Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-12-11
Data publikacji: 2023-12-11

Wigilia w firmie - czy jest przychodem pracownika?

Organizacja przedświątecznych spotkań dla pracowników to częsta praktyka w wielu firmach. Pojawia się wówczas pytanie, czy uczestnictwo w firmowej Wigilii jest dla pracownika przychodem podlegającym opodatkowaniu. Od czasu orzeczenia TK z 2014 r. stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne.

Zobacz również: Prezenty świąteczne do 2000 zł bez podatku >>>

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r. (K 7/13) stwierdził, że udział pracownika (jak również jego rodziny) w spotkaniu o charakterze integracyjnym nie powoduje wystąpienia po jego stronie przychodu, od którego należy naliczyć podatek i składki ZUS. Nawet dobrowolne uczestnictwo w takim spotkaniu nie skutkuje pojawieniem się korzyści, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku przez byłego lub obecnego pracownika.

W przywołanym wyroku TK uznał, że za przychód mogą być uznane tylko te świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą zatrudnionej osoby i skorzystała ona z nich w pełni dobrowolnie oraz
  • zostały spełnione w interesie zatrudnionego (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, oraz
  • przynoszą korzyść, która jest wymierna i przypisana indywidualnej osobie (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Ważne

Udział pracownika w Wigilii firmowej zorganizowanej przez pracodawcę nie jest przychodem pracownika, a pracodawca nie ma obowiązku odprowadzenia z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy.

Korzystne dla płatników i podatników stanowisko TK podziela również fiskus, mimo że przez wiele lat wyrażał pogląd, zgodnie z którym udział (a często nawet tylko możliwość udziału) pracownika w finansowanych przez zakład pracy firmowych spotkaniach oznaczał powstanie przychodu ze stosunku pracy wynikającego z tzw. nieodpłatnych świadczeń.

Świąteczne czy mikołajkowe spotkania na koszt pracodawcy nie stanowią korzyści dla obecnych i byłych pracowników ani dla zleceniobiorców oraz współpracowników. Bez znaczenia pozostaje, czy spotkania zostały sfinansowane ze środków obrotowych czy z funduszu socjalnego. Skoro uczestnictwo w imprezie firmowej nie oznacza przychodu podlegającego opodatkowaniu, należy uznać, że równocześnie nie jest ono świadczeniem, od którego nalicza się składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przeczytaj również:

Świąteczne bony i paczki finansowane z ZFŚS >>>

Rozliczenia podatkowo-składkowe świadczeń świątecznych przyznawanych przez pracodawcę >>>

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00