Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.221.2023.4.PR

Stawka ryczałtu dla świadczonych usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jestprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 12 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 20 czerwca 2023 r. (wpływ 20 czerwca 2023 r.), z 27 kwietnia 2023 r. (wpływ 26 czerwca 2023 r.) oraz z 10 lipca 2023 r. (wpływ 10 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pani działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych PKD 59.11.Z oraz działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi PKD 59.12.Z, a także działalność w zakresie usług nagrań dźwiękowych i muzycznych PKD 59.20 oraz usługi wspomagające wystawianie przedstawień artystycznych PKD 90.02. Jest Pani rezydentem podatkowym w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zawarła Pani umowę, której przedmiotem jest wykonanie osobiście dzieła w postaci „(...)”, w taki sposób aby na podstawie wykonanego dzieła Zamawiający mógł wykonać audycję telewizyjną. Umowa przewiduje wypłatę wynagrodzenia za wykonanie dzieła oraz za przeniesienie praw autorskich do opracowanych adaptacji (…) scenariuszy. Efektem wykonania dzieła jest wykonanie (…) odcinków kompletnych scenariuszy. Umowa określa także pola eksploatacji, na których Zamawiający może korzystać z praw autorskich. Umowa ta w dalszej części wniosku będzie określana jako Usługa1.

Zawarła Pani drugą umowę, której przedmiotem jest nadzorowanie realizacji wszystkich audycji telewizyjnych wskazanych i realizowanych przez Zamawiającego na wszystkich etapach ich realizacji od etapu preprodukcji przez etap produkcji i postprodukcji. W ramach tak określonego zlecenia jest Pani obowiązana do:

a) dobrania zespołu do prac literackich (headautor, scenarzysta i inni) oraz nadzoru nad zespołem,

b) nadzoru nad pracami literackimi,

c) doboru zespołu produkcyjnego w zakresie grupy osób autorsko uprawnionych, tj. reżyser, operator, kompozytor, scenograf, kostiumograf, dekorator wnętrz oraz kluczowych członków zespołu produkcyjnego, tj. kierownika produkcji, producenta liniowego,

d) udziału w negocjacjach umownych z podmiotami realizującymi dzieła we współpracy z Zamawiającym,

e) nadzoru nad wykonywaniem i realizacją dzieła zgodnie z planem i harmonogramem realizacji dzieła zatwierdzonym przez Zamawiającego.

Umowa przewiduje przeniesienie na Zamawiającego autorskich praw majątkowych, jeśli te powstaną przy wykonywaniu dzieła. Umowa zastrzega, że wszelkie inne czynności niemieszczące się w zakresie jej przedmiotu, jak reżyseria, tworzenie scenariusza – mogą być zlecane na podstawie odrębnej umowy za odrębnym wynagrodzeniem.

Ponadto zgodnie z umową, sprawuje Pani w koniecznym zakresie nadzór nad pracami reżyserów na planie zdjęciowym, nadzór nad reżyserami montażu, nadzór nad asystentami reżysera, kierownikami ekip, asystentami reżyserów ds. obsady oraz ds. obiektowych i operatorów.

Umowa zastrzega, że wymienione osoby będą zatrudnione przez Zamawiającego, Pani będzie pełniła rolę „nadzorcy kreatywnego”, a producentem dzieła będzie Zamawiający. Umowa ta w dalszej części wniosku będzie określana jako Usługa2.

Korzysta i zamierza Pani w przyszłości kontynuować korzystanie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych dla uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej przychodów z opisanych usług.

W piśmie z 20 czerwca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1) przychodów za jaki rok podatkowy lub lata podatkowe dotyczy Pani wniosek?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy przychodów w za rok 2022 oraz roku bieżącego.

2) od kiedy prowadzi Pani działalność gospodarczą?

Odpowiedź: Działalność gospodarcza prowadzona jest od 18 maja 2007 r.

