Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.466.2023.1.RK

Określenie skutków podatkowych planowanego połączenia spółek przez przejęcie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia skutków podatkowych planowanego połączenia spółek przez przejęcie.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym:

1.Zainteresowany będący stroną postępowania:

A Sp. z o.o.,

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

 B Sp. z o.o.,

3. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

C Sp. z o.o.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka Przejmująca

A sp. z o.o. (dalej: „Spółka Przejmująca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (zwanego dalej: „CIT”) i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 poz. 2587 ze zm. zwana dalej: „ustawą o CIT”).

Spółka Przejmowana 1

B sp. z o.o. jest podatnikiem podatku CIT i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT (dalej: „Spółka Przejmowana 1”).

Spółka Przejmowana 2

C sp. z o.o. jest podatnikiem podatku CIT i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT (dalej: „Spółka Przejmowana 2”).

Spółka Przejmowana 1 oraz Spółka Przejmowana 2 mogą być łącznie zwane w dalszej części Wniosku „Spółkami Przejmowanymi”.

Powiązania kapitałowe

Spółka Przejmująca i Spółki Przejmowane (dalej łącznie zwane: „Łączącymi się Spółkami” lub „Uczestnikami”) należą do międzynarodowej grupy kapitałowej Smithfield (dalej: „Grupa”), która specjalizuje się w działalności w zakresie chowu świń i drobiu oraz produkcji mięs, w tym uboju trzody chlewnej oraz drobiu, rozbioru, przetwórstwa oraz sprzedaży mięsa wieprzowego, drobiowego, produktów mięsnych, paszy, pierza i puchu oraz trzody chlewnej i piskląt.

Spółka Przejmująca posiada całość (100%) udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 1 oraz ponad 87,05% (87,0509%) udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 2. Pozostałe ok. 12,95% (12,9491%) udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 2 posiada Spółka Przejmowana 1.

Powiązania kapitałowe pomiędzy Łączącymi się Spółkami zostały przedstawione dodatkowo na schemacie graficznym przedstawionym poniżej.

(…)

Udziały w Spółkach Przejmowanych zostały objęte przez wspólników (Spółkę Przejmującą oraz Spółkę Przejmowaną 1) w wyniku wymiany udziałów.

Opis czynności będącej przedmiotem Wniosku

Obecnie planowane jest jednoczesne połączenie Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2 ze Spółką Przejmującą, w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej zwany: „k.s.h.”), tj. przez przeniesienie całego majątku Spółek Przejmowanych na Spółkę Przejmującą (łączenie się przez przejęcie) (dalej zwane: „Połączeniem”).

Połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. W ramach Połączenia nie dojdzie do emisji udziałów Spółki Przejmującej oraz nie zostaną przyznane (przydzielone) żadnemu podmiotowi jakiekolwiek udziały Spółki Przejmującej.

W wyniku Połączenia dojdzie do przeniesienia na Spółkę Przejmującą całego majątku wraz ze wszystkimi prawami i obowiązkami Spółek Przejmowanych (sukcesja uniwersalna) oraz nastąpi rozwiązanie Spółek Przejmowanych, bez przeprowadzania likwidacji (art. 493-494 k.s.h.). Spółka Przejmująca wstąpi również na skutek Połączenia w ogół praw i obowiązków Spółek Przejmowanych wynikających z przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 93 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”).

Na dzień poprzedzający dzień Połączenia, wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej 1, który otrzyma Spółka Przejmująca na skutek Połączenia, może przewyższyć cenę nabycia udziałów Spółki Przejmowanej 1. Podobnie, wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej 2, który otrzyma Spółka Przejmująca na skutek Połączenia, może przewyższyć cenę nabycia udziałów Spółki Przejmowanej 2.

Wartość rynkowa majątku Spółek Przejmowanych może przewyższać wartość składników tego majątku przyjętą dla celów podatkowych.

Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych otrzymane składniki majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych oraz przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w szczególności głównym lub jednym z głównych celów Połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W szczególności, planowane Połączenie pozwoli na osiągnięcie zakładanych celów biznesowych polegających na uproszczeniu struktury kapitałowej Grupy (poprzez ograniczenie liczby występujących podmiotów gospodarczych), zmianę podmiotu holdingowego w Grupie oraz konsolidację w ramach tego podmiotu udziałów w spółkach produkcyjnych. Powyższe działania doprowadzą do uproszczenia struktury finansowej Grupy poprzez ograniczenie wewnątrzgrupowych wierzytelności, konsolidacji wypracowanych zysków w jednym podmiocie (Spółce Przejmującej) oraz efektywniejszego zarządzania nadwyżkami finansowymi wypracowanymi przez podmioty funkcjonujące w Grupie.

