Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.573.2023.4.KD

Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów eksploatacyjnych pojazdu.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 1 października 2012 r. W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych kod PKD 45.20.Z oraz działalność agencji reklamowych PKD 73.11.Z. W ramach tej działalności prowadzi Pan tuning samochodów, budowę wiązek elektrycznych, programowanie sterowników. W ramach działalności bierze Pan udział w zlotach i imprezach motoryzacyjnych, w trakcie których promuje własną działalność oraz reklamuje firmy, z którymi współpracuje. W zamian za to wystawia Pan im faktury za marketing i reklamę. Organizatorzy ewentów motoryzacyjnych oraz zlotów miłośników sportów motorowych, z uwagi na wieloletnią współpracę oraz prestiż Pana firmy, zapraszają Pana na te wydarzenia jako jednego z nielicznych gości.

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy. Opis dotyczy zdarzenia w przyszłości w roku podatkowym 2023. Rozlicza się Pan na zasadach ogólnych w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym ma Pan zamiar zbudować pojazd wyścigowy ... . Pojazd ten nie będzie pojazdem samochodowym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Nie będzie posiadał dowodu rejestracyjnego. Będzie użytkowany wyłącznie na imprezach zamkniętych i torach wyścigowych. Jego wartość początkowa będzie przekraczać 10 tysięcy złotych, a okres użytkowania będzie dłuższy niż 12 miesięcy. Po zbudowaniu pojazdu będzie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wartość początkowa zostanie określona na podstawie faktycznie poniesionych wydatków na zakup części i usług obcych. Natomiast do wartości początkowej nie będzie zaliczona Pana praca własna. Do kosztów uzyskania przychodu chce Pan zaliczyć, koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa.

W związku z powyższym wyżej wymieniony pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie w ramach Pana działalności gospodarczej, dlatego też uważa Pan, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jest Pan również czynnym płatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym uważa Pan, że ma prawo do odliczenia 100% podatku VAT, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż wyżej wymieniony pojazd nie jest pojazdem samochodowym i nie dotyczą go ograniczenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że pojazd wyścigowy, który zamierza stworzyć, nie będzie samochodem osobowym w rozumieniu art. 5a pkt 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

Z użytkowania pojazdu wyścigowego na imprezach zamkniętych i torach wyścigowych będzie Pan czerpał przychody:

·bezpośrednio - na podstawie umów marketingowych z innymi firmami, firmy te będą reklamować się na Pana samochodzie, ubiorze i w Pana mediach społecznościowych,

·pośrednio - poprzez pozyskiwanie klientów dla Pana firmy.

Do kosztów uzyskania przychodu chce Pan zaliczyć, koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne; koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa.

Na tego typu imprezach pojawiają się dziesiątki tysięcy widzów (np. ...). Starty i uczestnictwo w tego typu imprezach generuje koszty typu: koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak paliwo, opony, części eksploatacyjne; koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa.

Na imprezach, w których zamierza Pan uczestniczyć pojawiają się dziesiątki tysięcy widzów (np. ...). Znaczna część tych ludzi sama posiada samochody, chce je modyfikować i szuka firm, które się tym zajmują. Widzowie mogą zobaczyć Pana prace na Pana stanowisku, porozmawiać z Panem. Zobaczą też jak praca wykonana przez Pana funkcjonuje w praktyce, na torze wyścigowym. To są Pana potencjalni klienci. Różne media prowadzą relacje (również „na żywo”) z tego typu imprez, to też jest reklama dla Pana i dla firm, które Pan reprezentuje.

Pytania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych

1.Czy może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa?

2.Czy może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od budowy pojazdu wyścigowego?

Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie. Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębnie.

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w związku z opisanym powyżej zdarzeniem przyszłym spełnione są warunki art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z opisem jakim przedstawił Pan we wniosku.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że na imprezach, w których zamierza uczestniczyć pojawiają się dziesiątki tysięcy widzów (np. ...). Znaczna część tych ludzi sama posiada samochody, chce je modyfikować i szuka firm, które się tym zajmują. Widzowie mogą zobaczyć Pana pracę, na Pana stanowisku, porozmawiać z Panem. Zobaczą też jak wykonana przez Pana praca funkcjonuje w praktyce, na torze wyścigowym. To są Pana potencjalni klienci. Na tych imprezach pojawiają się również przedstawicie firm, które szukają miejsca na swoją reklamę, to też są potencjalni klienci.

