Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 29 września 2023 r., sygn. II CSKP 562/22
W przypadku umów zawieranych z udziałem konsumentów, niedozwolone postanowienia umowne, naruszające zasady współżycia społecznego, nie wiążą konsumenta, a skutkiem ich uznania za niedozwolone jest konieczność rozliczenia roszczeń obu stron umowy, stosując teorię dwóch kondykcji, zgodnie z art. 410 § 1 i 2 k.c., co znajduje zastosowanie niezależnie od faktu, czy umowa upada w całości, czy też pozostaje w mocy w pozostałym zakresie.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Beata Janiszewska
SSN Marcin Krajewski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 29 września 2023 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej L.P. i P.P
od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z 20 listopada 2019 r., I ACa 972/19,
w sprawie z powództwa L.P. i P.P.
przeciwko Bankowi […] spółce akcyjnej w W.
o zapłatę i ustalenie,
uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
1. P.P. i L.P. wnieśli o zasądzenie od Banku […] spółki akcyjnej w W. kwoty 113 505,39 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, ewentualnie – na wypadek stwierdzenia przez Sąd braku podstaw do uwzględnienia żądania zasądzenia wskazanej kwoty – domagali się ustalenia nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu zawartej przez powodów z pozwanym 29 listopada 2007 r. (stwierdzenie nieważności umowy). Nadto – w przypadku stwierdzenia przez Sąd braku podstaw do uwzględnienia powyższych żądań – powodowie wnieśli o zasądzenie od Banku […] spółki akcyjnej w W. kwoty 43 461,91 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Powodowie wywiedli, że pozwany bank zobowiązany jest do zwrotu na ich rzecz nienależnego świadczenia w związku z nieważnością umowy kredytu mieszkaniowego z 29 listopada 2007 r., ewentualnie w związku z bezskutecznością klauzuli przeliczeniowej do CHF zawartej w umowie kredytu, wynikającą z abuzywnego charakteru klauzul waloryzacyjnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right