Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.560.2023.2.MR

Skutki podatkowe wprowadzenie darowanej nieruchomości do ewidencji środków trwałych oraz wykorzystania jej jako wkłady niepieniężnego do spółki będącej podatnikiem CIT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia wartości początkowej nieruchomości oraz kosztów uzyskania przychodu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 października 2023 r. (wpływ 10 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca planuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie wynajem nieruchomości.

Planowane jest zawarcie umowy darowizny, na podstawie której ojciec Wnioskodawcy przekaże mu 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem użytkowym (dalej: Nieruchomość). Pozostałe 1/2 udziałów w Nieruchomości zostanie darowana przez ojca bratu Wnioskodawcy. W umowie darowizny wartość Nieruchomości nie będzie określona w wartości niższej niż jej wartość rynkowa.

Wnioskodawca wraz z bratem będą wynajmować nieruchomość i uzyskiwać z tego tytułu przychody z działalności gospodarczej. W związku z tym Nieruchomość zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy.

W przyszłości możliwe jest wniesienie przez Wnioskodawcę udziału w Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą na terytorium Polski.

Uzupełnienie wniosku

Ojciec Wnioskodawcy amortyzował opisaną we wniosku Nieruchomość.

Nabycie przez Wnioskodawcę w drodze darowizny ½ udziałów w Nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Pytania

1.Czy wartością początkową Nieruchomości, na potrzeby wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, będzie jej wartość rynkowa z dnia darowizny w takiej proporcji, w jakiej Wnioskodawca będzie posiadał udziały we współwłasności?

2.Czy w przypadku wniesienia udziału w Nieruchomości jako wkład niepieniężny do spółki będącej podatnikiem CIT przychód z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego będzie mógł być pomniejszony o koszt uzyskania przychodu odpowiadający wartości początkowej Nieruchomości, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych przez Wnioskodawcę?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – wartością początkową Nieruchomości, na potrzeby wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, będzie jej wartość rynkowa z dnia darowizny w takiej proporcji, w jakiej Wnioskodawca będzie posiadał udziały we współwłasności.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Zgodnie z art. 22g ust. 11 ustawy PIT, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, umowa darowizny nie będzie określała wartości Nieruchomości w wartości niższej niż wartość rynkowa.

Skoro zatem Wnioskodawca otrzyma w darowiźnie udział 1/2 we współwłasności Nieruchomości, to wprowadzając tę nieruchomość do ewidencji środków trwałych jako składnika wykorzystywanego do działalności gospodarczej wartością początkową będzie 1/2 wartości rynkowej Nieruchomości z dnia dokonania darowizny.

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – w przypadku wniesienia udziału w Nieruchomości jako wkład niepieniężny do spółki będącej podatnikiem CIT przychód z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego będzie mógł być pomniejszony o koszt uzyskania przychodu odpowiadający wartości początkowej Nieruchomości, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy PIT, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Zgodnie z art. 3 pkt 28 ustawy PIT ilekroć w ustawie jest mowa o spółce, oznacza to spółkę posiadającą osobowość prawną, spółkę kapitałową w organizacji, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie natomiast z pkt 29 ilekroć jest mowa o udziale (akcji), oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej, komandytowo-akcyjnej lub jawnej będącej podatnikiem CIT.

Z powyższego wynika zatem, że w przypadku wniesienia do spółki będącej podatnikiem CIT wkładu niepieniężnego w postaci 1/2 udziału w Nieruchomości, który Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie i wprowadził do ewidencji środków trwałych swojej działalności gospodarczej, możliwe będzie rozpoznanie przez Wnioskodawcę kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości początkowej tej nieruchomości (tj. wartości rynkowej z dnia darowizny) pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne dokonane przez Wnioskodawcę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tych przychodów.

W myśl art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

W myśl art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie natomiast do art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Przepis art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

W razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki.

Z przepisu art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub

dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub

nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.

A zatem, zgodnie z powyższymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny, jeżeli zachodzą ww. przesłanki, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy darowany składnik majątku był środkiem trwałym darczyńcy i ten dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tego składnika.

