Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.368.2023.3.EK
Prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację inwestycji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:
-prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do wydatków związanych z: zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 1”, zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 4” oraz zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 2” – udokumentowanych fakturami otrzymanymi w roku 2018 – w przypadku, gdy nie dokonali jeszcze Państwo odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków – jest nieprawidłowe;
-prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do wydatków związanych z: zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 1” udokumentowanych fakturami wystawionymi w roku 2021, zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 2” oraz zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 3” udokumentowanych fakturami otrzymanymi w roku 2019, 2020, 2021 i 2022 – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek (brak daty wypełnienia wniosku) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację inwestycji. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 30 sierpnia 2023 r. (wpływ 30 sierpnia 2023 r.) oraz pismem z 29 września 2023 r. (data wpływu 29 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina w latach 2018-2022 prowadziła inwestycję polegającą na modernizacji i przebudowie budynku Urzędu Miasta, finansowaną w ramach planu finansowego jednostki, pod następującymi nazwami zadań inwestycyjnych:
-„Inwestycja nr 1”;
-„Inwestycja nr 2”;
-„Inwestycja nr 3”;
-„Inwestycja nr 4”.
W siedzibie głównej Urzędu Miasta (...), mając na uwadze potrzeby mieszkańców, wykonano kompleksowy remont parteru, na którym znajduje się biuro podawcze i sala posiedzeń. Ulokowano tam również Referat nr 1 (dowody osobiste, ewidencja działalności gospodarczej, meldunki), Referat nr 2 (mieszkania i opieka socjalna), Fundusze (…) (stanowisko do pozyskiwania środków zewnętrznych), które nie są związane z czynnościami VAT oraz Referat nr 3 i kasę, te natomiast prowadzą między innymi czynności i ewidencję analityczną dla dochodów związanych z mieniem (sprzedaż opodatkowana). Na czas remontu część pracowników została przeniesiona do zewnętrznego kontenera, który służył za biuro podawcze. Wykonano prace związane z dostosowaniem pomieszczenia dla informatyków (wymiana instalacji elektrycznej, roboty malarskie, wyposażenie pokoju w biurka, regały) oraz zmodernizowano serwerownię. W budynku wymieniono oświetlenie, rozbudowano klimatyzację, założono monitoring wizyjny, panele fotowoltaiczne, wyremontowano archiwum, piwnicę, toalety, pomieszczenie socjalne oraz wypiaskowano elewację.
Dodatkowo wymieniono kocioł gazowy w budynku (...), oddzielny budynek Urzędu Miasta, gdzie znajdują się Referat nr 4 (m.in. odpowiada za zadania takie jak obsługa cmentarza (100% odliczenia VAT), toalety publiczne (100% odliczenia VAT)) i Straż Miejska (bez sprzedaży opodatkowanej).
Wartość inwestycji przekroczyła 15 tys. PLN netto.
Gmina w Urzędzie Miasta, ze względu na specyfikę swojego działania, prowadzi działalność zarówno gospodarczą, zwolnioną oraz niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wiążą się w szczególności z realizacją zadań nałożonych na JST odrębnymi przepisami prawa. Pracownicy urzędu prowadzą ponadto sprzedaż towarów i usług zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz działalność gospodarczą Gminy związaną z działaniami wynikającymi z umów cywilnoprawnych, opodatkowanych stawkami VAT.
Gmina nie widzi możliwości przyporządkowania kwot podatku naliczonego wynikających z faktur VAT dotyczących wykonania modernizacji i rozbudowy parteru i pozostałych czynności, do czynności w stosunku do których Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.
Doprecyzowanie i uzupełnienie stanu faktycznego, wynikające z odpowiedzi na wezwanie z 30 sierpnia 2023 r.
1.Czy są Państwo czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
Odpowiedź: Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
2.Jakie dokładnie wydatki i kiedy poniesione obejmują inwestycje, których dotyczy zadane we wniosku pytanie? Należy szczegółowo wyjaśnić.
Odpowiedź:
„Inwestycja nr 1”:
-przebudowa pomieszczeń archiwum (2018);
-wentylacja pomieszczeń archiwum (2018);
-instalacja elektryczna (2018);
-nadzór inwestorski, branży elektrycznej, sanitarnej (2018);
-zakup termo-higrometru (2018);
-przebudowa pomieszczeń piwnic (2018);
-modernizacja serwerowni (2021);
-wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz oświetlenia w pokoju informatyka (2021);
-wymiana kotła gazowego i przewodu spalinowego (...) (2021).
„Inwestycja nr 2”:
-rozbudowa systemu klimatyzacji (2019);
-aktualizacja kosztorysów inwestorskich, przebudowy wejścia do budynku (2019);
-monitoring wizyjny budynku (2019);
-dokumentacja projektowa wykonawczej instalacji okablowania strukturalnego i monitoringu(2019);
-wykonanie połączeń światłowodowych i miedzianych pomiędzy serwerownią a projektowanym punktem podawczym (2019);
-projekt wykonawczy podświetlenia elewacji (2019);
-przebudowa budynku (2020);
-wykonanie elewacji (2020)(2021);
-modernizacja przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz wymiana przyłącza wody do budynku UM (2020);
-dokumentacja projektowa i wykonanie przebudowy toalet w UM (2018)(2019)(2020);
-nadzór branży elektrycznej, konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej przy przebudowie toalet (2020);
-przeniesienie agregatów klimatyzacyjnych z uzupełnieniem czynnika (2020);
-ocena techniczna nośności stropu nad piwnicą w obrębie węzła sanitarnego (2020);
-wymiana opraw oświetleniowych w pomieszczeniach pierwszego piętra UM (2020);
-projekt i budowa przyłącza kanalizacji teletechnicznej światłowodu (2020);
-wykonanie modernizacji pomieszczenia kuchni (2020);
-wielobranżowa dokumentacja projektowa zmiany sali posiedzeń wejścia do budynku i biura podawczego (2020), projekt teletechniczny (2021);
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów (2021);
-wymiana skrzynki gazowej (2021).
„Inwestycja nr 3”:
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów (głównego wejścia, holu, biura podawczego, Referatu nr 2, Referatu nr 1, Referatu nr 3, Funduszy (…))(2021, 2022); (przebudowa pomieszczeń, nadzór inwestorski specjalności konstruktorsko-budowlanej oraz najem kontenera na śmieci, najem kontenera biurowego pełniącego tymczasowe biuro podawcze, zasilanie i wyposażenie, system alarmowy kontenera, tablice informacyjne na czas remontu, zabezpieczenie platformy przyschodowej na czas remontu, demontaż i montaż systemu narad z sali posiedzeń oraz rozbudowa monitoringu, przeprowadzka, wyposażenie sali posiedzeń, wyposażenie holu, zakup kolejkobotu, modernizacja systemu, tabliczki informacyjne na drzwi, wyposażenie pokoi urzędu, badanie termowizyjne);
-projekt aranżacji wnętrz burmistrza, zastępców, skarbnika, sekretarza miasta (2022);
-dokumentacja projektowa modernizacji pomieszczeń pierwszego piętra (2022).
„Inwestycja nr 4”: wdrożenie systemu EZD (2018).
