Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.660.2022.9.MM
Ulga badawczo-rozwojowa.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 21 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 25 kwietnia 2023 r. sygn. akt I SA/Łd 85/23,
i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym o osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 16 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 21 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 listopada 2022 r. (wpływ 14 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca (dalej: Firma) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm., dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe. Firma na dzień dzisiejszy zatrudnia na umowę o pracę 67 pracowników.
Wnioskodawca zajmuje się produkcją profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego oraz dystrybucją urządzeń. Firma Wnioskodawcy istnieje i prężnie rozwija się od ponad (…) lat, co szczególnie podkreśla jej pozycję i definiuje stabilizację na rynku. Produkowane przez Wnioskodawcę maszyny i urządzenia są wynikiem najwyższej dbałości o ich jakość oraz opracowania i dostarczania rozwiązań pozwalających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy, wydajności oraz prostoty obsługi. Wnioskodawca posiada System Zarządzania Jakością (…) oraz certyfikat ISO wydany przez (…) w zakresie projektowania, produkcji oraz serwisu maszyn i urządzeń.
Przedmiotem działalności dystrybucji urządzeń są: źródła laserowe (…), agregaty plazmowe, spawarki (…), jak również podzespoły do maszyn i urządzeń.
Przedmiotem działalności produkcji są maszyny, urządzenia oraz linie produkcyjne:
Wycinarki laserowe oraz plazmowe są to maszyny służące do szybkiego, precyzyjnego i bezpiecznego wycinania detali z formatek metali różnych. Wycinarki laserowe są to urządzenia wykorzystujące energooszczędny rezonator firmy (…). W połączeniu ze sprawdzonym sterowaniem i napędami firmy (…) zapewniają gwarancję długiego i niezawodnego użytkowania.
Maszyny i urządzenia do drewna wraz z automatyzacją produkcji oraz ich podzespoły znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest cięcie poprzeczne drewna. Tego typu maszyny zaczynają proces produkcyjny w większości zakładów drzewnych o głębszym przerobie. Inwestycja w optymalizację cięcia wyklucza możliwość kontaktu operatora z piłą w ruchu. Bardzo istotnie zwiększają zatem bezpieczeństwo pracy i obciążenie fizyczne pracowników. Dodatkowo te maszyny znacząco zmniejszają ilość odpadu produkcyjnego, zwiększając tym samym wydajność i efektywność wykorzystania bardzo drogiego dzisiaj surowca.
W ramach realizacji opracowania i tworzenia zleceń maszyn i urządzeń do drewna Firma oferuje automatyzacje produkcji, przez co wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów. Coraz więcej firm w obecnym czasie dostrzega zapotrzebowanie na automatyzację produkcji. W ramach realizowanej działalności Wnioskodawca zajmuje się budowaniem niestandardowych projektów automatyzacji. W tym zakresie oferowana jest integracja istniejących maszyn w linię produkcyjną.
Linie produkcyjne są zaawansowanymi zespołami maszyn, przenośników, transporterów, systemów wizyjnych, informatycznych itp. Realizacja tych projektów zawsze wiąże się z indywidualnym i skomplikowanym projektem, który angażuje cały zespół specjalistów, także z firm zewnętrznych. Inwestycje w takie zaangażowane projekty przynosi klientom korzyści w postaci automatyzacji często niebezpiecznych dla człowieka procesów, usprawnienie produkcji i w efekcie zmniejszenie kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu ciągłości pracy.
W zakresie wykonywanej działalności produkcji maszyn, urządzeń oraz linii produkcyjnych Wnioskodawca opracowuje, konstruuje, projektuje i tworzy maszyny, urządzenia oraz linie produkcyjne na indywidualne zamówienia klientów zgodnie z ich wymaganiami. Wnioskodawca samodzielnie opracowuje i tworzy maszyny i urządzenia na indywidualne zlecenie klientów – od pomysłu poprzez projekt, kończąc na montażu u końcowego klienta. Każde zlecenie projektowane oraz wykonywane jest indywidualnie, zarówno pod względem specyfiki technicznej, jak i maksymalnej optymalizacji kosztów produkcji. W przypadku, gdy zachodzi taka konieczność konsultuje niezbędną dokumentację z właściwą jednostką notyfikowaną. W zakresie opracowywania i tworzenia indywidualnej produkcji maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych Firma stale pracuje nad produktami, które są nowe, istotnie zmienione, zmienione, ulepszone. Tworzone produkty są prototypami.
Firma prowadzi prace polegające na samodzielnym konstruowaniu, projektowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu tworzonych przez siebie nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań, nowych koncepcji. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie.
