Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.208.2023.2.PB

W zakresie skutków podatkowych połączenia spółek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

8 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych  w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 18 listopada 2023 r. (wpływ 20 i 27 listopada  2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

S Spółka Akcyjna

(…);

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan M. S.

(…);

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowanym będącym stroną postępowania jest Spółka Akcyjna.

Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania jest wspólnik spółki I Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpisanej do KRS pod nr (…).

Zainteresowany niebędący stroną postępowania posiada 40% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie jest członkiem zarządu Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest natomiast Prezesem Zarządu Spółki Akcyjnej.

Spółka I sp. z o. o posiada w S Spółka Akcyjna całość akcji serii (…) i całość akcji serii (…) o łącznej wartości (…).

Spółka Akcyjna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu powierzchniami biurowymi, magazynowymi i usługowymi w ramach nieruchomości własnej oraz w ramach Umowy o zarządzanie innymi nieruchomościami. Spółka Akcyjna prowadzi również w mniejszym zakresie działalność handlową.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą polegającą na poszukiwaniu inwestorów do realizacji wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych ze Spółką Akcyjną (inwestycje w zakup lub budowę nieruchomości).

W 2022 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zaprzestała chwilowo prowadzenia działalności gospodarczej w związku z brakiem możliwości realizacji zawartych Umów inwestycyjnych oraz podjętych działań spowodowanych wycofaniem się inwestorów  z realizacji przedsięwzięcia w związku z pandemią koronowirusa. Inwestycja miała polegać na budowie hotelu typu combo: trzygwiazdkowego (124 pokoje) i jednogwiazdkowego  (80 pokoi) wraz z salami konferencyjnymi, zapleczem gastronomicznym oraz parkingami. Umowy zostały wypowiedziane w sierpniu 2020 r. Oficjalnie proces przygotowania inwestycji do realizacji został zakończony latem 2021 r. Spowodowało to wstrzymanie działalności gospodarczej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana).

W następstwie podjętych decyzji strategicznych aktualnie rozważane jest połączenie Spółki Akcyjnej (Spółka Przejmująca) oraz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana) w rozumieniu art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 i nast. Kodeksu spółek handlowych, a więc poprzez przeniesienie całego majątku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na Spółkę Akcyjną w zamian za nowo utworzone akcje, które Spółka Akcyjna wyda dotychczasowym wspólnikom Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepis art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U.  z 2016 r. poz. 1578) przewiduje dwa tryby połączenia spółek:

przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Z dniem połączenia spółka przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Również z tym dniem wspólnicy spółki przejmowanej stają się wspólnikami spółki przejmującej (art. 494 § 1 i 4 Kodeksu spółek handlowych).

W następstwie zamierzonego połączenia spółek prawa handlowego będącego przedmiotem niniejszego wniosku nastąpi podwyższenie kapitału własnego Spółki Akcyjnej. Wartość rynkowa majątku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przenoszonego na Spółkę Akcyjną w następstwie połączenia odpowiadać będzie wartości rynkowej nowo utworzonych akcji w Spółce Akcyjnej. Wartość rynkowa majątku Przejmowanej Spółki powiększy wartość aktywów Spółki Akcyjnej (Spółki Przyjmującej). W tej części odpowiadać będzie wartości nominalnej nowo utworzonych akcji w podwyższonym kapitale własnym Spółki Akcyjnej, a nadwyżka wartości majątku przejmowanej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponad kapitał własny Spółki Przejmowanej zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki Akcyjnej (Przejmującej). Tym samym wartość rynkowa nowo utworzonych akcji w podwyższonym kapitale własnym Spółki Akcyjnej odpowiadać będzie częściowo wartości majątku przejmowanej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dokładne kwoty podwyższonego kapitału własnego Spółki Akcyjnej oraz nadwyżki przelanej na kapitał zapasowy zależeć będą od wartości aktywów Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ustalonych na etapie sporządzania i zatwierdzania planu połączenia.

W następstwie połączenia Spółek Zainteresowany (niebędący stroną postępowania) nie otrzyma żadnych dopłat ani innych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, innych niż akcje w Spółce Przejmującej. W następstwie zamierzonego połączenia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Celem połączenia spółek nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Rozważane połączenie motywowane jest uzasadnionymi przyczynami ekonomicznymi.

Uzasadnieniem ekonomicznym dla połączenia spółek są korzyści finansowe, funkcjonalne  i organizacyjne, jakie spółki biorące udział w połączeniu spodziewają się osiągnąć  w rezultacie połączenia.

