Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.431.2023.2.DP

Opodatkowanie opisanych we wniosku wydatków dot. samochodów osobowych i samochodów ciężarowych ryczałtem od dochodów spółek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 10 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania opisanych we wniosku wydatków ryczałtem od dochodów spółek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2023 r. (wpływ tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym numer NIP: (…). Spółka w głównej mierze zajmuje się (…).

Spółka zamierza wybrać sposób opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek uregulowanym w rozdziale 6b Ustawy o CIT (dalej jako: „estoński CIT”). Spółka spełnia wszystkie formalne przesłanki do opodatkowania estońskim CIT z art. 28j i nast. Ustawy o CIT.

Spółka ponosi obecnie wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, których wartość średnio wynosi około 35.000 zł rocznie. Są to głównie następujące wydatki:

koszty eksploatacyjne samochodów (paliwo, serwis, naprawa, części, akcesoria samochodowe),

odpisy amortyzacyjne od samochodów będących środkami trwałymi,

opłaty miesięczne leasingu samochodów osobowych – w przypadku, gdy podstawą używania jest umowa leasingu.

Spółka posiada następujące środki trwałe:

samochód ciężarowy GST 21422 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GST 36016 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GST 43149 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GST 43148 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GST FH70 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GST 60214 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GST 61012 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GST 95563 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód ciężarowy GST 74174 z pełnym prawem do odliczenia VAT (100%),

samochód osobowy GST 79481 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód ciężarowy GST 91565 z pełnym prawem do odliczenia VAT (100%).

Spółka posiada również następujące pojazdy, w przypadku których prawo do ich używania nabywa na podstawie umów leasingu:

samochód osobowy GD 3G088 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GD 3G086 z prawem do odliczenia 50% VAT,

samochód osobowy GD 1G773 z prawem do odliczenia 50% VAT.

Samochody wykorzystywane są zarówno przez pracowników, jak i wspólników Spółki. Wnioskodawca nie prowadzi dla samochodów osobowych ani ciężarowych ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 Ustawy VAT.

Spółka nie posiada umów powierzenia samochodów/regulaminów, które wskazywałyby na brak możliwości wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych bądź innego regulaminu w sprawie zasad korzystania z samochodów osobowych oraz ciężarowych.

W związku z takim stanem faktycznym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy wskazane powyżej wydatki, w tym również odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Spółkę w związku z używaniem samochodów osobowych oraz ciężarowych przez pracowników oraz wspólników Wnioskodawcy powinny zostać zaliczone do ukrytych zysków bądź wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i wobec tego podlegać opodatkowaniu estońskim CIT.

W piśmie z 2 listopada 2023 r. wskazali Państwo dodatkowo, że:

- Samochody osobowe są wykorzystywane przez pracowników lub wspólników zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych.

- Samochody ciężarowe wykorzystywane są przez pracowników lub wspólników wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

- Pracownicy użytkujący samochody osobowe nie są jednocześnie udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami lub podmiotami powiązanymi bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

- Pracownicy użytkujący samochody ciężarowe nie są jednocześnie udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami lub podmiotami powiązanymi bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Pytania

1. Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych?

2. Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych?

3. Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT?

4. Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

1. Wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

2. Wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

3. Wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez pracowników Spółki nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

4. Wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez wspólników Spółki nie stanowią ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy – część wspólna

Przedmiotem opodatkowania estońskim CIT jest m.in. dochód z tytułu ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT oraz dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania estońskim CIT stanowi:

1)suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;

2)suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku;

3)dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku osiągnięty w miesiącu, w którym nastąpiło łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie wkładu niepieniężnego;

4)dochód z tytułu zysku netto osiągnięty w roku podatkowym, w którym zakończył opodatkowanie ryczałtem;

5)dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych osiągnięty w roku podatkowym.

