Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-10-30
Data publikacji: 2023-10-30

Jakie obowiązki akcyzowe ma sprzedawca węgla

Wyroby węglowe podlegają opodatkowaniu akcyzą tylko i wyłącznie wtedy, gdy są przeznaczone do celów opałowych. W 2023 r. wprowadzono kolejne zmiany w systemie dokumentowania obrotu wyrobami węglowymi. Sprawdź jakie obowiązki akcyzowe ma sprzedawca węgla po zmianach w 2023 r.?

Polski system akcyzy węglowej opiera się na dwóch grupach podmiotów. Pierwszą z nich stanowią tzw. pośredniczące podmioty węglowe (PPW), natomiast drugą tzw. finalni nabywcy węglowi (FNW).

Rozróżnianie przynależności do jednej z tych grup jest bardzo istotne. Wszelkie transakcje między pośredniczącymi podmiotami węglowymi nie podlegają opodatkowaniu, a podatek może się pojawić dopiero przy sprzedaży węgla na rzecz finalnego nabywcy lub zużyciu go przez podmiot pośredniczący (art. 9a ustawy akcyzowej). Co istotne, system ten przewiduje jednofazowość opodatkowania. Oznacza to, że jeżeli dany podmiot pośredniczący sprzeda finalnemu nabywcy węgiel z akcyzą, to nabywca może go dowolnie wykorzystać (w tym dalej odsprzedawać), i nie będzie musiał zapłacić z tego tytułu akcyzy.

  • Obowiązki rejestracyjne w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

Aby uzyskać status PPW, należy przed rozpoczęciem działalności dokonać rejestracji w CRPA (art. 16 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy akcyzowej). Dokonuje się jej elektronicznie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Dla przypomnienia, jeżeli zamierzamy sprzedawać wyroby węglowe dla FNW lub zużywać ich część na własne potrzeby, to podczas rejestracji w CRPA jako PPW musimy zaznaczyć/wypełnić również pola przynależne podatnikowi akcyzy. Jeśli zamierzamy sprzedawać węgiel dla innych PPW a sami nie będziemy go zużywać, to wypełniamy w CRPA wyłącznie pola właściwe dla PPW. Przy rozszerzeniu działalności w przyszłości będziemy musieli dokonać aktualizacji tej rejestracji.

  • Konieczność weryfikacji kontrahenta

Jeżeli posiadamy status PPW, to błędem, który może nas drogo kosztować, jest zbytnia wiara kontrahentom, tj. bezkrytyczne przyjęcie na słowo, że posiadają oni status PPW, i niezweryfikowanie takiego oświadczenia. Jeśli bowiem nie będą oni posiadali statusu PPW, to nie możemy sprzedać im węgla bez pobrania należnej akcyzy lub bez pozyskania właściwych oświadczeń o prawie do korzystania przez nich ze zwolnienia z akcyzy. Aby zweryfikować status naszego kontrahenta, możemy poprosić go o okazanie potwierdzenia rejestracji w CRPA albo samemu sprawdzić to w systemie.

Aktualna lista PPW udostępniana jest przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu na PUESC w zakładce „wyszukaj podmiot akcyzowy”. Wyszukanie wymaga zalogowania się na PUESC.

Sprzedawca może zażądać od nabywcy przedstawienia potwierdzenia rejestracji jako PPW oraz okazania dokumentu tożsamości przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W razie odmowy przedstawienia dokumentu lub niezgodności danych w oświadczeniu nabywcy musi dokonać sprzedaży wyrobów węglowych z akcyzą.

  • Obowiązki ewidencyjne

Zgodnie z art. 138i ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, pośredniczący podmiot węglowy ma obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów węglowych w przypadku:
1) sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu;
2) użycia wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy.
 

Czytaj więcej : Jakie obowiązki akcyzowe ma sprzedawca węgla po zmianach w 2023 r. >>> 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00