Korzyści te obejmują:

1)oszczędności finansowe poprzez całkowitą redukcję kosztów prowadzenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to jest kosztów najmu lokalu, prowadzenia księgowości, obsługi kadrowo-płacowej, audytów, wynagrodzenia pracowników, obsługi prawnej, wynagrodzenia pracowników, kosztów informatycznych, kosztów obsługi rachunków bankowych, kosztów marketingu. Na przykład wspólna obsługa kadrowo-płacowa po planowanym połączeniu umożliwi sprawniejsze zarządzanie pracownikami obu spółek.

2)uporządkowanie struktury właścicielskiej;

3)optymalizacja zarządzania majątkiem spółek;

4)zapewnienie efektywniejszego procesu decyzyjnego;

5)ujednolicenie procesów biznesowych;

6)poszukiwanie oszczędności poprzez likwidację organów zarządzających spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie obie spółki mają odrębne zarządy. Po połączeniu obniżone zostaną koszty zarządu i jego obsługi.

7)możliwości pozyskiwania inwestorów przez Spółkę Akcyjną (Spółkę Przejmującą) w celu

prowadzenia i obsługi kolejnych projektów inwestycyjnych.

Pytanie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy prawidłowe jest stanowisko, że połączenie Spółki Akcyjnej i Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez przeniesienie całego majątku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Przejmowanej) na Spółkę Akcyjną (Przejmującą) za akcje, które Spółka Przejmująca przyznaje wspólnikom Spółki Przejmowanej (łączenie się przez przejęcie) nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie Spółki Akcyjnej (Spółka Przejmująca), oraz że nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie wspólnika Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana)?

Państwa stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Zdaniem Zainteresowanych, prawidłowe jest stanowisko, że połączenie Spółki Akcyjnej ze Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ani po stronie Spółki Akcyjnej (Spółki Przejmującej) ani po stronie wspólnika Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 oraz pkt 3 ustawy w przypadku umowy spółki za jej zmianę uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki, dopłaty, oraz przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi przy przekształceniu lub łączeniu spółek – wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia.

Natomiast przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączają od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy – umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych. Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

W związku z planowanym połączeniem będącym przedmiotem niniejszego wniosku nastąpi podwyższenie kapitału własnego Spółki Akcyjnej (Spółka Przejmująca) o kwotę będącą częścią wartości rynkowej przejmowanego majątku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana) poprzez utworzenie nowych akcji o wartości nominalnej 1,00 zł (jeden złotych) jedna akcja przy założeniu, że nadwyżka wartości majątku spółki Przejmowanej ponad kwotę podwyższonego kapitału własnego zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki Akcyjnej. Wartość rynkowa nowych akcji odpowiadać będzie wartości majątku przejmowanej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszystkie nowo wyemitowane akcje w związku z podwyższeniem kapitału własnego Spółki Akcyjnej objęte zostaną przez wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w tym przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania).

W ocenie Zainteresowanych do zdarzenia przyszłego – planowanego połączenia spółek kapitałowych znajdzie zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączający od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy Spółki Akcyjnej związaną z połączeniem dwóch spółek kapitałowych, a co za tym idzie podwyższenie kapitału własnego Spółki Akcyjnej (Spółki Przejmującej) zarówno dla Spółki Przejmującej jak i dla wspólnika Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana).

W ocenie Zainteresowanych w sytuacji, gdy Spółka Akcyjna dokonuje podwyższenia kapitału własnego równoznacznego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ze zmianą umowy Spółki, podwyższenie kapitału powstałego w wyniku planowanego połączenia Spółek nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych po stronie Spółki Przejmującej ani po stronie wspólników Spółki Przejmowanej.

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania kapitałów w spółkach kapitałowych zostały dostosowane do obowiązującego prawa Unii Europejskiej. W przepisach tych wdrożono postanowienia Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz.UE.L 46 z 21 lutego 2008 r., str. 11; dalej „Dyrektywa”). Zgodnie z art. 5  ust. 1 lit. e) Dyrektywy, państwa członkowskie nie nakładają na spółki kapitałowe podatku pośredniego w żadnej formie w odniesieniu do działań restrukturyzacyjnych, o których mowa w art. 4. Na mocy  art. 4 ust. 1 lit. a Dyrektywy, za działania restrukturyzacyjne uważa się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej. W ramach dostosowania polskich przepisów do Dyrektywy, ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319) dodany został art. 2 pkt 6 ustawy, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2009 r. Intencją ustawodawcy było zwolnienie zmian umowy spółki związanych z łączeniem spółek kapitałowych  z opodatkowania, na co wskazuje pkt 4 uzasadnienia do ustawy, który zakłada „wyłączenie  z opodatkowania czynności niepodlegających podatkowi w świetle przepisów Dyrektywy,  w tym przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową oraz czynności restrukturyzacyjnych spółek kapitałowych; za działania restrukturyzacyjne Dyrektywa uznaje łączenie spółek kapitałowych (…).” Łączenie spółek polega na utworzeniu jednej spółki w miejsce biorących udział w procesie tej formy transformacji.

