma zatem prawo skorygować deklaracje za okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Okoliczności skutkujące przerwaniem lub zawieszeniem biegu przedawnienia wymienione zostały w art. 70 i art. 70a ww. ustawy.
Zatem, jeżeli w złożonych w terminie zeznaniach rocznych Wnioskodawca nie zastosował preferencyjnej stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, to przysługuje Mu prawo do złożenia korekty deklaracji oraz skorzystanie z preferencji, zgodnie z cytowanym wyżej art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Wnioskodawca może dokonać korekty zeznań rocznych, a następnie rozliczyć osiągnięty w tym okresie dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wytwarzanych w ramach opisanej działalności z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.
Wątpliwość Wnioskodawcy budzi również kwestia uznania wydatków na:
1)usługi księgowe,
2)usługi doradztwa podatkowego,
3)usługi telekomunikacyjne (Internet, abonament telefoniczny),
4)zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych (laptop, mysz, drukarka, dysk, klawiatura, kable, przejściówki oraz router sieciowy, słuchawki, telewizor, zakup wydłużonej gwarancji na sprzęt),
5)licencje na oprogramowanie/ miesięczne subskrypcje do programów komputerowych,
6)literatura związana z tworzeniem oprogramowania,
7)udział w szkoleniach z branży IT;
8)zakup drobnego wyposażenia (np. biurko, fotel ergonomiczny),
za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% Wnioskodawca zobowiązany jest do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami i ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Potwierdza to art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów
Zgodnie z ww. przepisem należy określić – po pierwsze – przychody z kwalifikowanego prawa IP, a następnie koszty uzyskania tych przychodów.
Koszty te, muszą być poniesione w celu uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw do programów komputerowych, a zatem funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni lub pośredni związane są z przychodem z kwalifikowanych praw IP.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien spełniać warunki:
-pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
-nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art.23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-być właściwie udokumentowany.
Objaśnienia podatkowe wskazują na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Nie wskazują natomiast, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.
W myśl art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c i pkt 154 w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu, który Wnioskodawca poniósł w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia praw autorskich, może On przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia praw autorskich według ustalonej proporcji jako stosunek przychodów ze zbycia Oprogramowania do Jego przychodów ogółem z prowadzonej działalności w danym okresie.
Zatem, wydatki, co do których Wnioskodawca wykaże związek poniesienia z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj.: usługi księgowe, usługi doradztwa podatkowego, usługi telekomunikacyjne (Internet, abonament telefoniczny), zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych (laptop, mysz, drukarka, dysk, klawiatura, kable, przejściówki oraz router sieciowy, słuchawki, telewizor, zakup wydłużonej gwarancji na sprzęt), licencje na oprogramowanie/ miesięczne subskrypcje do programów komputerowych, literatura związana z tworzeniem oprogramowania, udział w szkoleniach z branży IT; zakup drobnego wyposażenia (np. biurko, fotel ergonomiczny), które Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zachowaniem ograniczeń wynikających z art. 23 ustawy), w części w jakiej związane są z wytwarzaniem kwalifikowanego IP, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przechodząc do kwestii obliczania wskaźnika nexus, istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
·wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
·kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
·dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, Wnioskodawca powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.
Reasumując – wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na: usługi księgowe, usługi doradztwa podatkowego, usługi telekomunikacyjne (Internet, abonament telefoniczny), zakup sprzętu oraz akcesoriów komputerowych (laptop, mysz, drukarka, dysk, klawiatura, kable, przejściówki oraz router sieciowy, słuchawki, telewizor, zakup wydłużonej gwarancji na sprzęt), licencje na oprogramowanie/miesięczne subskrypcje do programów komputerowych, literaturę związaną z tworzeniem oprogramowania, udział w szkoleniach z branży IT; zakup drobnego wyposażenia (np. biurko, fotel ergonomiczny), mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, przy zachowaniu właściwej proporcji, o których mowa w lit. „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że w przypadku składników majątku, które stanowią podlegające amortyzacji środki trwałe (lub wartości niematerialne i prawne), koszt zakupu takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), które podlegają amortyzacji podatkowej oraz mają związek z wytworzeniem kwalifikowanego IP może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus, jednakże uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku stan faktyczny i zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right