Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.65.2023.5.IL
Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- nieprawidłowe – w części dotyczącej uznania efektów Pana pracy w zakresie rozwijania/modyfikowania/ulepszania Aplikacji za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w części dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w związku z rozwijaniem/modyfikowaniem/ulepszaniem Aplikacji,
- prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 2 sierpnia 2023 r., 4 września 2023 r. oraz 29 września 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
1. Pana profil
Od dnia 20 maja 2016 r. prowadzi Pan jako osoba fizyczna działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której podstawowym przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania (PKD 62.01.Z), a także (62.09.Z) pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie: „u.p.d.o.f.”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, według stawki liniowej 19%. Ewidencję dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzi Pan w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zakład w rozumieniu art. 5a pkt 22 u.p.d.o.f. W szczególności nie posiada Pan za granicą żadnej stałej placówki ani wyznaczonej osoby działającej w Pana imieniu i na Pana rzecz za granicą. Wszystkie przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje Pan w Polsce. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 z późn. zm.).
2. Charakterystyka oprogramowania
W ramach prowadzonej działalności projektuje Pan i rozwija oprogramowanie komputerowe mające zastosowanie w obszarach, gdzie przetwarzane są bazy….. Jest ono dedykowane dla wszystkich przedsiębiorstw posiadających takie bazy i chcące, aby były jak najlepszej jakości. Wspomaga głównie branże handlu i marketingu, gdzie fundamentem i celem tych sektorów jest budowanie marketingowych baz danych kontaktowych do osób lub podmiotów wyrażających obecnie lub w przyszłości zainteresowanie nabyciem różnego rodzaju usług lub produktów.
Marketingowe bazy danych to zbiory rekordów podmiotów lub osób składających się z informacji podstawowych (m.in. imię, nazwisko, nazwa podmiotu, dane adresowe), informacji kontaktowych (adres e-mail, nr telefonu) oraz informacji dodatkowych (dane demograficzne, preferencje zakupowe, inne dane mogące być wykorzystane do precyzyjnej sprzedaży lub marketingu). Co ważne, każda osoba lub podmiot opisana w rekordzie marketingowej bazy danych wyraziła zgody na wielokanałowy kontakt w celu przedstawienia oferty handlowej lub marketingu różnymi kanałami. Marketingowe bazy danych zapisane są w formacie elektronicznym w systemie do zarządzania bazami danych, co jest niezbędne do efektywnego i precyzyjnego przetwarzania, gromadzenia i wyszukiwania informacji w związku z tym, że bazy danych mogą zawierać setki tysięcy a nawet miliony rekordów. Nie dałoby się tego osiągnąć bez zastosowania zaawansowanych rozwiązań informatycznych.
Wydajne gromadzenie, przetwarzanie, wyszukiwanie i selekcja informacji w marketingowych bazach danych jest kluczem w dostarczaniu klientom wartościowych „…” (informacji o osobach lub podmiotach wraz z danymi kontaktowymi, które są zainteresowane konkretnymi produktami lub usługami).
Stworzył Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oprogramowanie do walidacji, standaryzacji i normalizacji baz danych. Jest to rozbudowana aplikacja o konstrukcji modułowej integrowanej i zarządzanej przez autorski …. Moduły aplikacji nie mogą działać samodzielnie, są pomiędzy sobą kompatybilne. Każdy moduł dostarcza użytkownikowi określoną funkcjonalność pozwalającą na realizację różnego rodzaju procesów biznesowych. Podział na moduły pozwala na szczegółową i indywidualną konfigurację aplikacji na etapie wdrożenia i w trakcie późniejszego jej użytkowania.
Pana Klient nabywa najnowszą wersję aplikacji w modelu licencyjnym w konfiguracji uzgodnionej na etapie kontaktów i analiz przedwdrożeniowych.
Ilekroć w dalszej części niniejszego wniosku zostanie użyte sformułowanie „Aplikacja”, należy przez to rozumieć ww. aplikację w każdej możliwej konfiguracji i w każdej - aktualnej w danym czasie wersji.
Aplikacja pozwala na zarządzanie bazami danych poprzez walidację, standaryzację i normalizację baz….
Najważniejsze funkcjonalności dostarczane przez Aplikację:
1.Funkcjonalność weryfikacji i poprawy ….…na podstawie baz referencyjnych, mechanizmu ciągu….. Funkcjonalność pozwala na weryfikację i poprawę danej ….w …na podstawie zestawienia tychże informacji z bazami referencyjnymi….. Weryfikacji poprawności…, występowaniu po sobie….. Dodatkowo baza …pozwala ustandaryzować i znormalizować…. Ponadto baza referencyjna …… pozwala przypisać do bazy….. Weryfikuje też dane z bazą….., aby zwiększyć jakość bazy.
2.Funkcjonalność weryfikacji i poprawy baz ….na podstawie baz referencyjnych, mechanizmu….. Funkcjonalność pozwala na weryfikację i poprawę danej ….w bazie danych na podstawie zestawienia tychże informacji z bazami referencyjnymi…... Występowania po sobie….. Dodatkowo baza zniekształceń pozwala ustandaryzować i znormalizować…. Ponadto baza referencyjna ….pozwala przypisać do bazy….. Weryfikuje też dane z bazą…., aby zwiększyć jakość bazy.
3.Funkcjonalność weryfikacji i poprawy ….na podstawie baz referencyjnych. Funkcjonalność pozwala na weryfikację i poprawę …bazie …na podstawie zestawienia tychże informacji z bazami referencyjnymi…. Dodatkowo baza zniekształceń pozwala ustandaryzować i znormalizować bazę…. Weryfikuje też dane z bazą…, aby zwiększyć jakość bazy.
4.Funkcjonalność weryfikacji i poprawy bazy … na podstawie baz …. Funkcjonalność pozwala na weryfikację poprawności lub poprawę … na podstawie … (spójność z …).
5.Funkcjonalność weryfikacji i poprawy bazy …na podstawie baz referencyjnych. Funkcjonalność pozwala na ….w bazie danych na podstawie zestawienia tychże informacji z bazami referencyjnymi…. Dodatkowo baza zniekształceń pozwala ustandaryzować i znormalizować bazę…., a także zweryfikować…. Weryfikuje też dane z bazą…., aby zwiększyć jakość bazy.
6.Funkcjonalność integracji bazy…. Funkcjonalność integracji bazy ….- składnik ….
7.Funkcjonalność weryfikacji poprawności bazy….. Funkcjonalność weryfikacji poprawności bazy danych ….na podstawie automatycznych…. Automatycznie Aplikacja odpytuje, …, a także wiele dodatkowych parametrów.
