Firmy muszą oddać pracownikom dzień wolny za 11 listopada
W tym roku Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) jest obchodzone w sobotę. Pracodawca musi więc oddać pracownikom dzień wolny w innym terminie. Niewywiązanie się z tego obowiązku grozi karą grzywny do 30 tys. zł.
Czytaj również: Wymiary czasu pracy w 2023 r. – ustalanie i planowanie>>>
Święta przypadające w dni wolne od pracy, wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy obniżają wymiar czasu pracy. Z tego powodu należy je uwzględnić przy ustalaniu wymiaru czasu pracy, zmniejszając go dodatkowo o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).
Przepisy prawa pracy nie określają, w jakich konkretnie dniach przysługuje wolne za święto przypadające w sobotę. Należy jedynie pamiętać, że dnia wolnego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w firmie.
Niedopuszczalne jest udzielenie poza okresem rozliczeniowym dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę.
Oznacza to, że w razie 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego pracodawca musi oddać dzień wolny do końca tego miesiąca. Bez znaczenia jest, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę czy po nim.
W zakładzie pracy obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący miesiące kalendarzowe. Z racji Święta Niepodległości przypadającego w sobotę 11 listopada 2023 r. pracodawca wyznaczył pracownikom dzień wolny w dniu 3 listopada. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.
Z kolei w przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych (np. kwartalnego czy rocznego) może to oznaczać, że pracownik otrzyma wolne za święto w innym miesiącu. Nie powoduje to konieczności specjalnego ustalania wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach. Obowiązuje bowiem zawsze wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
W przedsiębiorstwie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, pokrywający się z kwartałami kalendarzowymi. Listopad przypada w kwartale obejmującym okres od października do grudnia. Święto Niepodległości przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r. nie musi być zrekompensowane w listopadzie. Pracodawca może wyznaczyć dzień wolny np. w październiku lub w grudniu. Ważne, żeby został wykorzystany w danym okresie rozliczeniowym.
Z powodu konieczności zachowania 5-dniowego tygodnia pracy, za święto przypadające w sobotę należy udzielić całego dnia wolnego. Zatem jest niedopuszczalne, aby skrócić pracownikom pracę w sumie o 8 godzin, ale w różnych dniach.
Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w niedzielę. Można to zrobić w sposób zwykle stosowany w danym zakładzie pracy. Najczęściej będzie to informacja podana w intranecie lub przesłana mailem.
Czytaj więcej: Wyznaczanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę>>>