Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.509.2023.3.MJ

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwania – w dniu 8 września 2023 r. oraz 27 września 2023 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "ustawa o PIT"). Prowadzi Pan działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Siedziba działalności również znajduje się na terytorium kraju, w A..

Prowadzi Pan swoją jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od (...) 2023 roku. Przedmiotem tej działalności jest tworzenie procesów, narzędzi oraz metodologii, które umożliwiają szybkie i efektywne dostarczanie oprogramowania w sposób ciągły.

W ramach wykonywanej działalności tworzy Pan nowe oprogramowanie, albo rozwija i modyfikuje oprogramowanie już istniejące, które jest wynikiem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności.

Oprogramowanie zmieniane jest nawet po czasie, przykładowo w sytuacji wykrycia luk bezpieczeństwa, poprawy wydajności, czy zmiany w istniejących trendach biznesowych.

Na podstawie umów o świadczenie usług, świadczy Pan oraz zamierza świadczyć usługi DevOps dla klientów zlokalizowanych na terytorium RP i za granicą. Pana kluczowy projekt wynika ze współpracy na podstawie umowy B2B z firmą zagraniczną X (dalej "Kontrahent", "Zleceniodawca") z 30 stycznia 2023 roku.

Głównym Pana zadaniem jest praca przy projekcie stworzenia platformy ubezpieczeniowej. Znaczna część kodu, nad którym Pan pracuje została już opracowana w 2022 roku, jednak wymaga on modyfikacji, związanych z konfiguracją wirtualnych serwerów oraz automatyzacją procesów, tj. odnawianie certyfikatów SSL. W przypadku obecnego projektu skupia się Pan w szczególnej mierze na stworzeniu infrastruktury jako kod (Terraform) w różnych częściach portalu używanej platformy. Do Pana zadań należy również ulepszanie kodu konfiguracyjnego (Ansible) zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, jak i automatyzowanie procesów konfiguracyjnych w celu przyszłościowego utrzymania serwera, aby nie wymagał on w dużej mierze ingerencji administratorów. W sytuacji, kiedy zostanie zlokalizowany problem w systemie monitorującym firmy, Pana zadaniem jest zmiana, bądź dostosowanie konfiguracji w celu eliminacji błędów.

Odpowiada Pan także za prawidłowe funkcjonowanie procesów ciągłej integracji kodu, który ma się znaleźć na serwerach. Zgodnie z postanowieniami umowy w ramach wynagrodzenia za jej wykonanie, przenosi Pan na Kontrahenta autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów. Utwory tworzone i modyfikowane przez Pana są chronione przez art. 74 ust.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Usługi świadczone przez Pana wyróżnia innowacyjne podejście oraz wysoka jakość. Wnioskodawca opracowuje oraz modyfikuje nowe lub ulepszone produkty na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku, lub takie, które dotychczas nie występowały w praktyce gospodarczej. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że produkty te są Pana autorskim dziełem. Wykorzystuje Pan standardowe języki programowania takie jak Bash, Python, JavaScript, HCL, SQL, a także języki serializacji danych XML, JSON, YAML.

W ramach prowadzonej działalność ponosi i będzie Pan ponosił szereg kosztów związanych z działalnością DevOps, a w szczególności koszty (koszty związane z IP Box) przeznaczone na: zakup sprzętu komputerowego, literatury fachowej, abonamentu telefonicznego, usług telekomunikacyjnych, koszty księgowości oraz kursów jak i szkoleń fachowych, które będą potwierdzać posiadane przez Wnioskodawcę umiejętności. Są to koszty rzeczywiście ponoszone na działalność gospodarczą związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Ewidencja związana z wytworzeniem kwalifikowanego IP jest prowadzona od początku prowadzenia przez Pana działalności, według wzoru: - opis projektu; - czas rozpoczęcia i zakończenia projektu. Ewidencja zawiera również wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, wyodrębnienie kosztów bezpośrednich, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

W ramach swojej działalności prowadzi Pan szczegółową ewidencję czasu, pozwalającą wskazać ilość godzin poświęconych na realizację projektów, objętych niniejszą preferencją podatkową. Ewidencja potwierdza objęcie podstawy opodatkowania stawką preferencyjną, jak również pozwala na monitorowanie efektów prac związanych z wytwarzaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Oprócz tworzonej ewidencji IP BOX, prowadzi Pan również odrębną ewidencję przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ewidencja IP BOX jest prowadzona na bieżąco, od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Prowadzi Pan taką ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wyżej wymieniona ewidencja prowadzona jest od 1 lutego 2023 r. W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 roku regulacjami dotyczącymi preferencji podatkowej IP BOX chciałby Pan skorzystać z 5% stawki opodatkowania odnośnie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uzyskanego, w ramach opisanej współpracy ze Zleceniodawcą do rozliczenia za rok 2023. Zamierza Pan kontynuować współpracę ze Zleceniodawcą również w latach następnych na tych samych zasadach, dlatego też zamierza w następnych latach ponownie rozliczyć się z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą przez działalność badawczo- rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji. Wnioskodawca opisał we wniosku w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym na czym polega specyfika prowadzonej przez niego działalności.

Głównym przedmiotem Pana pracy jest tworzenie kodu do projektu platformy ubezpieczeniowej. W przypadku obecnego projektu skupia się Pan w szczególnej mierze na stworzeniu infrastruktury jako kod (Terraform) w różnych częściach portalu używanej platformy. Do Pana zadań należy również ulepszanie kodu konfiguracyjnego (Ansible) zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, jak i automatyzowanie procesów konfiguracyjnych. Celem tej pracy jest między innymi prawidłowe funkcjonowanie procesów ciągłej integracji kodu, który ma się znaleźć na serwerach. Prace te wykonywane są od 1 lutego 2023 roku.

Pracując nad wytworzeniem kodu do projektu platformy ubezpieczeniowej, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów. Przy tworzeniu kodu korzysta Pan z następujących języków programowania: Bash, Python, JavaScript, HCL, SQL, a także języki serializacji danych XML, JSON, YAML.

Wykorzystuje Pan znajomość zagadnień IT (technicznych), umiejętności ich zastosowania w praktyce pod konkretny przypadek oraz podejścia do wytwarzania oprogramowania i znajomości języków programowania oraz dobrych praktyk. Wytwarzane przez Pana oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań.

Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia oprogramowania, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Podkreśla Pan, że nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego oprogramowania, jednak w razie wystąpienia błędów lub usterek w stworzonym na podstawie umowy z danym kontrahentem oprogramowaniu bądź jego części, odpowiedzialny jest Pan za naprawienie tych błędów i zdanie produktów odpowiadających pierwotnym wymaganiom. Co więcej, rozwija Pan i ulepsza oprogramowanie będące rezultatem Pana własnej pracy twórczej, ale też rozwija i ulepsza istniejące już oprogramowanie autorstwa innych osób.