Wnioskodawca pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji zamówienia, zapewniając pełną obsługę wykonywanych produktów, do których czynności należą:
-opracowanie koncepcji wstępnej, w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta;
-projekt koncepcyjny – tj. rozwiązanie szeregu problemów produkcyjnych z udziałem konstruktorów, automatyków i innych pracowników niezbędnych do wyprodukowania zlecenia, obliczenia wytrzymałościowe oraz procesowe, konstruowanie (w tym dołączenie dokumentacji koncesyjnej, warsztatowej i paszportowej) przy zastosowaniu wymaganych standardów;
-zaprojektowanie rozwiązania;
-opracowanie dokumentacji technicznej dla każdej z zaprojektowanych części – dokumentacja jest koniecznym elementem każdego projektu, niezbędnym do stworzenia w kolejnym kroku fizycznego prototypu części (dokumentacja zawiera wszelkie niezbędne informacje techniczne konieczne do wykonania części – w szczególności wymagane do zastosowania połączenia, tolerancje itp.);
-proces technologiczny – wykonywanie oprogramowania do maszyn (…);
-proces wytwarzania poszczególnych elementów i podzespołów kończy się ich montażem u Wnioskodawcy uruchomienie, faza testów, korekta ewentualnych błędów i walidacja wewnętrzna;
-kolejna faza testów odbywa się u klienta przed finalnym odbiorem zamówienia;
-finalnie każdy projekt kończy się protokołem odbioru przez klienta.
W ramach realizacji projektów wykonywanych indywidualnie, których sposób realizacji opisano powyżej, Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność indywidualna nastawiona jest na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, które wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Prowadzone prace na indywidualne zlecenie przez Firmę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów.
Wnioskodawca przy realizacji każdego projektu zdobywa nową wiedzę i doświadczenie, które następnie wykorzystuje przy tworzeniu nowych zastosowań, tj. tworzonych rozwiązań.
Realizowane projekty wykonywane są w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel, jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny.
Realizowane prace nie dotyczą czynności wdrożeniowych, które stanowią kolejny etap już zakończonych prac badawczo-rozwojowych; produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji, innych prac wykonywanych przez Wnioskodawcę spoza prac B+R. Opisane prace nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian (nawet mających charakter ulepszeń).
Prowadzone prace dotyczą wyłącznie produkcji indywidualnej w zakresie tworzenia produktów – prototypów. Badania naukowe i prace rozwojowe w szczególności prowadzone są w celu powstania prototypów w zakresie wszystkich gałęzi produkcyjnych maszyn i urządzeń, linii produkcyjnych.
W ramach maszyn Wnioskodawca oferuje również szkolenia i serwis, co zapewnia najwyższą jakość obsługi klienta. W tym zakresie prace nie spełniają definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a ust. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy PIT).
Dodatkowo poza projektami wykonywanymi indywidualnie na rzecz klientów, które wymagają nowych, istotnie zmienionych rozwiązań, nowych koncepcji w ramach konstruowania, projektowania, Wnioskodawca w niewielkim, marginalnym zakresie realizuje produkcję odtwórczą bądź seryjną. W tym zakresie tworzone produkty nie są nowe, istotnie zmienione, zmienione, ulepszone, nie są prototypami. W tym zakresie prace nie spełniają definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a ust. 38 ustawy o PIT.
Koszty kwalifikowane
Przy projektowaniu produktów Firma kładzie nacisk na spełnienie wymagań klientów oraz wymaganych dla danego typu urządzenia, maszyny, linii produkcyjnej norm. Inżynierowie Firmy to wykształceni i zaangażowani specjaliści.
W procesie produkcyjnym Firma wykorzystuje nie tylko wiedzę i doświadczenie swoich pracowników, ale również wiele nowoczesnych i precyzyjnych maszyn, urządzeń i narzędzi. Takich jak nowoczesne automaty spawalnicze i systemy (…) zapewniające najwyższą jakość i precyzję wykonania.
Zadania wykonywane przez Wnioskodawcę opisane powyżej realizowane są przez zespół pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym: konstruktorów, automatyków, kierownika produkcji, grafika, specjalisty ds. BHP (dalej: Pracowników umysłowych) oraz pracowników realizujących procesy produkcji (dalej: Pracowników fizycznych). Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.
W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca ponosi wydatki związane w prowadzoną działalnością, do których należą koszty osobowe pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, przez które należy rozumieć wynagrodzenia z tytułu umów o pracę oraz finansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz koszty materiałów bezpośrednio związanych z tworzonymi prototypami nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.
W realizacji prac biorą udział następujący pracownicy umysłowi (dalej: Pracownicy umysłowi), do których obowiązków należy:
Konstruktorzy:
-tworzenie konstrukcji 3D w programie (…) dla nowych i istniejących maszyn;
-tworzenie dokumentacji technicznej do projektów;
-tworzenie rysunków technicznych;
-koordynacja działań konstrukcyjnych;
-przygotowywanie zleceń produkcyjnych;
-wdrażanie procesów technologicznych i produkcyjnych;
-przygotowywanie programów (…) do obrabiarek (…) w programie (…);
-przygotowywanie dokumentacji technicznej i technologicznej prowadzonych projektów zgodnie ze specyfikacją techniczną i określonymi standardami zakładu;
-przygotowywanie rysunków technicznych oraz poglądowych do ofertowania;
-przygotowywanie rysunków technicznych do przetargów oraz zamówień bieżących;
-współpraca przy wdrażaniu nowych konstrukcji i projektów oraz modyfikacja i udoskonalanie już istniejących maszyn;
-tworzenie, udoskonalanie i nadzór nad dokumentacją rysunkową i konstrukcyjną;
-poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań funkcjonalnych, technologicznych i materiałowych;
-rozwiązywanie bieżących problemów technologicznych i konstrukcyjnych.