3. Czy faktury za towary i usługi nabywane w związku z realizacją inwestycji, których dotyczy zadane pytanie, były wystawiane na Państwa?
Odpowiedź: Faktury były wystawione na Gminę.
4. Czy towary i usługi nabywane w związku z realizacją inwestycji, których dotyczy zadane we wniosku pytanie, są wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570), zwanej dalej ustawą, czy również do celów innych niż działalność gospodarcza? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego wymienionego we wniosku zadania inwestycyjnego, tj.:
-„Inwestycja nr 1”;
-„Inwestycja nr 2”;
-„Inwestycja nr 3;
-„Inwestycja nr 4”
- oraz ewentualnych innych inwestycji, które wymienią Państwo w odpowiedzi na pytanie nr 2.
Odpowiedź:
W pytaniu nr 2 zostały opisane szczegółowo zadania, które zostały wykonane w ramach inwestycji związanej z modernizacją i remontem budynków Urzędu Miasta (...) i (...).
Gmina nie ma możliwości przypisania wydatków poniesionych na zrealizowanie inwestycji budynków Urzędu Miasta do poszczególnych rodzajów czynności, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
5. W sytuacji, gdy towary i usługi nabywane w związku z realizacją inwestycji opisanej we wniosku są wykorzystywane przez Państwa do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, czy istnieje możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów wykonywanej działalności gospodarczej? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego wymienionego we wniosku zadania inwestycyjnego oraz ewentualnych innych inwestycji, które wymienią Państwo w odpowiedzi na pytanie nr 2.
Odpowiedź:
W pytaniu nr 2 zostały opisane szczegółowo zadania, które zostały wykonane w ramach inwestycji związanej z modernizacją i remontem budynków Urzędu Miasta przy ul. (...) i (...).
Gmina nie ma możliwości przypisania wydatków poniesionych na zrealizowanie inwestycji budynków Urzędu Miasta do poszczególnych rodzajów czynności, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
6. W sytuacji, gdy towary i usługi nabywane w związku z realizacją inwestycji opisanej we wniosku są wykorzystywane przez Państwa zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT, czy istnieje możliwość przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności? Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego wymienionego we wniosku zadania inwestycyjnego oraz ewentualnych innych inwestycji, które wymienią Państwo w odpowiedzi na pytanie nr 2.
Odpowiedź:
W pytaniu nr 2 zostały opisane szczegółowo zadania, które zostały wykonane w ramach inwestycji związanej z modernizacją i remontem budynków Urzędu Miasta (...) i (...).
Gmina nie ma możliwości przypisania wydatków poniesionych na zrealizowanie inwestycji budynków Urzędu Miasta do poszczególnych rodzajów czynności, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
7. Jakie dokładnie wydatki i kiedy poniesione obejmują zadanie inwestycyjne określone we wniosku jako „Inwestycja nr 1”?
-przebudowa pomieszczeń archiwum;
-wentylacja pomieszczeń archiwum;
-instalacja elektryczna;
-nadzór inwestorski, branży elektrycznej, sanitarnej;
-zakup termo-higrometru;
-przebudowa pomieszczeń piwnic;
-modernizacja serwerowni;
-wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz oświetlenia w pokoju informatyka;
-wymiana kotła gazowego i przewodu spalinowego (...).
8. Jakie dokładnie wydatki i kiedy poniesione obejmują zadanie inwestycyjne określone we wniosku jako „Inwestycja nr 2”?
Odpowiedź:
-rozbudowa systemu klimatyzacji;
-aktualizacja kosztorysów inwestorskich, przebudowy wejścia do budynku;
-monitoring wizyjny budynku UM;
-dokumentacja projektowa wykonawczej instalacji okablowania strukturalnego i monitoringu;
-wykonanie połączeń światłowodowych i miedzianych pomiędzy serwerownią a projektowanym punktem podawczym;
-projekt wykonawczy podświetlenia elewacji;
-przebudowa budynku;
-wykonanie elewacji;
-modernizacja przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz wymiana przyłącza wody do budynku UM;
-dokumentacja projektowa i wykonanie przebudowy toalet w Urzędzie Miasta;
-nadzór branży elektrycznej, konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej przy przebudowie toalet;
-przeniesienie agregatów klimatyzacyjnych z uzupełnieniem czynnika;
-ocena techniczna nośności stropu nad piwnicą w obrębie węzła sanitarnego;
-wymiana opraw oświetleniowych w pomieszczeniach pierwszego piętra UM;
-projekt i budowa przyłącza kanalizacji teletechnicznej światłowodu do budynku urzędu;
-wykonanie modernizacji pomieszczenia kuchni;
-wielobranżowa dokumentacja projektowa zmiany sali posiedzeń i wejścia do budynku i biura podawczego (2020), projekt teletechniczny;
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów;
-wymiana skrzynki gazowej.
9. Jakie dokładnie wydatki i kiedy poniesione obejmują zadanie inwestycyjne określone we wniosku jako „Inwestycja nr 3”?
Odpowiedź:
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów (głównego wejścia, holu, biura podawczego, referatu nr 2, referatu nr 1, referatu nr 3, funduszy (…)) (2021,2022), (przebudowa pomieszczeń, nadzór inwestorski specjalności konstruktorsko-budowlanej oraz najem kontenera na śmieci, najem kontenera biurowego pełniącego tymczasowe biuro podawcze, zasilanie i wyposażenie, system alarmowy kontenera, tablice informacyjne na czas remontu, zabezpieczenie platformy przyschodowej na czas remontu, demontaż i montaż systemu narad z sali posiedzeń oraz rozbudowa monitoringu, przeprowadzka, wyposażenie sali posiedzeń, wyposażenie holu, zakup kolejkobotu, modernizacja systemu, tabliczki informacyjne na drzwi, wyposażenie pokoi urzędu, badanie termowizyjne);
-projekt aranżacji wnętrz burmistrza, zastępców, skarbnika, sekretarza miasta;
-dokumentacja projektowa modernizacji pomieszczeń pierwszego piętra;
-izolacja poddasza;
-wymiana centrali wentylacyjnej w budynku (...).
10. Jakie dokładnie wydatki i kiedy poniesione obejmuje zadanie inwestycyjne określone we wniosku jako „Inwestycja nr 4”?
Odpowiedź: wdrożenie systemu EZD.
11. Czy w związku z poniesieniem wydatków związanych z realizacją inwestycji, których dotyczy zadane pytanie, doszło do nabycia lub wytworzenia nieruchomości, o których mowa w art. 2 pkt 14a ustawy lub/oraz środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, których wartość początkowa przekracza 15.000 zł? Jeśli tak, to należy je wymienić wraz z podaniem daty oddania ich do użytkowania.
Odpowiedź:
W związku z poniesieniem wydatków związanych z realizacją inwestycji, których dotyczy zadane pytanie, doszło do nabycia lub wytworzenia nieruchomości, których wartość początkowa przekracza 15.000 zł.