Rozwijanie/ulepszanie odbywa się poprzez wytwarzanie nowych oprogramowani, tzw. rozwinięć/ulepszeń do których autorskie prawa majątkowe posiada Pan i które następnie były/są przenoszone na daną Spółkę. W efekcie rozwijania i ulepszania oprogramowania przez Pana powstają nowe funkcjonalności dotychczas nieoferowane na rynku (nie ma Pan na myśli okresowych poprawek wprowadzanych do programu platformy ubezpieczeniowej, a całkowicie nowe elementy takiego programu).

Efektem prowadzonych prac poprzez aktualizacje i ulepszenie platformy ubezpieczeniowej, jest: poprawa jakości obsługi klienta - usprawnianie procesów i zapewnienie szybszej i efektywnej obsługi klienta, zwiększanie efektywności i wydajności - poprawianie procesów biznesowych, eliminacja zbędnych działań i zmniejszanie liczny błędów, efektywniejsza analiza danych - precyzyjne określanie oferty i dostosowanie jej do potrzeb klienta, wdrażanie nowych funkcjonalności - przyciąganie nowych klientów i zwiększanie zysków firmy. Jednak nie potrafi Pan samodzielnie oraz jednoznacznie ocenić, czy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w opisanym we wniosku stanie faktycznym o wydanie interpretacji indywidualnej, prowadzi badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust.2 i ust.3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W Pana opinii, organ podatkowy nie może przerzucać na wnioskodawcę ciężaru odpowiedzi na pytania zadane przez niego we wniosku. Dokonał Pan pogłębionej analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz wyraził w sposób szczegółowy własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które przyporządkował do poszczególnych pytań przedstawionych we wniosku Prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych związane jest z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej, co jest jedynym ocennym, nieostrym wyznacznikiem i kryterium do skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania do osiągniętego kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych IP.

Wskazuje Pan, że gdyby był w stanie samodzielnie zakwalifikować swoją działalność jako badawczo-rozwojową związana z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych, to przedmiotowy wniosek byłby niezasadny. Przede wszystkim, gdyby nie miał Pan wątpliwości, czy wykonywane przez siebie czynności związane z powstaniem autorskiego prawa do programu komputerowego wykonywane w ramach działalności gospodarczej, stanowią działalność badawczo- rozwojową, nie wystąpiłby z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej i nie ponosiłby opłaty od wniosku.

Celem złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest uzyskanie rzetelnej informacji, jak organ podatkowy interpretuje przepisy podatkowe, w opisanym szczegółowo we wniosku stanie faktycznym, co będzie miało wpływ na prawidłowość dokonania przez Pana rozliczenia podatku dochodowego. W związku z powyższym, zdecydował się Pan na skierowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i oczekuje potwierdzenia stanowiska w opisanym we wniosku stanie faktycznym zawartego w następującym pytaniu: czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu lub modyfikowaniu oprogramowania komputerowego w opisany we wniosku sposób stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust.2 w zw. z art. 5a pkt 38¬40 ustawy o PIT? W istocie rzeczy jest to pytanie o zasadność możliwości subsumcji stanu faktycznego interpretacji pod wskazane w stanowisku wnioskodawcy przepisy prawa, a organ podatkowy zobowiązany jest zawrzeć w interpretacji ocenę Pana stanowiska, czy prowadzi bądź nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej. W tym celu winien przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową, tj. tych Pana aktywności w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, które spełniają definicję wskazane w art. 5a pkt 38-40 ustawy PIT.

Wobec tego, Pana zdaniem, organ podatkowy nie może przerzucać na wnioskodawcę ciężaru odpowiedzi na pytania zadane przez niego we wniosku.

Tym samym to, czy w danych okolicznościach sprawy podejmowane czynności mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, czy też nie, należy do organu, który przepis ten będzie stosował (interpretował), a nie do strony, która jedynie wskazuje własne stanowisko i wątpliwości w tej sprawie. Organ nie może przerzucać ciężaru dokonania prawidłowej wykładni tego pojęcia na wnioskodawcę, czy też organ podatkowy, który ewentualnie o takiej kwestii będzie orzekał.

Organ nie może domagać się podania jako stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego, czegoś co w istocie należy do sfery prawnej, a więc takiej, która tyczy obowiązków organu wydającego indywidualne interpretacje.

W ramach swojej działalności wytwarza Pan utwory dla Zleceniodawcy bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy lub opierając się na wiedzy dotychczasowej w celu tworzenia nowych rozwiązań. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych funkcjonalności dotychczas nieoferowanych w programach/serwerach. Pomysł i projektowanie tych rozwiązań leży m.in. po stronie Wnioskodawcy.

Prace nad utworem mają charakter systematyczny i uporządkowany, z nastawieniem na jego rozwój i modyfikację w przyszłości. Modyfikacje wprowadzane przez Pana do kodu oprogramowania nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian. Zmiany te wprowadzane są systematycznie w zależności od bieżących potrzeb oprogramowania. Dodatkowo prace wykonywane przez Pana obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania, tworzenia i modyfikowania zmienionych, ulepszonych lub nowych utworów.

W ramach działalności dochodzi do przeniesienia praw majątkowych do stworzonego przez Pana utworu. Poprzez zawartą umowę z 30 stycznia 2023 roku z firmą X, przekazuje i przypisuje Pan Spółce wszystkie prawa, tytuły i interesy w stosunku do wytworzonych przez siebie produktów. Przeniesienie i przypisanie to obejmuje między innymi prawo do publikacji, dystrybucji, tworzenia utworów zależnych, edytowania, zmieniania lub w inny sposób korzystania z produktów w dowolny sposób, jaki Spółka uzna za stosowny.

W związku z tym, umowa zawarta pomiędzy Panem a głównym Kontrahentem wskazuje, że na Spółkę przenoszone są wszelkie prawa autorskie do utworu w zamian za wynagrodzenie - otrzymywane przez Pana należności będą przychodem z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich do utworu. Wartość wynagrodzenia za przeniesienie poszczególnych praw autorskich jest każdorazowo określane na koniec okresu rozliczeniowego i jest ono wyodrębnione na wystawionej przez Pana fakturze.

Prowadzona jest przez Pana ewidencja jest ewidencją odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prowadzona jest ona na bieżąco, od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Prowadzi Pan taką ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wyżej wymieniona ewidencja prowadzona jest od 1 lutego 2023 roku.

Wszystkie utwory zawsze są efektem Pana pracy. Jednak sam nie umie Pan stwierdzić, czy są to prace rozwojowe lub badania naukowe, dlatego też skierowano wniosek do Organu w celu odpowiedzi na pytanie. W każdym przypadku samodzielnie podejmuje Pan działania zmierzające do tworzenia rozwijania lub modyfikowania kodu. Podejmuje Pan samodzielnie decyzje co do sposobów wykonywania czynności oraz użytych rozwiązań. Realizowane przez Pana zlecenia programistyczne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu (możliwość wykonywania zleceń zdalnie, w różnych miejscach) i czasie wyznaczonym przez kontrahentów. Samodzielnie kształtuje Pan czas przeznaczony na wykonywanie powierzonych mu zadań w taki sposób, aby zadania te mogły być wykonane z najwyższą starannością. Ponosi Pan odpowiedzialność za rezultat prac oraz wykonywane czynności w ramach zawieranych umów.

