Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.617.2023.2.JS

Opodatkowanie przychodu z najmu prywatnego nieruchomości wycofanych z działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 listopada 2023 r. (wpływ: 14 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega Pan opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania.

Wraz z żoną jest Pan właścicielem kilkudziesięciu lokali mieszkalnych w ramach ustawowej wspólności majątkowej oraz samodzielnie w ramach majątku osobistego - stanowiących odrębną własność w ramach budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe oraz zarówno formalnie wydzielonych jak i niewydzielonych w ramach posiadanych przez Państwa kamienic.

Wyżej wymienione nieruchomości nabył Pan wraz z żoną za środki pieniężne pochodzące z majątku, jaki zgromadzili Państwo na przestrzeni kilkudziesięciu lat poprzez świadczenie pracy. Pełnił Pan funkcję dyrektora finansowego i prowadził Pan działalność biznesową. Przychody z ww. źródeł przeznaczył Pan wraz z małżonką na gromadzenie oszczędności i lokowanie w nowe inwestycje mieszkaniowe. Nieruchomości zakupili Państwo na przestrzeni szeregu lat w związku z lokowaniem nadwyżek finansowych w celu zabezpieczenia potrzeb życiowych na wypadek utraty pracy lub pogorszenia warunków życiowych, jak również celem zachowania bezpieczeństwa przed znacznymi zmianami ekonomicznymi. Decyzja o zakupie nieruchomości była podyktowana również ochroną oszczędności przed szybką utratą wartości związaną z rosnącą inflacją (oprocentowanie lokat bankowych przez większość czasu było poniżej poziomu inflacji) oraz potencjalnym ryzykiem niewypłacalności systemu bankowego. Nie ma Pan z żoną żadnych kredytów zaciągniętych na zakup mieszkań przeznaczonych na najem.

Nabyte nieruchomości były remontowane (należy tutaj podkreślić, że nie wszystkie kupione lokale były remontowane) wyłącznie w takim zakresie, w jakim wymagała tego sytuacja, aby mieszkania nadawały się do wprowadzenia. Żadna z przedmiotowych nieruchomości nie została przez Państwa wybudowana. Umowy najmu nie były i nie są kontynuacją umów zawartych z poprzednimi właścicielami nieruchomości.

Wynajmował Pan ww. nieruchomości prywatnie, a od 2015 r. (z uwagi na ówczesną linię orzeczniczą Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i Naczelników Urzędów Skarbowych) w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Organy te wówczas uznawały, że wynajem kilku lokali mieszkalnych spełnia definicję działalności gospodarczej zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym przychody (dochody) uzyskiwane z wynajmu są przychodami (dochodami) z działalności gospodarczej, a nie z prywatnego najmu. Przeważającym przedmiotem działalności, wpisanym w CEIDG, jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, sklasyfikowany w PKD pod numerem 68.20.Z. Nieruchomości mieszkalne wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i amortyzował Pan zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie jest Pan opodatkowany tzw. podatkiem liniowym.

Pana żona uzyskuje również przychody podatkowe z wynajmu prywatnego kilku lokali mieszkalnych będących w jej majątkiem osobistym i Państwa wspólnym. Natomiast pozostałe lokale, które należą do majątku wspólnego i Pana osobistego, wynajmuje Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Obecnie zamierza Pan wycofać część nieruchomości mieszkalnych należących do Państwa majątku wspólnego z prowadzonej działalności gospodarczej do majątku prywatnego. Złożył Pan wraz z żoną wspólne oświadczenie, iż całość przychodów osiągniętych z najmu nieruchomości będących Państwa wspólną własnością będzie opodatkowane przez żonę. Powyższe wynika z braku planów inwestycyjnych dotyczących tych nieruchomości, a także z chęci zabezpieczenia środków finansowych na starość. Na ten moment nie jest Pan w stanie precyzyjnie określić, ile wspólnych lokali zostanie wycofanych z Pana jednoosobowej działalności gospodarczej i będzie wynajmowanych w ramach prywatnego najmu zgodnie ze złożonym oświadczeniem. Ponadto, w przyszłości nie wykluczają Państwo jednak złożenia wspólnego oświadczenia o innej treści.

Jednocześnie zamierza Pan wycofać część nieruchomości mieszkalnych, należących do Pana majątku osobistego, z prowadzonej działalności gospodarczej do Pana majątku prywatnego.

Podstawą wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej będzie m.in. wykreślenie nieruchomości mieszkalnych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz brak rozliczania przychodów i kosztów związanych z ww. lokalami w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Lokale mieszkalne po wycofaniu z działalności gospodarczej nie będą stanowiły składnika majątku związanego z jakąkolwiek działalnością gospodarczą.

Wycofanie części lokali mieszkalnych z działalności i przekazanie ich na cele prywatne nie będzie związane z całkowitym zakończeniem prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej. W majątku firmy, której jest Pan właścicielem pozostaną lokale niemieszkalne, a także nieruchomości mieszkalne, co do których ma Pan plany inwestycyjne.