Środki trwałe:
-wentylacja w pomieszczeniach archiwum Urzędu Miasta (zwiększenie wartości) – 2018;
-Budynek biurowy (…) (zwiększenie wartości), (remont archiwum – 2018), (przebudowa toalet na pierwszym piętrze – 2020), (przebudowa parteru budynku (roboty budowlane, ksero dokumentacji, najem kontenerów biurowych, demontaż, przechowanie i montaż platformy przyschodowej, instalacja do podłączenia kontenera biurowego, demontaż systemu nagłaśniającego Sali posiedzeń, nadzory, tablice informacyjne oznakowania przebudowy budynku, wyposażenie Sali posiedzeń, referat nr 3), projekt aranżacji Sali posiedzeń i holu parteru, projekt przebudowy pomieszczeń parteru), modernizacja serwerowni, instalacja elektryczna, teletechniczna oraz oświetlenie, przeniesienie klimatyzacji i roboty malarskie w pokoju informatyków – 2022;
-kolejkobot – 2022;
-zabudowa biura obsługi interesanta – 2022;
-kurtyna powietrzna w budynku – 2022;
-system sygnalizacji pożaru w budynku UM – 2022;
-szafa z wyposażeniem do biura obsługi interesanta – 2022;
-monitor ze standami – 2022;
-monitor 46' – 2022;
-monitor 82' – 2022;
-monitoring (zwiększenie wartości budynku) – 2022;
-bezprzewodowy system konferencyjny – 2022;
-platforma przyschodowa – 2022;
-system prezentacji, nagłośnienia, obsługi głosowania, nagrywania i transmisji wideo w Sali posiedzeń – 2022;
-klimatyzacja w budynku Urzędu Miasta (…) (zwiększenie wartości) – 2019, 2020;
-kocioł gazowy w budynku przy ul. (...), który został przekazany do administratora zakładu budżetowego – 2021.
Wartości niematerialne i prawne:
Inwestycja nr 4 (…) – 2018.
Pozostałe środki trwałe i pozostałe wyposażenie:
-Termohigrometr – 2018;
-wyposażenie toalet – 2020;
-wyposażenie Sali posiedzeń – 2022;
-wyposażenie holu – 2022;
-wyposażenie kasy i referatu nr 3 – 2022;
-kasa pancerna do kasy UM – 2022;
-szafa aktowa – 2022;
-zabudowa rozdzielni elektrycznej na holu – 2022;
-wyposażenie Biura (…) – 2022.
Doprecyzowanie i uzupełnienie stanu faktycznego, wynikające z odpowiedzi na wezwanie z 29 września 2023 r.
1.Czy towary i usługi, wymienione szczegółowo w piśmie uzupełniającym z 30 sierpnia 2023 r. (data wpływu 30 sierpnia 2023 r.), nabywane przez Państwa w latach 2018-2022 w związku z realizacją inwestycji, których dotyczy zadane we wniosku pytanie, były/są wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności:
a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;
b)zwolnionych od podatku od towarów i usług;
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
- prosimy wskazać uwzględniając fakt, czy ich wykorzystanie przekłada się na obszar działalności opodatkowanej podatkiem VAT oraz/lub działalności zwolnionej od podatku VAT, oraz/lub działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego wydatku wymienionego przez Państwa w piśmie uzupełniającym z 30 sierpnia 2023 r., przyporządkowanego do poszczególnych zadań inwestycyjnych pn.: „Inwestycja nr 1”, „Inwestycja nr 2”, „Inwestycja nr 3” oraz „Inwestycja nr 4”.
Odpowiedź:
Wymienione zadania:
„Inwestycja nr 1”:
-przebudowa pomieszczeń archiwum;
-wentylacja pomieszczeń archiwum;
-instalacja elektryczna;
-nadzór inwestorski, branży elektrycznej, sanitarnej;
-zakup termo-higrometru;
-przebudowa pomieszczeń piwnic;
-modernizacja serwerowni;
-wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz oświetlenia w pokoju informatyka;
-wymiana kotła gazowego i przewodu spalinowego (...).
„Inwestycja nr 2”
-rozbudowa systemu klimatyzacji;
-aktualizacja kosztorysów inwestorskich, przebudowy wejścia do budynku;
-monitoring wizyjny budynku UM;
-dokumentacja projektowa wykonawczej instalacji okablowania strukturalnego i monitoringu;
-wykonanie połączeń światłowodowych i miedzianych pomiędzy serwerownią a projektowanym punktem podawczym;
-projekt wykonawczy podświetlenia elewacji;
-przebudowa budynku;
-wykonanie elewacji;
-modernizacja przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz wymiana przyłącza wody do budynku UM;
-dokumentacja projektowa i wykonanie przebudowy toalet w Urzędzie Miasta;
-nadzór branży elektrycznej, konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej przy przebudowie toalet;
-przeniesienie agregatów klimatyzacyjnych z uzupełnieniem czynnika;
-ocena techniczna nośności stropu nad piwnicą w obrębie węzła sanitarnego;
-wymiana opraw oświetleniowych w pomieszczeniach pierwszego piętra UM;
-projekt i budowa przyłącza kanalizacji teletechnicznej światłowodu;
-wykonanie modernizacji pomieszczenia kuchni;
-wielobranżowa dokumentacja projektowa zmiany sali posiedzeń i wejścia do budynku i biura podawczego, projekt teletechniczny;
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów;
-wymiana skrzynki gazowej.
„Inwestycja nr 3”:
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów (głównego wejścia, holu, biura podawczego, referatu nr 2, referatu nr 1, referatu nr 3, funduszy (…)), (przebudowa pomieszczeń, nadzór inwestorki specjalności konstruktorsko-budowlanej oraz najem kontenera na śmieci, najem kontenera biurowego pełniącego tymczasowe biuro podawcze, zasilanie i wyposażenie, system alarmowy kontenera, tablice informacyjne na czas remontu, zabezpieczenie platformy przyschodowej na czas remontu, demontaż i montaż systemu narad z sali posiedzeń oraz rozbudowa monitoringu, przeprowadzka, wyposażenie sali posiedzeń, wyposażenie holu, zakup kolejkobotu, modernizacja systemu, tabliczki informacyjne na drzwi, wyposażenie pokoi urzędu, badanie termowizyjne);
-projekt aranżacji wnętrz burmistrza, zastępców, skarbnika, sekretarza miasta;
-dokumentacja projektowa modernizacji pomieszczeń pierwszego piętra.
„Inwestycja nr 4”: wdrożenie systemu EZD
- wykorzystywane są przez Gminę do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak wspomniano w odpowiedzi przesłanej 30 sierpnia 2023 r. Gmina nie ma możliwości przypisania wydatków poniesionych na zrealizowanie inwestycji budynków Urzędu Miasta do poszczególnych rodzajów czynności, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
2.Daty otrzymania przez Państwa faktur dokumentujących nabycie poszczególnych towarów i usług związanych z realizacją inwestycji, których dotyczy zadane we wniosku pytanie.
Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego wydatku wymienionego przez Państwa w piśmie uzupełniającym z 30 sierpnia 2023 r., przyporządkowanego do poszczególnych zadań inwestycyjnych.