Jednocześnie dla kompletności Zainteresowani wyjaśniają, że przedmiotem niniejszego wniosku nie jest analiza, czy głównym lub jednym z głównych celów planowanego Połączenia jest unikanie opodatkowania w rozumieniu art. 119a i n. Ordynacji podatkowej.

Pytanie

Czy Połączenie, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, nie będzie czynnością skutkującą powstaniem jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT dla którejkolwiek z Łączących się Spółek, a w związku z tym będzie neutralne podatkowo dla wszystkich Uczestników Połączenia?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, Połączenie nie będzie czynnością skutkującą powstaniem jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT dla którejkolwiek z Łączących się Spółek, a w związku z tym będzie neutralne podatkowo dla wszystkich Uczestników Połączenia.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych

Brak przychodu podatkowego dla Spółki Przejmującej z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawą o CIT”), przychodem spółki przejmującej jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą (nowo zawiązaną) w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych.

Zgodnie zaś z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o wartości emisyjnej udziałów (akcji), oznacza to cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Jak wskazano powyżej, art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT definiuje przychód podatkowy spółki przejmującej jako nadwyżkę ustalonej na dzień poprzedzający dzień łączenia wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą nad wartością emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych.

W tym zakresie, w pierwszej kolejności należy wskazać, że aby zastosować powyższy przepis muszą wystąpić dwie wartości: (i) wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego oraz (ii) wartość emisyjna udziałów (akcji) przydzielonych wspólnikom spółek łączonych. Natomiast, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w przypadku opisanego Połączenia nie dojdzie do emisji udziałów, a w konsekwencji do przydzielenia udziałów wspólnikom spółek łączonych.

Na tej podstawie, mając na uwadze, że Połączenie zostanie przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej oraz nie dojdzie do emisji udziałów Spółki Przejmującej, należy stwierdzić, że nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, gdyż nie dojdzie do przydzielenia jakichkolwiek udziałów żadnemu wspólnikowi i tym samym nie wystąpi wartość emisyjna udziałów spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów.

W związku z powyższym, w ocenie Zainteresowanych w wyniku Połączenia nie powstanie po stronie Spółki Przejmującej przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.713. 2022.2.BS,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.324. 2023.1.AW,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2023 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.713. 2022.1.KK,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.92. 2023.1.AND,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 30 stycznia 2023 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.677. 2022.1.MKO.

Brak przychodu podatkowego dla Spółki Przejmującej z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, w przypadku, gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, przychodem spółki przejmującej jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, na dzień poprzedzający dzień łączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym.

Jednocześnie art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT stanowi, że w przypadku przejęcia spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą, która posiada co najmniej 10% udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, do przychodów spółki przejmującej nie zalicza się wartość majątku spółki przejmowanej odpowiadającej iloczynowi udziału procentowego spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej oraz wartości majątku spółki przejmowanej.

Zatem na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, w przypadku gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, w wyniku połączenia tych spółek powstanie dla spółki przejmującej przychód, którym będzie ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej (na dzień poprzedzający dzień łączenia) wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) spółki przejmującej w spółce przejmowanej.

Jednocześnie powyższy przepis należy odczytywać łącznie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT, który wyłącza przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, pod warunkiem, że spółka przejmująca posiada udział w kapitale spółki przejmującej w wysokości 10% i większej.

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że Spółka Przejmująca posiada co najmniej 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej 1 oraz Spółki Przejmowanej 2, zatem w odniesieniu do opisanego Połączenia znajdzie zastosowanie wyłączenie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT w odniesieniu do przychodu z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.

Zdaniem Zainteresowanych, z uwagi na posiadanie ponad 10% udziału w kapitale każdej ze Spółek Przejmowanych, Spółka Przejmująca nie osiągnie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT na podstawie wyłączenia z przychodu określonego w art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Zainteresowanych, w opisanym Połączeniu po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, z uwagi na zastosowania wyłączenia z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo w:

  • interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.713. 2022.2.BS,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.324. 2023.1.AW,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.92. 2023.1.AND,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2023 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.713. 2022.1.KK.

