Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-03
Data publikacji: 2023-11-03

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności - czy zapłacisz VAT?

Podatnicy VAT korzystający z samochodów w prowadzonej działalności gospodarczej mają często wątpliwości co do skutków podatkowych wyprowadzenia tego samochodu z firmy i jego sprzedaży. Chodzi o samochody, od których podatnicy odliczali VAT tylko częściowo, albo odliczali VAT od wydatków związanych z samochodem już po wyprowadzeniu go z działalności.

Zobacz również: Amortyzacja i środki trwałe w praktyce>>>

Przypomnijmy, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) na terytorium kraju dokonywane przez podatników podatku od towarów i usług. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ustawie VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (patrz art. 15 ust. 1 ustawy o VAT).

Powoduje to między innymi, że sprzedaż "prywatnych" samochodów przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT nie podlega opodatkowaniu VAT. Dotyczy to również sprzedaży samochodów, które były przez podatników wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. 

Stanowisko to potwierdziło Ministerstwo Finansów w informacji z 28 lipca 2023 r., w której czytamy, że (…) na gruncie ustawy o VAT sprzedaż - pozostającego w majątku prywatnym właściciela - samochodu osobowego, który był wykorzystywany w sposób mieszany w firmie (np. w drodze użyczenia), nie podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dotyczy to również sytuacji, gdy w związku z wykorzystywaniem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy odliczają VAT od bieżących kosztów związanych z eksploatacją danego samochodu.

Z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż za podlegającą opodatkowaniu VAT dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności między innymi w ramach przekazania na cele osobiste), jeżeli przysługiwało mu, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Na podstawie tego przepisu w przypadku wyprowadzenia samochodu z działalności gospodarczej na cele osobiste możliwe są trzy scenariusze.

  1. Jeżeli podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia samochodu ani jego części składowych. W takich przypadkach w związku z wyprowadzeniem samochodu z działalności gospodarczej nie dochodzi do opodatkowania VAT.
  2. Jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia samochodu. W takich przypadkach w związku z wyprowadzeniem samochodu z działalności gospodarczej dochodzi do nieodpłatnej dostawy podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, której podstawą opodatkowania jest - jak się przyjmuje - wartość rynkowa (netto) samochodu z dnia wyprowadzenia z działalności gospodarczej.

Czytaj więcej: Opodatkowanie VAT sprzedaży samochodów wyprowadzonych przez osoby fizyczne z działalności gospodarczej>>>

Monitor_księgowego_11_2023

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00