8.Funkcjonalność weryfikacji poprawności bazy….. Funkcjonalność weryfikacji poprawności bazy …na podstawie automatycznych…. Dodatkowo funkcjonalność pozwala na weryfikację i poprawę …w bazie danych na podstawie zestawienia tychże informacji z bazami referencyjnymi….. Dodatkowo baza zniekształceń pozwala ustandaryzować i znormalizować bazę….
9.Funkcjonalność umożliwiająca…. Funkcjonalność umożliwiająca …w przypadku, kiedy system nie ma pewności co do jakości bazy…. Pozwala w czytelny i szybki sposób sprawdzić weryfikować poprawność lub zaktualizować bazę…..
10.Funkcjonalność umożliwiająca łączenie baz danych…. Funkcjonalność umożliwiająca łączenie baz danych …na podstawie ….baz danych. Pozwala na wzbogacanie lub deduplikację baz…..
Opisane wyżej oprogramowanie stanowi przejaw Pana działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jest wyrazem Pana własnej pracy intelektualnej oraz kreacyjnej. Oprogramowanie uzewnętrznione jest w postaci kodu napisanego w określonym języku programowania. Napisany przez Pana kod źródłowy Aplikacji i składających się na nią modułów można najogólniej zdefiniować jako zestaw instrukcji (rozkazów), przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio w komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Wytworzony przez Pana produkt informatyczny podlega ochronie na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 90 poz. 631 ze zm.). Aplikacja jest Pana autorskim dziełem, zatem przysługują Panu w całości autorskie prawa majątkowe do niej.
Komercjalizuje Pan oprogramowanie w modelu licencyjnym, tzn. nie przenosi praw autorskich, ale udziela swoim Kontrahentom zgody na korzystanie z oprogramowania na określonych w umowie polach eksploatacji. Licencja ma charakter niewyłączny, jest nieprzenoszalna i niezbywalna, a Pan otrzymuje wynagrodzenie z tytułu jej udzielenia na podstawie wystawianych przez Pana faktur VAT. Generuje Pan dochody z licencjonowania oprogramowania począwszy od 2020 r. Wysokość wynagrodzenia licencyjnego ustalonego z danym Klientem uzależniona jest od konfiguracji oprogramowania, na co ma wpływ przede wszystkim ilość udostępnionych funkcjonalności - modułów.
Nie wykonuje Pan prac programistycznych pod kierownictwem swoich Kontrahentów lub ich Klientów. Nikt nie narzuca Panu sposobu wykonania Aplikacji, jej elementów. Ma Pan pełną swobodę jako twórca. Jednak to rynek szerokorozumianych usług marketingowych i funkcjonujące na nim podmioty gospodarcze, były źródłem i inspiracją do stworzenia przedstawionej w niniejszym wniosku Aplikacji. Koncepcja, główne funkcjonalności oraz architektura produktu jest wynikiem przeprowadzonych przez Pana analiz potrzeb rynku i prac twórczych, które odbywały się jeszcze przed zawarciem wskazanych umów licencyjnych. Z uwagi na wynikające z nich zobowiązanie do dokonywania aktualizacji oprogramowania, jak również wskutek dynamicznie zachodzących zmian w branży, w której to oprogramowanie jest wykorzystywane, a także samych zmian technologicznych, produkt Pana stale ewoluuje. Aplikacja jest wciąż rozwijana i ulepszana z wykorzystaniem nowoczesnych metodyk wytwarzania oprogramowania, według przedstawionej w dalszej części metodologii.
4.Proces tworzenia i rozwoju Aplikacji
Fundamentem Pana aktywności zawodowej jako programisty, jest rozwiązywanie problemów algorytmicznych, co polega na systematycznej pracy nad komputerowym rozwiązaniem problemu i obejmuje procedurę projektowania i otrzymania rozwiązania. Rozwiązania mają postać kodów napisanych w wybranym języku programowania. Innymi słowy, oprogramowanie napisane przez Pana jest realizacją algorytmu. Algorytm programu komputerowego to element konstrukcyjny programu stanowiący zapis logicznie uporządkowanych działań (instrukcji), prowadzących do rozwiązania konkretnych problemów na podstawie ustalonej funkcjonalności programu, wypracowanej przy pomocy funkcjonujących w teorii pojęć i reguł ogólnych. Powszechnie przyjmuje się, że algorytm jest opisem krok po kroku rozwiązania postawionego problemu lub sposobu osiągnięcia jakiegoś celu.
Napisanie przedmiotowej Aplikacji i jej dalszy rozwój jest złożonym procesem, który z technicznego punktu widzenia obejmuje zbudowanie modelu i zaprojektowanie algorytmu, wybór technologii i języka programowania, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego, będącego realizacją algorytmu) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Nie można przy tym pominąć analiz rynkowych, zdefiniowania potrzeb użytkowników aplikacji, a więc określenie funkcji jakie ma ona spełniać. Dopiero w oparciu o tę wiedzę ustala/ł Pan sposób dojścia do zdefiniowanego celu, dobierając odpowiednie rozwiązania programistyczne oraz technologie.
Proces tworzenia i rozwoju Aplikacji składa się z następujących faz:
1)Specyfikacja - określenie i ustalenie wymagań, które musi spełniać oprogramowanie. Na podstawie własnych obserwacji rynku, pojawiających się trendów, czy też zgłoszonych potrzeb swoich Kontrahentów, tworzy Pan wizję produktu. W kontekście rozwoju Aplikacji może to być opracowanie koncepcji, zarysu np. nowej funkcjonalności, czy zmodyfikowania, usprawnienia któregoś z jej komponentów. Jednocześnie analizuje Pan możliwości zrealizowania zamierzonego celu, weryfikując posiadane zasoby wiedzy, czyli przede wszystkim umiejętności programistyczne, a także posiadane zasoby techniczne, jak choćby sprzęt komputerowy. Estymowany jest również harmonogram i budżet finansowy planowanego projektu programistycznego. Nie posiada Pan standardowo gotowych rozwiązań informatycznych. Nie zmienia tego fakt wykorzystania ogólnodostępnych bibliotek programistycznych i tzw. …., ponieważ nadal konieczny jest wkład twórczy. To Pan musi podjąć kreacyjny wysiłek intelektualny. Uzyskanie oprogramowania o pożądanych właściwościach uzależnione jest od szeregu czynników. Nie ma Pan możliwości dokładnego określenia rodzaju rezultatu, ani kosztu (w tym poświęconego czasu) projektu. Prace nad oprogramowaniem obarczone są więc sporym ryzykiem i niepewnością związaną ze sposobem realizacji pomysłu lub sposobem osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
2)Projektowanie i tworzenie - ten etap obejmuje wszelkie czynności faktyczne podejmowane przez Pana w celu stworzenia oprogramowania lub jego ulepszenia, rozwinięcia. Czynności te nie mają charakteru rutynowych, odtwórczych prac, bowiem prowadzą do opracowania nowatorskich w skali Pana działalności gospodarczej rozwiązań. Nabywał/nabywa Pan, łączył/łączy, kształtował/kształtuje i wykorzystywał/wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu stworzenia nowatorskiej aplikacji oraz jej dalszej rozbudowy. W praktyce zwiększenie zasobów wiedzy odbywa się m.in. poprzez lekturę fachowej literatury, publikacji, udział w szkoleniach. W każdym przypadku wnosił Pan i będzie wnosić swój indywidualny i twórczy wkład, wykorzystując najnowsze technologie informatyczne z zakresu wytwarzania oprogramowania. Oprogramowanie stworzone przez Pana ma charakter indywidualny i jest utrwalone w postaci kodu w języku programowania.