Odpowiedź:
Daty wpływu faktur zostały umieszczone w nawiasach:
„Inwestycja nr 1”:
-przebudowa pomieszczeń archiwum (...2018; ...2018; ...2018; ...2023; ...2018);
-wentylacja pomieszczeń archiwum (...2018);
-instalacja elektryczna (...2018; ...2018; ...2018);
-nadzór inwestorski, branży elektrycznej, sanitarnej (...2018; ...2018);
-zakup termo-higrometru (...2018);
-przebudowa pomieszczeń piwnic (...2018);
-modernizacja serwerowni (...2021, ...2021, ...2021);
-wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz oświetlenia w pokoju Informatyka (...2021);
-wymiana kotła gazowego i przewodu spalinowego (...) (...2021).
„Inwestycja nr 2
-rozbudowa systemu klimatyzacji (...2019; ...2019; ...2019; ...2020);
-aktualizacja kosztorysów inwestorskich, przebudowy wejścia do budynku (...2019);
-monitoring wizyjny budynku UM (...2019);
-dokumentacja projektowa wykonawczej instalacji okablowania strukturalnego i monitoringu (...2019);
-wykonanie połączeń światłowodowych i miedzianych pomiędzy serwerownią a projektowanym punktem podawczym (...2019);
-projekt wykonawczy podświetlenia elewacji (...2019);
-przebudowa budynku (...2020; ...2020);
-wykonanie elewacji (...2020; ...2020; ...2020; ...2020; ...2020; ...2020; ...2021);
-modernizacja przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz wymiana przyłącza wody do budynku UM (...2020);
-dokumentacja projektowa i wykonanie przebudowy toalet w Urzędzie Miasta (...2018) (...2020);
-nadzór branży elektrycznej, konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej przy przebudowie toalet (...2020; ...2020; ...2020);
-przeniesienie agregatów klimatyzacyjnych z uzupełnieniem czynnika (...2020);
-ocena techniczna nośności stropu nad piwnicą w obrębie węzła sanitarnego (...2020);
-wymiana opraw oświetleniowych w pomieszczeniach pierwszego piętra UM (1...2020);
-projekt i budowa przyłącza kanalizacji teletechnicznej światłowodu (...2020);
-wykonanie modernizacji pomieszczenia kuchni (..2020);
-wielobranżowa dokumentacja projektowa zmiany sali posiedzeń i wejścia do budynku i biura podawczego (...2020), projekt teletechniczny (...2021);
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów (..2021);
-wymiana skrzynki gazowej (..2021).
„Inwestycja nr 3”:
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów (głównego wejścia, holu, biura podawczego, referatu nr 2, referatu nr 1, referatu nr 3, funduszy (…)) (...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2021; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022;...2022; ...2022; 20; ...2022, ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022; ...2022), (przebudowa pomieszczeń, nadzór inwestorki specjalności konstruktorsko-budowlanej oraz najem kontenera na śmieci, najem kontenera biurowego pełniącego tymczasowe biuro podawcze, zasilanie i wyposażenie, system alarmowy kontenera, tablice informacyjne na czas remontu, zabezpieczenie platformy przyschodowej na czas remontu, demontaż i montaż systemu narad z sali posiedzeń oraz rozbudowa monitoringu, przeprowadzka, wyposażenie sali posiedzeń, wyposażenie holu, zakup kolejkobotu, modernizacja systemu, tabliczki informacyjne na drzwi, wyposażenie pokoi urzędu, badanie termowizyjne);
-projekt aranżacji wnętrz burmistrza, zastępców, skarbnika, sekretarza miasta (...2022);
-dokumentacja projektowa modernizacji pomieszczeń pierwszego piętra (...2022).
„Inwestycja nr 4” – wdrożenie systemu EZD (...2018).
3.Czy towary i usługi, wymienione szczegółowo w piśmie uzupełniającym z 30 sierpnia 2023 r. (data wpływu 30 sierpnia 2023 r.), nabywane przez Państwa w latach 2018-2022 w związku z realizacją inwestycji, których dotyczy zadane we wniosku pytanie, ponosili Państwo z zamiarem ich wykorzystywania do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług? Jeśli nie, to należy wskazać do jakich czynności mieli Państwo zamiar wykorzystywać zakupione towary i usług i kiedy doszło do zmiany przeznaczenia nabywanych towarów i usług.
Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego wydatku wymienionego przez Państwa w piśmie uzupełniającym z 30 sierpnia 2023 r., przyporządkowanego do poszczególnych zadań inwestycyjnych.
Odpowiedź:
Wymienione poniżej zadania zostały poniesione z zamiarem ich wykorzystywania do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak wspomniano w odpowiedzi przesłanej 30 sierpnia 2023 r. Gmina nie ma możliwości przypisania wydatków poniesionych na zrealizowanie inwestycji budynków Urzędu Miasta do poszczególnych rodzajów czynności, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
„Inwestycja nr 1”:
-przebudowa pomieszczeń archiwum;
-wentylacja pomieszczeń archiwum;
-instalacja elektryczna;
-nadzór inwestorski, branży elektrycznej, sanitarnej;
-zakup termo-higrometru;
-przebudowa pomieszczeń piwnic;
-modernizacja serwerowni;
-wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz oświetlenia w pokoju informatyka;
-wymiana kotła gazowego i przewodu spalinowego (...).
„Inwestycja nr 2”:
-rozbudowa systemu klimatyzacji;
-aktualizacja kosztorysów inwestorskich, przebudowy wejścia do budynku;
-monitoring wizyjny budynku UM;
-dokumentacja projektowa wykonawczej instalacji okablowania strukturalnego i monitoringu;
-wykonanie połączeń światłowodowych i miedzianych pomiędzy serwerownią a projektowanym punktem podawczym;
-projekt wykonawczy podświetlenia elewacji;
-przebudowa budynku;
-wykonanie elewacji;
-modernizacja przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz wymiana przyłącza wody do budynku UM;
-dokumentacja projektowa i wykonanie przebudowy toalet w Urzędzie Miasta;
-nadzór branży elektrycznej, konstrukcyjno-budowlanej, sanitarnej przy przebudowie toalet;
-przeniesienie agregatów klimatyzacyjnych z uzupełnieniem czynnika;
-ocena techniczna nośności stropu nad piwnicą w obrębie węzła sanitarnego;
-wymiana opraw oświetleniowych w pomieszczeniach pierwszego piętra UM;
-projekt i budowa przyłącza kanalizacji teletechnicznej światłowodu;
-wykonanie modernizacji pomieszczenia kuchni;
-wielobranżowa dokumentacja projektowa zmiany sali posiedzeń i wejścia do budynku i biura podawczego, projekt teletechniczny;
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów;
-wymiana skrzynki gazowej.
„Inwestycja nr 3”:
-przebudowa pomieszczeń parteru budynku z dostosowaniem do funkcji nowych referatów (głównego wejścia, holu, biura podawczego, referatu nr 2, referatu nr 1, referatu nr 3, funduszy (…)), (przebudowa pomieszczeń, nadzór inwestorski specjalności konstruktorsko-budowlanej oraz najem kontenera na śmieci, najem kontenera biurowego pełniącego tymczasowe biuro podawcze, zasilanie i wyposażenie, system alarmowy kontenera, tablice informacyjne na czas remontu, zabezpieczenie platformy przyschodowej na czas remontu, demontaż i montaż systemu narad z sali posiedzeń oraz rozbudowa monitoringu, przeprowadzka, wyposażenie sali posiedzeń, wyposażenie holu, zakup kolejkobotu, modernizacja systemu, tabliczki informacyjne na drzwi, wyposażenie pokoi urzędu, badanie termowizyjne);
-projekt aranżacji wnętrz burmistrza, zastępców, skarbnika, sekretarza miasta;
-dokumentacja projektowa modernizacji pomieszczeń pierwszego piętra.