Modyfikowanie utworów stanowi przejaw dalszych badań rozwojowych nad stworzonym już oprogramowaniem.

Takie funkcjonalności implementowane przez Pana do programu komputerowego stają się jego częścią - tym samym całość podlega ochronie z art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Utwory realizowane przez Pana są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przedmiotem wniosku są prawa autorskie do programów komputerowych, które tworzą infrastrukturę w chmurze (...), programy automatyzujące proces ciągłej integracji oraz ciągłego wdrażania kodu (Bitbucket-pipelines), a także programy konfigurujące aktualnie istniejącą infrastrukturę (Ansible).

Wszystkie utwory realizowane przez Pana są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spełniają one wszystkie przesłanki aby uznać je za chronione prawami autorskimi.

Zgodnie z podpisaną umową ze Spółką (wcześniej wymienioną), właścicielem rozwijanego/ulepszanego oprogramowania komputerowego lub jego części, o których mowa we wniosku, jest Zleceniodawca, a Pan dokonuje jedynie jego rozwinięcia/modyfikacji. Z chwilą przekazania wytworzonego oprogramowania i jego składowych Kontrahentowi przekazuje Pan na jego rzecz wszelkie prawa autorskie do tego oprogramowania. Rozwijanie/modyfikacja oprogramowania komputerowego, często tego, które sam stworzył, powoduje powstanie części programu komputerowego, który staje się osobnym utworem. Nie będzie Pan więc właścicielem oprogramowania ulepszanego, ale czasowo właścicielem składowych oprogramowania, które powoduje finalnie ulepszenie owego oprogramowania ulepszanego. Nowe oprogramowanie, które powoduje ulepszanie starego, to nowe funkcjonalności, które są osobnym oprogramowaniem. W sytuacji, gdy tworzy Pan od początku nowy kod oprogramowania, przenoszone są majątkowe prawa autorskie do całego programu.

Uzupełnienie wniosku

1. Głównym przedmiotem Pana pracy jest tworzenie kodu do projektu platformy ubezpieczeniowej. W przypadku obecnego projektu skupia się Pan w szczególnej mierze na stworzeniu infrastruktury jako kod (Terraform) w różnych częściach portalu używanej platformy. Do Pana zadań należy również ulepszanie kodu konfiguracyjnego (Ansible) zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, jak i automatyzowanie procesów konfiguracyjnych. Celem pracy jest między innymi prawidłowe funkcjonowanie procesów ciągłej integracji kodu, który ma się znaleźć na serwerach. Prace te wykonywane są od 1 lutego 2023 roku.

Pracując nad wytworzeniem kodu do projektu platformy ubezpieczeniowej, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów. Przy tworzeniu kodu korzysta Pan z następujących języków programowania: Bash, Python, JavaScript, HCL, SQL, a także języki serializacji danych XML, JSON, YAML. Wykorzystuje Pan znajomość zagadnień IT (technicznych), umiejętności ich zastosowania w praktyce pod konkretny przypadek oraz podejścia do wytwarzania oprogramowania i znajomości języków programowania oraz dobrych praktyk. Wytwarzane przez Pana oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia oprogramowania, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Podkreśla Pan, że nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego oprogramowania, jednak w razie wystąpienia błędów lub usterek w stworzonym na podstawie umowy z danym kontrahentem oprogramowaniu bądź jego części, odpowiedzialny jest Pan za naprawienie tych błędów i zdanie produktów odpowiadających pierwotnym wymaganiom. Rozwija i ulepsza Pan oprogramowanie będące rezultatem Pana własnej pracy twórczej, ale też rozwija i ulepsza Pan istniejące już oprogramowanie autorstwa innych osób. Przy czym ponownie należy podkreślić, iż rozwijanie/ulepszanie odbywa się poprzez wytwarzanie nowych oprogramowani, tzw. rozwinięć/ulepszeń do których autorskie prawa majątkowe posiada Pan i które następnie były/są przenoszone na daną Spółkę.

W efekcie rozwijania i ulepszania oprogramowania przez Pana powstają nowe funkcjonalności dotychczas nieoferowane na rynku (Wnioskodawca nie ma na myśli okresowych poprawek wprowadzanych do programu platformy ubezpieczeniowej, a całkowicie nowe elementy takiego programu).

2. Na pytanie: Zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że efekty Pana pracy różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedział Pan:

Wnioskodawca samodzielnie stworzył kod do automatycznego tworzenia infrastruktury sieciowej w chmurze (...), IaC (Infrastructure as Code) pozwala budować, zmieniać i zarządzać infrastrukturą w sposób bezpieczny, spójny i powtarzalny poprzez definiowanie konfiguracji zasobów, które można wersjonować, wielokrotnie wykorzystywać i udostępniać.

3. Na pytanie: Jakie cele na wstępie Pan sobie postawił w celu przeprowadzenia ww. działań, w jakim okresie są/będą one prowadzone?

Odpowiedział Pan:

Celem ma być najwyższa jakość aplikacji pod względem bezpieczeństwa danych, w tym celu (...).

4. Na pytanie: Jaki harmonogram prac został ustalony w celu realizacji działań wymienionych we wniosku?

Odpowiedział Pan:

Harmonogram prac został rozplanowany na okres 6 miesięcy, obejmował kolejno: zapoznanie się z wymaganiami klienta, zaprojektowanie infrastruktury stworzenie kodu infrastruktury, dostosowanie istniejącego kodu konfiguracyjnego, stworzenie procesu ciągłej integracji oraz ciągłego wdrożenia, w celu automatyzacji aktualizacji zasobów na platformie.

5. Na pytanie: Jakie konkretnie cele zostały już osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło/nastąpi tworzenie nowego oprogramowania, albo rozwijania i modyfikacja oprogramowania?

Odpowiedział Pan:

Osiągnięte zostały: zapoznanie się z wymaganiami klienta, stworzenie kodu infrastruktury według projektu, dostosowanie istniejącego kodu konfiguracyjnego.

W ramach realizacji tych celów zaangażowano 1 Inżyniera DevOps.

Doprecyzowując powyższą kwestię podał Pan, że:

Inżynierem DevOps jest sam Wnioskodawca. Wykonuje on pracę w ramach własnej działalności gospodarczej. Jako Inżynier DevOps, Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem, rozwijaniem oraz modyfikowaniem oprogramowania, zgodnie z opisaną wcześniej działalnością. Zakres pracy obejmuje między innymi: projektowanie i implementację procesów automatyzacji, zarządzanie konfiguracją oraz inne zadania związane z zapewnieniem ciągłej dostawy oprogramowania.

