Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.481.2023.1.JŚ
Brak prawa do odliczenia oraz zwrotu podatku VAT w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia oraz zwrotu podatku VAT w związku z realizacją projektu „…”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (…) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.Gmina w 2023 r. zrealizuje projekt pn. „(…)”, do realizacji na terenie Gminy (…) w trybie konkursowym w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania (…) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 (…).
Projekt będzie realizowany na terenie Gminy (…) nad zbiornikiem wodnym (…) na działkach o numerach ewidencyjnych: (…).
W ramach Projektu planuje się rewitalizację zdegradowanego obiektu, który dzięki interwencji publicznej zyska nowe funkcje jako Ośrodek Edukacji Ekologicznej i pozwoli na poprawę wizerunku przestrzeni publicznej. Planowane prace nie przyczynią się do zwiększenia kubatury obiektu, skrajnych wymiarów budynku oraz jego usytuowania na działce względem stanu istniejącego. W związku z koniecznością dostosowania obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością poza obiektem powstanie wyłącznie dźwig, który umożliwi dostęp do budynku osobom o różnych dysfunkcjach ruchowych. Umiejscowienie dźwigu poza obiektem uwarunkowane jest ograniczeniami budynku (nie jest możliwe umieszczenie wewnątrz), a obowiązek montażu jest podyktowany wymaganiami określonymi w przepisach prawa budowlanego.
W ramach Projektu zostaną wykonane roboty budowlane (prace rozbiórkowe, modernizacyjne) oraz zostanie zakupione wyposażenie niezbędne do prowadzenia zajęć szkoleniowych i edukacyjnych, mających wpływ na aktywizację lokalnej społeczności w szczególności grup defaworyzowanych. Oprócz działań skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przewidziano szereg działań edukacyjnych skupiających się na ochronie bioróżnorodności oraz środowiska przyrodniczego.
W celu prawidłowej i terminowej realizacji prac budowlanych oraz uwzględniając obowiązujące przepisy zostanie powołany inspektor nadzoru odpowiedzialny za weryfikację zgodności procesu budowlanego z przepisami prawa budowlanego.
W ramach projektu, Gmina (…) podpisze umowy na wykonanie prac budowlano-montażowych, dostawę wyposażenia oraz usługę nadzoru inwestorskiego. Za powyższe roboty, dostawę i usługę wystawione zostaną faktury VAT na Gminę (…).
Poprzez realizację projektu „…”, Gmina będzie mogła udzielić wsparcia mieszkańcom lokalnej społeczności, a szczególnie grupom defaworyzowanym dla których przygotowano pakiet zajęć stymulujących prawidłowy rozwój dzieci, młodzieży, osób starszych oraz organizowaniu wystaw, warsztatów, zajęć terapeutycznych czy zajęć szerzących m.in. edukację ekologiczną. Z uwagi na lokalizację zdegradowanego budynku tj. przy najbardziej turystycznym obiekcie na terenie Gminy (…) – przy zbiorniku (…) z oferty Ośrodka korzystać będą również turyści.
Głównym celem Projektu pn. „…” jest poprawa jakości życia mieszkańców Gminy (…) poprzez zmniejszenie wykluczenia oraz zwiększenie integracji społecznej.
Do celów szczegółowych należą:
1)rozszerzenie oferty edukacyjnej, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w wyniku modernizacji budynku dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w którym będzie prowadzona działalność edukacyjna,
2)podniesienie poziomu życia osób wykluczonych społecznie i zagrożonych ubóstwem – 140 rodzin w 2024 r., 22 osób niepełnosprawnych w 2024 r.,
3)wzrost wiedzy i świadomości mieszkańców oraz turystów korzystających ze wspartego obiektu infrastruktury zlokalizowanego na rewitalizowanym obszarze.
Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na osiągnięcie celu bezpośredniego, tj. zwiększenie dostępności dla społeczności lokalnej zamieszkującej obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju Lokalnej Grupy Działania (…) oraz przywrócenie funkcji: społecznych i kulturalnych obiektu użyteczności publicznej, a także poprawa jakości życia mieszkańców, dzięki rewitalizacji budynku Ośrodka Edukacji Ekologicznej na terenie zbiornika (...).
Dzięki realizacji Projektu w długofalowej perspektywie (w okresie trwałości Projektu) zostaną osiągnięte następujące korzyści społeczno-gospodarcze:
-zmniejszenie oddziaływania skutków wykluczenia społecznego, zwłaszcza grup defaworyzowanych (w tym osób z niepełnosprawnością), na obszarze rewitalizowanym objętym interwencją w projekcie poprzez nadanie mu nowych funkcji społeczno-gospodarczych,
-ograniczenie występowania negatywnych zjawisk społecznych poprzez realizację inwestycji objętej przedmiotowym projektem,
-zwiększenie stopnia integracji społecznej,
-rozwój zainteresowań oraz kompetencji kluczowych i społecznych,
-rozwój świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy (…),
-wzrost atrakcyjności regionu, poprawa wizerunku i pozytywnego postrzegania Gminy (…),
-promowanie ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej.