Automatycy:
-projektowanie algorytmów sterowania;
-nadzór prac związanych z łączeniem, montażem i uruchomieniem tablic elektryczno-elektronicznych;
-programowanie sterowników (…) i paneli operatorskich oraz ich wizualizacja.
Kierownik produkcji:
-nadzór nad całym procesem produkcji i magazynem wyrobów gotowych;
-realizowanie wyznaczonego planu produkcyjnego;
-rozliczanie i raportowanie produkcji;
-kierowanie pracą pracowników produkcyjnych;
-nadzorowanie prawidłowości przebiegu procesu technologicznego, jego zgodności z dokumentacją technologiczną oraz z wymaganiami obowiązujących norm i przepisów;
-przewodzenie projektom zwiększenia wydajności pracy i poprawy jakości produktów;
-nadzorowanie procesu kontroli jakości w toku produkcji oraz kontroli wyrobu gotowego.
Grafik:
-projektowanie naklejek na maszyny;
-projektowanie (…) maszyn (graficznych interfejsów użytkownika);
-doraźna pomoc w działaniu stacji komputerowych.
Specjalista ds. BHP:
-opracowanie dokumentacji technicznej każdej maszyny dostarczanej do klienta oraz opracowaniem dokumentacji certyfikatu bezpieczeństwa;
-przygotowywanie dokumentacji technologicznej produkowanych urządzeń (instrukcje obsługi);
-przygotowywanie zleceń produkcyjnych na półfabrykaty (produkcję własną) oraz nadawanie numeracji;
-opracowywanie dokumentacji technologicznej z zakresu przebiegu produkcyjnego wraz z dokumentowaniem obrotu produkowanymi urządzeniami i półfabrykatami.
W realizacji prac biorą udział również pracownicy produkcyjni (dalej: Pracownicy fizyczni).
W przypadku kosztów osobowych Pracowników umysłowych koszty osobowe każdego zlecenia ewidencjonowane są ręcznie procentowo, w formie ewidencji pomocniczej (zestawienia (…)).
W odniesieniu do kosztów Pracowników fizycznych obecnie nie ma prowadzonej ewidencji czasu pracy. Natomiast Wnioskodawca obecnie jest w trakcie wdrażania systemu informatycznego takiej ewidencji. Ewidencja prowadzona będzie w formie godzinowej czasu pracy poświęcanego na poszczególne projekty przez każdego Pracownika fizycznego.
Wnioskodawca ponosi następujące składniki z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę: wynagrodzenie zasadnicze. Firma nie wyróżnia wynagrodzenia za czas urlopu.
Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek, do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Firma nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP.
W odniesieniu do materiałów bezpośrednio związanych z wyprodukowaniem prototypów nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów Wnioskodawca nabywa następujące materiały, takie jak przykładowo: (…).
Firma nabywa materiały związane z wyprodukowaniem zlecenia, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów.
Od momentu przyjęcia zamówienia od klienta dla każdego projektu zakładane jest zlecenie produkcyjne, które zaczyna się od przedrostka: (…) i kolejnej liczby realizowanych zleceń, w którym prowadzona jest odrębna ewidencja kosztów projektu, tzn. tworzone są odrębne zestawienia materiałów związane ze zleceniem, na którym ewidencjonowany jest w szczególności koszt materiałów zużytych w trakcie prac poprzez dokumenty RW i PW.
Po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych w celu sprzedaży wytworzonych nowych produktów dodatkowo Wnioskodawca ponosi również koszty przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikacji od podmiotów, takich jak: (…). Uzyskanie certyfikatów potwierdza systemy bezpieczeństwa wykonywanych maszyn normą CE.
Wydatki dotyczące działalności badawczo-rozwojowej odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o PIT. Wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi B+R dla danego roku, uwzględnia (i będzie uwzględniać w przyszłości) tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku.
Stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o PIT Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej i będzie w przyszłości wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT rozwojowej w odrębnej ewidencji pomocniczej (pliki (…)). Ewidencja pomocnicza umożliwia zidentyfikowanie wszystkich kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii kosztów.
Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 Iub 34a ustawy o CIT. Wnioskodawca nie posiadała statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
W uzupełnieniu wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Czy opisana we wniosku działalność polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego oraz dystrybucji urządzeń stanowi/będzie stanowić badania naukowe i/lub prace rozwojowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)?
