Opinia rzecznika generalnego Richarda de la Toura przedstawiona w dniu 13 lipca 2023 r., sygn. C-518/22
Wydanie tymczasowe
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
JEANA RICHARDA DE LA TOURA
przedstawiona w dniu 13 lipca 2023 r.(1).
Sprawa C‑518/22
J.M.P.
przeciwko
AP Assistenzprofis GmbH
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesarbeitsgericht (federalny sąd pracy, Niemcy)]
Odesłanie prejudycjalne – Polityka społeczna – Równość traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy – Dyrektywa 2000/78/WE – Zakaz dyskryminacji ze względu na wiek – Usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością – Oferta pracy zawierająca wskazanie dolnej i górnej granicy wieku zatrudnianej osoby – Uwzględnienie życzeń i potrzeb osoby z niepełnosprawnością
I. Wprowadzenie
1. Niniejszy wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczy wykładni art. 2 ust. 5, art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1 i art. 7 dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy(2), w świetle Karty praw podstawowych Unii Europejskiej(3) oraz Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych zatwierdzonej w imieniu Wspólnoty Europejskiej decyzją Rady 2010/48/WE z dnia 26 listopada 2009 r.(4).…
2. Wniosek ten został złożony w ramach sporu pomiędzy J.M.P. a AP Assistenzprofis GmbH, podmiotem świadczącym usługi asystencji i doradztwa dla osób z niepełnosprawnością, w przedmiocie wypłaty odszkodowania dochodzonego przez J.M.P. z powodu domniemanej dyskryminacji ze względu na wiek w ramach procedury naboru osobistego asystenta. J.M.P. twierdzi bowiem, że jej kandydatura nie została uwzględniona, ponieważ znajduje się poza przedziałem wiekowym wskazanym w ofercie pracy, tj. przedziałem wiekowym między18 i 30 rokiem życia.
Wobec tego Bundesarbeitsgericht (federalny sąd pracy, Niemcy), wnosząc o dokonanie wykładni w szczególności art. 2 ust. 5, art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1 i art. 7 dyrektywy 2000/78 w świetle przepisów karty oraz konwencji ONZ, zwraca się do Trybunału o ewentualne uzasadnienie odmiennego traktowania ze względu na wiek.