Realizacja zadania wpłynie przede wszystkim na rozwój mieszkańców, prowadzona działalność edukacyjna podniesie wiedzę i świadomość mieszkańców oraz turystów. Budowane będzie poczucie odpowiedzialności i chęć dbania o wizerunek otoczenia. Przeprowadzona rewitalizacja stanowi istotny element w ożywieniu Gminy (…) i ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, a także wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy wizerunku i pozytywnego postrzegania Gminy (…). Nastąpi ożywienie kulturalne oraz wzrost aktywności mieszkańców.
Wsparcie zostanie skierowane w szczególności do mieszkańców Gminy (…), lecz nie wykluczone jest, że ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Obszaru Chronionego Krajobrazu (…) – miejsca szczególnie bogatego pod względem walorów przyrodniczych – z Ośrodka Edukacji Ekologicznej będą też korzystały osoby z województwa (…), z innych rejonów Polski, a nawet z innych krajów. W związku z planowaną inwestycją istnieje realne prawdopodobieństwo zwiększenia liczby turystów, powyższe pozwoli zwiększyć atrakcyjność regionu i postrzeganie go przez turystów.
Właścicielem działki, na której zlokalizowano projekt jest Gmina (…).
Zrewitalizowany obszar będzie służył celom publicznym jako gminny teren użyteczności publicznej.
1.Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.
2.Opisany we wniosku projekt „(…)”, dotyczy- zdarzenia przyszłego i realizowany będzie w związku z działalnością statutową Gminy i należy do zadań wskazanych w art.7 ust. 1 pkt 1, 10 i 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.).
3.Zdarzenie przyszłe polegać będzie na budowie infrastruktury technicznej. Nabyte towary i usługi w ramach realizacji zadania pn. „(…)” będą związane z wykonywaniem czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Pytanie
Czy realizując zdarzenie przyszłe w ramach projekt pn. „(…)”, Gmina (…) ma możliwość odliczenia lub zwrotu podatku VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy – Gmina (…) nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub uzyskania zwrotu podatku wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług dokonane w ramach realizacji projektu pn. „(…)”.
Gmina – jednostka samorządu terytorialnego, czynny podatnik podatku od towarów i usług – będzie wykonawcą zadania pn. „(…)”. Gmina (…) nie będzie pobierała żadnych opłat z tytułu korzystania z powstałej infrastruktury. Po wykonaniu inwestycji Gmina (…) pozostanie właścicielem powstałej infrastruktury i Gmina nie zamierza czerpać jakichkolwiek dochodów z tytułu np. korzystania z infrastruktury.
Faktury związane z realizacją inwestycji będą wystawione na Gminę (…) z zastosowaniem nr NIP (…) nadanego Gminie. Zrealizowane prace nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniemart. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W świetle art.87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżania o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Art. 88 ust. 4 wymienionej ustawy, określa, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAToraz niepodlegających temu podatkowi.
Natomiast w świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Dalej, art.15 ust. 2 ustawy, stanowi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Art. 15 ust. 6 ww. ustawy określa, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organyw zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Na podstawieart. 2 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r. poz. 40 z późn zm.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Jak stanowi art. 6 ust. 1 powołanej ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
W myślart. 7 ust. 1 cyt. ustawy, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: ładu przestrzennego, terenów rekreacyjnych, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (art. 7 ust. 1 pkt 1, 10 i 15 ww. ustawy).
Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, możliwe jest pod warunkiem, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie zostanie spełniony, ponieważ powstały w wyniku realizacji projektu majątek nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowego zadania, nie będzie przysługiwało jej z tego tytułu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wnioskujest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Przepis art. 87 ust. 1 ustawy stanowi, że:
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:
Pod pojęciem działalności gospodarczej należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zauważyć, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy:
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Jak wynika z powyższego, wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter wyłącznie podmiotowo-przedmiotowy.
W świetle wskazanych unormowań jednostki samorządu terytorialnego na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w dwojakim charakterze:
§podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nich odrębnymi przepisami prawa, oraz
§podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.
Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Tylko bowiem w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.):
Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Jak stanowi art. 6 ust. 1 powołanej ustawy:
Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, 10 i 15 ww. ustawy:
Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1)ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych;
15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.