„Inwestycja nr 4” – wdrożenie systemu EZD.
Pytanie
Czy Gmina ma prawo odliczyć podatek VAT wynikający z faktur VAT dokumentujących wydatki poniesione na realizację inwestycji na podstawie prewskaźnika i współczynnika struktury sprzedaży?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ze względu na fakt, że towary i usługi nabywane w ramach realizacji wyżej wskazanej inwestycji będą wykorzystywane do działalności gospodarczej, zwolnionej z VAT oraz niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Gminie przysługuje częściowe odliczenie podatku naliczonego.
Art. 86 ust. 2a wskazuje na sposób, w jaki postąpić należy w przypadku nabycia towarów usług wykorzystywanych do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, a jednocześnie do celów innych niż działalność gospodarcza.
Na mocy art. 86 ust. 2a ustawy, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Ponadto treść art. 86 ust. 22 ustawy odsyła do rozporządzenia, w którym wskazano sposób określenia proporcji najbardziej odpowiadającej specyfice wykonywanej działalności dokonywanych nabyć. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników, wskazuje sposób ustalenia prewspółczynnika. Warunkiem zastosowania prewspółczynnika jest brak możliwości bezpośredniej alokacji części zakupów do danej kategorii czynności.
Współczynnik VAT to proporcjonalna metoda odliczenia VAT stosowana wtedy, gdy podatnik wykorzystuje dany zakup jednocześnie do czynności opodatkowanych i zwolnionych. Podstawowe regulacje w zakresie współczynnikaVAT zawarte są w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Konieczność zastosowania współczynnika przy odliczaniu podatku naliczonego rodzi się, podobnie jak przy prewskaźniku, w momencie braku możliwości przypisania zakupów do danej kategorii czynności.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Stosownie do treści art. 90 ust. 2 ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Przepis art. 90 ust. 4 ustawy stanowi, że proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:
1)przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
2)nie przekroczyła 2% – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.
Analiza powołanych przepisów wskazuje, że na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.
Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.
Przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. A zatem dotyczą czynności podlegających opodatkowaniu (opodatkowanych i zwolnionych).
Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniuart. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wobec tego, za podatnika VAT będzie uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzających do wykorzystania nabytych towarów i usług do celów opodatkowanej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Ponadto, na mocy art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 ust. 1 obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347 z 11 grudnia 2006, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady, zgodnie z którym: Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.
Jednakże w przypadku, gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań, lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji (...).
Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z powołanych przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itp., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.
Z powyższego wynika, że przy braku możliwości bezpośredniego przypisania wydatków poniesionych na remont budynków Urzędu Miasta do określonych rodzajów działalności, rozpatrując kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego należy uwzględnić sposób wykorzystania ww. budynków.
Jak wskazano powyżej, budynki Urzędu Miasta (...) oraz (…) wykorzystywane są do czynności opodatkowanych, zwolnionych oraz niepodlegających podatkowi od towarów i usług.
Zatem, w odniesieniu do ponoszonych przez Gminę wydatków na remont budynków Urzędu Miasta, skoro towary i usługi nabyte w ramach realizacji ww. inwestycji będą wykorzystywane zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i nie będzie możliwości jednoznacznego przyporządkowania wydatków ponoszonych na realizację ww. inwestycji do celów prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, w pierwszej kolejności Gmina będzie zobowiązana, na podstawie art. 86 ust. 2a ustawy, do obliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu współczynnika (proporcji) umożliwiającego odliczenie podatku naliczonego zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, przy uwzględnieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r.
W dalszej kolejności, skoro towary i usługi nabyte w ramach realizacji inwestycji polegającej na remoncie budynków należących do Gminy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i zwolnionych od podatku od towarów i usług, i nie będzie możliwości przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego w ramach realizacji ww. inwestycji do poszczególnych rodzajów czynności, Gmina będzie miała prawo do wydzielenia podatku naliczonego przy zastosowaniu współczynnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy.
Zatem Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia części podatku VAT naliczonego w związku z remontem budynków Urzędu Miasta (...) i (…), wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak również do celów innych niż działalność gospodarcza, na podstawie art. 86 ust. 2a ustawy z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników. Następnie, skoro nabywane towary i usługi będą wykorzystywane również do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, zastosowanie znajdą zapisy art. 90 ust. 2 i 3 ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
-nieprawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do wydatków związanych z: zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 1”, zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 4” oraz zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 2” – udokumentowanych fakturami otrzymanymi w roku 2018 – w przypadku, gdy nie dokonali jeszcze Państwo odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków;
-prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do wydatków związanych z: zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 1” udokumentowanych fakturami wystawionymi w roku 2021, zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 2” oraz zadaniem inwestycyjnym pn. „Inwestycja nr 3” udokumentowanych fakturami otrzymanymi w roku 2019, 2020, 2021 i 2022.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z treścią ww. przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z przywołanych przepisów prawa wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT. Jednocześnie, z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT.
Ponadto, należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte w art. 86 ust. 2a-2h ustawy.
Na mocy art. 86 ust. 2a ustawy:
W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Stosownie do art. 86 ust. 2b ustawy:
Sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć, jeżeli:
1)zapewnia dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane oraz
2)obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.
Według art. 86 ust. 2c ustawy:
Przy wyborze sposobu określania proporcji można wykorzystać w szczególności następujące dane:
1)średnioroczną liczbę osób wykonujących wyłącznie prace związana z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej licznie osób wykonujących prace w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością,
2)średnioroczną liczbę godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością i poza tą działalnością,
3)roczny obrót z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza,
4)średnioroczną powierzchnię wykorzystywaną do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej poza tą działalnością.
Na podstawie art. 86 ust. 2d ustawy:
W celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, przyjmuje się dane za poprzedni rok podatkowy.
Na mocy art. 86 ust. 2g ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2022 r.:
Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepisy art. 90 ust. 5, 6, 9a i 10 stosuje się odpowiednio.
Z kolei stosownie do treści art. 86 ust. 2g ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.:
Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepisy art. 90 ust. 5, 6, 9a, 10 i 10c-10g stosuje się odpowiednio.
W świetle art. 86 ust. 2h ustawy:
W przypadku gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie ust. 22, uzna, że wskazany zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 22 sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć, może zastosować inny bardziej reprezentatywny sposób określenia proporcji.
W myśl art. 86 ust. 22 ustawy:
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, określić w przypadku niektórych podatników sposób określenia proporcji uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć oraz wskazać dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem tego sposobu określenia proporcji, uwzględniając specyfikę prowadzenia działalności przez niektórych podatników i uwarunkowania obrotu gospodarczego.
Na podstawie powyższej delegacji, zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 999), zwane dalej rozporządzeniem.
