Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.574.2023.1.MR
Skutki podatkowe połączenia spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
3 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych połączenia spółek. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A;
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: B (…);
3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: C (…).
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowani są polskimi rezydentami podatkowymi oraz wspólnikami spółki X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „X” lub „Spółka przejmowana”).
Zgodnie z umową spółki X wspólnicy uprawnieni są do udziału w zyskach tego podmiotu zgodnie z następującą proporcją:
1. Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Y”) - 0,9% prawa do udziału w zyskach X, pełniąca funkcję komplementariusza,
2. Pan B - 32,2% prawa do udziału w zyskach X pełniącego funkcję komplementariusza,
3. Pan A - 32,2% prawa do udziału w zyskach X pełniącego funkcję komplementariusza,
4. Pan C - 32,2% prawa do udziału w zyskach X pełniącego funkcję komplementariusza,
5. Pani Q- 2,5% prawa do udziału z zyskach X pełniącą funkcję komandytariusza.
Dodatkowo Zainteresowani pragną wskazać, iż X uzyskała status podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r., gdyż nie zamknęła ksiąg rachunkowych i kontynuowała rok obrotowy do dnia 30 kwietnia 2021 roku zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.
Obecnie planowane jest dokonanie połączenia X z V Sp. z o.o. (dalej: „Spółka przejmująca”), w którym X zostanie przejęte przez Spółkę przejmującą.
Wskazane połączenie zostanie przeprowadzone na podstawie art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. z 2022 poz. 807 ze zm.) (dalej: „KSH”) stanowiącego, iż spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Połączenie zostanie dokonane również zgodnie z art. 492 § 1 KSH w formie łączenia się przez przejęcie, tj. poprzez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej. Biorąc pod uwagę, iż ogół praw i obowiązków X, a zarazem prawa do udziału w zysku nie jest we własności Spółki przejmującej to wskazany podmiot będzie zobowiązany do utworzenia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym oraz do wydania tych udziałów na rzecz wspólników X w proporcji odpowiadającej wartości posiadanego ogółu praw i obowiązków X przez wspólników.
Jednocześnie Zainteresowani pragną wskazać, iż w przedmiotowym połączeniu nie będzie uczestniczyła wspólniczka Pani Q, która przed planowanym połączeniem wystąpi z X za wynagrodzeniem.
Jednocześnie Zainteresowani informują, iż nie objęli ogółu praw i obowiązków w X w wyniku wymiany udziałów albo w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Ogół praw i obowiązków w X był obejmowany przez Zainteresowanych w wyniku wniesienia wkładu pieniężnego.
Ponadto Zainteresowani informują, iż przyjęta wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów przydzielonych Zainteresowanym przez Spółkę przejmującą w związku z przejęciem X, która pozostanie do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów będzie równa, tj. nie będzie wyższa niż wartość ogółu praw i obowiązków Zainteresowanych w Spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Zainteresowanych do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tego ogółu praw i obowiązków w tej spółce, gdyby nie doszło do połączenia.
Przedmiotowe połączenie dokonane zostanie z przyczyn ekonomicznych, tj. ma na celu m.in. uproszczenie grupy kapitałowej V. Biorąc pod uwagę, iż X oraz V spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wykonują w części podobną działalność gospodarczą zasadne jest skonsolidowanie tej aktywności w jednym podmiocie. Planowane połączenie przyczyni się do zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności, ograniczenia obowiązków sprawozdawczych oraz zwiększenia przejrzystości grupy dla podmiotów zewnętrznych udzielających wsparcia finansowego, w szczególności instytucji finansowych.
Wnioskodawca wskazuje dodatkowo, iż równoległe z transakcją połączenia przez przejęcie X z Wnioskodawcą przeprowadzone zostanie przejęcie przez Wnioskodawcę obecnego komplementariusza X, tj. Y.
Pytanie
Czy w związku z planowanym połączeniem Zainteresowani będą zobowiązani do rozpoznania przychodu podatkowego?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, w związku z planowanym połączeniem Zainteresowani nie będą zobowiązani do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z połączeniem, z uwagi na zastosowanie art. 24 ust. 8 ustawy o PIT stanowiącego, iż dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek.
