Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.173.2023.2.BD
Powstania skutków podatkowych po stronie darującego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn w zakresie planowanej darowizny – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 7 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. powstania skutków podatkowych po Pana stronie jako darującego. 11 września 2023 r. złożył Pan drugi tożsamy wniosek, który zgodnie z Pana wolą wyrażaną w rozmowie telefonicznej, potraktowaliśmy jako uzupełnienie pierwszego wniosku. Wniosek z wpływu 11 sierpnia 2023 r., uzupełnił Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 października 2023 r. (wpływ 19 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2020 r. został Pan spadkobiercą nieruchomości (lokalu mieszkalnego) po zmarłej ciotce w drodze testamentu. Nieruchomość ta została nabyta przez spadkodawczynię przeszło 5 lat od otwarcia testamentu i nabycia tejże nieruchomości w drodze spadkobrania przez Pana. Nieruchomość ta została nabyta przez spadkodawczynię w latach 60 tych XX wieku.
Obecnie ma Pan zamiar przekazać w ramach darowizny przedmiotową nieruchomość na rzecz córki. Nie ma Pan zamiaru odpłatnego zbycia nieruchomości, a wyłącznie darowanie jej na rzecz osoby najbliższej.
Przepisy ustawy o podatku od spadku i darowizn nie zawierają żadnej regulacji, która wskazywałaby na obowiązek zapłaty podatku w sytuacji, w której darowizna otrzymanego w spadku mieszkania dokonywana jest przed upływem 5 lat od jej nabycia w drodze spadkobrania.
Pracownik Urzędu Skarbowego wskazał, że faktycznie w przypadku darowizny nieruchomości i zgłoszenia jej w terminie 6 miesięcy do właściwego, miejscowego Urzędu Skarbowego, osoba obdarowana korzysta z uprawnienia zwolnienia od podatku. Wskazał natomiast wątpliwość odnośnie art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadku i darowizn, który to uzależnia ulgę od zamieszkiwania w odziedziczonej nieruchomości przez okres 5 lat i niedokonania jej zbycia, co może powodować obowiązek zwrotu ulgi lub rodzić obowiązek podatkowy.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że spadkodawczyni zmarła 19 lipca 2015 r. Dziedziczenie zostało stwierdzone postanowieniem sądu w 2017 r. (na podstawie testamentu, nie zna Pan dziennej daty), jednak w tym roku uprawomocniło się orzeczenie, ponieważ nikt nie składał apelacji.
Złożył Pan zeznanie o nabyciu spadku w 2020 r. (nie pamięta Pan daty dziennej).
Korzystał Pan z ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Nie będzie Pan zamieszkiwał w tej nieruchomości przez okres co najmniej 5 lat. Nigdy nie był Pan w niej zameldowany.
Jest Pan współwłaścicielem ww. nieruchomości.
W 2024 r. ma Pan zamiar przeprowadzić postępowanie w przedmiocie zniesienia współwłasności celem nabycia wszystkich udziałów w przedmiotowej nieruchomości przed dokonaniem darowizny na rzecz córki.
Planowana data darowizny na rzecz córki to 2024 r.
Z treści uzupełnienia wynika, że oczekuje Pan interpretacji zarówno w zakresie ewentualnej utraty ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn jak i w zakresie konieczności uiszczenia ewentualnego podatku w związku z planowaną darowizną.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy dokonanie darowizny na rzecz córki odziedziczonego lokalu mieszkalnego rodzi po Pana stronie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn?
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Pana zdaniem, dokonanie darowizny na rzecz córki lokalu mieszkalnego zgodnie z przedstawionym stanem nie będzie rodzić po Pana stronie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.
Jako że przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „darowizna”, należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.
Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie to ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Do zawarciu umowy darowizny podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli obdarowanego o przyjęciu darowizny.
Natomiast z treści art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, iż:
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy :
Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa darowizny podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na nabywcy.
Z opisu wniosku wynika, że Pan – jako darujący, planuje dokonać darowizny nieruchomości (lokalu mieszkalnego) na rzecz córki. Pan będzie Darującym a Pana córka Obdarowaną.
Z powołanego wyżej art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn jasno wynika, że w przypadku umowy darowizny obowiązek podatkowy ciąży na nabywającym czyli na Obdarowanym.
Zatem na Panu – jako stronie Darującej – nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn z tytułu dokonania opisanej we wniosku darowizny na rzecz córki. Tym samym, z tytułu dokonania ww. darowizny nie będzie Pan podatnikiem podatku od spadków i darowizn.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja ta dotyczy tylko Pana sytuacji jako Darującego, który wystąpił z wnioskiem o jej wydanie. Gdyby natomiast Obdarowana (Pana córka) chciała uzyskać interpretację w zakresie swoich praw i obowiązków – winna wystąpić do nas z odrębnym wnioskiem.
Ta interpretacja stanowi ocenę Pana stanowiska wyłącznie w zakresie powstania po Pana stronie jako darującego skutków podatkowych w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast w zakresie utraty przez Pana prawa do ulgi mieszkaniowej wydano odrębne rozstrzygnięcie znak: 0111-KDIB2-3.4015. 172.2023.2.BD.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right