Zgodnie z § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia:
Rozporządzenie:
1)określa w przypadku niektórych podatników, sposób określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć, zwany dalej „sposobem określenia proporcji” oraz
2)wskazuje dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem sposobu określenia proporcji.
Zakres ww. regulacji obejmuje m.in. jednostki samorządu terytorialnego.
Zgodnie natomiast z § 2 pkt 8 rozporządzenia:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o jednostkach organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego – rozumie się przez to: urząd obsługujący jednostkę samorządu terytorialnego, jednostkę budżetową, zakład budżetowy.
W myśl § 3 ust. 1 rozporządzenia:
W przypadku jednostki samorządu terytorialnego sposób określenia proporcji ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego.
Oznacza to, że w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, nie będzie ustalany jeden „całościowy” sposób określenia proporcji dla jednostek samorządu terytorialnego, jako osoby prawnej, tylko będą ustalane odrębnie sposoby określenia proporcji dla wymienionych wyżej jego poszczególnych jednostek organizacyjnych, tj. dla urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego, jednostki budżetowej, zakładu budżetowego.
Powyższe rozporządzenie wprowadza wzory, według których wyznaczane są sposoby określenia proporcji, uznane za najbardziej odpowiadające specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć. Metody te mają charakter „obrotowy”, polegający na ustaleniu „udziałów” z tytułu działalności gospodarczej w całkowitym „obrocie” z tytułu działalności gospodarczej oraz działalności pozostającej poza sferą podatku od towarów i usług.
Na mocy § 3 ust. 2 rozporządzenia:
Jako sposób określenia proporcji uznaje się w przypadku urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego, sposób ustalony wg wzoru:
X = A x 100 / DUJST
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
X – proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,
A – roczny obrót z działalności gospodarczej zrealizowany przez urząd obsługujący jednostkę samorządu terytorialnego, stanowiący część rocznego obrotu jednostki samorządu terytorialnego z działalności gospodarczej,
DUJST – dochody wykonane urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego.
Stosownie do § 3 ust. 3 rozporządzenia:
Jako sposób określenia proporcji uznaje się w przypadku jednostki budżetowej, sposób ustalony wg wzoru:
X = A x 100 / D
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
X – proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,
A – roczny obrót z działalności gospodarczej zrealizowany przez jednostkę budżetową stanowiący część rocznego obrotu jednostki samorządu terytorialnego z działalności gospodarczej,
D – dochody wykonane jednostki budżetowej.
Na podstawie § 2 pkt 4, pkt 9 i ust. 10 rozporządzenia:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
4) obrocie - rozumie się przez to podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 ustawy, w zakresie:
a) dokonywanych przez podatników:
- odpłatnych dostaw towarów na terytorium kraju,
- odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju,
- eksportu towarów,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
b) odpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, które podlegałyby opodatkowaniu podatkiem gdyby były wykonywane na terytorium kraju;
9) dochodach wykonanych urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego - rozumie się przez to dochody obejmujące dochody publiczne, środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych - wynikające ze sprawozdania rocznego z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, pomniejszone o:
a) dochody, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 4 lit. b-d i pkt 5 ustawy o finansach publicznych,
b) zwrot różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy, lub zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy,
c) dochody wykonane jednostki budżetowej powiększone o kwotę stanowiącą równowartość środków przeznaczonych na wypłatę przez tę jednostkę, na podstawie odrębnych przepisów, zasiłków, zapomóg i innych świadczeń o podobnym charakterze na rzecz osób fizycznych, celem realizacji zadań jednostki samorządu terytorialnego,
d) środki finansowe pozostające na wydzielonym rachunku, o którym mowa w art. 223 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, odprowadzone na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego,
e) wpłaty nadwyżki środków obrotowych zakładu budżetowego,
f) kwoty stanowiące równowartość środków, innych niż stanowiące zapłatę, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, przekazanych zakładom budżetowym, innym jednostkom sektora finansów publicznych oraz innym osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, z wyłączeniem kwot, które zostały zwrócone, celem realizacji przez te podmioty zadań jednostki samorządu terytorialnego,
g) odszkodowania należne jednostce samorządu terytorialnego, pomniejszone o kwoty odszkodowań stanowiących zapłatę, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy;
10) dochodach wykonanych jednostki budżetowej – rozumie się przez to dochody obejmujące dochody publiczne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, z wyjątkiem dochodów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 4 lit. b-d i pkt 5 ustawy o finansach publicznych, środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, zrealizowane lub otrzymane przez tę jednostkę, wynikające ze sprawozdania z wykonania:
a) planu finansowego jednostki budżetowej oraz
b) planu dochodów i wydatków zgromadzonych na wydzielonym rachunku, o którym mowa w art. 223 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, jeżeli dana jednostka budżetowa prowadzi taki rachunek.
- powiększone o kwotę stanowiącą równowartość środków przeznaczonych na zasilenie tej jednostki celem realizacji przypisanych jej zadań jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem środków przeznaczonych na wypłatę, na podstawie odrębnych przepisów, zasiłków, zapomóg i innych świadczeń o podobnym charakterze na rzecz osób fizycznych.
W myśl § 3 ust. 5 rozporządzenia:
Dochody wykonane urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego, dochody wykonane jednostki budżetowej oraz przychody wykonane zakładu budżetowego nie obejmują odpowiednio dochodów lub przychodów uzyskanych z tytułu:
1) dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane odpowiednio przez jednostkę samorządu terytorialnego lub jednostkę organizacyjną jednostki samorządu terytorialnego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane odpowiednio do środków trwałych jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego - używanych na potrzeby prowadzonej przez te jednostki działalności;
2) transakcji dotyczących:
a) pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych,
b) usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Ponadto należy zauważyć, że w przypadku wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem, należy mieć na uwadze uregulowania zawarte w art. 90 ustawy. Powyższe przepisy stanowią uzupełnienie regulacji art. 86 ustawy.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy:
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy:
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
W świetle art. 90 ust. 3 ustawy:
Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
W myśl art. 90 ust. 4 ustawy:
Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2023 r.):
W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:
a)przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%,
b)nie przekroczyła 2% – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.
Na mocy art. 90 ust. 10 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2023 r.):
W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:
a)przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 10 000 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
b)nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.
Zgodnie z art. 90 ust. 10a ustawy:
W przypadku jednostki samorządu terytorialnego proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego. Przepisy ust. 3-6 i 8-10 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 90 ust. 10b ustawy:
Przez jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 10a, rozumie się:
a)utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządową jednostkę budżetową lub samorządowy zakład budżetowy,
b)urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski.
Jak wynika zatem z treści art. 90 ust. 10 pkt 2 w zw. z art. 86 ust. 2g ustawy, jeżeli proporcja nie przekroczy 2% podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0% i nie dokonywać odliczeń podatku naliczonego. Nie oznacza to jednak, że wskaźnik poniżej 2% pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego z zastosowaniem wyliczonej proporcji. W powyższej sytuacji bowiem podatnik ma prawo wyboru, czy dokona on odliczenia w oparciu o wyliczoną proporcję, czy też zrezygnuje z tego prawa i nie odliczy podatku naliczonego.
