Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.66.2023.2.JK

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat (czesnego) za studia licencjackie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 5 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat (czesnego) za studia licencjackie. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 września 2023 r. (wpływ 29 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Ukończenie studiów licencjackich pozwoli Pani znacznie lepiej poznać prawo pracy oraz zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu jego interpretacji. Dodatkowo pozwoli również na zdobycie wiedzy niezbędnej przy zarządzaniu na poszczególnych polach w firmie. Dzięki ukończeniu tych studiów podniesie Pani swój prestiż jako osoba mogąca wprost informować o posiadaniu tytułu licencjata z tego kierunku (a późniejszym czasie również tytułu magistra) co uwiarygodni Panią w oczach przyszłych klientów oraz pozwoli na oferowanie szerszego zakresu usług.

W uzupełnieniu do wniosku wskazała Pani, że pełny zakres Pani działalności gospodarczej mieści się w doradztwie związanym z zatrudnianiem pracowników, tworzeniem im odpowiednich warunków pracy oraz wspieraniem działań employer brandingowych firmy. Działalność zamierza Pani rozszerzyć o wspieranie również pracodawców pod względem poprawności realizacji wyżej wymienionych działań zgodnie z prawem pracy oraz wspieranie firmy w działaniach administracyjnych. Pani formą opodatkowania jest stawka liniowa. Faktury za studia będą dokumentowały koszt studiów zaocznych, które są studiami płatnymi. Studia podjęte pod kątem rozszerzenia działalności podjęła Pani przed rozszerzeniem działalności, aby dzięki nim zdobyć odpowiednią wiedzę, dzięki której będzie mogła Pani rozszerzyć zakres swoich usług. W związku ze studiami nabędzie Pani następującą wiedzę: znajomość prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, znajomość prawa administracyjnego oraz prawa cywilnego (zaznacza Pani, że nie zamierza świadczyć usług doradczych z zakresu danego prawa, a jedynie doradzać czy dane rozwiązania będą zgodne z KP i ewentualnie czy firma powinna dane rozwiązanie skonsultować np. z radcą prawnym jeżeli odpowiedź na daną sytuację nie wynika wprost z KP). Dodatkowo w ramach specjalizacji z (…) (co jest kwestią najważniejszą) zdobędzie Pani wiedzę z zakresu: (…). Zdobyta przez Panią wiedza będzie wykorzystywana do tego, aby proponowane rozwiązania w zakresie zarządzania pracownikami były zgodne z aktualnymi trendami, prawem oraz stanowiły dla obsługiwanych firm korzyść. Dzięki wydatkom poniesionym na studia może Pani przyszłościowo prezentować się jako specjalista w szerszym zakresie niż obecnie, a dzięki temu regularnie zwiększać przychody. Wybrany kierunek studiów bazuje na potrzebach rynkowych firm – ponieważ firmy poszukują konsultantów z zakresu HR, którzy posiadają szeroką wiedzę na wiele tematów. Podjęte studia pozwolą Pani również na budowanie marki osobistej w mediach społecznościowych co wpłynie bezpośrednio na większe uznanie Pani marki (osoby) przez firmy, a tym samym pozwoli Pani na proponowanie wyższych cen lub udzielanie konsultacji w szerszym gronie. Z perspektywy zakresu prowadzonej i rozszerzonej działalności gospodarczej zdobycie przez Panią przedmiotowego wykształcenia jest niezbędne dla możliwości dalszego prowadzenia działalności, ponieważ uzupełnia Pani luki edukacyjne, które aktualnie są niezbędne na rynku. Wydatki, o których mowa nie zostały i nie zostaną Pani w żaden sposób zwrócone.