Stanowisko dotyczące braku opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych połączenia spółek kapitałowych potwierdzone zostało w indywidualnych interpretacjach podatkowych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

- z 14 sierpnia 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-3.4014.195.2023.1.BD;

- z 26 maja 2017 r. Znak: 0111-KDIB4.4014.53.2017.1.BD;

- z 25 lutego 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-3.4014.444.2021.2.ASZ;

- z 31 sierpnia 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4014.185.2023.1.MM.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają: umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3  pkt 4.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W myśl art. 1 ust. 5 ww. ustawy:

Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

1) w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki;

2) w przypadku spółki kapitałowej:

a) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b) siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytoriuminnego państwa członkowskiego.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki: przy przekształceniu lub łączeniu spółek - wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Stawka podatku wynosi od umowy spółki – 0,5 %.

Taką samą stawkę stosuje się przy zmianach umowy spółki.

Stwierdzić zatem należy, że w świetle powołanych powyżej przepisów opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega zmiana umowy spółki w rozumieniu przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli efektem przekształcenia lub połączenia spółek będzie zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Obowiązek podatkowy ciąży na spółce dokonującej zmiany swojej umowy spółki. Z tego powodu na Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania – wspólniku Spółki Przejmowanej – nie będzie ciążył obowiązek podatkowy.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a)łączeniem spółek kapitałowych,

b)przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c)wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

 Powołany przepis wskazuje zatem na wyjątkowe przypadki, w których umowy spółki i ich zmiany są wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych zostały dostosowane do obowiązującego prawa Unii Europejskiej. W przepisach tych wdrożono postanowienia Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE  z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r., s. 11).

Należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują czynności prawnych objętych opodatkowaniem. Nie zawierają zatem definicji czynności związanych z umowami spółek i zmianami tych umów, takich jak „łączenie spółek”. Dlatego też należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 września  2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.).

Zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

W myśl art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Połączenie może być dokonane:

1)przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);

2)przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały albo akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Zgodnie z art. 494 § 1 i 4 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej.

W myśl art. 515 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje ustanowione w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, akcje bez wartości nominalnej albo udziały albo akcje własne nabyte zgodnie z art. 200, art. 30047 i art. 362 oraz objęte  w przypadkach, o których mowa w art. 30048 i art. 366. Spółka przejmująca może przyznać wspólnikom spółki przejmowanej udziały albo akcje własne, które nabyła w wyniku połączenia  z tą spółką.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że rozważane jest połączenie Spółki Akcyjnej (Spółka Przejmująca – Zainteresowany będący stroną postępowania) ze Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana) na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 w zw. z art. 516 i nast. Kodeksu spółek handlowych, a więc poprzez przeniesienie całego majątku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na Spółkę Akcyjną w zamian za nowo utworzone akcje, które Spółka Akcyjna wyda dotychczasowym wspólnikom Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania. W następstwie zamierzonego połączenia spółek nastąpi podwyższenie kapitału własnego Spółki Akcyjnej. Wartość rynkowa majątku Przejmowanej Spółki powiększy wartość aktywów Spółki Akcyjnej (Spółki Przyjmującej).W tej części odpowiadać będzie wartości nominalnej nowo utworzonych akcji w podwyższonym kapitale własnym Spółki Akcyjnej, a nadwyżka wartości majątku przejmowanej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponad kapitał własny Spółki Przejmowanej zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki Akcyjnej (Przejmującej).

Odnosząc prezentowane uregulowania prawne do opisanego przez Zainteresowanych zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawione we wniosku połączenie spółek kapitałowych, będące w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianą umowy spółki, nie będzie podlegało więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ani po stronie Zainteresowanego będącego stroną postępowania (Spółki Przejmującej) – z uwagi na zastosowanie art. 2 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, ani po stronie Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania jako wspólnika Spółki Przejmowanej – z uwagi na treść art. 4 pkt 9 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

S Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00