3) kiedy osiągnęła Pani pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pani opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku został osiągnięty w styczniu 2013 r., a opodatkowany zryczałtowaną stawką podatku w miesiącu styczniu 2022 r. Do końca 2021 r. stosowane było opodatkowanie wg stawki liniowej.

4) na jakich zasadach (forma opodatkowania) dokonywała/dokonuje Pani rozliczeń podatkowych w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Do końca 2021 r. stosowane było opodatkowanie wg stawki liniowej. Od 1 stycznia 2022 r. stosowany jest do opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

5) czy złożyła Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a jeśli tak, to kiedy (należy wskazać dokładną datę)?

Odpowiedź: Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zostało złożone Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w dniu 14 lutego 2022 r.

6) czy w roku podatkowym/latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania) do wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej miały/mają zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)?

Odpowiedź: Do wykonywanej działalności w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanych podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

7) czy w roku podatkowym/latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania) w odniesieniu do Pani zachowane zostały/zostają warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W latach podatkowych wskazanych we wniosku zostały zachowane (i nadal pozostają zachowane) warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

8) czy prowadzona przez Panią działalność gospodarcza była/jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Prowadzona działalność gospodarcza jest i była działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

9) czy prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Panią działalności?

Odpowiedź: Prowadzi Pani ewidencję przychodów przy pomocy księgowego oprogramowania komputerowego, w sposób umożliwiający określenie przychodów w każdego rodzaju prowadzonej działalności.

10)jakie czynności wykonuje Pani w ramach Usługi1 i na czym konkretnie one polegają?

Odpowiedź: W ramach Usługi1 wykonuje Pani przede wszystkim:

a) czynności dotyczące opracowania oraz adaptacji samych seriali/programów, a także scenariuszy odcinków do seriali tworzonych przez Zamawiającego, zarówno dla seriali już emitowanych, jak i projektowanie, kreowanie nowych pomysłów na seriale i programy telewizyjne,

b) zakresem tych czynności jest ogólna działalność wytwórcza polegająca na poszukiwaniu i tworzeniu pomysłów dotyczących kolejnych odcinków oraz nowych seriali i programów oraz przedstawienie ich Zamawiającemu,

c) efektem jest stworzenie pomysłu na odcinki oraz sezony programów oraz pomysłów i opracowań na całkowicie nowe seriale, nad którymi będzie można przystąpić do realizacji (czyli o czym ma być serial, co ma być w nim przedstawione, jakiej sfery życia ma dotyczyć etc.).

11)na czym konkretnie polegają wykonywane przez Panią czynności w ramach Usługi2?

Odpowiedź: W ramach Usługi 2 wykonuje Pani przede wszystkim:

a)po zaakceptowaniu przez Zamawiającego scenariuszy i pomysłów wykreowanych w ramach Usługi1, czynności dotyczą ogólnie stworzenia każdego odcinka serialu, który będzie emitowany,

b)zakres:

-kompletuje Pani zespół do pracy nad serialem/programem – tj. wybiera Pani aktorów, ekipę techniczną, ekipę produkcyjną oraz wspomagającą,

-poprawia Pani scenariusze oraz zapoznaje dobraną ekipę z zadaniem jakie będzie realizowane, pracuje z aktorami nad ich rolą oraz nadzoruje ich grę aktorską,

-wybiera Pani lokalizacje do nagrywanych odcinków,

-wybiera Pani kostiumy dla aktorów,

-przegląda Pani nagrane sceny po nagraniu oraz decyduje o ewentualnych poprawkach,

-ustala Pani ścieżkę dźwiękową do danego serialu,

-ustala Pani kolorystykę serialu/kolorkorekcję oraz przekazuje te informacje do ekipy technicznej,

-czuwa Pani nad całością prac związanych z nagraniem wszystkich odcinków serialu, tak aby finalne dzieło (tj. każdy poszczególny odcinek) mogło być przekazane Zamawiającemu,

c)efekt: efektem powyższych prac jest decyzja Zamawiającego o emisji danego serialu, programu, poszczególnego odcinka w mediach masowych oraz jego emisja.