Opisana we wniosku działalność polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego stanowi/będzie stanowić badania naukowe – aplikacyjne i prace rozwojowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. Dystrybucja urządzeń nie stanowi/nie będzie stanowić badań naukowych i prac rozwojowych w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność indywidualna polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego nastawiona jest na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, które wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, prace te spełniają definicję badań naukowych – aplikacyjnych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Prowadzone prace na indywidualne zlecenie polegające na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów, prace te spełniają definicję badań naukowych – aplikacyjnych (powinno być „prac rozwojowych” – przypis Organu), o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Czy działalność, której dotyczy wniosek, jest/będzie prowadzona przez Pana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań; w jaki sposób dzięki tej działalności zwiększają się zasoby wiedzy oraz w czym (w jakich czynnościach, zadaniach) przejawia się wykorzystanie posiadanych już zasobów wiedzy?
Działalność polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego jest/będzie prowadzona w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zasoby wiedzy dzięki prowadzonej działalności zwiększają się w taki sposób, że Firma cały czas się czegoś nowego uczy, wykorzystanie zasobów wiedzy wykorzystywane jest do tworzenia nowych zastosowań, a więc opracowywania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów.
Czy opisana we wniosku działalność polegająca na polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego oraz dystrybucji (w odniesieniu do każdego indywidualnego zamówienia) wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria – jeżeli tak, to dlaczego:
-jest/będzie ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów, procesów),
-jest/będzie oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie/procesie),
-jej efektem jest/będzie projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej jej działalności – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; czy te produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki albo w ogóle w praktyce gospodarczej,
-jest/będzie zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna – przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych),
-brak jest/będzie pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności),
-prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia)?
Opisana we wniosku działalność polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego w odniesieniu do każdego indywidualnego zamówienia wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria:
-jest/będzie ukierunkowana na nowe odkrycia, umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, procesów,
-jest/będzie oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego,
-jej efektem jest/będzie projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej działalności – mają nowy, istotnie zmieniony charakter; produkty i procesy odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki – nową koncepcją, nowymi rozwiązaniami, istotnie zmienionymi rozwiązaniami,
-jest/będzie zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie,
-definicja działalności badawczo-rozwojowej określona w art. art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT w celu uznania prowadzonej działalności jako badawczo-rozwojowej nie wymaga, aby działalność stanowiła – brak elementu niepewności co do jego wyniku.
Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia 1P Box”) z dnia 15 lipca 2019r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box), które zawierającą interpretacje definicji działalności badawczo-rozwojowej również dla potrzeb Ulgi B+R.
Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe, podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować, czy prowadzone przez niego prace:
- stanowią działalność twórczą,
- obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe,
- podejmowane są w sposób systematyczny,
- w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W tym zakresie przedmiotowe Objaśnienia podatkowe nie wspominają o przesłance niepewności, która określona jest w działalności B+R podręcznika Frascati Manual.
Wnioskodawca, przyjmując zlecenie od klienta na wykonanie nowatorskiego zlecenia, na etapie tworzenia oferty analizuje możliwość wykonania produktu, w tym celu dokonuje opracowania koncepcji wstępnej i na tym etapie brak jest pewności co do możliwości realizacji zlecenia. Natomiast po analizę opracowania koncepcji wstępnej i przyjęciu zlecenia Wnioskodawca raczej ma pewność co do jego wyniku końcowego, tj. tego, iż zlecenie zostanie przez niego zrealizowane. Niemniej jednak prowadzona przez Wnioskodawcę działalność opisana we wniosku posiada element niepewności w wielu jego wymiarach, min. poświęconego czasu niezbędnego do osiągnięcia celu projektu, zasobów ludzkich, a więc co się z tym wiąże przewidywalnego budżetu,
-prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone.
Jakiego okresu podatkowego dotyczy złożony przez Pana wniosek?
Wniosek dotyczy lat 2018 do chwili obecnej.
Czy „produkcja profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego” jest/będzie tworzona wyłącznie w ramach badań naukowych/prac rozwojowych?
Profesjonalna produkcja maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego jest/będzie prowadzona wyłącznie w ramach badań naukowych aplikacyjnych i prac rozwojowych.
Czy prowadzone są/będą odrębne badania naukowe lub prace rozwojowe w celu wytworzenia każdej poszczególnej „profesjonalnej maszyny, urządzenia i linii produkcyjnej dla przemysłu drzewnego oraz metalowego”?
Dla każdego nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu są/będą prowadzone odrębne badania naukowe aplikacyjne i/lub prace rozwojowe.
Czy wytworzone „profesjonalne maszyny, urządzenia i linie produkcyjne dla przemysłu drzewnego oraz metalowego” zawsze są/będą efektem prac rozwojowych lub badań naukowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce realizowanych w ramach prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej?
Wytworzone profesjonalne maszyny, urządzenia i linie produkcyjne dla przemysłu drzewnego oraz metalowego zawsze są/będą efektem prac rozwojowych i/lub badań naukowych aplikacyjnych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Czy we wniosku mowa jest o koszcie przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu czy o koszcie przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania znaku CE?
We wniosku mowa jest o koszcie przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania znaku CE.
Czy koszty przygotowania dokumentacji, o których mowa we wniosku, zostały/zostaną faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który jest/będzie dokonywane przez Pana odliczenie?