Działanie jako Inżynier DevOps jest kluczowym aspektem działalności Wnioskodawcy. Jego własne umiejętności i ekspertyza w tej dziedzinie pozwalają na szybkie i efektywne dostarczanie oprogramowania w sposób ciągły, co jest głównym celem działalności. Jego rola w procesie tworzenia, rozwijania i modyfikowania oprogramowania pozwala na zwiększenie produktywności, skracanie czasu dostawy oraz podnoszenie jakości dostarczanego oprogramowania. Działanie w roli Inżyniera DevOps umożliwia również optymalizację procesów wewnętrznych oraz ciągłe doskonalenie metodologii pracy, co przekłada się na lepszą konkurencyjność na rynku oraz satysfakcję klientów

6. Na pytanie: Czy Pana działania są ukierunkowane na nowe odkrycia?

Odpowiedział Pan:

Tak, działania Wnioskodawcy są ukierunkowane na nowe odkrycia w zakresie procesów, narzędzi oraz metodologii związanych z dostarczaniem oprogramowania. Jako DevOps Engineer pracuje nad optymalizacją całego cyklu życia aplikacji, od fazy projektowania, przez rozwój, testowanie, aż po wdrażanie i monitorowanie. Każdy etap tego procesu oferuje możliwości dla innowacji, usprawnień i nowych rozwiązań.

7. Wyniki działań podejmowanych przez Pana mogą być wykorzystywane w innych pracach wynikających z zakresu Pana działalności gospodarczej. Odkrycia i rozwiązania, które wdraża Pan w ramach jednego projektu, często mają zastosowanie w innych kontekstach i mogą być adaptowane do różnych środowisk i potrzeb. Dzięki temu, osiągnięcia w zakresie optymalizacji procesów, narzędzi i metodologii mogą przynieść korzyści nie tylko w ramach konkretnego projektu, ale także w innych aspektach Pana działalności.

8. Na pytanie: Jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji ww. działań?

Odpowiedział Pan:

Wnioskodawca posiadał gruntowną wiedzę z zakresu programowania, zarządzania infrastrukturą IT, oraz automatyzacji procesów. Posiada certyfikaty administratora Kubernetes - konteneryzacji. Zna również metodyki Agile i Scrum, które pomagają w efektywnym zarządzaniu projektami.

9. Na pytanie: Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania? Jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone produkty od już istniejących?

Odpowiedział Pan:

Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę z zakresu DevOps, Cloud Computing, Continuous Integration i Continuous Deployment. Rozwija również umiejętności związane z nowymi technologiami, takimi jak Kubernetes, Docker czy Terraform. Stale uczestniczy w szkoleniach oraz konferencjach branżowych, by być na bieżąco z najnowszymi trendami.

10. Na pytanie: Na jakich rozwiązaniach teoretycznych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte jest tworzenie nowego albo rozwijanie i modyfikacja oprogramowania przez Pana?

Odpowiedział Pan:

Działalność Wnioskodawcy opiera się na teoriach zarządzania projektami IT, architekturze mikrousług i chmurze obliczeniowej. Technicznie korzysta z narzędzi takich jak Bitbucket-pipelines, Jenkins, Ansible, systemy operacyjne Linux, Terraform Git, Docker oraz Kubernetes. Programistycznie opiera się na językach programowania takich jak Python, SQL i Bash.

11. Na pytanie: Jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedział Pan:

Wnioskodawca oferował usługi konsultingowe w zakresie optymalizacji procesów IT, wdrażania rozwiązań chmurowych oraz automatyzacji procesów tworzenia infrastruktury, konfiguracji infrastruktury, ciągłej integracji i wdrażania.

12. Pana produkty i usługi opierały się na wiedzy z zakresu zarządzania projektami, metodologii Agile, technologiach chmurowych takich jak (...) oraz narzędziach automatyzacji jak Ansible czy Terraform.

13. Zaplanował Pan wdrożenie nowych narzędzi do automatyzacji procesów oraz rozszerzenie oferty o konsultacje w zakresie transformacji cyfrowej.

14. Głównym Pana celem jest zwiększenie efektywności procesów IT, redukcja czasu dostarczenia oprogramowania oraz poprawa jakości wytwarzanego kodu.

15. Realizuje Pan zaplanowane przedsięwzięcie poprzez systematyczne analizy potrzeb klienta, dostosowywanie rozwiązań do indywidualnych wymagań oraz wdrożenie odpowiednich narzędzi i praktyk.

16. Produkty, procesy oraz usługi wynikające z prowadzonych działań mają charakter innowacyjny i ulepszony w stosunku do dotychczasowej Pana działalności. Wprowadza Pan nowe funkcjonalności i technologie, które nie były wcześniej stosowane w ramach prowadzonej działalności. Podkreśla Pan, że te innowacje nie są wynikiem wprowadzania rutynowych i okresowych zmian, lecz są efektem badań, analiz i prac rozwojowych.

17. Na pytanie: W opisie sprawy podał Pan:

- Wnioskodawca prowadzi swoją jednoosobową działalność gospodarczą (...) od (...) 2023 roku. (...).

- Głównym zadaniem Wnioskodawcy jest praca przy projekcie stworzenia platformy ubezpieczeniowej. Znaczna część kodu nad którym pracuje została już opracowana w 2022 roku, (...).

- Wnioskodawca opracowuje oraz modyfikuje nowe lub ulepszone produkty (...). Jednocześnie należy mieć na uwadze, że produkty te są autorskim dziełem Wnioskodawcy.

- Głównym przedmiotem pracy Wnioskodawcy jest tworzenie kodu do projektu platformy ubezpieczeniowej. (...).

- Wnioskodawca rozwija i ulepsza oprogramowanie będące rezultatem jego własnej pracy twórczej, ale też rozwija i ulepsza istniejące już oprogramowanie autorstwa innych osób.

a)Co konkretnie jest/ma być efektem Pana działalności, Pana autorskim dziełem, którego dotyczy wniosek, skoro część kodu nad którym Pan pracuje powstała przed rozpoczęciem przez Pana działalności, tj. jaki nowy/oryginalny produkt powstał/powstanie w wyniku Pana działań oraz kto jest/będzie docelowym odbiorcą efektów tych działań – autorskich dzieł?

b)Kto opracował w 2022 r. kod nad którym Pan pracuje, kto posiada do niego prawa autorskie, na jakiej podstawie i od kogo uzyskał Pan prawo do pracy nad tym kodem?

c)Kto posiada prawa autorskie do „oprogramowania autorstwa innych osób”? Na jakiej podstawie i od kogo uzyskał Pan prawo do jego rozwijania i ulepszania?

Odpowiedział Pan:

Efektem działalności Wnioskodawcy jest zaprojektowanie i stworzenie infrastruktury oraz metodologii CI/CD dla platformy ubezpieczeniowej, które zwiększają jej wydajność, szybkość wdrożenia i bezpieczeństwo. Te moduły są autorskim dziełem Wnioskodawcy. Docelowym odbiorcą tych działań są firmy ubezpieczeniowe korzystające z platformy oraz ich klienci, którzy skorzystają z nowych, ulepszonych

Kod konfiguracyjny (Ansible), nad którym pracuje Wnioskodawca, został opracowany przez poprzedni zespół deweloperski firmy X. Prawa autorskie posiada firma X, od której Wnioskodawca otrzymał kod źródłowy, do analizy oraz ulepszenia według nowych potrzeb, na podstawie umowy, która przewiduje rozwijanie i ulepszanie istniejącego oprogramowania.