12)jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Panią usługi, tj. Usługa1 oraz Usługa2 wskazane we wniosku, których dotyczy zadane przez Panią pytanie (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – odrębnie dla Usługi1 oraz Usługi2.

Odpowiedź: Klasyfikacja usług PKWIU:

-Usługa1 – 90.02.11.0, 90.02.19.9, 90.03.12.0,

-Usługa2 – 59.11.11.0, 59.11.13.0.

13)czy i ewentualnie z jakich innych źródeł przychodów uzyskiwała/uzyskuje Pani dochody podlegające opodatkowaniu?

Odpowiedź: Inne źródła przychodów: wynajem nieruchomości własnych.

14) czy była/jest Pani wspólnikiem/członkiem zarządu Zamawiających, z którymi ma Pani zawarte umowy o świadczenie Usługi1 i Usługi2, o których mowa we wniosku, bądź pełniła/pełni Pani inne funkcje (jakie?) u tych Zamawiających? Jeżeli pełniła/pełni Pani obowiązki u Zamawiających, proszę szczegółowo opisać zakres Pani obowiązków u Zamawiających. Od kiedy pełni Pani takie obowiązki u Zamawiających?

Odpowiedź: Jest Pani wspólnikiem Zamawiającego.

W piśmie z 10 lipca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1. Proszę o ponowne jednoznaczne przedstawienie oddzielnej charakterystyki – wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Panią czynności:

a)czego dotyczą?

b)jaki jest ich zakres?

c)co jest ich efektem?

– w odniesieniu do każdej z czynności wykonywanych w ramach Usługi2, tj. czynności:

a)dobrania zespołu do prac literackich (headautor, scenarzysta i inni) oraz nadzoru nad zespołem,

b)nadzoru nad pracami literackimi,

c)doboru zespołu produkcyjnego w zakresie grupy osób autorsko uprawnionych, tj. reżyser, operator, kompozytor, scenograf, kostiumograf, dekorator wnętrz oraz kluczowych członków zespołu produkcyjnego, tj. kierownika produkcji, producenta liniowego,

d)udziału w negocjacjach umownych z podmiotami realizującymi dzieła we współpracy z Zamawiającym,

e)nadzoru nad wykonywaniem i realizacją dzieła zgodnie z planem i harmonogramem realizacji dzieła zatwierdzonym przez Zamawiającego,

f)nadzoru nad pracami reżyserów na planie zdjęciowym,

g)nadzoru nad reżyserami montażu,

h)nadzoru nad asystentami reżysera, kierownikami ekip, asystentami reżyserów ds. obsady oraz ds. obiektowych i operatorów.

Odpowiedź: W ramach Usługi2 wykonuje Pani przede wszystkim:

1.Dobranie zespołu do prac literackich (headautor, scenarzysta i inni) oraz nadzór nad zespołem:

- dotyczy: wyboru osób, które będą tworzyły scenariusz danego serialu/programu

- zakres: przeglądy portfolio kandydatów, przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, omówienie z wybranym zespołem całokształtu oraz zarysu serialu,

- efekt: powstanie zespołu do prac literackich nad serialem/programem.

2.Nadzór nad pracami literackimi:

- dotyczy: zaakceptowania scenariusza,

- zakres: czytanie wszystkich przedłożonych scenariuszy do każdego odcinka, wprowadzanie korekt do przesłanych scenariuszy, omawianie propozycji zmian w powołanym zespołem do prac literackich,

- efekt: powstanie scenariusza odcinka/serialu/programu.