3)Podsumowanie i ewolucja - analiza wyników uzyskanych na wcześniejszym etapie. Testuje Pan wytworzone oprogramowanie oraz rozpatruje możliwości zastosowania zdobytej wiedzy do dalszego rozwoju aplikacji, bądź też napisania zupełnie innych programów, czy zaoferowania nowych usług. Od momentu oddania aplikacji do użytku, w tej fazie jej tworzenia może dojść do zaimplementowania nowej funkcjonalności lub jej udoskonalenia poprzez wprowadzenie innych modyfikacji. Jest to uzależnione od wyników przeprowadzonych we własnym zakresie testów, czy informacji zwrotnej ze strony Kontrahenta.
Wyjaśnił Pan, że działalność związana z tworzeniem/rozwojem przedmiotowego produktu informatycznego jest procesem ciągłym, rozciągniętym w czasie i można w jego obrębie co najwyżej wyszczególnić pewne mikroprojekty, krótsze cykle rozwojowe. Wynika to z modułowej konstrukcji oraz zastosowania przez Pana nowoczesnej metodyki wytwarzania oprogramowania. Aplikacja powstaje w modelu przyrostowo-iteracyjnym, tzn. Pan regularnie nadpisuje lub dodaje nowe linie kodu źródłowego, wprowadzając w ten sposób modyfikacje. Produkt jest więc stale udoskonalany, poprzez dodanie nowych funkcjonalności, bądź poprzez usprawnienie, poprawienie błędów któregoś z wcześniej stworzonych modułów.
Reasumując, Pana działalność w zakresie stworzenia aplikacji oraz jej rozwoju, ulepszenia była i jest prowadzona w sposób systematyczny oraz zorganizowany, z wykorzystaniem własnego zaplecza sprzętowego. Wszystkie prace wykonywane są osobiście przez Pana, nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Każdy mikroprojekt oraz realizowane w jego toku zadania mają z góry ustalony cel i harmonogram. Prace były i są prowadzone w sposób uporządkowany, regularny. Nie mają one charakteru incydentalnego. Ma Pan również przyjęty określony schemat postępowania, według którego były i są planowane oraz monitorowane procesy zmian oraz rozwoju Aplikacji. Ponadto, Aplikacja powstała i rozwijana według przedstawionej wyżej metodologii, to oprogramowanie innowacyjne w skali Pana przedsiębiorstwa, bazujące na nowatorskich koncepcjach. Nie można jej odmówić przymiotu oryginalności oraz indywidualności. Narzędzie informatyczne Pana autorstwa staje się motorem napędowym dalszych procesów innowacyjnych, które zachodzą u Pana Kontrahentów, licencjobiorców Aplikacji.
Posiada Pan i prowadzi od początku 2019 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb u.p.d.of. ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej (którym w Pana ocenie jest prawo autorskie do przedstawionej Aplikacji) oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f., przypadających na wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W uzupełnieniu wniosku z 28 września 2023 r., w odpowiedzi na poniższe pytania wskazał Pan, że:
I.Jakiego okresu (lat podatkowych) dotyczy przedmiotowy wniosek?
Wniosek dotyczy dochodów osiąganych począwszy od 2020 r. - tj. rok 2020, 2021, 2022, 2023 i kolejne lata, w których Aplikacja była/będzie przez Pana licencjonowana na przedstawionych zasadach.
II.
a)Czy tworzy/rozwija Pan „aplikacje-programy komputerowe” w ramach działalności badawczo - rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Prowadzona przez Pana działalność w ramach wytwarzania, rozwijania oraz ulepszania Aplikacji - programu komputerowego jest działalnością twórczą w rozumieniu art. 5a pkt 39 u.p.d.o.f. Wynika to faktu, iż efekt Pana prac jest uzewnętrzniony, utrwalony w postaci kodu napisanego w języku programowania. Zwraca Pan uwagę, że we wniosku opisał Pan dokładnie na czym polega Pana działalność, identyfikując ją przez pryzmat faktycznie podejmowanych działań i czynności w kontekście definicji działalności badawczo-rozwojowej. Gwoli doprecyzowania przedstawionego opisu, podsumowuje Pan, iż w ramach swojej działalności związanej ze stworzeniem Aplikacji nabywa, łączy oraz wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności w zakresie programowania, algorytmiki, wykorzystywania najnowszych technologii oraz narzędzi informatycznych. Jednocześnie nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę w dziedzinie, w której tworzona i rozwijana przez Pana Aplikacja ma być wykorzystywana.
Podejmowane działania służyły wytwarzaniu opisanej Aplikacji i są kontynuowane w celu jej ulepszenia, poszerzenia funkcjonalności. Nie są to działania rutynowe, schematyczne i odtwórcze.