Koszty przygotowania dokumentacji, o której mowa we wniosku, zostały/zostaną faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który jest/będzie dokonane odliczenie.
Jak należy rozumieć Pana stwierdzenie, że „Firma nie wyróżnia wynagrodzenia za czas urlopu”?
Firma na polityce kadrowej nie wyróżnia składnika wynagrodzeń – wynagrodzenia za czas urlopu, wynagrodzenie za czas urlopu przysługujące na podstawie przepisów KP mieści się w wynagrodzeniu zasadniczym.
Jak należy rozumieć Pana stwierdzenie, że „Firma nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP”?
Firma dla potrzeb kosztów kwalifikowanych ulgi B+R nie zalicza FP i FGŚP.
Czy korzysta Pan ze zwolnień podatkowych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Nie.
Czy wszystkie nabywane przez Pana materiały są/będą bezpośrednio wykorzystywane w Pana prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?
Materiały, które wykorzystywane są w celu tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, które wyróżniają się nową koncepcją, nowymi rozwiązaniami, istotnie zmienionymi rozważaniami i mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy i ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań.
Jak wskazano we wniosku – Wnioskodawca dodatkowo poza projektami wykonywanymi indywidualnie na rzecz klientów, które wymagają nowych, istotnie zmienionych rozwiązań, nowych koncepcji w ramach konstruowania, projektowania, Wnioskodawca w niewielkim, marginalnym zakresie realizuje produkcję odtwórczą bądź seryjną. W tym zakresie tworzone produkty nie są nowe, istotnie zmienione, zmienione, ulepszone, nie są prototypami. W tym zakresie prace nie spełniają definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a ust. 38 ustawy o PIT.
Czy wydatki ponoszone w związku z realizacją działalności badawczo-rozwojowej zostały/zostaną zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie lub zostały/zostaną przez Pana odliczone od podstawy opodatkowania?
Nie.
Czy wyodrębnienie kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa we wniosku, dotyczy wyodrębnienia tych kosztów w Pana księgach rachunkowych?
Jak wskazano we wniosku – stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o PIT Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej i będzie w przyszłości wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT rozwojowej w odrębnej ewidencji pomocniczej (pliki (…)). Ewidencja pomocnicza umożliwia zidentyfikowanie wszystkich kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii kosztów.
Pytania
1.Czy opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT?
2.Czy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT?
3.Czy Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu, o których mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, może zaliczyć koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów – nowych, istotnie udoskonalonych, ulepszonych, zmienionych produktów w rozumieniu art. 26eust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane?
4.Czy Wnioskodawca jest uprawniony w ramach kosztów ponoszonych w celu sprzedaży wytworzonych nowych produktów do odliczenia kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26ga ust. 6 ustawy o PIT?
Pytanie nr 1 wynika z uzupełnienia wniosku.
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy PIT podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanym”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Artykuł 5a pkt 38 ustawy PIT stanowi, że działalność badawczo-rozwojowa jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Stosownie do art. 5a pkt 39 i 40 tej ustawy pojęcie badań naukowych oraz prac rozwojowych oznaczają badania naukowe oraz prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN).
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w konsekwencji, na gruncie art. 5a pkt 39 ustawy o PIT badania naukowe to:
-badania podstawowe – rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
-badania aplikacyjne – rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z kolei z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowej okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia IP Box”) z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box), które zawierają interpretacje definicji działalności badawczo-rozwojowej również dla potrzeb Ulgi B+R.
Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe, podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować, czy prowadzone przez niego prace: stanowią działalność twórczą, obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane są w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Głównym celem realizowanych przez Wnioskodawcę czynności jest opracowywanie i tworzenie wspólnie z klientami produktów na ich indywidualne zamówienie. Wnioskodawca opracowuje i tworzy nowe, istotnie zmienione, zmienione, ulepszone produkty w zakresie produkcji maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych. Tworzone produkty są prototypami. Firma prowadzi prace polegające na samodzielnym konstruowaniu, projektowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu tworzonych przez siebie nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań, nowych koncepcji. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie. Powyższe wskazuje, iż prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością twórczą bowiem tworzone są nowe, istotnie zmienione rozwiązania, nowe koncepcje, jak również wymagają prób, testów, walidacji. W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów.
Mając na uwadze, iż Wnioskodawca zdobywa nową wiedzę i wykorzystuje ją do opracowywania nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów prowadzona przez Wnioskodawcę działalność obejmuje badania naukowe aplikacyjne, o których mowa w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT.
Prowadzone prace przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych (w stanie obowiązującym od stycznia 2016 r. do 30 października 2018 r. badań przemysłowych) prowadzi również prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT.
Działalność indywidualna na rzecz klientów prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel, jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.