Z opisu sprawy wynika, że planuje Pan założenie jednoosobowej działalność gospodarczej, której przedmiotem będzie wynajem nieruchomości. Planuje Pan zawrzeć umowę darowizny, na podstawie której Pana ojciec przekaże Panu ½ udziału we współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem użytkowym (dalej: Nieruchomość). Pozostałe ½ udziału w Nieruchomości zostanie darowana Pana bratu. Zamierza Pan wraz z bratem wynajmować Nieruchomość i uzyskiwać z tego tytułu przychody z działalności gospodarczej. Nieruchomość zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych w Pana działalności. Wskazał Pan także, że Pana ojciec amortyzował Nieruchomość we własnej działalności gospodarczej.

Przedmiotem Pana wątpliwości jest kwestia, czy wartością początkową Nieruchomości, będzie jej wartość rynkowa z dnia darowizny w takiej proporcji, w jakiej będzie Pan posiadał udziały we współwłasności Nieruchomości.

Na podstawie powyższego Pan, jako obdarowany, do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powinien przyjąć Nieruchomość w wartości początkowej ustalonej przez Pana ojca – proporcjonalnie do posiadanego udziału w Nieruchomości, uwzględniając przy tym wartość dokonanych już przez Pana ojca odpisów amortyzacyjnych, również proporcjonalnie do posiadanego udziału. Jednocześnie powinien Pan przyjąć wybraną przez Pana ojca metodę amortyzacji. Dokonywane przy zastosowaniu opisanej kontynuacji odpisy amortyzacyjne będą stanowić u Pana koszty uzyskania przychodów.

Reasumując,wartością początkową Nieruchomości, na potrzeby wprowadzenia jej do Pana ewidencji środków trwałych, będzie wartość początkowa ustalona przez Pana ojca w takiej proporcji, w jakiej będzie Pan posiadał udział we współwłasności tej Nieruchomości.

Ponadto w przyszłości planuje Pan wnieść udział w Nieruchomości jako wkład niepieniężny do spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W odniesieniu do tego, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Przy czym stosownie do art. 5a pkt 28 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa spółce – oznacza to spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251).

W myśl art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

1)zarejestrowania spółki, spółdzielni albo

2)wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo emisji nowych akcji w prostej spółce akcyjnej, albo,

2a)przeniesienia na spółkę własności przedmiotu wkładu ‒ w przypadku gdy spółka lub podwyższenie kapitału spółki nie podlegają obowiązkowi rejestracji we właściwym rejestrze zgodnie z przepisami państwa, w którym spółka ma siedzibę lub zarząd, albo

3)wpisu do rejestru akcjonariuszy, o którym mowa w art. 30030 § 1 albo art. 3281 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. ‒ Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505, 1543, 1655, 1798 i 2217 oraz z 2020 r. poz. 288), jeżeli objęcie akcji jest związane odpowiednio z warunkową emisją akcji albo z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego, albo,

4)podjęcia uchwały o przyjęciu w poczet członków spółdzielni;

5)(uchylony).

Z powyższych przepisów wynika, że w zakresie objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część po stronie podmiotów wnoszących wkład powstaje przychód. Jest nim wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica pomiędzy przychodem określonym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e.

Stosownie natomiast do przepisu art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ‒ na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów ‒ ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce ustala się na dzień objęcia udziałów zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powiększa się je o wydatki wskazane w art. 22 ust. 1i tej ustawy.

W Pana sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ przedmiotem wkładu będzie środek trwały – Nieruchomość. Oznacza to, że w związku z objęciem przez Pana udziałów w spółce będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziału w Nieruchomości, wpisanej do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana, koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien Pan ustalić w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych.

Reasumując, w przypadku wniesienia udziału w Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przychód z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego będzie mógł być pomniejszony o koszt uzyskania przychodów odpowiadający wartości początkowej Nieruchomości (ustalonej przez Pana ojca, proporcjonalnie do posiadanego przez Pana udziału w Nieruchomości), pomniejszonej o dokonane przed wniesieniem tego wkładu odpisy amortyzacyjne dokonane przez Pana ojca, proporcjonalnie do posiadanego przez Pana udziału w Nieruchomości oraz pomniejszonej o odpisy dokonane przez Pana.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00