Z opisu sprawy wynika, że Gmina (…) (Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina w 2023 r. zrealizuje projekt pn. „(…)”. Projekt będzie realizowany na terenie Gminy (…) nad zbiornikiem wodnym (…) na działkach o numerach ewidencyjnych: (…). W ramach Projektu planuje się rewitalizację zdegradowanego obiektu, który dzięki interwencji publicznej zyska nowe funkcje jako Ośrodek Edukacji Ekologicznej i pozwoli na poprawę wizerunku przestrzeni publicznej. W ramach Projektu zostaną wykonane roboty budowlane (prace rozbiórkowe, modernizacyjne) oraz zostanie zakupione wyposażenie niezbędne do prowadzenia zajęć szkoleniowych i edukacyjnych, mających wpływ na aktywizację lokalnej społeczności w szczególności grup defaworyzowanych. Oprócz działań skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przewidziano szereg działań edukacyjnych skupiających się na ochronie bioróżnorodności oraz środowiska przyrodniczego. W ramach projektu, Gmina (…) podpisze umowy na wykonanie prac budowlano -montażowych, dostawę wyposażenia oraz usługę nadzoru inwestorskiego. Za powyższe roboty, dostawę i usługę wystawione zostaną faktury VAT na Gminę (…). Poprzez realizację projektu „(…)”, Gmina będzie mogła udzielić wsparcia mieszkańcom lokalnej społeczności, a szczególnie grupom defaworyzowanym dla których przygotowano pakiet zajęć stymulujących prawidłowy rozwój dzieci, młodzieży, osób starszych oraz organizowaniu wystaw, warsztatów, zajęć terapeutycznych czy zajęć szerzących m.in. edukację ekologiczną. Z uwagi na lokalizację zdegradowanego budynku tj. przy najbardziej turystycznym obiekcie na terenie Gminy (…) – przy zbiorniku (...) z oferty Ośrodka korzystać będą również turyści. Głównym celem Projektu pn. „(…)” jest poprawa jakości życia mieszkańców Gminy (…) poprzez zmniejszenie wykluczenia oraz zwiększenie integracji społecznej. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na osiągnięcie celu bezpośredniego, tj. zwiększenie dostępności dla społeczności lokalnej zamieszkującej obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju Lokalnej Grupy Działania (…) oraz przywrócenie funkcji: społecznych i kulturalnych obiektu użyteczności publicznej, a także poprawa jakości życia mieszkańców, dzięki rewitalizacji budynku Ośrodka Edukacji Ekologicznej na terenie zbiornika (…). Dzięki realizacji Projektu w długofalowej perspektywie (w okresie trwałości Projektu) zostaną osiągnięte następujące korzyści społeczno-gospodarcze:
-zmniejszenie oddziaływania skutków wykluczenia społecznego, zwłaszcza grup defaworyzowanych (w tym osób z niepełnosprawnością), na obszarze rewitalizowanym objętym interwencją w projekcie poprzez nadanie mu nowych funkcji społeczno-gospodarczych,
-ograniczenie występowania negatywnych zjawisk społecznych poprzez realizację inwestycji objętej przedmiotowym projektem,
-zwiększenie stopnia integracji społecznej,
-rozwój zainteresowań oraz kompetencji kluczowych i społecznych,
-rozwój świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy (…),
-wzrost atrakcyjności regionu, poprawa wizerunku i pozytywnego postrzegania Gminy (…),
-promowanie ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej.
Realizacja zadania wpłynie przede wszystkim na rozwój mieszkańców, prowadzona działalność edukacyjna podniesie wiedzę i świadomość mieszkańców oraz turystów. Budowane będzie poczucie odpowiedzialności i chęć dbania o wizerunek otoczenia. Przeprowadzona rewitalizacja stanowi istotny element w ożywieniu Gminy (…) i ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, a także wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy wizerunku i pozytywnego postrzegania Gminy (…). Nastąpi ożywienie kulturalne oraz wzrost aktywności mieszkańców. Właścicielem działki, na której zlokalizowano projekt jest Gmina (…). Zrewitalizowany obszar będzie służył celom publicznym jako gminny teren użyteczności publicznej. Opisany projekt „(…)” realizowany będzie w związku z działalnością statutową Gminy i należy do zadań wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 10 i 15 ustawy o samorządzie gminnym. Nabyte towary i usługi w ramach realizacji zadania pn. „(…)” będą związane z wykonywaniem czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wątpliwości Wnioskodawcy w analizowanej sprawie dotyczą ustalenia, czy Gmina, realizując projekt pn. „(…)” będzie mieć możliwość odliczenia lub zwrotu podatku VAT.
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.
W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie będą spełnione, bowiem – jak wskazał Wnioskodawca, nabyte towary i usługi w ramach realizacji zadania pn. „(…)” będą związane z wykonywaniem czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Głównym celem Projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców Gminy (…) poprzez zmniejszenie wykluczenia oraz zwiększenie integracji społecznej.
W związku z powyższym, ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki, warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawca nie będzie miał – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją przedmiotowego zadania.
W konsekwencji Wnioskodawcy z tego tytułu nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Gmina nie będzie miała również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1008 ze zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed 1 maja 2004 r. Ponieważ Gmina nie spełnia ww. warunków, nie będzie miała możliwości ubiegania się o zwrot podatku na podstawie przepisów rozdziału 4 ww. rozporządzenia.
Podsumowując, Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia ani odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. „(…)”.
Tym samym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right