Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.539.2023.2.KD
Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 13 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 października 2023 r. (wpływ 4 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, którą rozlicza ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa, podpisał Pan kontrakt na realizację usług analityka biznesowego, którego usługi obejmują:
·zbieranie, analizę i dokumentowanie wymagań biznesowych w projektach informatycznych,
·analizę systemów informatycznych kontrahenta wraz z ich funkcjonalnościami,
·upraszczanie, komunikowanie, spisywanie oraz objaśnianie wymagań biznesowych,
·ocenę propozycji zmian procesu biznesowego,
·omawianie sposobów wdrożenia funkcjonalności,
·recenzowanie i tworzenie opisów specyfikacji zmian procesu biznesowego,
·współpracę z zespołem technicznym w zakresie objaśniania wymagań dotyczących procesu biznesowego,
·modelowanie procesu poprzez tworzenie opisów tekstowych, graficznych, wykresów i diagramów,
·przeprowadzanie spotkań oraz prezentacji w celu demonstracji rezultatów prowadzonych analiz,
·wykonywanie testów zmian w procesie poprzez weryfikację wraz z kontrahentem, czy program nie posiada błędów i działa zgodnie z wymaganiami biznesowymi,
·raportowanie błędów i rozbieżności oraz nadawanie im priorytetów,
·badanie i analiza potrzeb, preferencji, celów i metod pracy użytkowników,
·projektowanie odpowiednich rozwiązań zgodnych z potrzebami użytkownika,
·współpracę z interesariuszami biznesowymi w zakresie identyfikacji, komunikacji i akceptacji wymagań biznesowych,
·przeglądanie, zatwierdzanie/lub odrzucanie wymagań od interesariuszy i przedkładanie ich na wymagania techniczne,
·tworzenie dokumentacji powdrożeniowej i wdrożeniowej dla operacji i klientów zewnętrznych,
·tworzenie dokumentacji obejmującej specyfikację wymagań funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych,
·analizę zgodności systemów informatycznych względem dokumentacji projektowej,
·analizę wymagań biznesowych dostarczanych przez kontrahenta dotyczących systemów informatycznych oraz wskazywanie wymagań możliwych do zaimplementowania z uwzględnieniem specyfiki systemów,
·pozyskiwanie wymagań biznesowych dotyczących działania systemów informatycznych,
·wsparcie jednostek biznesowych w przeprowadzaniu testów akceptacyjnych procesu biznesowego oraz systemów informatycznych,
·utrzymywanie dokumentacji analitycznej systemów.
Usługi nie obejmują następujących zadań:
·pisania i modyfikowania oprogramowania,
·tworzenia systemów gotowych do użycia,
·pisania programów na zlecenie.
W zakresie świadczonych usług, otrzymał Pan klasyfikację Urzędu Statystycznego w Łodzi mieszczącą się w grupowaniach:
·o ile obejmują projektowanie PKWiU 62.01.1 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych;
·o ile dotyczą doradztwa w zakresie informatyki i nie obejmują projektowania PKWiU 62.02 „Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że wniosek dotyczy 2022 r. oraz 2023 r. Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są według PKWiU jako: PKWiU 62.01.11.0 oraz PKWiU 62.02.30.0. Złożył Pan sporządzone na piśmie oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania, o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym. Ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Pana czynności. Jako wykonujący opisane czynności ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z tą działalnością. Uzyskuje Pan przychody z tzw. najmu prywatnego oraz sporadyczne dochody kapitałowe. W roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zamierza Pan skorzystać/korzysta Pan z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie uzyskał Pan przychodów z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro oraz nie uzyskał przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).
Przedmiotem umowy, na podstawie której świadczy Pan te usługi są usługi analizy biznesowej obejmujące:
·prowadzenie analizy biznesowej w celu rozwoju systemów informatycznych,
·zbieranie, analiza i dokumentowanie wymagań biznesowych w projektach informatycznych,
·analiza systemów informatycznych kontrahenta wraz z ich funkcjonalnościami,
·upraszczanie, komunikowanie, spisywanie oraz objaśnianie wymagań biznesowych,
·ocena propozycji zmian procesu biznesowego,
·omawianie sposobów wdrożenia funkcjonalności,
·współpraca z zespołem technicznym w zakresie objaśniania wymagań dotyczących procesu biznesowego,
·modelowanie procesu poprzez tworzenie opisów tekstowych, graficznych, wykresów i diagramów.
Pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wykonuje Pan usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania czyli:
·modelowanie procesu poprzez tworzenie opisów tekstowych, graficznych, wykresów i diagramów; omawianie sposobów wdrożenia funkcjonalności;
·ocena propozycji zmian procesu biznesowego;
·upraszczanie, komunikowanie, spisywanie oraz objaśnianie wymagań biznesowych;
·zbieranie, analiza i dokumentowanie wymagań biznesowych w projektach informatycznych; prowadzenie analizy biznesowej w celu rozwoju systemów informatycznych.
Pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 wykonuje Pan usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, czyli jest to współpraca z zespołem technicznym w zakresie objaśniania wymagań dotyczących procesu biznesowego; analiza systemów informatycznych kontrahenta wraz z ich funkcjonalnościami.
Jest to jedna usługa.
Prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Sformułowanie „(…) usługi nie obejmują następujących zadań:
·pisania i modyfikowania oprogramowania,
·tworzenia systemów gotowych do użycia,
·pisania programów na zlecenie”
oznacza, że nie wykonuje Pan usług programistycznych, nie jest programistą.
Wskazane PKWiU otrzymane zostało z klasyfikacji GUS, stąd takim się Pan posłużył. Pana usługi mają kształt i wpływ na prace programistyczne osób trzecich. Wskazane czynności konkretnie polegają na analizie procesów w organizacji kontrahenta poprzez prowadzenie spotkań, wywiadów, analiz dokumentów, testowych wersji systemów, rozmów z pracownikami lub użytkownikami końcowymi rozwiązań kontrahenta. Analizowane procesy prowadzone są przez klienta ze wsparciem systemów informatycznych. Celem tych czynności jest zebranie właściwych informacji pozwalających dostarczać Panu usługi w zakresie uproszczenia procesów kontrahenta poprzez dostarczanie tekstowego opisu docelowego stanu procesów prowadzonych przez kontrahenta wraz ze szczegółowym wskazaniem, które elementy tego procesu należy zmodyfikować. Takie instrukcje dostarcza Pan we wskazanym przez klienta formacie dokumentacji wdrożeniowej. Świadczy Pan usługi dla podmiotu niepowiązanego kapitałowo i osobowo z Panem. Dla każdego klienta usługa jest świadczona na podstawie oddzielnej umowy, gdzie wynagrodzenie jest wskazane jako stawka dzienna, godzinowa lub miesięczna. Wynagrodzenie wpisane jest w treść umowy o współpracę. Wynagrodzenie jest wskazane jako stawka dzienna, godzinowa lub miesięczna w zależności od kontrahenta.
Pytanie
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, prawidłowo opodatkowuje Pan swoje przychody stawką 8,5%, określoną art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, właściwą stawką do opodatkowania opisanych usług jest stawka 8,5%, określona art. 12 ust. 1 pkt 5 lit a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: u.z.p.d.), osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 6 ust. 1 u.z.p.d., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1 f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej spółką.
Natomiast, w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt u.z.p.d., użyte przez ustawodawcę określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W związku z późniejszymi zmianami w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, które nastąpiły z początkiem 2021 r., m.in.: usunięcie załącznika nr 2, a tym samym dopuszczenie większej ilości usług do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, usługi, które Pan świadczy, oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.01.11 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem oprogramowania oraz 62.02.30 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego - mogą zostać dopuszczone do ryczałtu.
Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi związane z oprogramowaniem należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.
Jak wynika ze stanu faktycznego, usługi świadczone przez Pana nie spełniają wskazanej definicji i nie są usługami związanymi z oprogramowaniem. Usługi, które Pan świadczy, to Pana zdaniem usługi wskazane w PKWiU 62.01.11 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem oprogramowania oraz 62.02.30 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.
Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, grupowanie PKWiU 62.02.30 obejmuje usługi pomocy technicznej mające na celu rozwiązanie problemów klienta w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, takie jak: udzielanie pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu, usługi zastępowania nowszą wersją oprogramowania, udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek sprzętu komputerowego, włączając testowanie podstawowego oprogramowania oraz naprawę sprzętu informatycznego, udzielanie pomocy technicznej w przenoszeniu systemu komputerowego klienta na nowe miejsce, udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek dla kombinacji sprzęt komputerowy i oprogramowanie, udzielanie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli lub oceny działania komputera, włączając usługi w zakresie kontroli, oceny i dokumentowania serwera, sieci lub technologii dla elementów, wydajności lub bezpieczeństwa.
Odnosząc powyższy zakres usług wskazanych w PKWiU 62.02.30 można stwierdzić, że usługi świadczone przez Pana dotyczą wskazanych wyżej czynności. Czynności, które wykonuje Pan nie dotyczą usług projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania, ani też doradztwa w zakresie oprogramowania.
Warto jeszcze podkreślić, że mając na uwadze stan faktyczny i stanowisko Głównego Urzędu Statystycznego, nie wykonuje Pan jakichkolwiek czynności związanych z oprogramowaniem, a mianowicie nie są to czynności takie jak: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.