Reasumując, Pana działalność w zakresie stworzenia Aplikacji oraz jej rozwoju jest działalnością twórczą, była i jest prowadzona w sposób systematyczny oraz zorganizowany, z wykorzystaniem własnego zaplecza sprzętowego. Wszystkie prace wykonywane są osobiście przez Pana, nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Projekt oraz realizowane w jego toku zadania mają z góry ustalony cel i harmonogram. Prace były i są prowadzone w sposób uporządkowany, regularny. Nie mają one charakteru incydentalnego. Ma Pan również przyjęty określony schemat postępowania, według którego były i są planowane oraz monitorowane procesy zmian oraz rozwoju Aplikacji. Ponadto, Aplikacja powstała i rozwijana według opisanej we wniosku i niniejszym uzupełnieniu metodologii, to oprogramowanie innowacyjne w skali Pana przedsiębiorstwa, bazujące na nowatorskich koncepcjach. Nie można jej odmówić przymiotu oryginalności oraz indywidualności. Narzędzie informatyczne Pana autorstwa staje się motorem napędowym dalszych procesów innowacyjnych, które zachodzą u Pana Kontrahentów, licencjobiorców Aplikacji.
Tym samym, działalność gospodarcza prowadzona przez Pana - związana z wytworzeniem i rozwojem opisanej Aplikacji - stanowi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Pana aktywność w tym zakresie stanowi działalność, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ponadto wskazał Pan, że celem niniejszego wniosku jest poddanie pod rozstrzygnięcie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy opisana przez Pana działalność wpisuje się w ramy definicyjne działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zauważył Pan, że dokonanie oceny w tym zakresie jest niezbędne do wykładni art. 30ca ust. 1 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. - czyli udzielenia odpowiedzi na postawione przez Pana Wnioskodawcę pytanie w złożonym wniosku.
b)Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania) zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
-nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów?
Tak.
c)Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich?
Tak.
d)Czy wykonując te usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?
Tak.
e)W jaki sposób umowy na nabycie licencji regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:
-wyłącznie z tytułu udzielenia licencji w postaci praw do „programu komputerowego” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);
-także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich).
Wskazał Pan, że na mocy umowy przysługuje Panu wynagrodzenie wyłącznie z tytułu udzielonej licencji, tj. prawa do korzystania z programu komputerowego - Aplikacji - na określonych w umowie polach eksploatacji, tj.:
-w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie dowolną techniką egzemplarzy utworu (w całości lub w części), w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
-korzystania przez nielimitowaną liczbę użytkowników jednocześnie oraz dysponowania Aplikacją i jej aktualizacjami;
-w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, jak również udzielenie licencji - w tym również z prawem do udzielania sublicencji na nieograniczony krąg podmiotów;
-w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w punkcie poprzedzającym - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
-wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania Aplikacji i jej aktualizacji.
f)Jak na gruncie poszczególnych umów z nabywcami licencji wygląda relacja pomiędzy udzieleniem licencji do wytworzonego Oprogramowania a momentem wypłaty należności oraz wartością tej należności lub opłaty?
Kwota wynagrodzenia za udzielnie licencji na okres obowiązywania umowy ustalona jest w stałej kwocie i wypłacana jest w okresach comiesięcznych na podstawie wystawianych przez Pana faktur VAT.
g)Czy wystawia Pan faktury za udzielenie licencji do programu komputerowego?
Tak.
h)Czy w opisanej sytuacji faktycznej Pana prawa do „aplikacji-programów komputerowych”, o których mowa we wniosku, stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 updof?
Wskazał Pan, że przedstawił szczegółowo metodologię prac nad Aplikacją i wyjaśnił, że prace te są pracami rozwojowymi, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (więcej w odpowiedzi na pytanie pod literą „a”). Aplikacja podlega ochronie prawno-autorskiej jako program komputerowy na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX wydało rekomendację, aby podatnicy zainteresowani przedmiotową preferencją wystąpili do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, celem potwierdzenia, czy efekt ich prac może zostać uznany za „kwalifikowane IP” w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego wskazał Pan, że oczekuje od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dokonania oceny, czy autorskie prawa do ww. Aplikacji stanowią „kwalifikowane” prawo własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. Jest to kluczowy warunek zastosowania 5% stawki opodatkowania wobec dochodów osiągniętych z licencjonowania Aplikacji.
i)Czy prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy w ewidencji tej:
a)wyodrębniał Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?
Tak.
b)w szczególności, od kiedy ją Pan prowadzi (należy wskazać datę)?
Prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych począwszy od 1 stycznia 2019 roku.
c)czy prowadzi ją Pan od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak.
W uzupełnieniu wniosku z dnia 31 sierpnia 2023 r. (data wpływu 4 września 2023 r.), w odpowiedzi na poniższe pytania wskazał Pan, że:
1)Czy w okresie którego dotyczy przedmiotowy wniosek:
a)tworzy/rozwija Pan „aplikacje-programy komputerowe” w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38?
b)Pana prawa do „aplikacji-programów komputerowych”, o których mowa we wniosku, stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 updof?
Ponadto wskazano, że przedmiotem Pana zapytania jest możliwość zastosowania 5% stawki opodatkowania wobec dochodów osiągniętych z tytułu opłat licencyjnych za korzystanie z Aplikacji. Przy tak sformułowanym pytaniu, Organ nie rozstrzyga, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową lub uzyskuje kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Informacje w tym zakresie winny być elementem przedstawionego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.
Wskazano, że należy wyczerpująco i jednoznacznie przedstawić opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, a więc w taki sposób, aby na jego podstawie można było w sposób pewny i niebudzący żadnych przedmiotowych wątpliwości, udzielić informacji w zakresie możliwości określonego zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionej we wniosku indywidualnej sprawy, kształtującej Pana obowiązki podatkowe.
Wyjaśnił Pan, iż dla rozstrzygnięcia, czy podatnik ma prawo zastosować na mocy art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f. 5-proc. stawkę opodatkowania kluczowe znaczenie ma ustalenie, czy komercjalizowane (w tym przypadku poprzez udzieleni licencji) prawa autorskie do programów komputerowych można uznać za wytworzone (względnie rozwiniętych lub ulepszonych) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej (warunek wynikający wprost z art. 30ca ust. 2). Nadto, opodatkowaniu 5-proc. stawką mogą podlegać jedynie dochody z takich praw własności intelektualnej, które stanowią „kwalifikowane” prawa w świetle przepisów art. 30ca u.p.d.o.f. Wskazał Pan, że gdyby Pan nie miał żadnych wątpliwości w tym zakresie, tzn. miał pewność, że prawa autorskie do wytworzonej przez Pana Aplikacji (programu komputerowego) można uznać za „kwalifikowane” w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8, to nie składałby wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Byłoby oczywiste, że udzielając odpłatnie licencji na korzystanie z przedmiotowej Aplikacji osiąga dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1 u.p.d.o.f.