18. Na pytanie: Czy podejmowane przez Pana ww. działania, dotyczą/będą dotyczyć zastosowania praktycznie nowych/unikalnych/innowacyjnych rozwiązań, które cechują się zupełną nowością/innowacyjnością w skali Pana działalności gospodarczej, a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej)?

Odpowiedział Pan:

Tak, działania podejmowane przez Wnioskodawcę cechują się praktycznym zastosowaniem nowych, unikalnych i innowacyjnych rozwiązań. Implementacja automatyzacji procesu tworzenia infrastruktury w chmurze za pomocą narzędzia Terraform oraz opracowanie pipeline dla procesów CI/CD stanowiły znaczącą innowację w skali działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Te działania nie tylko przyspieszają i usprawniają proces wdrożenia nowych funkcjonalności, ale również są wyrazem własnej, indywidualnej twórczości intelektualnej Wnioskodawcy.

19. Na pytanie: Jak należy rozumieć informację z opisu sprawy:

Pomysł i projektowanie tych rozwiązań leży m.in. po stronie Wnioskodawcy.

Kto - oprócz Pana - tworzy pomysły i projektuje rozwiązania w Pana działalności?

Odpowiedział Pan:

Informacja ta wskazuje, że Wnioskodawca odgrywa kluczową rolę w tworzeniu koncepcji i projektowaniu nowych rozwiązań w ramach działalności firmy. Chociaż może pracować w zespole i współpracować z innymi specjalistami, to Wnioskodawca posiada znaczący wkład w tworzenie, projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Doprecyzowując powyższą kwestię podał Pan, że:

Informacja ta oznacza, że Wnioskodawca odgrywa główną, istotną rolę w procesie ideacji, projektowania oraz wdrażania rozwiązań w ramach prowadzonej przez niego działalności. Niezależnie od tego, czy współpracuje on z innymi specjalistami czy też nie, to jego rola i wkład w tworzenie nowych koncepcji i ich realizację są kluczowe.

To głównie Wnioskodawca tworzy, projektuje i wdraża innowacyjne rozwiązania. Chociaż w niektórych sytuacjach może on współpracować z zewnętrznymi specjalistami lub konsultantami, większość pracy odbywa się pod jego bezpośrednim nadzorem i z jego inicjatywy.

"Znaczący wkład" oznacza główną i kluczową rolę Wnioskodawcy w całym procesie tworzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obejmuje to generowanie idei, projektowanie konkretnych rozwiązań, nadzorowanie procesu wdrażania oraz ewentualne dostosowywania rozwiązania do specyficznych wymagań czy feedbacku klienta. 

Wnioskodawca nie zatrudnia bezpośrednio zespołu ani innych specjalistów

Wnioskodawca współpracuje z zespołem developerskim, w którego skład wchodzą również inni specjaliści DevOps. Zasadnicza idea DevOps polega na zintegrowaniu procesów programistycznych i operacyjnych, aby umożliwić developerom jak najszybsze, zautomatyzowane wdrażanie oraz niezawodne i bezpieczne wdrożenia. Dzięki tej współpracy, Wnioskodawca jest w stanie efektywnie dostosowywać i optymalizować procesy, aby sprostać wymaganiom rynku i dynamicznie reagować na potrzeby biznesowe. Współdziałanie z innymi specjalistami DevOps umożliwia Wnioskodawcy wdrażanie najlepszych praktyk z tej dziedziny, co przekłada się na skracanie cyklu życia aplikacji, poprawę jakości kodu oraz zwiększenie efektywności dostaw. Takie zintegrowane podejście jest kluczem do osiągnięcia efektywności i innowacyjności w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności.

20. Na pytanie: Czy w ramach ww. działań, co do których ma Pan zamiar skorzystać z tzw. ulgi IP BOX, każdorazowo opracowywał/opracowuje nowe, modyfikował/modyfikuje oraz ulepszał/ulepsza Pan produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Pana działalności funkcjonujących?

Odpowiedział Pan:

Tak, w ramach działań, dla których Wnioskodawca ma zamiar skorzystać z ulgi IP BOX, regularnie opracowywane są nowe oraz modyfikowane i ulepszane istniejące produkty, procesy i usługi. Wnioskodawca wprowadza innowacyjne rozwiązania, które nie występowały dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub są na tyle zaawansowane technologicznie, że znacząco odróżniają się od dotychczas stosowanych metod i narzędzi.

21. Systematyczność Pana działań oznacza regularne i konsekwentne podejmowanie działań w ramach projektu. Działania te są zaplanowane, uporządkowane i prowadzone w sposób ciągły, z uwzględnieniem ustalonych harmonogramów, standardów jakości i najlepszych praktyk w branży. W Pana przypadku, działania takie jak tworzenie kodu w Terraform, aktualizacja kodu konfiguracyjnego w Ansible, czy tworzenie pipeline dla procesów CI/CD są realizowane z uwzględnieniem tych standardów.

22. Efekty Pana pracy stanowią utwory w rozumieniu przepisów o prawie autorskim. Są to kreacje o oryginalnym, twórczym charakterze, które nie są jedynie wynikiem rutynowych umiejętności programistycznych. Wykraczają poza prostą "techniczną" realizację i zawierają indywidualny wyraz twórczości intelektualnej Wnioskodawcy, niezależnie od tego, czy są one zlecone przez klientów.

23. Wszelkie utwory realizowane przez Pana, zarówno te nowo tworzone, jak i modyfikowane czy rozwijane, są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

24. Na pytanie: Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich?

Odpowiedział Pan;

Tak, Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za efekty swojej pracy.

25. Jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Obejmuje to ryzyko finansowe, ryzyko związane z niepowodzeniem projektów czy ryzyko związane z konkurencją na rynku.

26. Na pytanie: Czy prowadzi Pan samodzielnie działalność w zakresie tworzenia nowego oprogramowania oraz rozwijania i modyfikacji oprogramowania już istniejącego, czy też jest Pan członkiem zespołu, a efekty Pana pracy są/będą częścią projektu innego podmiotu, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową?

Odpowiedział Pan:

Wnioskodawca prowadzi działalność głównie samodzielnie, chociaż współpracuję również z innymi specjalistami w pewnych aspektach projektu. Mimo, że moje prace stanowią kluczowy element w tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, mogą one być również częścią większego projektu prowadzonego przez inny podmiot.

Doprecyzowując powyższą kwestie podał Pan:

Stwierdzenie „moje prace stanowią kluczowy element w tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, mogą one być również częścią większego projektu prowadzonego przez inny podmiot” odnosi się do faktu, że działania i umiejętności Wnioskodawcy są niezbędne w procesie tworzenia i modyfikacji oprogramowania, czy to w kontekście indywidualnych projektów, czy w ramach większych przedsięwzięć realizowanych przez inne firmy. Oznacza to, że Wnioskodawca może pracować nad konkretnym elementem oprogramowania, który później staje się integralną częścią większej aplikacji lub systemu prowadzonego przez inną organizację.