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o CIT”) przepisy tej ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wobec powyższego następujące definicje wskazane w ustawie o PIT znajdą zastosowanie do czynności obejmujących lub dokonanych przez ten podmiot:
•definicja „spółki” odnosząca się również do spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT (art. 5a pkt 28 lit. c ustawy o PIT);
•definicja „udziału/akcji” odnosząca się również do ogółu praw i obowiązków wspólnika w podmiotach zdefiniowanych jako „spółki" w ustawie o PIT (art. 5a pkt 29 ustawy o PIT);
•definicja „kapitału zakładowego” odnosząca się również do kapitału podstawowego podmiotów zdefiniowanych jako „spółki" w ustawie o PIT (art. 5a pkt 30 ustawy o PIT);
•definicja „udziału w zyskach osób prawnych” odnosząca się również do udziału w zyskach podmiotów zdefiniowanych jako „spółki” w ustawie o PIT (art. 5a pkt 31 ustawy o PIT);
•definicja „objęcia udziału/akcji” odnoszą się również do objęcia/nabycia przez wspólnika podmiotu zdefiniowanego jako „spółka” w ustawie o PIT ogółu praw i obowiązków tej spółki (art. 5a pkt 32 ustawy o PIT).
Wobec powyższego, połączenie X ze Spółką przejmującą powinno być traktowane jak połączenie przez przejęcie podatnika CIT z podatnikiem CIT, a fakt przydzielenia nowo wyemitowanych udziałów Spółki przejmującej na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi będzie wywoływać skutki podatkowe na gruncie ustawy o PIT.
Tym samym, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o PIT:
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.
Jednocześnie, na mocy art. 24 ust. 8 pkt 1 ustawy o PIT:
W przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie: art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny.
Przytoczona regulacja zgodnie z art. 24 ust. 8da ustawy o PIT ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy:
1.spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
2.spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3.spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższe warunki są spełnione, ponieważ zarówno Spółka przejmująca oraz Spółka przejmowana są podatnikami CIT, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (rezydentami podatkowymi w Polsce).
Dodatkowo wskazać jednak należy, iż zgodnie z art. 24 ust. 8db ustawy o PIT przepisu odraczającego opodatkowanie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych osiągniętego w związku z przydzieleniem udziałów wyniku połączenia nie stosuje się jeżeli:
1.udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub
2.przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Konieczne jest zatem dokonanie analizy czy przesłanki wskazane w pkt 1 oraz pkt 2 wyłączające możliwość zastosowania art. 24 ust. 8 ustawy o PIT nie zostały spełnione. W pierwszej kolejności, w ocenie Zainteresowanych, w związku z objęciem ogółu praw i obowiązków Spółki przejmowanej przez Zainteresowanych w wyniku wniesienia wkładu pieniężnego spełniony zostanie warunek wskazany w pkt 1, tj. udziały w podmiocie przejmowanym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Jednocześnie w ocenie Zainteresowanych warunek wskazany w pkt 2 również zostanie spełniony. W tym miejscu wskazać należy, iż ustawa o PIT nie definiuje pojęcia „wartości podatkowej” dla celów stosowania art. 24 ust. 8db pkt 2 ustawy o PIT. Należy jednak zwrócić uwagę, że w innych przepisach ustawy o PIT odniesiono się do niniejszej definicji. Przykładowo, w art. 30da ust. 10 ustawy o PIT dotyczącym podatku od niezrealizowanych zysków wskazano, iż wartość podatkową składnika majątku stanowi wartość, niezaliczona uprzednio do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.
Wobec powyższego, zdaniem Zainteresowanych „wartość podatkowa” udziałów w odniesieniu do art. 24 ust. 8db pkt 2 ustawy o PIT powinna być rozumiana jak wartość, która nie została wcześniej zaliczona w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów (a która może stanowić koszt uzyskania przychodu w razie zbycia lub umorzenia tych udziałów).
Wobec powyższego zaznaczyć należy, iż przyjęta przez Zainteresowanych wartość podatkowa przydzielonych udziałów Spółki przejmującej powinna zostać określona zgodnie z art. 24 ust. 8 pkt 2 ustawy o PIT wskazującym, iż przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów spółki przejmującej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT - jeżeli udziały w spółce przejmowanej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny.