Wobec powyższych konkluzji - usługi świadczone przez Pana nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania, ani też usługami związanymi z oprogramowaniem, ani też innymi usługami, które określone są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12% i są określone w art. 12 ust. 1 pkt 2b u.z.p.d.
Mając więc powyższą analizę przepisów oraz zakresu usług świadczonych przez Pana należy stwierdzić, że usługi wykonywane przez Pana sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.01.11 oraz 62.02.30 powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d.
Jak zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 9 maja 2022 r. Nr 0115-KDWT.4011.173.2022.2. APR:
Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
We wniosku przedstawił Pan informacje, z których wynika, że w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi:
1) jako analityk biznesowy dotyczące: trendów, wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności w systemie, modelowania i tworzenia wymagań nowych funkcjonalności oraz niefunkcjonalnych w systemie, analizy i identyfikacji niezbędnej dla projektowania i rozwoju oprogramowania - usługi sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 62.01.11.0,
2) wsparcia wiedzą i pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności - omawiania wymagań biznesowych, sposobu wdrażania funkcjonalności, integracji systemowych i zaproponowanych rozwiązań i technologii - usługi sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 62.02.30.
Świadczone usługi (pkt 1 i pkt 2) w żadnym stopniu nie dotyczą rozbudowy i implementacji oprogramowania. Nie jest Pan programistą i ekspertem w dziedzinie oprogramowania. Czynności, które Pan wykonuje nie dotyczą usług takich jak: projektowanie, programowanie i rozwój oprogramowania, technologie informatyczne czy też tworzenie oprogramowania, jego modyfikowanie, ulepszanie, ani też doradztwo w zakresie oprogramowania. Nie świadczy Pan również usług związanych z doradztwem lub opiniowaniem, takich jak: doradztwo dotyczące oprogramowania w zakresie wymagań i zaopatrzenia, systemy zabezpieczające.
Biorąc pod uwagę powyższe, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej opisanych usług, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami 62.01.11.0 oraz 62.02.30, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Takie samo stanowisko jak Pana, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w swojej interpretacji podatkowej z 10 czerwca 2022 r. Nr 0115-KDIT1.4011.195.2022.2.MK, gdzie wskazał:
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazał Pan, że zakres świadczonych przez Pana usług jest sklasyfikowany wg symbolu PKWiU:
- 62.02.30 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego oraz
- 62.01.12 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.”
W związku z powyższymi interpretacjami podatkowymi, stoi Pan na stanowisku, że właściwą stawką podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych jest 8,5%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.
Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylony
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylony
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6)(uchylony).
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa, podpisał Pan kontrakt na realizację usług analityka biznesowego, którego usługi obejmują:
·zbieranie, analizę i dokumentowanie wymagań biznesowych w projektach informatycznych,
·analizę systemów informatycznych kontrahenta wraz z ich funkcjonalnościami,
·upraszczanie, komunikowanie, spisywanie oraz objaśnianie wymagań biznesowych,
·ocenę propozycji zmian procesu biznesowego,
·omawianie sposobów wdrożenia funkcjonalności,
·recenzowanie i tworzenie opisów specyfikacji zmian procesu biznesowego,
·współpracę z zespołem technicznym w zakresie objaśniania wymagań dotyczących procesu biznesowego,
·modelowanie procesu poprzez tworzenie opisów tekstowych, graficznych, wykresów i diagramów,
·przeprowadzanie spotkań oraz prezentacji w celu demonstracji rezultatów prowadzonych analiz,
·wykonywanie testów zmian w procesie poprzez weryfikację wraz z kontrahentem, czy program nie posiada błędów i działa zgodnie z wymaganiami biznesowymi,
·raportowanie błędów i rozbieżności oraz nadawanie im priorytetów,
·badanie i analiza potrzeb, preferencji, celów i metod pracy użytkowników,
·projektowanie odpowiednich rozwiązań zgodnych z potrzebami użytkownika,
·współpracę z interesariuszami biznesowymi w zakresie identyfikacji, komunikacji i akceptacji wymagań biznesowych,
·przeglądanie, zatwierdzanie/lub odrzucanie wymagań od interesariuszy i przedkładanie ich na wymagania techniczne,
·tworzenie dokumentacji powdrożeniowej i wdrożeniowej dla operacji i klientów zewnętrznych,
·tworzenie dokumentacji obejmującej specyfikację wymagań funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych,
·analizę zgodności systemów informatycznych względem dokumentacji projektowej,
·analizę wymagań biznesowych dostarczanych przez kontrahenta dotyczących systemów informatycznych oraz wskazywanie wymagań możliwych do zaimplementowania z uwzględnieniem specyfiki systemów,
·pozyskiwanie wymagań biznesowych dotyczących działania systemów informatycznych,
·wsparcie jednostek biznesowych w przeprowadzaniu testów akceptacyjnych procesu biznesowego oraz systemów informatycznych,
·utrzymywanie dokumentacji analitycznej systemów.