„Prace” Wnioskodawcy to działania i wyniki działań związane z tworzeniem, projektowaniem, testowaniem i wdrażaniem oprogramowania. Takie prace mogą obejmować kod źródłowy, skrypty, dokumentacje oraz inne elementy związane z oprogramowaniem. W przypadku, gdy Wnioskodawca jest twórcą konkretnego programu komputerowego, przysługują mu prawa autorskie do tego programu, zgodnie z art. 74 ustawy o prawach autorskich i praw pokrewnych.

Ponadto potwierdził Pan, że to Pan jest ich twórcą i to Pan uzyskuje wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do tych programów.

27. Na pytanie: Jak należy rozumieć informacje z opisu sprawy:

Modyfikowanie utworów stanowi przejaw dalszych badań rozwojowych nad stworzonym już oprogramowaniem, a skoro tak, to program komputerowy poprzez rozwój nie może stać się nowym programem komputerowym.

oraz:

Nowe oprogramowanie, które powoduje ulepszanie starego, to nowe funkcjonalności, które są osobnym oprogramowaniem. W sytuacji gdy Wnioskodawca tworzy od początku nowy kod oprogramowania, przenoszone są majątkowe prawa autorskie do całego programu.

Odpowiedział Pan:

Informacje te wskazują na dwa kluczowe aspekty. Po pierwsze, modyfikacja istniejącego oprogramowania, nawet jeśli jest ona istotna, nie tworzy z automatu nowego programu komputerowego; stanowi raczej rozwój istniejącego już produktu. Po drugie, jeśli Wnioskodawca tworzy zupełnie nowy kod oprogramowania, który jest niezależnym produktem, prawa do tego produktu mogą być przekazane innej stronie, np. Zleceniodawcy.

28. Każde przeniesienie majątkowych praw autorskich do „utworu” na Zleceniodawcę odbywa się zgodnie z wymogami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym z zachowaniem postanowień art. 41 oraz art. 53 tej ustawy.

29. Na pytanie: W jaki sposób umowa ze Zleceniodawcą reguluje/będzie regulowała kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Zleceniodawcę praw do konkretnego stworzonego przez Pana „utworu”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „utworu” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Zleceniodawcę (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Zleceniodawca)?

Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedział Pan:

W umowie ze Zleceniodawcą szczegółowo opisane są zasady przenoszenia praw do stworzonego przeze Wnioskodawcę "utworu". Zazwyczaj zawiera ona klauzulę przeniesienia praw, określenie "utworu", do którego odnoszą się prawa, oraz warunki i sposób ich przeniesienia. Wyodrębnienie konkretnego "utworu" odbywa się poprzez dostarczenie dokumentacji, kodu źródłowego lub innego odpowiedniego materiału. Potwierdzeniem przeniesienia praw jest podpisane oświadczenie obu stron, potwierdzające zgodę na przeniesienie praw. Przeniesienie i przypisanie to obejmuje między innymi prawo do publikacji, dystrybucji, tworzenia utworów zależnych, edytowania, zmieniania lub w inny sposób korzystania z produktów w dowolny sposób, jaki Spółka uzna za stosowny. W związku z tym, umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a głównym Kontrahentem wskazuje, że na Spółkę przenoszone są wszelkie prawa autorskie do utworu w zamian za wynagrodzenie - otrzymywane przez Wnioskodawcę należności będą przychodem z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich do utworu. Wartość wynagrodzenia za przeniesienie poszczególnych praw autorskich jest każdorazowo określane na koniec okresu rozliczeniowego i jest ono wyodrębnione na wystawionej przez Wnioskodawcę fakturze.

30. Nie nabywał Pan wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów.

31. Na pytanie: Jakie okresy rozliczeniowe przewidują poszczególne umowy z kontrahentami? Czy:

są to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne)?

zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) - jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznacza koniec okresu Rozliczeniowego?

Odpowiedział Pan:

Okres miesięczny.

32. Na pytanie: Jakie konkretnie koszty dotyczące literatury fachowej, abonamentu telefonicznego, usług telekomunikacyjnych, księgowości oraz kursów i szkoleń fachowych poniósł/będzie Pan ponosił i w jakim okresie (prosimy, żeby je Pan wymienił)?

Odpowiedział Pan:

Abonament telefoniczny - 20 zł/miesiąc

Abonament na usługę internetu - ok 65 zł/miesiąc

Księgowość - 250 zł/miesiąc.

W zakresie literatury fachowej: do chwili obecnej Wnioskodawca poniósł koszty zakupu kilku publikacji związanych z jego działalnością. Łączna kwota wydatków na literaturę fachową w ostatnim roku wyniosła około 100 zł. W przyszłości planuje zakup kolejnych publikacji, jednak ich koszt będzie zależał od aktualnych potrzeb oraz dostępności konkretnych tytułów na rynku.

W zakresie kursów doszkalających: w ciągu ostatniego roku Wnioskodawca uczestniczył w dwóch szkoleniach online oraz egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zakresie administrowania orkierstratorm Kubernetes, związanych z jego specjalizacją, których łączny koszt wyniósł około 1 300 zł. Planuje również w przyszłości korzystać z oferty kursów doszkalających, jednak trudno w chwili obecnej określić ich konkretny zakres oraz koszt, ponieważ będzie to zależało od dynamicznie zmieniających się potrzeb w jego branży oraz oferty dostępnych szkoleń. W chwili obecnej koszt certyfikatu (...) to 150 USD. Materiały szkoleniowe to koszt około 50 USD. Wnioskodawca planuje podejście do egzaminu w ciągu kolejnych 12 miesięcy, jednak nie jest w stanie na dzień dzisiejszy podać konkretnej daty.

W obydwu przypadkach nie będą to koszty powyżej 2 000 zł rocznie.

33. Sprzęt komputerowy, do którego odnosi się pytanie nr 4 wniosku, obejmuje komputery laptopy oraz niezbędne akcesoria. Konkretna specyfikacja i data zakupu zależą od aktualnych potrzeb i wymogów projektów realizowanych przez Wnioskodawcę.

34. Na pytanie: Jakie konkretnie przesłanki świadczą o bezpośrednim powiązaniu każdego z wymienionych przez Pana kosztów z wytworzeniem i rozwijaniem przez Pana „utworu”?

Odpowiedział Pan:

Bezpośrednie powiązanie kosztów z wytworzeniem i rozwijaniem "utworu" przez Wnioskodawcę jest uzasadnione potrzebą korzystania z narzędzi, literatury czy szkoleń niezbędnych do realizacji danego projektu.

35. Na pytanie: Z jakimi konkretnymi wytworzonymi prawami własności intelektualnej związane są poszczególne, wymienione przez Pana koszty?

Odpowiedział Pan:

Każdy wydatek ponoszony przez Wnioskodawcę jest związany z określonym projektem i wynikającymi z niego prawami własności intelektualnej. Poniesione przez Wnioskodawcę koszty na sprzęt komputerowy oraz abonament internetowy są absolutnie niezbędnymi w pracy Devopsa. W przypadku literatury, kursów, czy certyfikatów, ma to związek z dostarczaniem najlepszej jakości produktów, według najnowszych technologii i najlepszych praktyk.