Najem prywatny będzie wykonywany przez Pana żonę i/albo przez Pana we własnym imieniu. Wszystkie umowy najmu nieruchomości będą podpisywane przez Państwa jako osoby fizyczne. Zawarte umowy najmu będą miały charakter umów długoterminowych. Nieruchomości będą wynajmowane do celów, do jakich są przeznaczone, tj. jako lokale mieszkalne na cele mieszkalne. Najem będzie organizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Przy prowadzeniu najmu mogą Państwo korzystać z obsługi księgowej, m.in. w zakresie rozliczenia mediów oraz podatku VAT - przesyłania plików JPK. W wynajmowanych prywatnie lokalach mogą Państwo w imieniu najemców opłacać faktury za zużywane przez nich media. Nie będą Państwo angażować wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się świadczeniem usług najmu. Będą Państwo zamieszczać typowe ogłoszenia w prasie lub na portalach internetowych. Możliwe że, aby angażować w najem jak najmniej czasu, będą Państwo korzystać z niewyspecjalizowanej pomocy osoby fizycznej (np. w oparciu o umowę zlecenie działającej jako Państwa pełnomocnik), np. przy podpisywaniu umów najmu. Wycofane nieruchomości zamierzają Państwo traktować jako prywatną lokatę kapitału.

Pan wraz z żoną zajmujecie się obrotem nieruchomościami, nie zajmują się Państwo najmem krótkoterminowym, nie zajmują się Państwo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Obecnie Pana żona nie pracuje na umowę o pracę/zlecenie, dzieło etc. Zgromadzone oszczędności i majątek pozwalają Państwu utrzymać się bez dodatkowego zatrudnienia.

Uzupełnienie wniosku

Pana majątek jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od Pana majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą, dlatego też w przypadku wszystkich wycofanych nieruchomości wykreśli je Pan z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz przestanie Pan rozliczać przychody i koszty związane z ww. nieruchomościami w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku przesunięcia nieruchomości z Pana majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku niezwiązanego z taką działalnością, nieruchomości nadal pozostaną Pana własnością albo (zależnie od konkretnego przypadku) współwłasnością małżeńską. Wycofanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pana decyzją. W tym zakresie sporządzi Pan dla księgowej np. dodatkowy protokół likwidacji/dokument LT/protokół przekazania zgodnie z wytycznymi na stronie https://www.biznes.gov.p1/pl/portal/00271#4.

W sytuacji, gdy będzie miał Pan taką możliwość rozwiąże istniejące umowy najmu, a w ich miejsce podpisze Pan nowe umowy najmu jako osoba fizyczna poza pozarolniczą działalnością gospodarczą. Jednakże w części przypadków może to być niemożliwe gdyż przedmiotowe umowy zostały zawarte na czas określony. Tam gdzie nie będzie miał Pan takiej możliwości zamierza Pan sporządzić aneksy do przedmiotowych umów najmu w zakresie zmiany statusu strony umowy. Nie może Pan jednak wykluczyć, że z częścią najemców nie uda się Panu podpisać nowych umów ani aneksów do obecnie obowiązujących umów najmu. W takiej sytuacji ograniczy się Pan do przesłania najemcom (na adres poczty elektronicznej wskazany do kontaktu w umowie najmu) informacji o zmianie statusu strony umowy i do wykreślenia nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przestanie Pan rozliczać przychody i koszty związane z ww. nieruchomościami oraz sporządzi Pan dla księgowej m.in. dodatkowy protokół likwidacji/dokument LT/protokół przekazania. W szczególnych przypadkach braku możliwości nawiązania kontaktu z najemcą ograniczy się Pan do wykreślenia nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przestanie Pan rozliczać przychody i koszty związane z ww. nieruchomościami oraz sporządzi Pan dla księgowej m.in. dodatkowy protokół likwidacji/dokument LT/protokół przekazania.

Umowy najmu zawarte nie są/nie będą z podmiotami z Panem powiązanymi, np. Spółkami, w których jest Pan wspólnikiem/udziałowcem i/lub osobą związaną z prowadzeniem spraw tych podmiotów (Spółek). Jeżeli będzie Pan planował zawarcie umów najmu z podmiotami z Panem powiązanymi, to wystąpi Pan z osobnym zapytaniem w tym zakresie.

Pytania

1.Czy po podjęciu decyzji o wycofaniu wynajmowanych nieruchomości z Pana działalności gospodarczej, prawidłowe będzie rozliczanie przez Pana przychodów z najmu nieruchomości, stanowiących Pana majątek osobisty i wspólny majątek małżeński, w ramach źródła przychodów opisanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa, a nie w ramach źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy - pozarolnicza działalność gospodarcza?

2.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 to czy, z uwagi na złożone oświadczenie, iż całość przychodów osiągniętych z prywatnego najmu nieruchomości będących wspólną własnością Pana i Pana żony będzie opodatkowane przez żonę, nie będzie musiał Pan rozliczać, ani w ramach źródła przychodów opisanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, ani w ramach źródła przychodów opisanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, przychodów z najmu nieruchomości, które wycofa Pan z działalności gospodarczej stanowiących majątek wspólny?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

Pana zdaniem, najem nieruchomości stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przychody, jakie uzyska Pan ze wskazanego źródła podlegać będą opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) wskazane zostały poszczególne źródła przychodów oraz sposoby opodatkowania dochodów z każdego z tych źródeł.