3. Dobór zespołu produkcyjnego w zakresie grupy osób autorsko uprawnionych, tj. reżyser, operator, kompozytor, scenograf, kostiumograf, dekorator wnętrz oraz kluczowych członków zespołu produkcyjnego, tj. kierownika produkcji, producenta liniowego:

- dotyczy: wyboru zespołu współpracowników i osób pracujących przy serialu,

- zakres: sprawdzanie doświadczenia kandydatów, przeglądy ich porfolio i wcześniejszych prac, przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, przeprowadzanie castingów, wybór poszczególnych członków zespołu,

- efekt: decydowanie o zatrudnieniu danej osoby do pracy przy tworzeniu danej produkcji oraz stworzenie zespołu produkcyjnego.

4.Udział w negocjacjach umownych z podmiotami realizującymi dzieła we współpracy z Zamawiającym:

- dotyczy: wyboru podwykonawców oraz firm współpracujących przy produkcji,

- zakres: zbieranie oraz przeglądanie złożonych ofert, uczestniczenie w negocjacjach oraz rozmowach ofertowych, współdecydowanie o wyborze współpracujących podmiotów,

- efekt: podpisanie umów z podmiotami współpracującymi przy tworzeniu danej produkcji.

5.Nadzór nad wykonywaniem i realizacją dzieła zgodnie z planem i harmonogramem realizacji dzieła zatwierdzonym przez Zamawiającego:

- dotyczy: kontrola nad terminową produkcją seriali i programów,

- zakres: przebywanie na planie zdjęciowym, oglądanie poszczególnych ujęć oraz całości przesłanego odcinka oraz pilnowanie aby prace zostały przesłane w terminie pozwalającym na dokonanie ewentualnych korekt,

- efekt: terminowe przekazanie zrealizowanych odcinków Zamawiającemu.

6.Nadzór nad pracami reżyserów na planie zdjęciowym:

- dotyczy: sprawdzania i kontroli pracy reżyserów,

- zakres: omawianie z reżyserami poszczególnych odcinków, udzielanie wskazówek oraz proponowanie zmian w ujęciach, wprowadzanie zmian – decydowanie o ponownym nagraniu danego wątku, korekta gry aktorskiej,

- efekt: powstanie poszczególnych odcinków seriali/programów.

7.Nadzór nad reżyserami montażu:

- dotyczy: finalnego zatwierdzenia zmontowanych odcinków,

- zakres: pilnowanie harmonogramu przesłania zrealizowanych odcinków, oglądanie i zatwierdzanie odbioru gotowych odcinków,

- efekt: terminowe przekazanie zrealizowanych odcinków Zamawiającemu.

8.Nadzór nad asystentami reżysera, kierownikami ekip, asystentami reżyserów ds. obsady oraz ds. obiektowych i operatorów:

- dotyczy: uczestniczenie w każdym etapie tworzenia odcinka,

- zakres: prowadzenie rozmów z twórcami i ich asystentami, przedstawianie koncepcji, omawianie i udzielanie wskazówek oraz korekt na wszystkich etapach, nauka gry aktorskiej, decydowanie o kostiumach, ścieżce dźwiękowej, dobór muzyki, wybór kolorystyki serialu/programu, wybór lokalizacji kręconych odcinków, akceptowanie charakteryzacji, strojów etc.,

- efekt: nakręcenie odcinka oraz jego terminowe przekazanie Zamawiającemu.

2.Proszę wyjaśnić:

1)jaki jest zakres Pani obowiązków jako wspólnika Zamawiającego? Proszę szczegółowo opisać.

Odpowiedź: Zakres Pani obowiązków jako wspólnika Zamawiającego:

- czynności wyłącznie reprezentacyjne, tj.: występowanie we wszelkich stosunkach prawnych z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, pracy etc., występowanie przed organami zwierzchnimi, przed osobami trzecimi i organami orzekającymi, utrzymywanie kontaktów handlowych, kontakt z reklamodawcami.