36. Wszystkie wymienione wydatki są funkcjonalnie związane z Pana pracą nad tworzeniem nowego oprogramowania lub jego modyfikacją. Wydatki te wspierają proces tworzenia, poprzez zapewnienie niezbędnych narzędzi, wiedzy i umiejętności.

37. Na pytanie: W jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan wymienione we wniosku wydatki do działań, które traktuje Pan jako tworzenie nowego oprogramowania albo rozwijanie i modyfikacja oprogramowania?

Odpowiedział Pan:

Wnioskodawca przyporządkowuje wydatki do działań opierając się na konkretnym zakresie pracy, który ma zostać wykonany. Jeśli dany wydatek jest bezpośrednio związany z pracą nad pewnym aspektem oprogramowania, jest on przyporządkowywany do tego aspektu.

38. Potwierdził Pan, że Pana wniosek dotyczy roku 2023 oraz lat następnych, o ile nie ulegnie zmianie stan faktyczny opisany we wniosku oraz stan prawny w zakresie opisanej sytuacji.

39. Na pytanie; Czy opisane i wyeksponowane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/warunki - miały miejsce/dojdzie do ich spełnienia w całym okresie, którego dotyczy wniosek?

Odpowiedział Pan:

Tak, wszystkie informacje i dane zawarte we wniosku oraz w jego uzupełnieniu mają odzwierciedlenie w rzeczywistości i dotyczą okresu, na który wniosek został złożony przez Wnioskodawcę.

Pytania

1.Czy utwory wytworzone samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

2.Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu lub modyfikowaniu oprogramowania komputerowego w opisany we wniosku sposób stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust.2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT?

3.Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym/zdarzeniach przyszłych, możliwe jest zastosowanie przez Wnioskodawcę stawki opodatkowania 5% do dochodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, wyliczonych zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT?

4.Czy koszty wskazane/opisane we wniosku przez Wnioskodawcę tj. zakup sprzętu komputerowego, literatury fachowej, abonamentu telefonicznego i usług telekomunikacyjnych, koszty księgowości oraz kursów i szkoleń związanych z działalnością gospodarczą stanowią koszty kwalifikowane do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ?

Doprecyzowując treść pytań podał Pan:

Pojęcie "utwory" odnosi się do wszelkich produktów intelektualnych stworzonych w ramach prowadzonej działalności, które mają charakter indywidualny i są wynikiem twórczej działalności. "Oprogramowanie komputerowe" jest jednym z takich "utworów" i odnosi się do zestawu instrukcji (kodu), które są przeznaczone do przetwarzania przez komputer w celu osiągnięcia określonego wyniku.

W pojęciu „utwory wytworzone samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (...)” chodzi o produkty intelektualne stworzone wyłącznie przez Wnioskodawcę, bez współpracy z innymi podmiotami, w ramach jego działalności gospodarczej.

Pojęcie „podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu lub modyfikowaniu oprogramowania komputerowego (...)” odnosi się to do wszystkich działań, które Wnioskodawca podejmuje w procesie projektowania, tworzenia, testowania i modyfikowania oprogramowania. Może to obejmować zarówno tworzenie nowych programów, jak i wprowadzanie zmian w istniejących aplikacjach.

Pytania dotyczą całości prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, wszystkich działań podejmowanych przez Wnioskodawcę w ramach realizacji zleceń programistycznych.

Wnioskodawca wyodrębnia zadania na podstawie umów z kontrahentem oraz wewnętrznych procesów zarządzania projektem.

Konkretne zadania są wyodrębniane w ramach umowy z klientem i oparte są o indywidualne wymagania oraz zakres pracy.

Opisywane działania, takie jak "tworzenie procesów", "ulepszanie kodu", czy "tworzenie kodu" są konkretne etapy pracy Wnioskodawcy w ramach tworzenia lub modyfikowania oprogramowania. Każde z tych działań ma swoje miejsce w cyklu życia oprogramowania i odnosi się do różnych aspektów pracy programisty. Pytania Wnioskodawcy dotyczą wszystkich tych działań, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na końcowy produkt - utwór.

Pana stanowisko w sprawie

Pana Zdaniem przedstawione stanowisko jest prawidłowe, co potwierdza przyporządkowanie stanu faktycznego z przepisami prawa.

Ad 1.

Aby uznać Pana utwory za kwalifikowane prawa własności intelektualnej, muszą one spełnić łącznie trzy przesłanki, a mianowicie: zostały one wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej; należą do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT; podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Pana zdaniem, utwory powstające w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, spełniają wszystkie przesłanki, aby uznać je za kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Za takie ustawodawca w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT traktuje m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Pana zdaniem prawo autorskie do programów komputerowych wytwarzanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej we wniosku działalności zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a jego przedmiot został wytworzony przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności opisanej we wniosku.

Prawa autorskie realizowane przez Pana są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów do IP BOX (pkt. 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. Wnioskodawca w takim przypadku wytwarza kod do oprogramowania. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega ono ochronie prawnej. Zgodnie z postanowieniami konkretnej umowy współpracy w ramach wykonywanych usług przenoszone są przez Wnioskodawcę na rzecz danego Kontrahenta wytworzone utwory oraz majątkowe prawa autorskie do tychże utworów. W zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie - należność ta obejmuje honorarium za przeniesienie całości autorskich praw majątkowych do programu komputerowego. Odpłatne zbycie autorskich praw majątkowych do wytworzonego utworu należy zakwalifikować jako kategorię sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.

Ad 2.

Pana zdaniem prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową spełniającą definicję ustawową działalności badawczo-rozwojowej wyrażoną w art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT, zmierzającą do powstania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, podejmowaną w sposób twórczy, systematyczny, zmierzający do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W ramach swojej działalności wytwarza Pan utwory dla Zleceniodawcy bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy lub opierając się na wiedzy dotychczasowej w celu tworzenia nowych rozwiązań. Prace prowadzone przez Pana mają charakter twórczy, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych funkcjonalności dotychczas nieoferowanych w programach/serwerach. Pomysł i projektowanie tych rozwiązań leży m.in. po stronie Wnioskodawcy. Należy dodać, że prace nad utworem mają charakter systematyczny i uporządkowany, z nastawieniem na jego rozwój i modyfikację w przyszłości. Modyfikacje wprowadzane przez Wnioskodawcę do kodu oprogramowania nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian. Zmiany te wprowadzane są systematycznie w zależności od bieżących potrzeb oprogramowania. Dodatkowo prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania, tworzenia i modyfikowania zmienionych, ulepszonych lub nowych utworów. Nie można więc uznać działań Wnioskodawcy za rutynowe oraz dotyczące tylko okresowych zmian. Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani autorskich praw majątkowych od podmiotów trzecich.

Ad 3.

Pana zdaniem może Pan opodatkować dochód z prowadzonej działalności polegającej na przenoszeniu praw autorskich z tworzonego oprogramowania stawką 5% korzystając z ulgi wskazanej w art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT. Zgodnie z art. 30ca ust. 2, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach podatkowych. Należy tak prowadzić księgi rachunkowe (podatkowe), aby zapewnić ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jak i dokonywać stosownych zapisów w księgach. W związku z tym, że spełnia Pan te wszystkie wyżej wymienione warunki, powinien posiadać prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.