W praktyce zatem Zainteresowani będą uprawnieni do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia udziałów przydzielonych przez Wnioskodawcę. Jednak koszt uzyskania przychodu będzie odpowiadać wydatkom poniesionym na nabycie udziałów w spółce przejmowanej przez Zainteresowanych, tj. wydatkom przeznaczonym przez wspólników będących osobami fizycznymi na nabycie udziałów (w praktyce ogółu praw i obowiązków) w X. Jednocześnie taka sama wartość stanowiłaby koszt uzyskania przychodu Zainteresowanych, gdyby nie doszło do transakcji (przykładowo: w razie zbycia ogółu praw i obowiązków X).
W konsekwencji przyjęta przez Zainteresowanych dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę przejmującą będzie równa wartości udziałów w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Zainteresowanych dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia. Oznacza to spełnienie warunku wskazanego w pkt 2 przez Zainteresowanych.
Dodatkowo Zainteresowani informują, iż analogiczne rozumienie „wartości podatkowej” oraz spełnienia warunku wskazanego w art. 24 ust. 8db pkt 2 ustawy o PIT zostało przedstawione w następujących interpretacjach prawa podatkowego:
1.interpretacji z dnia 7 kwietnia 2023 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.85.2023.2.MS stanowiącej, iż:
„Wobec powyższego, zdaniem Zainteresowanych "wartość podatkowa" udziałów w odniesieniu do art. 24 ust. 8db pkt 2 ustawy o PIT powinna być rozumiana jak wartość, która nie została wcześniej zaliczona w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów (a która może stanowić koszt uzyskania przychodu w razie zbycia lub umorzenia tych udziałów).
W praktyce zatem Zainteresowani będą uprawnieni do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia udziałów przydzielonych przez spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak koszt uzyskania przychodu będzie odpowiadać wydatkom poniesionym na nabycie udziałów w spółce przejmowanej przez Zainteresowanych, tj. wydatkom przeznaczonym przez wspólników będących osobami fizycznymi na nabycie udziałów w X. Jednocześnie taka sama wartość stanowiłaby koszt uzyskania przychodu Zainteresowanych, gdyby nie doszło do transakcji (przykładowo: w razie zbycia ogółu praw i obowiązków X)”.
2.interpretacji z dnia 3 sierpnia 2022 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0115-KDIT2-1.4011.302.2022.2.MT stanowiącej, iż:
„Wartość podatkowa udziałów (akcji) to przyjęta przez podatnika wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów (akcji), która pozostaje w rachunku podatkowym podatnika do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Wartość podatkowa jest pochodną sposobu objęcia lub nabycia udziałów (akcji). Nie jest tożsama z ich aktualną wartością rynkową czy bilansową. W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w przypadku planowanego połączenia - w odniesieniu do każdej z przejmowanych spółek komandytowych:
–przyjęta przez Pana wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów przydzielonych Panu przez Spółkę przejmująca (A sp. z o. o.) w związku z przejęciem spółki komandytowej, która pozostanie w Pana rachunku podatkowym dla rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów nie będzie wyższa niż:
–wartość Pana ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej jaka byłaby przez Pana przyjęta dla celów podatkowych jako koszty zbycia tego ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej gdyby nie doszło do połączenia spółek.
Wobec tego, w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 24 ust. 8db pkt 2 ustawy”.
3.interpretacji z dnia 9 listopada 2022 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0111-KDIB2-1.4010.295.2022.3.DD (wydanej na gruncie ustawy o CIT) stanowiącej, iż:
„Spełnione zostaną przesłanki określone w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to znaczy przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych gdyby nie doszło do połączenia spółek.
Tym samym przyjęta przez Wnioskodawcę wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów przydzielonych Zainteresowanych przez Spółkę przejmującą (Spółkę B) w związku z przejęciem Spółki komandytowej (Spółki A), która pozostanie w rachunku podatkowym Zainteresowanych dla rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów nie będzie wyższa niż wartość ogółu praw i obowiązków Zainteresowanych w Spółce przejmowanej (Spółce A), jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty zbycia tego ogółu praw i obowiązków w Spółce A, gdyby nie doszło do połączenia spółek”.