2) czy zakres czynności w ramach Usługi1 oraz Usługi2 wykonywanych w ramach działalności gospodarczej na rzecz Zamawiającego pokrywa się z Pani obowiązkami jako wspólnika Zamawiającego, czy są to zupełnie odrębne czynności? Proszę o wyczerpujące uzasadnienie.

Odpowiedź: Zakres czynności do Usługi1 i Usługi2 nie pokrywa się z obowiązkami Wspólnika.

W ramach Usługi1 tworzy Pani projekt i koncepcję serialu/programu, tj. prace twórcze i kreatywne.

W ramach Usługi2 pracuje Pani na każdym etapie tworzenia danego serialu/programu – zgodnie z powyższymi wyjaśnieniami.

Jako wspólnik pełni Pani wyłącznie rolę reprezentacyjną oraz wykonuje czynności związane z organizacją pracy i funkcjonowania Spółki, tj. prowadzenie spraw Spółki. Czynności te dotyczą przede wszystkim zakresu administracyjnego i prawnego. Nie są w żadnym stopniu związane z tworzeniem programów i seriali telewizyjnych.

Pytanie

Jaką stawkę podatkową przewidzianą w art. 12 ZP winna Pani zastosować do przychodów jakie uzyska ze świadczenia usług opisanych we wniosku?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, w przypadku usług określonych jako Usługa1 winna Pani zastosować stawkę, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ZP, tj. w wysokości 15% do uzyskanego przychodu, w przypadku usług określonych jako Usługa2 winna Pani zastosować stawkę, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 ZP, tj. w wysokości 8,5% do uzyskanego przychodu.

Uzasadnienie

Wysokość stawki podatkowej przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zależy od przedmiotu usługi i jej przyporządkowania wedle Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Niewątpliwie opisane przez Panią usługi nie mieszczą się w pojęciu wykonywania wolnego zawodu, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ZP, bowiem nie są żadnym z zawodów enumeratywnie wymienionym w tym przepisie.

Analizując art. 12 ust. 1 pkt 2 ZP pod lit. h wymienione są usługi związane z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60).

Czynności opisane przez Panią nie mieszczą się w tym grupowaniu, bowiem związane są one z produkcją filmową, jednakże nie dotyczą w żaden sposób udostępniania, także elektronicznie materiałów video.

W art. 12 ust. 1 pkt 2 pkt 1 ZP wymieniono kolejne dwa rodzaje usług związanych z przesyłaniem strumieni wideo przez internet (PKWiU 59.11.25.0) oraz przesyłaniem strumieni audio przez internet (PKWiU 59.20.36.0).

Pani czynności nie mieszczą się w przywołanych grupowaniach z tego względu, że dotyczą one udziału w procesie produkcji utworów audiowizualnych, ale nie ich udostępnianiem.

W kolejnym przepisie art. 12 ust. 1 pkt 1 pod lit. y ujęto usługi kulturalne i rozrywkowe PKWiU 90.

Wśród usług opisanych w przedmiotowym grupowaniu wymienione są usługi produkcji i wystawiania przedstawień artystycznych, oraz usługi wspomagające. Działalność ujęta w przedmiotowym grupowaniu obejmuje między innymi działalność indywidualną reżyserów, producentów, scenografów, projektantów, oraz osób wspomagających wystawianie przedstawień artystycznych (teatralnych, operowych, baletowych, musicalowych i innych). Samo pojęcie przedstawienia oznacza określone widowisko organizowane z udziałem artystów, dla publiczności celem jego prezentacji. Usługi (praca) osób mających wkład w organizację przedstawienia będzie stanowiła usługi kwalifikowane w PKWiU 90, z wyłączeniem między innymi produkcji filmów kinowych i nagrań wideo, sklasyfikowanej w grupowaniach 59.11.1 oraz 59.12.1 PKWiU.

W grupowaniu 59.11.11.0 PKWiU mieszczą się wszelkie usługi związane z produkcją filmów, z wyłączeniem filmów reklamowych lub promocyjnych. Usługi związane z produkcją filmów i nagrań reklamowych i promocyjnych mieszczą się grupowaniu PKWiU 59.11.12.0.

