Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.666.2023.4.KKA
Skutki podatkowe zawarcia umowy przechowania pieniędzy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m. in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przechowania pieniędzy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 3 listopada 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (po uzupełnieniu)
Wnioskodawca – właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, podpisał 13 lipca 2023 r. umowę przechowania (...) z firmą ze Stanów Zjednoczonych, na podstawie której zobowiązał się do przyjęcia i zachowania w niezmienionym stanie powierzonych Mu przez składającego środków pieniężnych.
Środki te oznaczone w przelewie jako „...” Wnioskodawca przyjmuje w ramach prowadzonej działalności na subkonto utworzone do tego celu. Przechowawca powierzone mu środki przekazuje zgodnie z otrzymaną wiadomością mailową do osoby reprezentującej składającego, za pisemnym pokwitowaniem wypłaty wystawionym przez osobę wskazaną do odbioru środków w imieniu amerykańskiej firmy (składającego).
W czasie od otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy do przekazania ich osobie wskazanej przez składającego do odbioru w ramach prowadzonych przez niego działań, Wnioskodawca nie ma możliwości wykorzystania otrzymanych środków na cele prywatne, bądź w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Zobowiązuje się On jednakże, zgodnie z zawartą umową przechowania, ubezpieczyć przedmiot umowy (środki pieniężne) na czas trwania umowy, na własny koszt. Przedmiot umowy zostaje przekazany osobie reprezentującej składającego w nienaruszonym stanie, w formie wypłaconych mu środków za pokwitowaniem. Pieniądze te zostają następnie rozdysponowane przez ich odbiorcę jako diety dla uczestników szkoleń w związku z działalnością prowadzoną przez deponenta.
Jednocześnie, Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, na podstawie podpisanej z tą samą firmą ze Stanów Zjednoczonych umowy, wykonuje na rzecz podmiotu usługi wsparcia i pomocy w wydarzeniach sponsorowanych przez ... w Polsce, w zakresie:
-współpracy z wnioskodawcami w celi zdefiniowania i opracowania wymagań dotyczących wsparcia,
-doraźnych zakupów artykułów,
-dostarczenia rekomendacji, które doprowadzą do wyboru najwyższej jakości usług i/lub oszczędności,
-utrzymania aktualnych i dokładnych danych w Elektronicznym Systemie Zarządzania,
-przygotowania „szacunków” wsparcia dla kierownictwa i przeglądu klientów,
-koordynowania szczegółów zadań z dostawcami usług,
-utrzymania ścisłej komunikacji z kierownikami zadań podczas wykonywania zadań,
-weryfikacji danych o kosztach rzeczywistych w porównaniu z wydatkami szacunkowymi,
-terminowego przesyłania szczegółowych raportów z wydatków,
-pomocy w zwolnieniu z podatku VAT i śledzenie zapłaconego podatku VAT,
-nadzoru nad realizacją prac przez podwykonawców i/lub dostawców w Polsce.
Za wykonane powyżej usługi Wnioskodawca otrzymuje, zgodnie z umową, na podstawie wystawionej faktury, wynagrodzenie określone stawką godzinową. Usługodawca dokonując płatności za wyżej wymienione usługi wskazuje w tytule przelewu numer faktury, za którą zgodnie z umową dokonuje terminowej płatności na rachunek bankowy firmy Wnioskodawcy.
Wnioskodawca obie powyższe umowy wykonuje na rzecz tego samego podmiotu, jednakże w przypadku umowy przechowania środków jest ona realizowana bezpłatnie, bez otrzymania żadnej prowizji lub innego wynagrodzenia z tego tytułu.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan m.in., że umowa ... odpowiada umowie przechowania określonej w dziale XXVIII Kodeksu cywilnego (definicja w art. 835 tego Kodeksu).
Oczekuje Pan wydania interpretacji indywidualnej za 2023 r.
Głównym przedmiotem prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej jest: 82.11.Z - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura. Pozostałe, to:
- 82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura;
- 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet, 47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami;
- 58.21.Z Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych;
- 58.29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania;
- 59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, 59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi;
- 59.13.Z Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;
- 59.14.Z Działalność związana z projekcją filmów;
- 59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych;
- 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem;
- 62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki;
- 62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi;
- 62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych;
- 63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność;
- 63.12.Z Działalność portali internetowych;
- 63.99.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana;
- 70.21.Z Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja;
- 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;
- 73.20.Z Badanie rynku i opinii publicznej;
- 78.10.Z Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników;
- 78.30.Z Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników;
- 85.51.Z Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych, 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane;
- 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację, 90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza;
- 93.11.Z Działalność obiektów sportowych;
- 93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej;
- 93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem;
- 93.21.Z Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki.
Prowadzona przez Wnioskodawcę jednoosobowa działalność gospodarcza opodatkowana jest 8,5% zryczałtowanym podatkiem.