Co istotne, przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wprowadza otwarty katalog świadczeń, które należy uznać za dochód z tytułu ukrytych zysków. Zgodnie z nim, przez ukryte zyski rozumie się bowiem: świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Ukrytym zyskiem są zatem takie świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, które wykonane są w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk oraz których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

W świetle art. 28m ust. 4 pkt 2 ustawy CIT, do ukrytych zysków nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

1)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

2)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Ciężar dowodu, iż określony składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku, na co wskazuje się w art. 28m ust. 5 ustawy o CIT. Ustawodawca nie wskazuje jednak na formę środków dowodowych, wobec czego Spółka ma pełną dowolność co do ich wyboru oraz formy.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 5f ustawy CIT, jeżeli do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywane są samochody osobowe, w przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, uznaje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy – pytanie nr 1

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskodawca ponosi wydatki oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych w związku z używaniem przez pracowników Spółki samochodów osobowych. Wnioskodawca nie prowadzi dla samochodów osobowych ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 Ustawy VAT oraz nie posiada umów powierzenia samochodów/regulaminów, które wskazywałyby na brak możliwości wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych bądź innego regulaminu w sprawie zasad korzystania z samochodów osobowych.

Stosownie do Objaśnień Podatkowych „Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 roku (strona 41):

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Zgodnie z ustawą o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą.

Zacytowany powyżej przepis art. 28m ust. 4a ustawy o CIT stanowi, że w przypadku składników majątku będących samochodami osobowymi, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej, do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych związanych z używaniem samochodów osobowych w wysokości 50% tych wydatków.

Z uwagi na brak zawarcia przez Wnioskodawcę umów powierzenia samochodów oraz regulaminów, które wskazywałyby na brak możliwości wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych, a także z uwagi na brak prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, należy uznać, że samochody osobowe nie są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Tak jak wskazano powyżej, wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą są jednym z przedmiotów opodatkowania wskazanym w katalogu przedmiotów opodatkowania w art. 28m ustawy o CIT.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy – pytanie nr 2

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskodawca ponosi wydatki oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych w związku z używaniem przez wspólników Spółki samochodów osobowych. Wnioskodawca nie prowadzi dla samochodów osobowych ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 Ustawy VAT oraz nie posiada umów powierzenia samochodów/regulaminów, które wskazywałyby na brak możliwości wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych bądź innego regulaminu w sprawie zasad korzystania z samochodów osobowych.

Zacytowany powyżej art. 28m ust. 3 stanowi, że ukrytymi zyskami są, w szczególności, świadczenia niepieniężne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem jest m.in. wspólnik. W przypadku ponoszenia wydatków i dokonywania odpisów amortyzacyjnych związanych z używaniem samochodów osobowych, w przypadku, kiedy samochód osobowy nie jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, do ukrytych zysków nie zalicza się 50% wartości tych wydatków i odpisów amortyzacyjnych.

Z uwagi na brak zawarcia przez Wnioskodawcę umów powierzenia samochodów oraz regulaminów, które wskazywałyby na brak możliwości wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych, a także z uwagi na brak prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, należy uznać, że samochody osobowe nie są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawcy, wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy – pytanie nr 3

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskodawca ponosi wydatki oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych w związku z używaniem przez pracowników Spółki samochodów ciężarowych. Wnioskodawca nie prowadzi dla samochodów ciężarowych ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 Ustawy VAT oraz nie posiada umów powierzenia samochodów/regulaminów, które wskazywałyby na brak możliwości wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych bądź innego regulaminu w sprawie zasad korzystania z samochodów ciężarowych.

Zacytowane powyżej przepisy ustawy o CIT nie wprowadzają jednak szczególnych regulacji rozpoznawania wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w sytuacji, gdy wykorzystywanym składnikiem majątku jest samochód ciężarowy. Przepisy art. 28m ust. 4a ustawy o CIT dotyczące wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarcza odnoszą się wyłącznie do samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku, a co za tym idzie – nie stanowią o wydatkach ponoszonych w związku z wykorzystywaniem samochodów ciężarowych.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi „Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 roku (strona 6), w ocenie dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, znaczenie może mieć rozumienie wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w kontekście art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ustawy o CIT. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku opodatkowania w formie „standardowego” CIT w odniesieniu do samochodów ciężarowych nie występują ograniczenia co do możliwości zaliczenia ponoszonych na nie wydatków do kosztów uzyskania przychodów, na co wskazuje, w szczególności, art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez pracowników Spółki nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy – pytanie nr 4

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskodawca ponosi wydatki oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych w związku z używaniem przez wspólników Spółki samochodów ciężarowych. Wnioskodawca nie prowadzi dla samochodów ciężarowych ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 Ustawy VAT oraz nie posiada umów powierzenia samochodów/regulaminów, które wskazywałyby na brak możliwości wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych bądź innego regulaminu w sprawie zasad korzystania z samochodów ciężarowych.