Według przepisów tej ustawy odrębnym źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Artykuł 5a pkt 6 ustawy zawiera definicję pojęcia działalności gospodarczej. Stosownie do treści tego przepisu, za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Do grupy przychodów z działalności gospodarczej należą także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 tej ustawy).

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny). Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podejmowanych przez podatnika działań, które mają na celu zwyczajowe gospodarowanie majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.

W tym miejscu wskazać należy też na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętą w składzie siedmiu sędziów z 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21, w której wskazano, że przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. Ponadto w uchwale tej wskazano, że to zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. Zgodnie z przytoczoną uchwałą NSA bez znaczenia pozostaje ilość wynajmowanych lokali oraz wielkość osiąganych przychodów i zarobkowy cel prowadzonego wynajmu. Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - do przychodów z działalności gospodarczej.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W świetle art. 2 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Obecnie planuje Pan wycofać część lokali mieszkalnych z Pana jednoosobowej działalności gospodarczej do majątku prywatnego (wspólnego i osobistego). Nieruchomości te ma Pan zamiar wynajmować w ramach zarządu majątkiem prywatnym - część osobiście, a część wspólnie z żoną albo osobiście przez żonę. Nie będzie Pan zatrudniać wykwalifikowanej kadry zarządzającej. Nie planuje Pan strategii rozwoju, zorganizowanych kampanii reklamowych, wskazujących na znamiona prowadzenia profesjonalnej działalności. Zatem nieruchomości po wycofaniu z działalności gospodarczej nie będą stanowić składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Umowy najmu nie będą zawierane w ramach działalności gospodarczej.

Pana stanowisko potwierdzają przykładowo następujące interpretacje:

Pismo z (...) 2022 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, (...);

Pismo z 28 marca 2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL2-2.4011.83.2023.1.MM.

Ad 2.

Pana zdaniem, nieruchomości należące do Pana i Pana żony wspólnego majątku małżeńskiego będą opodatkowane zgodnie ze złożonym przez Państwa wspólnie oświadczeniem na piśmie, czyli na ten moment przez Pana żonę. Natomiast nieruchomości należącego do Pana majątku osobistego będą opodatkowane w całości przez Pana.

Zaznacza Pan, że w przyszłości nie wyklucza Pan wraz z małżonką złożenia wspólnego oświadczenia o innej treści.

Zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Jak stanowi art. 12 ust. 6 tej ustawy:

Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Jednocześnie informuję o uzyskaniu przez Pana żonę interpretacji z (...) 2022 r., sygn. (...), wydanej przez tut. Organ, potwierdzającej prawidłowość takiego postępowania w jej sytuacji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6:

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z powyższych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:

zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,

nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy, oraz

wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

Jak wskazano wyżej, aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:

celu zarobkowego,

ciągłości,

zorganizowanego charakteru.

Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.

Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy – do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków służących uzyskaniu dochodu. O takim zorganizowaniu mogą świadczyć (chociaż nie są decydujące) także niektóre czynności, jak na przykład wyodrębnienie pewnych składników materialnych lub niematerialnych służących danej działalności, dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług.

Wskazane wyżej przesłanki w każdym przypadku należy rozważyć indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.

W tym miejscu wskazać należy na Uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętą w składzie siedmiu sędziów z 24 maja 2021 r., sygn. akt II FPS 1/21, w której wskazano:

To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...)

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła – najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” – do przychodów z działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przepisy prawne w tym zakresie, planowane przez Pana wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej i następnie wynajmowanie ich jako osoba fizyczna w ramach majątku prywatnego, spowoduje, że przedmiotem najmu nie będą składniki majątku związane z działalnością gospodarczą. Zatem najem tych nieruchomości będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uregulowane zostały w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

W świetle art. 2 ust. 1a ww. ustawy:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1a tej ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Stosownie do art. 12 ust. 5 ww. ustawy:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zgodnie z art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Art. 12 ust. 7 ww. ustawy stanowi, że:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymany został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności oraz powołane przepisy, skoro nieruchomości nie będą przez Pana wynajmowane w ramach działalności gospodarczej, to wynajem ten stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. najem prywatny). Tym samym przychody, jakie Pan uzyska ze wskazanego źródła będą podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a oraz art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Odnośnie zaś nieruchomości, które zostaną wycofane z Pana działalności gospodarczej – a znajdą się w majątku wspólnym z Pana małżonką - to skoro Pana małżonka złożyła oświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i będzie w całości rozliczała osiągane z tytułu najmu tych nieruchomości przychody to Pan ich nie opodatkowuje.

Informacje dodatkowe

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do Pana, nie rozstrzyga natomiast o skutkach podatkowych wobec Pana żony.

Powołane w treści wniosku interpretacje indywidualne oraz orzeczenie nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości Pana stanowiska. Nie negując tych rozstrzygnięć, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego wyjaśniam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00