Ponadto zwrócił Pan uwagę, że dokonał już obszernej odpowiedzi na pytanie: „Czy tworzy/rozwija Pan „aplikacje-programy komputerowe” w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?” uzupełniając wniosek pismem z dnia 31 lipca 2023 r. Podobnie udzielił Pan w tym samym piśmie odpowiedzi na pytanie „Czy w opisanej sytuacji faktycznej Pana prawa do „aplikacji-programów komputerowych”, o których mowa we wniosku, stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 updof?”.
Wskazał Pan, że w związku z powyższym rozszerza Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dodając pytania nr 2 oraz nr 3 (poz. 62 niniejszego formularza). Jednocześnie wnosi Pan o uwzględnienie Pana odpowiedzi na wezwanie z dnia 21 lipca 2023 r. nr 0113- KDWPT.4011.65.2023.1.IL (UNP: 2002491) przy dokonywaniu oceny prawidłowości Pana stanowiska w zakresie wszystkich pytań, tj. również dodanych niniejszym pismem.
Natomiast w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 września 2023 r. (data wpływu 29 września 2023 r.), w odpowiedzi na poniższe pytania wskazał Pan, że:
1)Czy wobec zaznaczenia w opisie sprawy:
(…) Aplikacja podlega ochronie prawno-autorskiej jako program komputerowy na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
należy rozumieć, że w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania/modyfikowania/ulepszania utworów – efekty Pana prac były/są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Aplikacja stanowi jeden program komputerowy podlegający ochronie prawno-autorskiej. Stworzona przez Pana Aplikacja podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prace nad jej rozwinięciem/modyfikacją/ulepszeniem nie powodują powstania nowego produktu informatycznego - programu komputerowego.
2)Wobec zamiaru korzystania przez Pana - również w latach następnych - z preferencyjnego opodatkowania 5% stawką kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP - czy będzie Pan uzyskiwał te dochody w takich samych okolicznościach, jak w przedstawionym opisie sprawy (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania).
Odpowiedź: Tak.
Pytania doprecyzowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku złożonym 4 września 2023 r.:
1.Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego ma Pan prawo, zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f., zastosować 5% stawkę opodatkowania wobec dochodów osiągniętych z tytułu opłat licencyjnych za korzystanie z Aplikacji?
2.Czy tworzy/rozwija Pan Aplikację - programy komputerowe w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f.?
3.Czy autorskie prawa do Aplikacji stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.?
Pana stanowisko w sprawie ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku złożonym 4 września 2023 r.:
Stoi Pan na stanowisku, że zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f. ma prawo zastosować 5% stawkę opodatkowania wobec dochodów osiągniętych z tytułu opłat licencyjnych za korzystanie z Aplikacji.
Tworzy Aplikację w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38.
Pana prawa do Aplikacji stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. Powyższa ocena wynika z faktu, iż prawo autorskie do oprogramowania komputerowego w postaci opisanej Aplikacji, która została stworzona przez Pana samodzielnie w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 u.p.d.o.f. Komercjalizuje Pan Aplikację w modelu licencyjnym, zatem przychody - wynagrodzenie otrzymywane w ramach zawartych umów licencyjnych, po pomniejszeniu o związane z ich uzyskaniem koszty są dochodami z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1. Jak natomiast wynika z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f. podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (kwalifikowanych IP) wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Kluczowe znacznie dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma ustalenie czy generował Pan - a w kontekście zdarzenia przyszłego - czy generuje i będzie generować zyski z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 u.p.d.o.f.
Zgodnie z przytoczonym przepisem, do kwalifikowanych praw własności intelektualnej (kwalifikowanych IP) zalicza się m.in. autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, badając status komercjalizowanego przez Pana produktu informatycznego, należy ustalić, czy produkt ten spełnia określone przez ustawodawcę podatkowego kryteria. Jak wynika z cytowanej wyżej regulacji, obowiązującej zarówno na gruncie u.p.d.o.f., kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest takie dobro - aktywo niematerialne, które spełnia łącznie następujące warunki:
1)zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przezniego działalności badawczo-rozwojowej;
2)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w 30ca ust. 2 u.p.d.o.f.;
3)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stronę jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stronę jest Unia Europejska.
Odnosząc się do pierwszego z wyżej przedstawionych warunków, prace związane z tworzeniem, jak również doskonaleniem Aplikacji w ramach opisanego modelu Pana działania należy uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. W świetle definicji wynikających z tego przepisu, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Mając na względzie powyższą definicję wyróżnia się trzy kryteria działalności badawczo - rozwojowej:
3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W Pana ocenie, użycie przez ustawodawcę spójnika alternatywny łącznej „lub” pozwala na przyjęcie, że w celu uznania konkretnej aktywności za działalność badawczo-rozwojową wystarczające jest prowadzenie przez podatnika jedynie badań naukowych lub jedynie prac rozwojowych, lub też prowadzenie zarówno badań naukowych, jak i prac rozwojowych łącznie. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 5a pkt 39 lit. a i b oraz w art. 5a pkt 40 odsyła natomiast do definicji legalnych wskazanych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85. dalej: „ustawa Pr. Szkol. Wyż”).
Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 ust. Pr Szkol. Wyż., „badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń”.
Z kolei zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawa Pr. Szkol. Wyż., prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich nawet jeżeli takie zmiany maję charakter ulepszeń.
Odnosząc powyższe na grunt przedstawionego stanu faktycznego, w Pana przekonaniu, Pana działalność nakierowana na opracowywanie i rozwijania opisanej w niniejszym wniosku Aplikacji wyczerpuje pojęcie „prac rozwojowych” zawarte we wskazanych powyżej przepisach. Prowadził/prowadzi Pan bowiem prace mające na celu wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów lub usług. Tym samym, prowadzi Pan prace rozwojowe zdefiniowane we wskazanych powyżej przepisach.
Analizując kolejną przesłankę statuującą definicję działalności badawczo-rozwojowej, tj. cechę „twórczości” Zainteresowani odwołuję się do definicji zawartej w słowniku języka polskiego PWN, według której przymiotnik „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie”, „będący wynikiem tworzenia”.
W świetle powyższego, przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:
1)być ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie;
2)mieć charakter indywidualny, powstały w wyniku określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności;
3)mieć charakter oryginalny, nowy w porównaniu z tym co już zostało stworzone.
Jak wynika z objaśnień Ministra Finansów wydanych dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej: „objaśnienia MF”), w których Minister Finansów definiuje warunki uznania działalności za działalność badawczo - rozwojowe:
33.(...) Zatem twórczość działalności badawczo - rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
34.Orzecznictwo wyjaśnia również, że przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:
1)być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć Jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy;
2)mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności;
3)mieć charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość: stanowić „nowy wytwór intelektu”), przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).