Zacytowane powyżej przepisy ustawy o CIT nie wprowadzają jednak szczególnych regulacji rozpoznawania ukrytych zysków w sytuacji, gdy wykorzystywanym składnikiem majątku jest samochód ciężarowy. Przepisy art. 28m ust. 4 ustawy o CIT dotyczące wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarcza odnoszą się wyłącznie do samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku, a co za tym idzie – nie stanowią o wydatkach ponoszonych w związku z wykorzystywaniem samochodów ciężarowych.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi „Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 roku (strona 6), w ocenie dochodów z tytułu ukrytych zysków, znaczenie może mieć rozumienie wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w kontekście art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ustawy o CIT. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku opodatkowania w formie „standardowego” CIT w odniesieniu do samochodów ciężarowych nie występują ograniczenia co do możliwości zaliczenia ponoszonych na nie wydatków do kosztów uzyskania przychodów, na co wskazuje, w szczególności, art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez wspólników Spółki nie stanowią ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2-3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

Zgodnie z art. 28m ust. 3 updop:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności (…).

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji. Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji.

Zgodnie natomiast z art. 28m ust. 4 pkt 2 updop:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Zgodnie zaś z art. 28m ust. 4a updop:

Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

1) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

2) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Jak wynika natomiast z art. 28m ust. 5 updop:

W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a oraz ust. 4a pkt 1, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.

W przypadku gdy podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek wykorzystuje samochody wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, wówczas nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu z tytułu ukrytych zysków ani dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jednakże, zgodnie z art. 28m ust. 5 updop ciężar dowodu, że składniki majątku są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku. Podatnik ma pełną dowolność co do formy i wyboru środków dowodowych.

Jeśli zatem podatnik opodatkowany ryczałtem nie posiada środków dowodowych świadczących o wykorzystywaniu składników majątku wyłącznie na cele działalności gospodarczej, wtedy jest on zobowiązany zaliczyć odpowiednio do dochodu z tytułu ukrytych zysków albo wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem składników majątku, w wysokości 50%.

Należy zaznaczyć, iż nieprowadzenie przez podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek ewidencji określonej w art. 16 ust. 5f updop nie oznacza automatycznie, że jest on obowiązany rozpoznać dochód z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Jeżeli, pomimo nie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, podatnik będzie w stanie udowodnić zgodnie z art. 28m ust. 5 updop, że samochody są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej to w takiej sytuacji wydatki z tego tytułu nie będą opodatkowane jako ukryty zysk, ani wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą. Natomiast jeżeli podatnik nie będzie w stanie udowodnić, że samochody są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej to w takim przypadku 50% wydatków z tego tytułu będzie stanowić:

a)ukryty zysk – w przypadku wykorzystywania samochodu przez wspólnika, podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem;

b)wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą – w przypadku wykorzystywania samochodu przez podmiot niebędący wspólnikiem, podmiotem powiązanym bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem.

Wskazać w tym miejscu należy również, że stosownie do art. 28c pkt 1 updop:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to: podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 updop:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

 a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

 b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

- ten sam inny podmiot lub

- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

 d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

W świetle art. 11a ust. 2 updop:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

 1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a) udziałów w kapitale lub

b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

 2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

 3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Ad 1

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a updop, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 updop w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 updop, wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca jedynie w art. 28m ust. 4a updop doprecyzował, że wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą są wydatki i odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości m.in. od samochodów osobowych i innych składników majątku, które są wykorzystywane w celach mieszanych.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia, w przypadku wykorzystywania samochodu lub innego składnika majątku również do celów innych niż związanych z działalnością gospodarczą (np. do celów prywatnych):

a)przez wspólnika, podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem – to w takim przypadki powstaje ukryty zysk,

b)przez podmiot niebędący wspólnikiem, podmiotem powiązanym bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem – to w takim przypadku powstaje wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Zatem w przypadku, kiedy składniki majątku podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek wykorzystywane są zarówno dla celów działalności gospodarczej jak i dla innych celów przez podmiot niebędący wspólnikiem, podmiotem powiązanym bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem, wtedy wydatki, odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości tych składników majątku związane z ich używaniem stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, zgodnie z art. 28m ust. 4a pkt 2 updop.