Pytanie

Czy możliwe jej dodanie faktur za studia licencjackie jako kosztu uzyskania przychodu, czyli uznanie ich za wydatki na edukację przedsiębiorcy?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, wydatek na studia powinien zostać uwzględniony jako koszt, ponieważ kierunek studiów, na którym Pani studiuje nie jest kierunkiem niezwiązanym z rodzajem prowadzonej przez Panią działalności. Nie jest to również kierunek hobbystyczny. Studia zostały podjęte właśnie pod kątem rozszerzenia działalności, zdobycia większej wiedzy oraz tytułu licencjata (a później magistra) co ma na celu uwiarygodnienie Pani wiedzy w oczach przyszłych klientów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:

-został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

-został właściwie udokumentowany,

-nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia, o których mowa we wniosku, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest zatem ustalenie:

-czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością, czy też,

-wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który, co do zasady ma charakter osobisty.

Zatem uzasadnionymi racjonalnie i gospodarczo kosztami, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest wykonywana przez Panią działalność gospodarcza, są takie wydatki, które pozwolą Pani nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w jej prowadzeniu. Istotnym warunkiem zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie źródła przychodów, do którego dany wydatek można przyporządkować.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3499/16 wskazał, że „(…) pojęcie kosztów uzyskania przychodów oparte jest na klauzuli generalnej, a to oznacza, że do tej kategorii zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów (ich zabezpieczenia lub zachowania) z wyjątkiem taksatywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. Przy tym pozostawanie danego wydatku poza katalogiem określonym w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie uprawnia do przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie są z mocy prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczą przesłankę, jaką jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo˗skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum”.

Jak wskazała Pani we wniosku, ukończenie studiów licencjackich pozwoli Pani znacznie lepiej poznać prawo pracy oraz zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu jego interpretacji. Dodatkowo pozwoli również na zdobycie wiedzy niezbędnej przy zarządzaniu na poszczególnych polach w firmie. Dzięki ukończeniu tych studiów podniesie Pani swój prestiż jako osoba mogąca wprost informować o posiadaniu tytułu licencjata z tego kierunku (a późniejszym czasie również tytułu magistra), co uwiarygodni Panią w oczach przyszłych klientów oraz pozwoli na oferowanie szerszego zakresu usług.

Wskazała Pani również, że pełny zakres Pani działalności gospodarczej mieści się w doradztwie związanym z zatrudnianiem pracowników, tworzeniem im odpowiednich warunków pracy oraz wspieraniem działań employer brandingowych firmy. Natomiast działalność zamierza Pani rozszerzyć o wspieranie również pracodawców pod względem poprawności realizacji wyżej wymienionych działań zgodnie z prawem pracy oraz wspieranie firmy w działaniach administracyjnych. Studia podjęte pod kątem rozszerzenia działalności podjęła Pani przed rozszerzeniem działalności, aby dzięki nim zdobyć odpowiednią wiedzę, dzięki której będzie mogła Pani rozszerzyć zakres swoich usług.

Dzięki wydatkom poniesionym na studia może Pani przyszłościowo prezentować się jako specjalista w szerszym zakresie niż obecnie, a dzięki temu regularnie zwiększać przychody. Podjęte studia pozwolą Pani również na budowanie marki osobistej w mediach społecznościowych co wpłynie bezpośrednio na większe uznanie Pani marki (osoby) przez firmy, a tym samym pozwoli Pani na proponowanie wyższych cen lub udzielanie konsultacji w szerszym gronie.

Na podstawie powołanych przepisów prawa oraz przedstawionego stanu faktycznego wskazuję, że skoro poniosła Pani wydatek na usługi kształcenia (…) przed rozszerzeniem swojej działalności o świadczenie usług w zakresie wspierania również pracodawców pod względem poprawności realizacji wyżej wymienionych działań zgodnie z prawem pracy oraz wspieranie firmy w działaniach administracyjnych, to wydatek ten nie spełnia przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie został on poniesiony w celu uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, ponieważ przedmiotem tej działalności na moment ponoszenia wydatku nie jest świadczenie usług polegających na wspieraniu pracodawców.

Tym samym, wydatek ten ma charakter wydatku typowo osobistego (związanego z podnoszeniem Pani kwalifikacji), dlatego nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego Pana stanowisko należało więc uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00