Wnioskodawca przy realizacji każdego projektu zdobywa nową wiedzę i doświadczenie, które następnie wykorzystuje przy tworzeniu nowych zastosowań. W ten sposób prowadzona przez Wnioskodawcę działalność obejmująca wyżej opisane prace jest działalnością podejmowaną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przenosząc realizowane przez Wnioskodawcę prace na grunt definicji działalności badawczo-rozwojowej, uważa on, iż prowadzona przez niego działalność opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT, w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – w myśl art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
W przypadku kosztów osobowych Pracowników umysłowych koszty osobowe każdego zlecenia ewidencjonowane są ręcznie procentowo, w formie ewidencji pomocniczej (zestawienia (…)). W ten sposób w przypadku Pracowników umysłowych możliwe jest określenie, jaka część czasu pracy pracownika dotyczyła/dotyczy/będzie dotyczyć działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z wymogami wskazanymi w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Prowadzona ewidencja odwierciedla czas pracy pracownika na danym projekcie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
W odniesieniu do kosztów Pracowników fizycznych obecnie nie ma prowadzonej ewidencji czasu pracy. Natomiast Wnioskodawca jest w trakcie wdrażania systemu informatycznego takiej ewidencji. Ewidencja prowadzona będzie w formie godzinowej czasu pracy poświęcanego na poszczególne projekty przez każdego Pracownika fizycznego.
W odniesieniu do kosztów Pracowników fizycznych możliwość określenia, jaka część wynagrodzenia pracowników dotyczy działalności badawczo-rozwojowej, nastąpi w przyszłości po wprowadzeniu systemu ewidencjonowania czasu pracy pracowników na danym zleceniu.
Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawca ponosi z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze. Firma nie wyróżnia wynagrodzenia za czas urlopu.
Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek, do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Firma nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP. W ocenie Wnioskodawcy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany, stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26eust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 3 – zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od dochodu uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o PIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 351, dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej”.
Biorąc pod uwagę cytowane przepisy, stwierdzić należy, że konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich nabytych materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Wnioskodawca ponosi koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, tworzeniem prototypów – nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów na rzecz klientów. Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty wykonywane są na rzecz klientów na ich indywidualne zamówienie, po czym są sprzedawane. Firma nabywa materiały związane z wyprodukowaniem zlecenia, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów.
W ocenie Wnioskodawcy może on do kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu, o których mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, zaliczyć koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów – nowych, istotnie udoskonalonych, ulepszonych, zmienionych produktów w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 4 – z dniem 1 stycznia 2022 r. wprowadzona została nowa ulga, tzw. ulga na prototyp (art. 26ga ustawy). Ulga ta dotyczy możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu.
Zgodnie z art. 26ga ust. 2 i ust. 4 ustawy PIT przez produkt rozumie się produkt w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem usługi. Przez wprowadzenie na rynek nowego produktu rozumie się działania podejmowane w celu przygotowania dokumentacji służącej uzyskaniu w odniesieniu do produktu powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży.
Jak wskazuje art. 26ga ust. 6 ustawy PIT, do kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu zalicza się koszty:
1)badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia;
2)badania cyklu życia produktu;
3)systemu weryfikacji technologii środowiskowych.
W przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę opracowanych, tworzonych nowych produktów po jego stronie powstaną koszty związane z wprowadzeniem nowego produktu na rynek, tj. kosztów certyfikacji produktu. Uzyskanie certyfikacji potwierdza spełnienie systemów bezpieczeństwa (…), dzięki czemu Wnioskodawca może sprzedać wytworzone produkty.
W ocenie Wnioskodawcy jest on uprawniony w ramach kosztów ponoszonych na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikacji w celu sprzedaży wytworzonych nowych produktów do odliczenia kosztów kwalifikowanych, o którym mowa w art. 26ga ust. 6 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna
Rozpatrzyłem Pana wniosek – 22 listopada 2022 r. wydałem interpretację indywidualną znak 0112-KDIL2-2.4011.600.2022.2.MM, w której uznałem Pana stanowisko za nieprawidłowe.
Interpretację doręczono Panu 22 listopada 2022 r.
Skarga na interpretację indywidualną
Dnia 27 grudnia 2022 r. wniósł Pan skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Wniósł Pan o uchylenie interpretacji.
Postępowanie przed sądami administracyjnymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił skarżoną interpretację wyrokiem z 25 kwietnia 2023 r. sygn. akt I SA/Łd 85/23.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie wniósł skargi kasacyjnej od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Tym samym, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który uchylił interpretację, stał się prawomocny od 7 lipca 2023 r. (data wpływu 7 sierpnia 2023 r.).
Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku
Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):
Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.
Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:
•uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w ww. wyroku;
•ponownie rozpatruję Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
b)badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
c)badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
W myśl art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.
Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669) znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią tej ustawy – nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.