Jak wynika z uzupełnienia wniosku, samochody osobowe są wykorzystywane przez pracowników zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Pracownicy użytkujący samochody osobowe nie są jednocześnie udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami lub podmiotami powiązanymi bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia, wskazać należy, że wskazane we wniosku wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez pracowników Spółki, niebędących wspólnikiem, podmiotem powiązanym bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a pkt 2 updop, wobec tego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 updop w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad 2

Państwa wątpliwości dotyczyły ustalenia, czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 updop, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 updop w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Z art. 28m ust. 3 updop jednoznacznie wynika, że ukryte zyski to świadczenia których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. Zatem wspólnicy spełniają wyżej cytowaną definicję.

Jak wynika z przywołanych wcześniej przepisów, ukryte zyski stanowić będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a updop), o czym stanowi art. 28m ust. 8 updop,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Jak już wyjaśniono wcześniej, w przypadku wykorzystywania samochodu lub innego składnika majątku również do celów innych niż związanych z działalnością gospodarczą (np. do celów prywatnych) przez wspólnika, podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem – to w takim przypadki powstaje ukryty zysk.

Zgodnie bowiem z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b updop, 50% wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości związanych z tzw. użytkiem mieszanym składników majątku podatnika, należy zaliczyć do dochodu z tyt. ukrytych zysków, jeśli beneficjentem takiego świadczenia (tj. prawa do korzystania ze składnika majątku podatnika również do celów prywatnych) jest bezpośrednio lub pośrednio wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z tym podatnikiem lub wspólnikiem.

Jak wynika z uzupełnienia wniosku, samochody osobowe są wykorzystywane przez wspólników zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych.

Jak już wskazano, wykorzystywanie przez wspólników samochodów osobowych zarówno do celów służbowych jak i osobistych będzie ukrytym zyskiem i będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b updop.

Zatem, należy zgodzić się z Państwem, że wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów osobowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 updop, wobec będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 updop w wysokości 50% ponoszonych wydatków oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

W związku z powyższym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Ad 3 i 4

Jak wynika z uzupełnienia wniosku, samochody ciężarowe wykorzystywane są przez pracowników lub wspólników wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze wyjaśnienia Organu dotyczące pytań oznaczonych we wniosku nr 1-2, wskazać należy, że wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjnej ponoszone w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez wspólników i pracowników wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej nie będą stanowić ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Jak już bowiem wskazano, w przypadku gdy podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek wykorzystuje składniki majątku wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, wówczas nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu z tytułu ukrytych zysków ani dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jednakże, zgodnie z art. 28m ust. 5 updop ciężar dowodu, że składniki majątku są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.

Powyższe wynika wprost z cytowanych wcześniej przepisów. Zgodnie bowiem z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. a updop:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Z art. 28m ust. 4a pkt 1 updop wynika zaś, że:

Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Skoro zatem samochody ciężarowe, o których mowa we wniosku są wykorzystywane wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to nie będą kwalifikowane jako ukryte zyski i nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. a updop, ani jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 4a pkt 1 updop, pod warunkiem że Spółka jest w stanie udowodnić ten fakt.

W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 3-4 co do zasady jest prawidłowe, jednak z innych względów, niż wskazane przez Wnioskodawcę.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, podkreślenia wymaga w tym miejscu fakt, że uregulowane w art. 14b-14h Ordynacji podatkowej postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego czy kontrolnego, w ramach których prowadzone jest postępowanie dowodowe. Regulacje ww. ustawy nie przewidują prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego. Należy zatem wskazać, że to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego udokumentowania faktu wykorzystywania samochodu wyłącznie na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Taka ocena nie może zostać przeprowadzona w ramach wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego oraz muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”. Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00