Z kolei w grupowaniu 59.11.13.0 mieszczą się usługi związane z produkcją pozostałych programów telewizyjnych i nagrań wideo.

W dziale 59.12.1 PKWiU opisane są różnego rodzaju usługi związane z postprodukcją materiałów filmowych i nagrań wideo. Jak wynika z opisu do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wyłącza się z działalności związanej z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, a także z działalności postprodukcyjnej związanej z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi – działalności aktorów, animatorów, reżyserów, scenografów i innych specjalistów przemysłu filmowego prowadzonej na własny rachunek, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach grupy 90.0.

Jak wynika z opisu w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem. Z wyjaśnień wynika, że usługa złożona składająca się z kombinacji różnych czynności, winna być zaklasyfikowana tak, jak gdyby składała się z usługi, która nadaje jej całościowy zasadniczy charakter. W przypadku usług, których nie można zakwalifikować do określonego grupowania, należy zakwalifikować w grupowaniu odpowiednim dla usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

Mając na uwadze powyższe, usługi świadczone przez Wnioskodawcę (Usługa1) jako osoby opracowującej scenariusz odcinków serialu, należy zakwalifikować w grupowaniu PKWiU 90, tym samym będą one objęte stawką 15% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku usług związanych z organizacją produkcji i nadzorem, gdzie wprost w umowie odniesiono, że nie obejmuje ona (możliwe jest zlecenie na podstawie odrębnych umów) usług reżyserskich i podobnych, w skład której to usługi wchodzi wiele bardzo zróżnicowanych świadczeń, mających jeden wspólny cel: efektywną organizację oraz przeprowadzenie obsługi produkcji filmowej realizowanej przez Zleceniodawcę – usługę taką należy zakwalifikować jako usługę związaną z produkcją filmów i nagrań wideo grupowaną w PKWiU 59.11.13.0.

Tym samym, usługi te jako niewymienione w żadnym przepisie szczególnych w art. 12 – będą podlegały stawce w wysokości 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 ZP, przewidzianej dla wszelkich usług, niewymienionych w punktach szczególnych tego przepisu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym według art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast według art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który stanowi, że

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17% ;

ust. 1 pkt 2 ryczałt wynosi 15% ;

ust. 1 pkt 2a ryczałt wynosi 14% ;

ust. 1 pkt 2b ryczałt wynosi 12% ;

ust. 1 pkt 3 ryczałt wynosi 10% ;

ust. 1 pkt 4 ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz uzupełnieniach wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą i zawarła Pani umowę, której przedmiotem jest wykonanie osobiście dzieła w postaci „(...)” – Usługa1 (PKWiU 90.02.11.0, 90.02.19.9, 90.03.12.0) oraz umowę, której przedmiotem jest nadzorowanie realizacji wszystkich audycji telewizyjnych wskazanych i realizowanych przez Zamawiającego na wszystkich etapach ich realizacji od etapu preprodukcji przez etap produkcji i postprodukcji – Usługa2 (PKWiU 59.11.11.0, 59.11.13.0). Wniosek dotyczy przychodów za rok 2022 oraz roku bieżącego. Od 1 stycznia 2022 r. stosuje Pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych do opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zostało złożone Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w dniu 14 lutego 2022 r. Do wykonywanej działalności w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W latach podatkowych wskazanych we wniosku zostały zachowane (i nadal pozostają zachowane) warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona działalność gospodarcza jest i była działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej Usługi1 sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolami 90.02.11.0, 90.02.19.9 i 90.03.12.0 były i są opodatkowane, w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, stawką 15% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej Usługi2 sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolami 59.11.11.0 i 59.11.13.0 były i są opodatkowane, w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, stawką 8,5% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanych przez Panią we wniosku grupowań PKWiU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00