Należy zauważyć, że powołany wyżej przepis art. 86 ust. 2a ustawy wprost określa, co stanowi kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych. Zgodnie z tą normą, w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (z wyjątkiem wykorzystania na cele osobiste, do których może mieć zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy), w sytuacji gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.
Na zakres prawa do odliczeń, w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług, wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady, status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Ponadto należy zauważyć, że na mocy art. 15 ust. 6 ustawy:
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Powyższy zapis jest odzwierciedleniem art. 13 ust. 1 obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006, str. 1, ze zm.), zgodnie z którym:
Krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz inne podmioty prawa publicznego nie są uważane za podatników w związku z działalnością, którą podejmują lub transakcjami, których dokonują jako organy władzy publicznej, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami.
Jednakże w przypadku, gdy podejmują one takie działania lub dokonują takich transakcji, są uważane za podatników w odniesieniu do tych działań lub transakcji, gdyby wykluczenie ich z kategorii podatników prowadziło do znaczących zakłóceń konkurencji. (…)
Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.
Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itp., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). Tylko w tym zakresie ich czynności mają bowiem charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.), zwanej dalej ustawą o samorządzie gminnym:
Gmina wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:
Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy:
Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.
Realizacja tych zadań następować może także w drodze dostawy towarów i świadczenia usług w rozumieniu art. 7 i art. 8 ustawy (w zakresie dostaw i usług co do zasady odpłatnych). Dodać jednocześnie należy, że wykonywanie wskazanych wyżej zadań może odbywać się w dwojakim charakterze, tj. wykonywanej władzy publicznej lub w warunkach działalności gospodarczej.
Z powołanych powyżej przepisów wynika, że w celu odliczenia podatku naliczonego, w pierwszej kolejności podatnik winien przyporządkować ponoszone wydatki do poszczególnych rodzajów działalności, tj. działalności gospodarczej (opodatkowanej podatkiem VAT i zwolnionej od podatku) oraz działalności innej niż gospodarcza.
W przypadku zakupów bezpośrednio związanych z działalnością opodatkowaną, podatnik, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, odlicza podatek naliczony w całości, natomiast w przypadku wydatków związanych z działalnością inną niż gospodarcza lub zwolnionymi od podatku VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje w ogóle. Natomiast w przypadku, gdy wydatki służą zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, a przyporządkowanie ich do działalności gospodarczej nie jest możliwe podatnik winien ustalić proporcję, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy. W przypadku wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych od podatku, należy mieć na uwadze uregulowania zawarte w art. 90 ustawy. Powyższe przepisy stanowią uzupełnienie regulacji art. 86 ustawy.
Podkreślić jednak trzeba, że przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Dotyczą więc tylko czynności podlegających opodatkowaniu (opodatkowanych i zwolnionych).
Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację zadań inwestycyjnych pn.: „Inwestycja nr 1”, „Inwestycja nr 2”, „Inwestycja nr 3” oraz „Inwestycja nr 4”.
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.
Jak wskazano wyżej, obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Należy również podkreślić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
Zatem, aby rozstrzygnąć, czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, należy ustalić, czy towary i usługi nabywane dla realizacji ww. inwestycji są/będą w jakimkolwiek zakresie związane z czynnościami opodatkowanymi.
Jak wskazano we wniosku, Gmina w latach 2018-2022 prowadziła inwestycję polegającą na modernizacji i przebudowie budynku Urzędu Miasta, finansowaną w ramach planu finansowego jednostki. W siedzibie głównej Urzędu Miasta (...), mając na uwadze potrzeby mieszkańców, wykonano kompleksowy remont parteru, na którym znajduje się biuro podawcze i sala posiedzeń. Ulokowano tam również Referat nr 1 (dowody osobiste, ewidencja działalności gospodarczej, meldunki), Referat nr 2 (mieszkania i opieka socjalna), Fundusze (…) (stanowisko do pozyskiwania środków zewnętrznych), które nie są związane z czynnościami VAT oraz Referat nr 3 i kasę, te natomiast prowadzą m.in. czynności i ewidencję analityczną dla dochodów związanych z mieniem (sprzedaż opodatkowana). Na czas remontu część pracowników została przeniesiona do zewnętrznego kontenera, który służył za biuro podawcze. Wykonano prace związane z dostosowaniem pomieszczenia dla informatyków (wymiana instalacji elektrycznej, roboty malarskie, wyposażenie pokoju w biurka, regały) oraz zmodernizowano serwerownię. W budynku wymieniono oświetlenie, rozbudowano klimatyzację, założono monitoring wizyjny, panele fotowoltaiczne, wyremontowano archiwum, piwnicę, toalety, pomieszczenie socjalne oraz wypiaskowano elewację. Dodatkowo wymieniono kocioł gazowy w budynku (...) – jest oddzielny budynek Urzędu Miasta, gdzie znajdują się Referat nr 4 (m.in. odpowiada za zadania takie jak obsługa cmentarza (100% odliczenia VAT), toalety publiczne (100% odliczenia VAT) i Straż Miejska (bez sprzedaży opodatkowanej). Wartość inwestycji przekroczyła 15 tys. PLN netto.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika także, że w Urzędzie Miasta, ze względu na specyfikę swojego działania, prowadzą Państwo działalność zarówno gospodarczą, zwolnioną oraz niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto, jak Państwo wskazali, Gmina nie ma możliwości przypisania wydatków poniesionych na zrealizowanie inwestycji budynków Urzędu Miasta do poszczególnych rodzajów czynności, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jak również wskazali Państwo, wydatki ponoszone w związku z realizacją zadań inwestycyjnych opisanych we wniosku, są wykorzystywane zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy (do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem), jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – realizowanie przez Gminę zadań w ramach reżimu publicznoprawnego). W sytuacji więc, gdy Gmina nie ma możliwości przypisania ponoszonych wydatków do poszczególnych czynności wykonywanych w ramach funkcjonowania budynków, to w pierwszej kolejności powinna ustalić kwotę podatku naliczonego w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 86 ust. 2a i następne ustawy oraz przepisów ww. rozporządzenia w sprawie sposobu określenia proporcji, tj. w przypadku Zainteresowanego przy zastosowaniu prewspółczynnika obliczonego dla urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego. Następnie, jeżeli nabywane towary i usługi dotyczące ww. inwestycji służą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, jak również czynności zwolnionych od podatku, w sytuacji, gdy nie ma możliwości odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, dodatkowo są Państwo obowiązani, do proporcjonalnego rozliczenia podatku, zgodnie z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy. Prawo do odliczenia podatku VAT będzie przysługiwało, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Jednocześnie, mając na uwadze okoliczność, że inwestycja polegająca na modernizacji i przebudowie budynku Urzędu Miasta była przez Państwa prowadzona w latach 2018-2022, należy zaznaczyć, iż prawo do odliczenia podatku może zostać zrealizowane w terminach określonych w art. 86 ust. 10-13 ustawy.
Jak stanowi art. 86 ust. 10 ustawy:
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
Na mocy art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy:
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Ponadto, na podstawie art. 86 ust. 10c ustawy:
Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.