Konstatując, o twórczym charakterze działalności możemy mówić, gdy podmiot tworzy innowacyjne rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących w obrębie jego przedsiębiorstwa, a rezultat działalności odpowiednio ustalony i ma charakter indywidualny oraz oryginalny. Charakter Pana pracy w obszarze rozwoju i ulepszania algorytmów w swej naturze jest procesem twórczym, gdyż każde jego zadanie lub problem można rozwiązać na wiele różnych sposobów, przy wykorzystaniu wielu dostępnych narzędzi. Wybór, dostosowanie oraz ulepszenie już istniejących rozwiązań zależy tylko i wyłącznie od Pana wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni.
Należy podkreślić wg Pan, że Aplikacja i składające się na nią moduły nie stanowią kopii istniejących dotychczas w Pana praktyce gospodarczej koncepcji. Kontrahenci, nabywający oprogramowanie od Pana w modelu licencyjnym, otrzymują nowoczesne i innowacyjne narzędzia, stanowiące novum, nie tylko w ramach Pana działalności, ale w skali całego rynku usług marketingowych. Wykreowanie tak zaawansowanych produktów wymaga indywidualnego podejścia i twórczej pracy koncepcyjnej na każdym etapie wykonywanych prac. Powstała w wyniku prowadzonej przez Pana działalności Aplikacja niezaprzeczalnie ma indywidualny i oryginalny charakter oraz jest utrwalona w postaci języka programowania, kodu. Pana działalność niewątpliwie spełnia warunek twórczości.
Przechodząc do kolejnej przesłanki działalności badawczo-rozwojowej wskazanej, tj. cechy „systematyczności” prowadzonej działalności, Pana zdaniem także należy w pierwszej kolejności przytoczyć definicją wskazaną w słowniku języka polskiego PWN. Według niej działania systematyczne to działania prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, a efekty takich działań są „planowe, metodyczne”.
Przez pryzmat powyższego, w Pana ocenie, wykonywana przez Pana działalność prócz twórczego charakteru, cechuje się także przymiotem działalności prowadzonej w sposób systematyczny. Aplikacja powstała i jest rozwijana według określonych założeń, planu i harmonogramów. Jak wskazano, przedmiotowe prace są prowadzone w sposób uporządkowany i regularny, zgodnie z nowoczesnym modelem iteracyjno-przyrostowym. Nie mają one charakteru incydentalnego.
Ostatnią z przesłanek działalności badawczo-rozwojowej jest cel polegający na „zwiększeniu zasobów wiedzy oraz wykorzystaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. W przypadku działalności polegającej na prowadzeniu prac rozwojowych, z którą Pan utożsamia swoją działalność, celem owej działalności jest wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
W Pana opinii, bezspornym jest, że prowadzone przez Pana działania, ze swej istoty zmierzają do wykorzystania już dostępnej wiedzy do zaprojektowania nowych i ulepszonych produktów informatycznych. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), fundamentem Pana aktywności zawodowej jest rozwiązywanie problemów algorytmicznych. Na bieżąco analizuje Pan potrzeby rynku, wymagania Kontrahentów i na tej podstawie tworząc i udoskonalając Aplikację rozwijał/rozwija Pan specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności w zaawansowanej dziedzinie algorytmiki, programowania, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W ramach prowadzonej działalności nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowego oprogramowania. Pana działania polegające na rozwijaniu i ulepszaniu Aplikacji, każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności oraz jej funkcjonalności.
Dodatkowo zauważyć należy, że rozwiązania opracowywane przez Pana nie mają charakteru „rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku”.
Zważywszy na przedstawioną argumentację stwierdzić należy, że Pana działalność, w ramach której Aplikacja jest wytwarzana, rozwijana lub ulepszana stanowi działalność badawczo- rozwojową, o której mowa o której mowa w art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. Tym samym produkt informatyczny, a ściśle rzecz ujmując przysługujące Panu prawo autorskie do Aplikacji spełnia pierwsze kryterium odnoszące się do przyznania statusu kwalifikowanego IP.
W Pana ocenie, w rozpatrywanym przypadku powstałe aktywo niematerialne, tj. autorskie prawo do przedmiotowej Aplikacji, należy skategoryzować jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej wskazane w art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm., dalej w skrócie: ustawa o PAIPP). Zgodnie z art. 74 ust. 1 powołanej ustawy programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, z kolei ust. 2 stanowi, że ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, nie podlegają ochronie.
Polski prawodawca nie zdefiniował w żadnym obowiązującym akcie prawnym pojęcia programu komputerowego, dlatego w tym zakresie koniecznym jest odwołanie się do dorobku doktryny i orzecznictwa. W piśmiennictwie podnosi się, że przez program komputerowy należy rozumieć zestaw instrukcji (poleceń rozkazów) adresowanych do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania określonych wyników. Podkreśla się przy tym, że nawet dokumentacja projektowa, sporządzona w języku naturalnym, może stanowić formę wyrażenia programu komputerowego, tak samo jak jego kod źródłowy (ang. source code), czy kod wynikowy (ang. object code) (D. Flisiak (red.), Prawo autorskie i prawa pokrewne, Warszawa 2015).
Program podlegający ochronie prawnoautorskiej musi cechować się indywidualnością i stanowić utwór oryginalny, będący wytworem procesu intelektualnego programisty i jego zdolności kreacyjnych, wynikać z działalności twórczej. Oryginalność najczęściej jest utożsamiana z cechą działalności twórczej. Działalność twórcza stanowi przejaw takiego działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień jednakże nie ma znaczenia. Powinna to jednak być nowość obiektywna, z którą mamy do czynienia, gdy utwór różni się od dóbr niematerialnych, będących częścią dorobku kulturalnego, nie zaś nowość w sensie subiektywnym, zasadzająca się na przekonaniu autora o nowości własnego dzieła (A. Niewęgłowski, M. Późniak-Niedzielska, w: System prawa prywatnego, red. Z. Radwański, t. 13: Prawo autorskie, red. J. Barta, Warszawa 2013, s. 9-11). Treść programu komputerowego nie może mieć jedynie charakteru pracy odtwórczej, polegającej na powielaniu w linijkach programu standardowych rozwiązań problemów. Ponadto, program komputerowy, aby spełniać cechy utworu chronionego prawem autorskim, powinien być również ustalony. Ustalenie programu komputerowego polega na jego uzewnętrznieniu w jakiejkolwiek postaci umożliwiającej jego percepcję przez osoby inne niż twórca (J. Barta, M. Czajkowska-Dąbrowska, Z. Ćwiąkalski, R. Markiewicz, E. Trapie, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2001, s. 74; J. Sieńczyło-Chlabicz, Prawo własności intelektualnej, Warszawa 2013, s. 46).