4.interpretacji z dnia 31 października 2022 roku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0111-KDIB1-3.4010.586.2022.1.PC (wydanej na gruncie ustawy o CIT) stanowiącej, iż:
„Innymi słowy, analizowany przepis wprowadza zasadę, zgodnie z którą neutralność podatkowa podziału przez wydzielenie dla udziałowca spółki dzielonej, jest warunkowana tym, aby udziałowiec przyjął dla celów podatkowych wartość udziałów otrzymanych od spółki przejmującej, w wysokości nie wyższej niż historyczna, podatkowa wartość udziałów spółki dzielonej (w części w jakiej korespondują one z wartością majątku wydzielanego w ramach podziału przez wydzielenie). Oznacza to, że udziałowiec, chcąc skorzystać z neutralności podatkowej podziału przez wydzielenie, nie może dla celów podatkowych urealnić wartości udziałów spółki przejmującej, otrzymanych w związku z podziałem przez wydzielenie, do ich wartości rynkowej, lecz jest zobligowany do przyjęcia ich dla celów podatkowych po tej samej wartości, co udziały spółki dzielonej (w odpowiedniej proporcji). Ustawa o CIT przewiduje zatem opodatkowanie podziału przez wydzielenie, w ramach którego udziałowiec dokona urealnienia wartości podatkowej udziałów.
W tym zakresie należy powołać treść art. 16 ust. 1 pkt. 8c ustawy o CIT, który wskazuje, że wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów w spółce dzielonej, stają się kosztem uzyskania przychodu na moment zbycia udziałów w spółce przejmującej. Można zatem stwierdzić, że przepis ten konstytuuje zasadę kontynuacji wyceny udziałów, co prowadzi do wniosku, że jeżeli podatnik będący udziałowcem spółki dzielonej, przyjmie dla celów podatkowych wartość udziałów spółki przejmującej otrzymanych na skutek podziału przez wydzielenie, w wartości wynikającej z zasad opisanych w tym przepisie (art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT), to zostanie w takim wypadku spełniony warunek neutralności podziału przez wydzielenie dla udziałowca spółki dzielonej wskazany w art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b) ustawy o CIT. Można w zasadzie stwierdzić, że warunek ten, będzie spełniony zawsze w przypadku prawidłowego ustalenia przez udziałowca spółki dzielonej wysokości kosztów podatkowych na zbyciu udziałów spółki przejmującej, tj. zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt. 8c ustawy o CIT”.
Jednocześnie nie ulega wątpliwości, iż spełniony został warunek wskazany w art. 24 ust. 8b ustawy o PIT, gdyż połączenie przez przejęcie dotyczyć będzie podatnika CIT mającego siedzibę w Polsce i zostanie dokonane również przez podatnika CIT, tj. spółkę przejmującą z siedzibą w Polsce.
Dodatkowo Zainteresowani wskazują, iż do niniejszej transakcji nie znajdą zastosowania art. 24 ust. 19 ustawy o PIT oraz art. 24 ust. 20 ustawy o PIT stanowiące, iż przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Wynika to z faktu, iż przedmiotowe połączenie dokonane zostanie z przyczyn ekonomicznych, gdyż ma na celu m.in. uproszczenie grupy kapitałowej V. Biorąc pod uwagę, iż X oraz Wnioskodawca wykonują w części podobną działalność gospodarczą zasadne jest skonsolidowanie tej aktywności w jednym podmiocie. Planowane połączenie przyczyni się do zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności, ograniczenia obowiązków sprawozdawczych oraz zwiększenia przejrzystości grupy dla podmiotów zewnętrznych udzielających wsparcia finansowego, w szczególności instytucji finansowych.
Wobec powyższego, w związku z planowanym połączeniem Zainteresowani nie będą zobowiązani do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z połączeniem, z uwagi na zastosowanie art. 24 ust. 8 ustawy o PIT stanowiącego, iż dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Państwa stanowiska.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan A (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right