Usługi nie obejmują następujących zadań:
·pisania i modyfikowania oprogramowania,
·tworzenia systemów gotowych do użycia,
·pisania programów na zlecenie.
Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są według PKWiU jako: PKWiU 62.01.11.0 oraz PKWiU 62.02.30.0.
Przedmiotem umowy, na podstawie której świadczy Pan te usługi, są usługi analizy biznesowej obejmujące:
·prowadzenie analizy biznesowej w celu rozwoju systemów informatycznych,
·zbieranie, analiza i dokumentowanie wymagań biznesowych w projektach informatycznych,
·analiza systemów informatycznych kontrahenta wraz z ich funkcjonalnościami,
·upraszczanie, komunikowanie, spisywanie oraz objaśnianie wymagań biznesowych,
·ocena propozycji zmian procesu biznesowego,
·omawianie sposobów wdrożenia funkcjonalności,
·współpraca z zespołem technicznym w zakresie objaśniania wymagań dotyczących procesu biznesowego,
·modelowanie procesu poprzez tworzenie opisów tekstowych, graficznych, wykresów i diagramów.
Pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wykonuje Pan usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania czyli:
·modelowanie procesu poprzez tworzenie opisów tekstowych, graficznych, wykresów i diagramów; omawianie sposobów wdrożenia funkcjonalności;
·ocena propozycji zmian procesu biznesowego;
·upraszczanie, komunikowanie, spisywanie oraz objaśnianie wymagań biznesowych;
·zbieranie, analiza i dokumentowanie wymagań biznesowych w projektach informatycznych; prowadzenie analizy biznesowej w celu rozwoju systemów informatycznych.
Pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 wykonuje Pan usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, czyli jest to współpraca z zespołem technicznym w zakresie objaśniania wymagań dotyczących procesu biznesowego; analiza systemów informatycznych kontrahenta wraz z ich funkcjonalnościami.
Jest to jedna usługa.
Pana usługi mają kształt i wpływ na prace programistyczne osób trzecich. Wskazane czynności konkretnie polegają na analizie procesów w organizacji kontrahenta poprzez prowadzenie spotkań, wywiadów, analiz dokumentów, testowych wersji systemów, rozmów z pracownikami lub użytkownikami końcowymi rozwiązań kontrahenta. Analizowane procesy prowadzone są przez klienta ze wsparciem systemów informatycznych. Celem tych czynności jest zebranie właściwych informacji pozwalających mi dostarczać usługi w zakresie uproszczenia procesów kontrahenta poprzez dostarczanie tekstowego opisu docelowego stanu procesów prowadzonych przez kontrahenta wraz ze szczegółowym wskazaniem, które elementy tego procesu należy zmodyfikować. Takie instrukcje dostarcza Pan we wskazanym przez klienta formacie dokumentacji wdrożeniowej.
W odniesieniu do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).
Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem, modyfikowaniem kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.
Zauważam, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania przez jego programowanie aż po jego rozwój. W grupowaniu tym mieszczą się różne czynności związane z oprogramowaniem – nie tylko sam zapis kodu komputerowego (zapis kodu oprogramowania). Zatem mieszczące się w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania).
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku stwierdzam, że mimo wskazania, że wykonywane przez Pana czynności nie są związane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane czynności polegające m.in. na: modelowaniu procesu poprzez tworzenie opisów tekstowych, graficznych, wykresów i diagramów; zbieranie, analiza i dokumentowanie wymagań biznesowych w projektach informatycznych; prowadzenie analizy biznesowej w celu rozwoju systemów informatycznych, są związane z oprogramowaniem.
W świetle tak przedstawionego opisu wykonywanych przez Pana czynności, które zaklasyfikował Pan do grupowania PKWiU: 62.01.11.0, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które wykonuje Pan w ramach realizacji umowy zawartej ze kontrahentem, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.
Z opisu sprawy wynika jednoznacznie, że usługi świadczone w ramach grupowań PKWiU 62.01.11.0 i 62.02.30.0 to jedna usługa.
Z uwagi na fakt, że Pana usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.02.30.0 są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia (w ramach jednej usługi) na rzecz klienta, należy przyjąć, że usługi wykonywane przez Pana objęte są 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem, Pana stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniej klasyfikacji według PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcie w nich zawarte nie są wiążące w Pana sprawie. Interpretacje te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right