Ad 4.

Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wskazuje, ze podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik Nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo- rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej: wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej. Podstawowymi Pana kosztami w prowadzonej działalności gospodarczej są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szeroko w stanie faktycznym, czyli: abonament telefoniczny, usługi telekomunikacyjne, zakup sprzętu komputerowego, zakup literatury fachowej, księgowość.

Koszty związane z kursami i szkoleniami bezpośrednio przyczyniają się do podnoszenia kwalifikacji oraz poszerzania wiedzy w obszarze tworzenia oraz modyfikowania oprogramowania. Uważa Pan, że koszty te są niezbędne dla realizacji bieżących oraz przyszłych projektów, które prowadzi.

Pana zdaniem są to koszty rzeczywiście ponoszone na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus, jako wydatki bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tworzy Pan nowe oprogramowanie, albo rozwija i modyfikuje oprogramowanie już istniejące, które jest wynikiem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności.

Głównym Pana zadaniem jest praca przy projekcie stworzenia platformy ubezpieczeniowej.

Opracowuje Pan oraz modyfikuje nowe lub ulepszone produkty na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku, lub takie, które dotychczas nie występowały w praktyce gospodarczej. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że produkty te są Pana autorskim dziełem. Wytwarzane przez Pana oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań. Prace prowadzone przez Pana mają charakter twórczy, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych funkcjonalności dotychczas nieoferowanych w programach/serwerach.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

We wniosku wskazał Pan, że produkty, procesy oraz usługi wynikające z prowadzonych przez Pana działań mają charakter innowacyjny i ulepszony w stosunku do dotychczasowej Pana działalności. Wprowadza Pan nowe funkcjonalności i technologie, które nie były wcześniej stosowane w ramach prowadzonej działalności. Podkreśla Pan, że te innowacje nie są wynikiem wprowadzania rutynowych i okresowych zmian, lecz są efektem badań, analiz i prac rozwojowych.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w przedstawionym zakresie ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

We wniosku wskazał Pan, że Pana działania prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia oprogramowania, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Wytwarzane przez Pana oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań.

Systematyczność Pana działań oznacza regularne i konsekwentne podejmowanie działań w ramach projektu. Działania te są zaplanowane, uporządkowane i prowadzone w sposób ciągły, z uwzględnieniem ustalonych harmonogramów, standardów jakości i najlepszych praktyk w branży. W Pana przypadku, działania takie jak tworzenie kodu w Terraform, aktualizacja kodu konfiguracyjnego w Ansible, czy tworzenie pipeline dla procesów CI/CD są realizowane z uwzględnieniem tych standardów. Pana celem ma być najwyższa jakość aplikacji pod względem bezpieczeństwa danych, w tym celu zastosowano (...) to balansujący ruch sieciowy bramownik internetowy, który umożliwia zarządzanie ruchem do aplikacji internetowych. Harmonogram prac został rozplanowany na okres 6 miesięcy, obejmował kolejno: zapoznanie się z wymaganiami klienta, zaprojektowanie infrastruktury stworzenie kodu infrastruktury, dostosowanie istniejącego kodu konfiguracyjnego, stworzenie procesu ciągłej integracji oraz ciągłego wdrożenia, w celu automatyzacji aktualizacji zasobów na platformie.

Pana działania są ukierunkowane na nowe odkrycia w zakresie procesów, narzędzi oraz metodologii związanych z dostarczaniem oprogramowania. Jako DevOps Engineer pracuje Pan nad optymalizacją całego cyklu życia aplikacji, od fazy projektowania, przez rozwój, testowanie, aż po wdrażanie i monitorowanie. Każdy etap tego procesu oferuje możliwości dla innowacji, usprawnień i nowych rozwiązań.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla realizującego projekty badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że wykorzystuje Pan znajomość zagadnień IT (technicznych), umiejętności ich zastosowania w praktyce pod konkretny przypadek oraz podejścia do wytwarzania oprogramowania i znajomości języków programowania oraz dobrych praktyk.

Wskazał Pan, że w ramach swojej działalności wytwarza utwory dla Zleceniodawcy bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy lub opierając się na wiedzy dotychczasowej w celu tworzenia nowych rozwiązań.

Prace wykonywane przez Pana obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania, tworzenia i modyfikowania zmienionych, ulepszonych lub nowych utworów. Pracując nad wytworzeniem kodu do projektu platformy ubezpieczeniowej, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów.

Przy tworzeniu kodu korzysta Pan z następujących języków programowania: Bash, Python, JavaScript, HCL, SQL, a także języki serializacji danych XML, JSON, YAML. Wytwarzane przez Pana oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań.

Posiada Pan gruntowną wiedzę z zakresu programowania, zarządzania infrastrukturą IT, oraz automatyzacji procesów. Posiada certyfikaty administratora Kubernetes - konteneryzacji. Zna również metodyki Agile i Scrum, które pomagają w efektywnym zarządzaniu projektami.

Wykorzystuje Pan wiedzę z zakresu DevOps, Cloud Computing, Continuous Integration i Continuous Deployment. Rozwija również umiejętności związane z nowymi technologiami, takimi jak Kubernetes, Docker czy Terraform. Stale uczestniczy Pan w szkoleniach oraz konferencjach branżowych, by być na bieżąco z najnowszymi trendami.

Pana działalność opiera się na teoriach zarządzania projektami IT, architekturze mikrousług i chmurze obliczeniowej. Technicznie korzysta Pan z narzędzi takich jak Bitbucket-pipelines, Jenkins, Ansible, systemy operacyjne Linux, Terraform Git, Docker oraz Kubernetes.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest również zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

planowaniu produkcji oraz

projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, Pana działalność polegająca stricte na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – w warunkach działalności opisanych we wniosku i jego uzupełnieniu.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wcześniej rozstrzygnięto, tworzy Pan programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, że wszystkie utwory realizowane przez Pana są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Każde przeniesienie majątkowych praw autorskich do „utworu” na Zleceniodawcę odbywa się zgodnie z wymogami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym z zachowaniem postanowień art. 41 oraz art. 53 tej ustawy.

Wskazał Pan również, że od 1 lutego 2023 r. prowadzi Pan na bieżąco, od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ewidencję, w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Pozwala ona na wyodrębnienie kosztów bezpośrednich, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2059 ze zm. dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego, wytwarzanego samodzielnie przez Pana jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowanie) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, na podstawie art. 30ca ust. 1 ww. ustawy, może Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za rok 2023 oraz w latach kolejnych, jeżeli nie ulegnie zmianie przedstawiony stan faktyczny.

Należy podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, wydatki wskazane w opisie sprawy, mogą stanowić koszty, o których mowa w literze „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględnione przy wyliczaniu wskaźnika nexus dla poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w zakresie, w jakim służą prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, której efektem jest powstanie kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanych pytań interpretacyjnych, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00