Stosownie do treści art. 86 ust. 11 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.:
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Jak wynika z treści art. 86 ust. 11 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.:
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Natomiast, zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2021 r.:
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.
Według art. 86 ust. 13 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 października 2021 r.:
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:
1) za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo
2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego
- nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
W myśl art. 4 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1626):
W przypadku gdy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstało przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 86 ust. 13 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.
Analiza przywołanych wyżej przepisów wskazuje, że prawo do odliczenia podatku naliczonego generalnie skorelowane jest z momentem, w którym podatek należny staje się wymagalny, czyli z momentem powstania obowiązku podatkowego. Jednakże, aby podatnik nabył prawo do odliczenia muszą zostać spełnione jeszcze dwie przesłanki, tj. transakcja faktycznie zaistniała i podatnik posiada fakturę dokumentującą tę transakcję.
Zatem należy stwierdzić, że odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych towarów lub wyświadczonych usług – co do zasady – można dokonać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie następujące przesłanki:
·powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,
·doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,
·podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że w przypadku, gdy Gmina nie skorzystała z prawa do odliczenia w okresach rozliczeniowych, w których powstało to prawo ani w terminach o których mowa w art. 86 ust. 11 ustawy, a faktury dokumentowały wydatki wykorzystywane przez podatnika VAT czynnego do działalności gospodarczej – do czynności opodatkowanych i działalności innej niż działalność gospodarcza oraz do czynności zwolnionych, to Wnioskodawca może to uczynić przez złożenie korekt deklaracji podatkowych za poszczególne okresy na zasadach określonych w art. 86 ust. 13 ustawy.
Analizując kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami na realizację inwestycji objętych zakresem wniosku należy zauważyć, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Należy podkreślić, że z uwagi na swą specyfikę, jednostki samorządu terytorialnego nie są podmiotami zrównanymi z komercyjnymi przedsiębiorcami. Powyższe wynika chociażby z racji uprzywilejowania tych jednostek poprzez treść art. 15 ust. 6 ustawy i nieuznawania ich za podatnika w określonych okolicznościach, tj. w przypadku działania w charakterze organu władzy publicznej, którego przymiotu komercyjny przedsiębiorca nie posiada i którego działalność, co do zasady, jest opodatkowana w całości. Z tego też względu, rozpatrując w zakresie podatku VAT kwestie uprawnień i obowiązków podmiotów takich, jak jednostki samorządu terytorialnego, należy mieć na względzie okoliczność, że podmioty te – co do zasady – w odniesieniu do niektórych czynności występują jako organ władzy publicznej i nie są uznawane za podatników stosownie do ww. art. 15 ust. 6 ustawy.
Mając na uwadze okoliczności sprawy oraz powyższe przepisy należy wskazać, że w odniesieniu do wydatków inwestycyjnych objętych zakresem wniosku – w sytuacji, gdy podatek naliczonych od tych wydatków nie został przez Państwa odliczony w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy – prawo do skorygowania wcześniej nieodliczonego podatku z faktur dotyczących ww. wydatki przysługuje za poszczególne okresy rozliczeniowe na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Z okoliczności sprawy wynika, że ponosili Państwo wydatki na realizację inwestycji w latach 2018-2022. Z kolei część faktur dokumentujących ponoszone wydatki otrzymali Państwo w roku 2018.
Zatem w przypadku wydatków inwestycyjnych, co do których powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego za okresy rozliczeniowe przypadające:
·od stycznia do grudnia 2018 r. – 5-letni okres uprawniający do korekty podatku naliczonego, liczony od początku roku 2018, uprawniał do złożenia korekty deklaracji do 31 grudnia 2022 r.,
·od stycznia do grudnia 2019 r. – 5-letni okres uprawniający do korekty podatku naliczonego, liczony od początku roku 2019, uprawniał do złożenia korekty deklaracji do 31 grudnia 2023 r.,
·od stycznia do grudnia 2020 r. – 5-letni okres uprawniający do korekty podatku naliczonego, liczony od początku roku 2020, uprawniał do złożenia korekty deklaracji do 31 grudnia 2024 r.,
·od stycznia do grudnia 2021 r. – 5-letni okres uprawniający do korekty podatku naliczonego, liczony od początku roku 2021, uprawniał do złożenia korekty deklaracji do 31 grudnia 2025 r.;
·od stycznia do grudnia 2022 r. – 5-letni okres uprawniający do korekty podatku naliczonego, liczony od początku roku 2022, uprawniał do złożenia korekty deklaracji do 31 grudnia 2026 r.
W konsekwencji powyższego – jeśli nie dokonali Państwo dotychczas odliczenia od wydatków inwestycyjnych objętych zakresem wniosku, to należy wskazać, że dla wydatków ponoszonych w roku 2018, w odniesieniu do których otrzymali Państwo faktury w roku 2018 upłynął już okres korekty.
Natomiast dla pozostałych wydatków ten okres jeszcze nie upłynął.
Przenosząc powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że w odniesieniu do wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych pn.: „Inwestycja nr 1”, „Inwestycja nr 4” oraz „Inwestycja nr 2” udokumentowanych fakturami otrzymanymi przez Państwa w roku 2018 – w sytuacji, gdy nie dokonali jeszcze Państwo odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z ww. faktur.
Tym samym, Państwa stanowisko w ww. zakresie należało uznać za nieprawidłowe.
Natomiast w przypadku wydatków udokumentowanych fakturami otrzymanymi przez Państwa w roku 2019, 2020, 2021 i 2022, skoro wydatki te są/będą związane z czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej Gminy (czynnościami opodatkowanymi i czynnościami zwolnionymi z VAT), jak również z czynnościami innymi niż działalność gospodarcza – realizowanymi w ramach wykonywania zadań własnych Gminy, Gminie przysługuje prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego od powyższych wydatków, w wysokości ustalonej na podstawie danych dla Urzędu Miasta, w pierwszej kolejności w oparciu o sposób określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy oraz w rozporządzeniu, a następnie przy zastosowaniu proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.
W konsekwencji, w związku z realizacją zadań inwestycyjnych, o których mowa we wniosku, Gmina ma prawo do odliczenia części kwoty podatku naliczonego, w odniesieniu do wydatków udokumentowanych fakturami otrzymanymi przez Państwa w roku 2019, 2020, 2021 i 2022,tj. wyłącznie w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to przysługuje pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.
Tym samym, Państwa stanowisko w ww. zakresie należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W niniejszej interpretacji nie dokonano oceny prawidłowości zakwalifikowania wykonywanych czynności do poszczególnych kategorii Państwa działalności, tj. opodatkowanej, zwolnionej oraz niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Powyższe przyjęto jako element opisu stanu faktycznego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Ponadto, należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie przedstawionego stanu faktycznego, w tym na informacjach, że: ponoszone wydatki „wykorzystywane są przez Gminę do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług” oraz że „Gmina nie ma możliwości przypisania wydatków poniesionych na zrealizowanie inwestycji budynków Urzędu Miasta do poszczególnych rodzajów czynności, tj. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku od towarów i usług, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”. Kwestie te nie były przedmiotem oceny tut. Organu, lecz przyjęto to jako element opisu sprawy.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right