Brak przychodu podatkowego dla Spółki Przejmującej z art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4pkt 3e ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Jednocześnie, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego i spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Polski, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

W odniesieniu do pierwszego z powyższych warunków wskazać należy na ukonstytuowaną w art. 93 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”) zasadę uniwersalnej sukcesji podatkowej, zgodnie z którą osoba prawna powstała w wyniku łączenia się osób prawnych, w tym również łączenia przez przejęcie, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Ustanowiona na mocy powyższych przepisów sukcesja oznacza wstąpienie spółki przejmującej jako następcy prawnego we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Opisana powyżej sukcesja dotyczy praw i obowiązków podatkowych, które istnieją na moment połączenia oraz istniały przed połączeniem podmiotów.

W konsekwencji zdaniem Zainteresowanych, zasada sukcesji odnosi się również do ustalania wartości składników majątku spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą.

Dodatkowo, w przepisach ustawy o CIT została uregulowana zasada kontynuacji amortyzacji podatkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przejętych przez spółkę przejmującą w wyniku przejęcia majątku spółki przejmowanej. W tym zakresie, zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, w przypadku połączenia podmiotów dokonywanego na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu połączonego, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT. Jednocześnie art. 16g ust. 18 ustawy o CIT stanowi, że art. 16g ust. 9 ustawy o CIT ma zastosowanie jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z połączenia wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu połączonego.

Jednocześnie art. 16h ust. 3 ustawy CIT stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, powstałe z połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek połączenia, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7 ustawy o CIT.

Na podstawie powyższych regulacji należy uznać, że Spółka Przejmująca będzie zobowiązana do ustalenia wartości początkowej przejętych w wyniku połączenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółek Przejmowanych. Od tak ustalonej wartości początkowej, Spółka Przejmująca będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych oraz kontynuować metody amortyzacji przyjęte przez Spółki Przejmowane.

Podobnie w odniesieniu do pozostałych składników przejmowanego majątku niebędących środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi, zgodnie z zasadą sukcesji, Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych ich wartość wynikającą z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych.

Na podstawie powyższego, w odniesieniu do opisanego Połączenia, w ocenie Zainteresowanych spełniona zostanie przesłanka przyjęcia przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych składników majątku Spółek Przejmowanych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej.

Ponadto, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, Spółka Przejmująca przypisze przejęte w wyniku Połączenia składniki majątku Spółek Przejmowanych do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej podstawie, spełniona będzie przesłanka przypisania przez spółkę przejmującą nabytych w wyniku połączenia składników majątku spółki przejmowanej do działalności prowadzonej na terytorium Polski.

W konsekwencji, powstanie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w wysokości dodatniej różnicy między wartością rynkową i wartością podatkową przejmowanych składników majątku, w tym środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych i składników majątku niebędących środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi powinno zostać wyłączone poprzez zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, z uwagi na przyjęcie przez Spółkę Przejmującą składników przejmowanego majątku dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółek Przejmowanych, o których mowa w art. 3 pkt 4 Ordynacji podatkowej.

W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych opisane Połączenie stosownie do 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT oraz art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, nie będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Spółki Przejmującej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo w:

  • interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.713. 2022.2.BS,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2023 r. znak 0111-KDIB1-1.4010.324. 2023.1.AW,
  • interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2023 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.713. 2022.1.KK,
  • interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2023 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.677. 2022.1.MKO.

Brak przychodu podatkowego dla Spółki Przejmującej z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodem wspólnika spółki przejmowanej jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej w następstwie łączenia podmiotów.

Mając powyższe na uwadze, należy uznać, że przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT reguluje powstanie przychodu podatkowego po stronie wspólnika spółki przejmowanej w wyniku objęcia udziałów lub akcji przydzielonych temu wspólnikowi przez spółkę przejmującą w wyniku połączenia.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach Połączenia nie dojdzie do emisji udziałów Spółki Przejmującej oraz nie zostaną przyznane (przydzielone) żadnemu podmiotowi jakiekolwiek udziały Spółki Przejmującej. W konsekwencji, ze względu na okoliczności wskazane powyżej należy stwierdzić, że na żadnym etapie Połączenia, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, gdyż nie dojdzie do przydzielenia jakichkolwiek udziałów żadnemu wspólnikowi i tym samym nie można mówić o wartości emisyjnej udziałów spółki przejmującej przydzielonych w następstwie łączenia podmiotów.