Firma ze Stanów Zjednoczonych, z którą Wnioskodawca zawarł 13 lipca 2023 r. umowę przechowania (...), to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
W związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, posiada On rachunek bankowy prowadzony dla tej działalności. Do powyższego rachunku bankowego zostało utworzone subkonto, które jest wykorzystywane tylko i wyłącznie do celów wynikających z zwartej umowy przechowania (...). Na powyższe subkonto wypływają środki od składającego i wydatkowane tylko i wyłącznie na zlecenie składającego i na wskazane przez niego cel, co w powyższej umowie rozumiane jest jako zwrot środków składającemu.
Na pytanie Organu :
Czy z tytułu przechowywania środków na rachunku bankowym otrzyma Pan jakieś korzyści (np. odsetki – inne – jakie)? Należy, to konkretnie określić.
odpowiedział Pan, że:
Nie. Żadnego wynagrodzenia za to nie pobieram.
Na pytanie Organu:
Jaka jest podstawa prawna zawarcia umowy przechowania (...)?
odpowiedział Pan, że:
Dział XXVIII Kodeksu Cywilnego.
Stronami umowy jest Wnioskodawca jako przechowawca oraz składający, czyli amerykańska firma.
Zgodnie z zawartą umową przechowania („...”):
- przechowawca nie ma prawa rozporządzania środkami otrzymanymi w ramach „...” agreement na cele prywatne bądź na cele związane z prowadzoną działalnością;
- przechowawca zobowiązuje się do przechowania środków na koncie walutowym swojej działalności gospodarczej i zgodnie z otrzymanym zleceniem składającego przekazuje je do osoby reprezentującej składającego, za pisemnym pokwitowaniem wypłaty wystawionym przez osobę wskazaną do odbioru środków w imieniu amerykańskiej firmy (składającego) oraz zgodnie z otrzymanymi zleceniami składającego dotyczącymi zakupu rzeczy/usług od składającego dokonuje tego typu;
- przechowawca ma obowiązek ubezpieczyć środki powierzone mu w ramach umowy przechowania na własny koszt;
- przechowawca nie pobiera wynagrodzenia za powierzone mu na przechowanie środki;
- składający dokonuje powierzenia środków w walucie na rachunek bankowy przechowawcy;
- składający wydaje dyspozycje w kwestii przekazania środków powierzonych na przechowana do osoby go reprezentującej za pisemnym pokwitowaniem- rozumiane wówczas jako zwrot przechowanych środków składającemu;
- składający może zażądać zwrotu środków przed upływem terminu wynikającego z umowy.
Umowa została zawarta w ramach wykonywanej działalności. Z tytułu powyższej umowy Wnioskodawca nie pobiera żadnych korzyści.
Na pytanie Organu :
Czy jest Pan powiązany z ww. firmą w myśl art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)? Jeśli tak, to należy wskazać, jakie to konkretnie powiązania.
odpowiedział Pan, że:
Nie. Nie jestem powiązany z firmą dla której świadczę usługi w ramach prowadzonej działalności oraz, z którą mam zawartą umowę przechowania.
Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
Czy wpływ środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawcy (subkonto utworzone do tego celu) prowadzony dla jego działalności gospodarczej nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych jeśli umowa przechowania nie zakłada żadnej prowizji, ani innego wynagrodzenia z tytułu przechowania środków pieniężnych?
Pana stanowisko w sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)
Za zrealizowanie umowy przechowania w wyniku, której deponent powierza środki pieniężne Wnioskodawcy nie pobiera On z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, a zatem realizuje powyższą umowę bezpłatnie, wpływ środków na rachunek bankowy Wnioskodawcy – w Jego opinii nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Opisana przez Wnioskodawcę sytuacja nie mieści się w definicji umowy pożyczki zawartej w art. 720 Kodeksu cywilnego. Umowa przechowania zawarta z amerykańska firmą dotyczy tylko i wyłącznie przechowania środków środków otrzymanych od składającego. Nie ma możliwości rozporządzania nimi w dowolny sposób w myśl art. 839 Kodeksu cywilnego.
Powyższe zdarzenie nie spełnia również definicji depozytu nieprawidłowego uregulowanego w art. 845 Kodeksu cywilnego z uwagi na fakt, że przechowawca nie może rozporządzać powierzonymi mu środkami nie może swobodnie dysponować.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody,z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z treści tego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź, od których minister właściwy ds. finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia.
W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia, przy czym – co istotne – musi być ono przez podatnika otrzymane lub postawione do jego dyspozycji.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do przepisów ww. ustawy odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Natomiast art. 14 ust. 1c powołanej ustawy stanowi, że:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1h-1j dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (albo częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że za przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego może zostać uznane tylko takie przysporzenie podatnika, które ma charakter definitywny, tj. w sposób bezzwrotny i trwały powiększa jego majątek. Stanowisko to potwierdzają także przedstawiciele doktryny, w ocenie których „za przychody podatkowe mogą być uznane takie świadczenia, które nie mają charakteru zwrotnego. Przychód musi mieć zatem charakter definitywny” (tak: A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz do art. 11 u.p.d.o.f., PIT. Komentarz, Lex, 2010).