I tak, stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podmiotu, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Zwracam uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że w ramach działalności gospodarczej zajmuje się Pan produkcją profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego oraz dystrybucją urządzeń. W ramach realizacji projektów wykonywanych indywidualnie wykorzystuje Pan nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów. Prowadzona przez Pana działalność indywidualna nastawiona jest na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, które wymagają od Pana zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Prowadzone prace na indywidualne zlecenie przez Pana polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Przy realizacji każdego projektu zdobywa Pana nową wiedzę i doświadczenie, które następnie wykorzystuje przy tworzeniu nowych zastosowań, tj. tworzonych rozwiązań. Realizowane projekty wykonywane są w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel, jaki chce Pan osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny. Realizowane prace nie dotyczą czynności wdrożeniowych, które stanowią kolejny etap już zakończonych prac badawczo-rozwojowych; produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji, innych prac wykonywanych przez Pana spoza prac badawczo-rozwojowych. Opisane prace nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian (nawet mających charakter ulepszeń).
Wskazał Pan również, że prowadzone prace dotyczą wyłącznie produkcji indywidualnej w zakresie tworzenia produktów – prototypów. Badania naukowe i prace rozwojowe w szczególności prowadzone są w celu powstania prototypów w zakresie wszystkich gałęzi produkcyjnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych.
W tym miejscu wskazuję, że zgodnie z definicją wg Słownika Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) prototyp oznacza„pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiący podstawę do dalszej produkcji”, „pierwowzór czegoś”.
W tym miejscu wskazuję, że w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przydatnym źródłem wiedzy jest Podręcznik Frascati 2015 „Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczo-rozwojowej” zatwierdzony przez Komitet OECD ds. Polityki Naukowo-Technicznej.
Zgodnie z tym podręcznikiem – prototyp to oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu (akapit 2.49). Projektowanie, konstruowanie oraz testowanie prototypów powinno być klasyfikowane jako działalność badawczo-rozwojowa. Zasada ta stosuje się niezależnie od tego, czy konstruowany jest jeden, czy więcej prototypów i czy są one tworzone równocześnie, czy też w odstępach czasu (akapit 2.50).
Jednak w Pana sprawie nie mamy do czynienia z prototypem w świetle tych definicji. Wykonanie produktu na zamówienie, który posiada indywidualne cechy dopasowane pod konkretne potrzeby klienta, który – ze względu na te indywidualne cechy – wykorzystany zostanie przez tego konkretnego klienta i nie będzie produkowany przez inne podmioty, nie można uznać za wykonanie prototypu.
We wniosku wskazał Pan, że wykorzystuje Pana nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności oraz zwiększa Pan te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów. Prowadzona przez Pana działalność indywidualna nastawiona jest na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, które wymagają od Pana zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Prowadzone przez Pana prace na indywidualne zlecenie polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Przy realizacji każdego projektu zdobywa Pan nową wiedzę i doświadczenie, które następnie wykorzystuje przy tworzeniu nowych zastosowań, tj. tworzonych rozwiązań. Jednak te informacje są bardzo ogólne. W żaden sposób nie odniósł się Pan do szczegółów prowadzonych przez Pana prac. Z wniosku nie wynika zatem, jaką nową wiedzę, doświadczenie i umiejętności oraz w jakiej dziedzinie Pan zdobywa. Uszczegółowienie tego opisu miało nastąpić w uzupełnieniu (temu służyło wezwanie).
Jednak w odpowiedzi na moje pytanie zawarte w wezwaniu, czy działalność, której dotyczy wniosek, jest/będzie prowadzona przez Pana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań; w jaki sposób dzięki tej działalności zwiększają się zasoby wiedzy oraz w czym (w jakich czynnościach, zadaniach) przejawia się wykorzystanie posiadanych już zasobów wiedzy, wskazał Pan m.in., że zasoby wiedzy dzięki prowadzonej działalności zwiększają się w taki sposób, że Pana firma cały czas się czegoś nowego uczy, wykorzystanie zasobów wiedzy wykorzystywane jest do tworzenia nowych zastosowań, a więc opracowywania i tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów.
Nie wskazał Pan zatem w jakich konkretnych czynnościach i zadaniach przejawia się wykorzystanie posiadanych zasobów wiedzy, a jedynie użył Pan ogólnej i wymijającej odpowiedzi, że tworzone są nowe zastosowania, tj. opracowywanie i tworzenie nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów.
Podkreślam, że „uczenie się cały czas czegoś nowego” przez podmiot gospodarczy wpisane jest w jego normalną działalność i nie oznacza w każdym takim przypadku, że działalność takiego podmiotu prowadzi do zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w rozumieniu definicji działalności badawczo-rozwojowej.
Zwracam bowiem uwagę, że nie każde tworzenie nowego produktu czy nowego rozwiązania w oparciu o wiedzę stanowi działalność badawczo-rozwojową.
Podkreśla Pan, że każdy projekt jest indywidualny. Dlatego wskazuję, że błędnie odnosi Pan przesłanki uznania zakresu prac za działalność badawczo-rozwojową do efektów Pana pracy, a nie do czynności składających się na tę działalność. To nowa wiedza jest właśnie obiektywnym pomiarem działalności badawczo-rozwojowej, a nie nowe lub znacząco ulepszone produkty.
