Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-10-12
Data publikacji: 2023-10-12

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a PIT

Spółka z o.o. zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę oraz umowy o dzieło. Czy należy połączyć przychody z umowy o pracę i umowy o dzieło przy obliczeniu zaliczki na podatek dochodowy? Gdyby obie umowy podlegały sumowaniu, płatnik zobowiązany byłby pobierać zaliczkę według wyższej stawki (32%) znacznie szybciej w trakcie roku podatkowego. 

Nie, nie należy łączyć przychodów z obu umów w celu naliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

Źródła przychodów zostały wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich są m.in.:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  • działalność wykonywana osobiście

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c) przedsiębiorstwa w spadku

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze

A zatem, stosunek pracy i wykonywanie usług, w tym przypadku na podstawie umowy o dzieło, to podatkowo dwa odrębne źródła przychodów.

Zaliczki na podatek dochodowy od każdego z dochodów oblicza się na podstawie różnych przepisów czyli:

  • art. 32 updof w przypadku dochodów ze stosunku pracy
  • art. 41 ust. 1 w przypadku dochodów z umowy o dzieło

Płatnik, który zatrudnia osobę na podstawie umowy o pracę oraz umowy o dzieło ma obowiązek obliczać miesięczne zaliczki PIT od każdego z tych dochodów odrębnie.

Zaliczka od dochodów ze stosunku pracy wynosi 12%, a potem 32%, jeśli w trakcie roku dojdzie do przekroczenia kwoty 120 000 zł.

Natomiast od dochodu z umowy o dzieło w trakcie roku potrąca się zaliczki na podatek w wysokości najniższej stawki podatku tj. 12%. Natomiast wyższą stawkę płatnik pobiera tylko na wniosek podatnika.

Na marginesie warto dodać, że pracownik, z którym pracodawca zawarł dodatkowo umowę zlecenia lub umowę o dzieło jest nadal pracownikiem tylko dla celów ubezpieczeń w ZUS. Wówczas przychody z obu umów – o pracę i cywilnoprawnej – podlegają sumowaniu w celu naliczenia składek społecznych oraz zdrowotnej.

W sferze podatku dochodowego nie ma takiej regulacji.

 Izabela Nowacka

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00