Należy zaznaczyć, że zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą w prawie podatkowym występuje szereg przypadków, w których podatnik w dacie otrzymanie danej wartości pieniężnej nie rozpoznaje przychodu podatkowego mimo, że z formalnego punktu widzenia staje się właścicielem przekazanego aktywa. W tym zakresie tytułem przykładu można wymienić:
1)otrzymanie środków pieniężnych tytułem zaliczki, kaucji, gwarancji,
2)otrzymanie środków pieniężnych tytułem pożyczki lub depozytu nieprawidłowego,
3)otrzymanie aktywów tytułem umowy przywłaszczenia na zabezpieczenie (do czasu ostatecznego przejścia własności).
We wszystkich wskazanych wyżej przykładach podatnik nie rozpoznaje przychodu podatkowego z uwagi na fakt, że wskazane wyżej przysporzenia mają charakter zwrotny (pożyczka, depozyt nieprawidłowy) lub też nie są ostateczne (kaucja, zaliczka, przywłaszczenie na zabezpieczenie, gwarancja), tj. do momentu zakończenia transakcji, której dotyczą mogą zostać zwrócone na rzecz wpłacającego je podmiotu.
Jednocześnie – co istotne – każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.
Z opisu sprawy wynika, że jest Pan właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej 8,5% zryczałtowanym podatkiem. Podpisał Pan 13 lipca 2023 r. umowę przechowania (...) z firmą ze Stanów Zjednoczonych, na podstawie której zobowiązał się do przyjęcia i zachowania w niezmienionym stanie powierzonych Mu przez składającego środków pieniężnych. Umowa ... odpowiada umowie przechowania określonej w dziale XXVIII Kodeksu cywilnego (definicja w art. 835 tego Kodeksu). Środki te oznaczone w przelewie jako „...” przyjmuje Pan w ramach prowadzonej działalności na subkonto utworzone do tego celu. W czasie od otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy do przekazania ich osobie wskazanej przez składającego do odbioru w ramach prowadzonych przez niego działań, nie ma Pan możliwości wykorzystania otrzymanych środków na cele prywatne, bądź w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Z tytułu przechowywania środków na rachunku bankowym nie pobiera żadnych korzyści.
I tak, np. przedmiotem opodatkowania są umowy pożyczki pieniędzy oraz depozytu nieprawidłowego, do których to czynności odnosi się Pan we własnym stanowisku.
Stosownie do art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Zgodnie z art. 835 cyt. Kodeksu:
Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.
W myśl art. 837 ww. Kodeksu:
Przechowawca powinien przechowywać rzecz w taki sposób, do jakiego się zobowiązał, a w braku umowy w tym względzie, w taki sposób, jaki wynika z właściwości przechowywanej rzeczy i z okoliczności.
Stosownie do art. 839 cyt. Kodeksu:
Przechowawcy nie wolno używać rzeczy bez zgody składającego, chyba że jest to konieczne do jej zachowania w stanie niepogorszonym.
Zgodnie z art. 845 ww. Kodeksu:
Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.
Przepisy o przechowaniu zawarte są w art. 835-844 Kodeksu cywilnego.
Depozyt nieprawidłowy uznawany jest albo za odmianę zwykłej umowy przechowania, instytucję odrębną od umowy pożyczki, albo odrębny typ umowy nazwanej. Uznaje się również, że depozyt nieprawidłowy (przechowanie nieprawidłowe) jest umową szczególnego rodzaju, zawierającą elementy przechowania i pożyczki. Przedmiotem depozytu nieprawidłowego mogą być wyłącznie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Osoba biorąca pieniądze (rzecz) do depozytu nieprawidłowego ma obowiązek oddać taką samą ilość pieniędzy (rzeczy), ale niekoniecznie tę samą.
Depozyt nieprawidłowy ma miejsce wtedy, gdy z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Upoważnienie do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi jest dla bytu umowy depozytu nieprawidłowego konieczne – sam fakt oddania na przechowanie pieniędzy nie tworzy bowiem jeszcze stosunku depozytu nieprawidłowego z prawem rozporządzania nimi.
Mając jednocześnie na uwadze opis stanu faktycznego oraz powyższe uregulowania prawne, uznać należy, że sama czynność zawarcia umowy przechowania nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż na ten moment nie nastąpiło u Pana trwałe (definitywne) przysporzenie majątkowe.
Tym samym, nie ciąży na Panu obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ta interpretacja stanowi ocenę Pana stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Dodatkowo podkreślam, że zakres przedmiotowy interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawanej w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, wyznacza pytanie przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wobec tego, informuję, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana pytań (tj. wyłącznie kwestii dotyczącej umowy przechowywania środków pieniężnych) i nie dotyczy innych zagadnień nieobjętych zadanym pytaniem.
Ponadto, nadmienić należy, że dokumenty załączone do wniosku o interpretację nie podlegały ocenie i analizie. Wszystkie istotne dla sprawy informacje zinterpretowane zostały na podstawie przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego, zawartego we wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.