Niewątpliwie Aplikacja stanowi nowe i wartościowe rozwiązanie zaobserwowanych sytuacji problemowych. Nie powiela Pan istniejących już na rynku rozwiązań. Nawet jeśli funkcjonują podobne narzędzia informatyczne, to kod źródłowy Aplikacji nie został z nich skopiowany. Dysponuje Pan również swobodą twórczą, nie realizuje narzuconych odgórnie wytycznych.
Jak wskazano w pkt 89 Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX (dalej Objaśnienia): pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko (...) Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs. W orzecznictwie polskich sądów powszechnych podkreśla się, że ochrona prawno-autorska uaktywnia się od momentu ustalenia czy dany produkt jest utworem w rozumieniu ustawy o PAIPP. Konsekwencją powyższych założeń jest fakt, iż efekt Pana prac obejmujący algorytmy i kody źródłowe Aplikacji, spełnia wszelkie przesłanki definicyjne programu komputerowego podlegającego ochronie prawno-autorskiej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że pisząc kod wytwarza Pan i rozwija dobro niematerialne charakteryzujące się oryginalnością i indywidualnością. Podejmował/podejmuje Pan wysiłek umysłowy o charakterze kreacyjnym. Ponadto, efekty Pana prac są uzewnętrzniane w postaci kodu napisanego w danym języku programowania. Pana zdaniem, o twórczym i indywidualnym charakterze Aplikacji przesądza sam fakt jej wytworzenia w ramach działalności badawczo-rozwojowej, co zostało już wykazane w uzasadnieniu niniejszego wniosku. Reasumując, autorskie prawo do programu komputerowego w postaci przedmiotowej Aplikacji jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.
Jak stanowi art. 30ca ust. 7 pkt 1 u.p.d.o.f. dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wobec powyższego, dochód uzyskiwany z odpłatnego licencjonowania przedmiotowej Aplikacji stanowi kwalifikowany dochód, który Pan, zważywszy na wypełnienie wymogów ewidencyjnych, ma prawo opodatkować 5-proc. stawką.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r., poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z opisu sprawy wynika, że Pana działalność związana jest z wytwarzaniem oprogramowania. W ramach prowadzonej działalności projektuje Pan i rozwija oprogramowanie komputerowe mające zastosowanie w obszarach, gdzie przetwarzane są bazy….. Stworzył Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oprogramowanie do walidacji, standaryzacji i normalizacji baz danych. Jest to rozbudowana aplikacja o konstrukcji modułowej integrowanej i zarządzanej przez autorski…. Moduły aplikacji nie mogą działać samodzielnie, są pomiędzy sobą kompatybilne. Każdy moduł dostarcza użytkownikowi określoną funkcjonalność pozwalającą na realizację różnego rodzaju procesów biznesowych. Aplikacja stanowi jeden program komputerowy podlegający ochronie prawno-autorskiej. Stworzona przez Pana Aplikacja podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prace nad jej rozwinięciem/modyfikacją/ulepszeniem nie powodują powstania nowego produktu informatycznego - programu komputerowego.
Komercjalizuje Pan oprogramowanie w modelu licencyjnym, tzn. nie przenosi praw autorskich, ale udziela swoim Kontrahentom zgody na korzystanie z oprogramowania na określonych w umowie polach eksploatacji. Licencja ma charakter niewyłączny, jest nieprzenoszalna i niezbywalna, a Pan otrzymuje wynagrodzenie z tytułu jej udzielenia na podstawie wystawianych przez Pana faktur VAT. Generuje Pan dochody z licencjonowania oprogramowania. Czynności te nie mają charakteru rutynowych, odtwórczych prac, bowiem prowadzą do opracowania nowatorskich w skali Pana działalności gospodarczej rozwiązań. Aplikacja pozwala na zarządzanie bazami danych poprzez walidację, standaryzacje i normalizację baz….
Jednocześnie wyjaśnił Pan, że wniosek dotyczy dochodów osiąganych począwszy od 2020 r. tj. rok 2020, 2021, 2022, 2023 i kolejne lata, w których Aplikacja była/będzie przez Pana licencjonowana na przedstawionych zasadach.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programu opisanego we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć– powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że nie posiada standardowo gotowych rozwiązań informatycznych. Nie zmienia tego fakt wykorzystania ogólnodostępnych bibliotek programistycznych i tzw…., ponieważ nadal konieczny jest wkład twórczy. To Pan musi podjąć kreacyjny wysiłek intelektualny. Uzyskanie oprogramowania o pożądanych właściwościach uzależnione jest od szeregu czynników. Nie ma Pan możliwości dokładnego określenia rodzaju rezultatu ani kosztu (w tym poświęconego czasu) projektu. Prace nad oprogramowaniem obarczone są więc sporym ryzykiem i niepewnością związaną ze sposobem realizacji pomysłu lub sposobem osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Podejmowane działania służyły wytwarzaniu opisanej Aplikacji i są kontynuowane w celu jej ulepszenia, poszerzenia funkcjonalności. Nie są to działania rutynowe, schematyczne i odtwórcze. Jednocześnie nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę w dziedzinie, w której tworzona i rozwijana przez Pana Aplikacja ma być wykorzystywana. Podejmowane działania służyły wytwarzaniu opisanej Aplikacji i są kontynuowane w celu jej ulepszenia, poszerzenia funkcjonalności. Nie są to działania rutynowe, schematyczne i odtwórcze. Aplikacja powstała i rozwijana według przedstawionej metodologii, to oprogramowanie innowacyjne w skali Pana przedsiębiorstwa, bazujące na nowatorskich koncepcjach. Nie można jej odmówić przymiotu oryginalności oraz indywidualności. Narzędzie informatyczne Pana autorstwa staje się motorem napędowym dalszych procesów innowacyjnych, które zachodzą u Pana Kontrahentów, licencjobiorców Aplikacji.