Jednocześnie, ze względu na brak możliwości powstania przychodu z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT również wyłączenie przewidziane w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT nie będzie miało zastosowania do opisanego Połączenia. Na tej podstawie, badanie, czy zostały spełnione przesłanki określone w tym przepisie powinno zostać uznane za bezprzedmiotowe.

W związku z powyższym, w ocenie Zainteresowanych, opisane Połączenie nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT po stronie Spółki Przejmującej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo w:

Brak przychodu podatkowego dla Spółek Przejmowanych

Spółki Przejmowane w dniu Połączenia przestaną istnieć zgodnie z art. 493 k.s.h. Zatem należy uznać, że nie będą one mogły osiągnąć w wyniku Połączenia jakiegokolwiek przychodu podatkowego.

Należy również mieć na uwadze, że brak jest w ustawie o CIT przepisów, które taki przychód ustanawiałaby dla spółek przejmowanych.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Zainteresowanych, opisane Połączenie nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółek Przejmujących (winno być: Spółek Przejmowanych) przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 kwietnia 2023 r. znak 0111-KDIB2-1. 4010.771.2022.2.KK.

Rezydencja podatkowa Spółki Przejmującej oraz Spółek Przejmowanych

Ponadto, jak wskazano w art. 12 ust. 15 ustawy o CIT, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Mając powyższe na uwadze, zarówno Spółka Przejmująca, jak również Spółki Przejmowane na moment Połączenia będą rezydentami podatkowymi w Polsce i podlegały w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Zatem spełniona będzie przesłanka wskazana w art. 12 ust. 15 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którą przepisy ust. 4 pkt 3e- 3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uzasadnienie ekonomiczne

Wyłączenie stosowania przepisów dotyczących wyłączenia przychodów dla spółki przejmującej oraz wspólnika spółki przejmowanej zostało przewidziane w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT. Zgodnie z ww. przepisem, art. 12 ust. 4 pkt 3e i 3f i ust. 12 ustawy o CIT nie mają zastosowania w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jednocześnie, jeżeli połączenie spółek nie zostało przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów art. 12 ust. 13 ustawy o CIT domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 14 ustawy o CIT).

W ocenie Zainteresowanych, planowane Połączenie nie będzie ukierunkowane na unikanie lub uchylanie się od opodatkowania, o czym świadczą przedstawione w zdarzeniu przyszłym aspekty biznesowe związane z Połączeniem.

W tym zakresie Zainteresowani wyjaśniają, że celem planowanego Połączenia jest uproszczenie struktury kapitałowej Grupy poprzez ograniczenie liczby występujących podmiotów gospodarczych oraz zmiana podmiotu holdingowego w Grupie i konsolidacja w ramach tego podmiotu udziałów w spółkach produkcyjnych. W konsekwencji, przeprowadzenie planowego Połączenia doprowadzi do uproszczenia struktury finansowej poprzez ograniczenie wewnątrzgrupowych wierzytelności, konsolidacji wypracowanych zysków w jednym podmiocie oraz do efektywniejszego zarządzania nadwyżkami finansowymi wypracowanymi przez podmioty funkcjonujące w Grupie.

W konsekwencji, z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że głównym lub jednym z głównych celów Połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, a zatem przepisy art. 12 ust. 13¬14 ustawy o CIT dotyczące połączenia ukierunkowanego na unikanie lub uchylanie się od opodatkowania nie znajdą zastosowania w odniesieniu do Połączenia będącego przedmiotem Wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy również wskazać, że ustawą z 16 sierpnia 2023 r. nowelizującą - Kodeks spółek handlowych oraz niektóre inne ustawy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1705) wprowadzono m.in. zmiany w:

  • art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT - wyrazy „udziałowcowi” (akcjonariuszowi) zastąpiono wyrazem „wspólnikowi”;
  • art. 16g ust. 18 ustawy o CIT - po wyrazach w „w wyniku dzielenia” dodaje się wyrazy „albo wyodrębnienia”.

Zmiany te obowiązują od 15 września 2023 r., jednak pozostają bez wpływu na rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 w zw. z 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 w zw. z 14r Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00