Różne media prowadzą relacje (również „na żywo”) z tego typu imprez, to też jest reklama dla Pana i dla firm, które Pan reprezentuje. Starty i uczestnictwo w tego typu imprezach generuje koszty typu: koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa. Uważa Pan, że poniesione koszty są niewspółmiernie niskie do możliwości uzyskania przychodu i rozwoju firmy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

·wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

·poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

·pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

·jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

·został właściwie udokumentowany;

·wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

W odniesieniu do wskazanych przez Pana kosztów eksploatacyjnych pojazdu takich jak paliwo, opony, części eksploatacyjne, kosztów uczestnictwa w imprezach, kosztów transportu pojazdu i noclegów, kosztów ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa, zauważam, że wydatki takie nie zostały wprost wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w tym przepisie, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodów. Wymaga podkreślenia, że o tym co jest celowe i potrzebne, czyli racjonalnie uzasadnione w prowadzonej działalności gospodarczej, decyduje podmiot prowadzący działalność, a nie organ podatkowy. Na podatniku zatem spoczywa obowiązek wykazania, że dany wydatek spełnia ustawowe kryteria uznania go za koszt uzyskania przychodów.

Tym samym możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od obiektywnej, rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten spowoduje osiągnięcie przychodów, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest w Pana przypadku działalność gospodarcza. Jednak na podatniku spoczywa nie tylko obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z uzyskiwanymi przychodami, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, ale także obowiązek właściwego ich udokumentowania.

W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, przy określaniu wysokości kosztów uzyskania przychodów z tej działalności, należy uwzględniać fakt ewentualnego wykorzystywania samochodu (pojazdu) także do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością (do celów prywatnych). Do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie można bowiem zaliczyć wydatków osobistych osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Ważny jest związek przyczynowo-skutkowy, który w sposób jednoznaczny powinien dowodzić, że dany wydatek został poniesiony w celu realizacji potrzeb wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej, a nie w celu realizacji potrzeb osobistych podatnika.

Podkreślam, że zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na przedmioty, które służą celom prywatnym podatnika, byłoby sprzeczne z zasadą równości wobec prawa, gdyż stawiałoby w uprzywilejowanej sytuacji podmioty prowadzące działalność gospodarczą wobec podatników, którzy takiej działalności nie prowadzą, a którzy również ponoszą wydatki na cele osobiste i nie mogą ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych oraz działalność agencji reklamowych. W ramach tej działalności prowadzi Pan tuning samochodów, budowę wiązek elektrycznych, programowanie sterowników. W ramach działalności bierze Pan udział w zlotach i imprezach motoryzacyjnych, w trakcie których promuje własną działalność oraz reklamuje firmy, z którymi współpracuje. W zamian za to wystawia Pan faktury za marketing i reklamę. Organizatorzy ewentów motoryzacyjnych oraz zlotów miłośników sportów motorowych, z uwagi na wieloletnią współpracę oraz prestiż Pana firmy, zapraszają Pana na te wydarzenia jako jednego z nielicznych gości. W związku z powyższym ma Pan zamiar zbudować pojazd wyścigowy ... . Pojazd ten nie będzie pojazdem samochodowym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Nie będzie posiadał dowodu rejestracyjnego. Będzie użytkowany wyłącznie na imprezach zamkniętych i torach wyścigowych. Do kosztów uzyskania przychodu chce Pan zaliczyć, koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne; koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa.

Z użytkowania pojazdu wyścigowego na imprezach zamkniętych i torach wyścigowych będzie Pan czerpał przychody:

· bezpośrednio - na podstawie umów marketingowych z innymi firmami, firmy te będą reklamować się na Pana samochodzie, ubiorze i w Pana mediach społecznościowych,

· pośrednio - poprzez pozyskiwanie klientów dla Pana firmy.

Na tego typu imprezach pojawiają się dziesiątki tysięcy widzów (np. ...). Znaczna część tych ludzi sama posiada samochody, chce je modyfikować i szuka firm, które się tym zajmują. Widzowie mogą zobaczyć Pana prace na Pana stanowisku, porozmawiać z Panem. Zobaczą też jak praca wykonana przez Pana funkcjonuje w praktyce, na torze wyścigowym. To są Pana potencjalni klienci. Różne media prowadzą relacje (również „na żywo”) z tego typu imprez, to też jest reklama dla Pana i dla firm, które Pan reprezentuje.

Odnosząc się do tej sprawy, należy stwierdzić, że w przypadku opisanym przez Pana zachodzi związek przyczynowo-skutkowy, dający podstawy do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków eksploatacyjnych pojazdu wyścigowego takich jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, kosztów uczestnictwa w imprezach, kosztów transportu pojazdu i noclegów, kosztów ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa. Wskazał Pan bowiem na rodzaje przychodów, jakie będzie uzyskiwać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z użytkowania pojazdu wyścigowego na imprezach zamkniętych i torach wyścigowych.

Zatem, mając na względzie cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zgodzić się z Panem, że poniesione wydatki, o których mowa we wniosku mogą być przez Pana zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej koszty eksploatacyjne pojazdu takie jak: paliwo, opony, części eksploatacyjne, koszty uczestnictwa w imprezach, koszty transportu pojazdu i noclegi, koszty ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania.

Dodatkowe informacje

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Przy wydawaniu interpretacji indywidualnych w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie zdarzenia przyszłego podanym we wniosku – nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Należy zaznaczyć, że zasadność zaliczenia poniesionych wydatków (w szczególności związek między ich poniesieniem a osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00