Zatem, spełnił Pan kryteriumdefinicji działalności badawczo-rozwojowej dotyczące charakteru twórczego.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
W opisie sprawy wskazał Pan, że działalność w zakresie stworzenia aplikacji oraz jej rozwoju, ulepszenia była i jest prowadzona w sposób systematyczny oraz zorganizowany, z wykorzystaniem własnego zaplecza sprzętowego. Wszystkie prace wykonywane są osobiście przez Pana. Każdy mikroprojekt oraz realizowane w jego toku zadania mają z góry ustalony cel i harmonogram. Prace były i są prowadzone w sposób uporządkowany, regularny. Nie mają one charakteru incydentalnego. Ma Pan również przyjęty określony schemat postępowania, według którego były i są planowane oraz monitorowane procesy zmian oraz rozwoju Aplikacji.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że nabywał/nabywa Pan, łączył/łączy, kształtował/kształtuje i wykorzystywał/wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu stworzenia nowatorskiej Aplikacji oraz jej dalszej rozbudowy. W praktyce zwiększenie zasobów wiedzy odbywa się m.in. poprzez lekturę fachowej literatury, publikacji, udział w szkoleniach. W każdym przypadku wnosił Pan i będzie wnosić swój indywidualny i twórczy wkład, wykorzystując najnowsze technologie informatyczne z zakresu wytwarzania oprogramowania. Oprogramowanie stworzone przez Pana ma charakter indywidualny i jest utrwalone w postaci kodu w języku programowania. Testuje Pan wytworzone oprogramowanie oraz rozpatruje możliwości zastosowania zdobytej wiedzy do dalszego rozwoju aplikacji, bądź też napisania zupełnie innych programów, czy zaoferowania nowych usług.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług– od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sam Pan wskazuje we wniosku, stworzył Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oprogramowanie do walidacji, standaryzacji i normalizacji baz danych. Jest to rozbudowana aplikacja o konstrukcji modułowej integrowanej i zarządzanej przez autorski…. Moduły aplikacji nie mogą działać samodzielnie, są pomiędzy sobą kompatybilne. Każdy moduł dostarcza użytkownikowi określoną funkcjonalność pozwalającą na realizację różnego rodzaju procesów biznesowych. Podział na moduły pozwala na szczegółową i indywidualną konfigurację aplikacji na etapie wdrożenia i w trakcie późniejszego jej użytkowania. Pana Klient nabywa najnowszą wersję aplikacji w modelu licencyjnym w konfiguracji uzgodnionej na etapie kontaktów i analiz przedwdrożeniowych. Czynności te nie mają charakteru rutynowych, odtwórczych prac, bowiem prowadzą do opracowania nowatorskich w skali Pana działalności gospodarczej rozwiązań. Nabywał/nabywa Pan, łączył/łączy, kształtował/kształtuje i wykorzystywał/wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu stworzenia nowatorskiej aplikacji oraz jej dalszej rozbudowy. W każdym przypadku wnosił Pan i będzie wnosić swój indywidualny i twórczy wkład, wykorzystując najnowsze technologie informatyczne z zakresu wytwarzania oprogramowania. Oprogramowanie stworzone przez Pana ma charakter indywidualny i jest utrwalone w postaci kodu w języku programowania. Wskazał Pan, że Pana działalność w zakresie stworzenia aplikacji oraz jej rozwoju, ulepszenia była i jest prowadzona w sposób systematyczny oraz zorganizowany, z wykorzystaniem własnego zaplecza sprzętowego. Wszystkie prace wykonywane są osobiście przez Pana, nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Każdy mikroprojekt oraz realizowane w jego toku zadania mają z góry ustalony cel i harmonogram. Prace były i są prowadzone w sposób uporządkowany, regularny. Nie mają one charakteru incydentalnego. Ma Pan również przyjęty określony schemat postępowania, według którego były i są planowane oraz monitorowane procesy zmian oraz rozwoju Aplikacji. Ponadto, Aplikacja powstała i rozwijana według przedstawionej wyżej metodologii, to oprogramowanie innowacyjne w skali Pana przedsiębiorstwa, bazujące na nowatorskich koncepcjach.
Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
W konsekwencji mając na uwadze przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy oraz cytowane przepisy, należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy, obejmują prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b) x 1,3
a+b+c+d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-stworzona przez Pana Aplikacja podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
-prace nad rozwinięciem/modyfikacją/ulepszeniem Aplikacji nie powodują powstania nowego produktu informatycznego - programu komputerowego,
-udziela Pan licencji do programu komputerowego tj. Aplikacji, za co otrzymuje wynagrodzenie,
-prowadzi Pan na bieżąco od 1 stycznia 2019 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie, które stanowi program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:
a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz;
b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;
c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że w przypadku tworzenia/rozwijania /modyfikowania /ulepszania oprogramowania (programu komputerowego), tylko w sytuacji, gdy powstają nowe, odrębne od tego oprogramowania (programu komputerowego), utwory w postaci oprogramowania (programu komputerowego) podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz są wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej wówczas stanowią one nowe kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Natomiast efekty prac związane z rozwijaniem/modyfikowaniem/ulepszaniem oprogramowania (programu komputerowego) w sytuacji, gdy nie powstaje nowe oprogramowanie (program komputerowy), a wszelkie ulepszenia bądź nowe moduły są ściśle związane z programem „głównym” i nie są jednostką samodzielnie funkcjonującą, nie stanowią kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wskazując, że Aplikacja stanowi jeden program komputerowy. Stworzona przez Pana Aplikacja podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prace nad jej rozwinięciem/modyfikacją /ulepszeniem nie powodują powstania nowego produktu informatycznego - programu komputerowego (oprogramowania).
Zatem, mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do stworzonej Aplikacji (tj. programu komputerowego), wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, nie stanowią kwalifikowanego prawa własności intelektualnej efekty Pana pracy związane z rozwinięciem/modyfikacją/ulepszeniem Aplikacji, ponieważ, jak sam Pan wskazał nie powodują one powstania nowego produktu – programu komputerowego, a jak wynika z treści przepisu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy kwalifikowanym prawem własności jest autorskie prawo do programu komputerowego.
W konsekwencji uznać należy, że skoro uzyskuje Pan dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (do wytworzonej Aplikacji, która stanowi utwór prawnie chroniony na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wytworzony w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej) - to może Pan na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania w odniesieniu do dochodów za lata podatkowe 2020 - 2023 oraz za lata kolejne, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Natomiast stawki 5% nie może Pan zastosować w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w związku z rozwijanej/modyfikowanej/ulepszanej Aplikacji, które nie stanowią kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (nie powstaje nowy produkt informatyczny w postaci programu komputerowego/oprogramowania).
Dodatkowe informacje
Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenia przyszłe będą się różnić od stanu/zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,
- zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego…. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right