Co prawda we wniosku stwierdził Pan, że „przy realizacji każdego projektu zdobywa nową wiedzę i doświadczenie, które następnie wykorzystuje przy tworzeniu nowych zastosowań, tj. tworzonych rozwiązań”, jednak po raz kolejny nie wskazał Pan, jaką konkretnie wiedzę i doświadczenie Pan zdobył.
Natomiast w okolicznościach sprawy wskazał Pan, że „Firma wykorzystuje wiedzę i doświadczenie pracowników”, czyli Pana działania w zakresie opisanych projektów wydają się koncentrować na posiadanej już wiedzy i doświadczeniu. A takie działania należy wykluczyć z działalności badawczo-rozwojowej. Z wniosku nie wynika bowiem, że powstała „nowa wiedza”, którą zastosował Pan przy pracy nad projektami, ani też posiadana przez Pana i Pana pracowników wiedza została wykorzystana do stworzenia nowego zastosowania. Z wniosku wynika tylko, że w ramach projektów powstają nowe maszyny/urządzenia/linie produkcyjne (lub istotnie zmienione, zmienione, ulepszone – jak wynika z opisu).
Wyjaśniam też, że choć prowadzona przez Pana działalność dotycząca opracowania nowych produktów zawiera elementy twórcze wymagające specjalistycznej wiedzy (co wskazuje Pan we wniosku), to prowadzona przez Pana produkcja w tym obszarze nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej, tj. działań mających na celu zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, tj. tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Tego rodzaju działalność sprowadza się w istocie do profesjonalnego wytwarzania produktu zgodnie z wytycznymi zamawiającego, czemu służy posiadane zaplecze do prowadzenia tej działalności gospodarczej, tj. specjalistyczna wiedza i umiejętności oraz wykorzystywane bogate doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje zawodowe zarówno Pana, jak i Pana pracowników.
W odpowiedzi na moje pytanie zawarte w wezwaniu, czy opisana we wniosku działalność polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego oraz dystrybucji (w odniesieniu do każdego indywidualnego zamówienia) wpisuje się we wszystkie wymienione w tym pytaniu kryteria – a jeżeli tak, to dlaczego – udzielił Pan co prawda twierdzących odpowiedzi, jednak bez jakichkolwiek szczegółów. Co wymaga podkreślenia – nie odniósł Pan tych kryteriów do konkretnych, indywidualnych zamówień. Nie uzasadnił Pan również, nie poparł Pan żadnymi informacjami, tj. dlaczego Pana działalność wpisuje się we wszystkie wymienione w tym pytaniu kryteria (poza jedynym kryterium dotyczącym działalności w warunkach niepewności).
Podkreślam również, że analiza Pana sprawy prowadzi do wniosku, że nowatorskość wiąże Pan z tworzeniem nowych/zmienionych/ulepszonych maszyn/urządzeń/linii produkcyjnych na indywidualne zamówienie klienta, podczas gdy oznacza to ukierunkowanie na nowe odkrycia. Projekty nowatorskie to takie, które są nowe dla przedsiębiorcy, dla całej branży (tu: w zakresie produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego). To bezpośrednio łączy się z możliwością ich przeniesienia. I nie chodzi tu o sprzedaż danej maszyny/urządzenia/linii produkcyjnej, ale wyników podejmowanych prac, które zostały wykorzystane.
Informacje przekazane we wniosku i w jego uzupełnieniu zostały przedstawione bardzo ogólnie przy użyciu sformułowań, które zawierają się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, badań naukowych i prac rozwojowych z ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co miało oddać charakter prowadzonych przez Pana prac. Jednak ich użycie bez poparcia ich szczegółami w zakresie zdobytej wiedzy, doświadczenia i umiejętności w celu tworzenia nowych rozwiązań nie daje podstaw do nadania Pana pracom przymiotu działalności badawczo-rozwojowej.
Tym samym stwierdzam, że prace realizowane przez Pana w ramach projektów opracowania nowych produktów nie wypełniają definicji działalności badawczo-rozwojowej. Opisana we wniosku działalność wpisuje się w zakres „standardowej” działalności umożliwiającej przeprowadzenie procesu opracowania nowych produktów.
W konsekwencji prace podejmowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej polegającej na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego nie stanowiły, nie stanowią i nie będą stanowić działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniającej do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e cyt. ustawy. Nie może Pan również skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26ga ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – opisana w stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych Pana działalność polegająca na produkcji profesjonalnych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych dla przemysłu drzewnego oraz metalowego nie spełnia definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym nie przysługiwało/nie przysługuje/nie będzie przysługiwać Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ust. 2 tej ustawy, oraz z odliczenia na podstawie art. 26ga omawianej ustawy.
Tym samym odpowiedź na pozostałe Pana pytania jest bezzasadna.
Podkreślam również, że podstawowym zadaniem każdego organu administracji podatkowej jest działanie zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Odmienne zatem rozstrzygnięcia organów podatkowych dokonane nawet w analogicznych zagadnieniach nie mogą stanowić podstawy do żądania analogicznego rozstrzygnięcia Pana sprawy, jeśli stoją temu na przeszkodzie przepisy prawa.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń,
-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania skarżonej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).