Nowe stanowisko pracy w umowie o pracę - czy konieczne nowe orzeczenie lekarskie
Jak dopisać w umowie o pracę nowe stanowisko pracy? Jeżeli nowe dodatkowe stanowisko pracy nie zawiera innych czynników niż dotychczasowe to czy potrzebne jest nowe orzeczenie lekarskie?
Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem dodania nowego dodatkowego stanowiska do umowy o pracę jest modyfikacja umowy poprzez porozumienie zmieniające (aneks do umowy).
Ponieważ pracownik ma wykonywać dodatkowe obowiązki - w ramach nowego stanowiska pracy, niezależnie od tego, że będą one wykonywane w tym samym środowisku pracy właściwym postępowaniem jest skierowanie pracownika na badania wstępne, poprzedzone sporządzeniem skierowania, które będzie zawierało dodanie nowego stanowiska pracy oraz zakres podstawowych obowiązków na takim stanowisku.
W przeważającej większości przypadków pracownik wykonuje pracę dobrowolnie podporządkowaną na stanowisku umówionym - ustalonym w ramach rokowań poprzedzających nawiązanie umowy o pracę. Sytuacja, w której pracownik w ramach jednej umowy wykonuje jeden rodzaj pracy (na który oczywiście może składać się szeroki zakres obowiązków) jest najbardziej klarowna.
Nie można jednak wykluczyć przypadku, gdy to pracodawca zechce pracownikowi powierzyć dodatkowe stanowisko - w ramach tej samej umowy, czyli tego samego stosunku pracy. Taka sytuacja jest jak najbardziej prawnie dopuszczalna. W praktyce opcje są dwie:
- albo czasowe powierzenie innej pracy do trzech miesięcy w ruchu kalendarzowym bez konieczności modyfikowania umowy o pracę,
- albo dodanie stanowiska pracy z formalną zmianą zawartości umowy w zakresie stanowiska (stanowisk) pracy.
Pracodawca może mieć wątpliwości w jaki sposób dodać nowe stanowisko - do obowiązującej już umowy odnoszącej się do dotychczasowego stanowiska pracy. Najbezpieczniejszą opcją, przyjmując że pracownik nie protestuje w kontekście dodatkowego stanowiska pracy, jest porozumienie stron - czyli aneks do umowy, na podstawie którego zostanie ona zmodyfikowana poprzez dodanie nowego stanowiska pracy.
Ważne jest również określenie wymiaru czasu pracy poszczególnych stanowisk - tak aby pracownik miał realną możliwość wykonywania pracy w obrębie każdego stanowiska.
Kolejna wątpliwość pracodawcy jaka może wiązać się z dodaniem nowego stanowiska pracy jest związana z koniecznością - lub brakiem konieczności zapewnienia badań profilaktycznych. Należy zauważyć, że zgodnie z przepisami, skierowanie na badania powinno zawierać w szczególności określenie stanowiska lub stanowisk pracy, jak również opis podstawowych czynności sposób i czas ich wykonywania.
Przyjmując, że wcześniejsze skierowanie na badania oraz orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy dopuszcza pracownika do pracy na pierwszym stanowisku - niezbędne jest ponowienie badań profilaktycznych w ramach badań wstępnych, na podstawie skierowania, które będzie zawierało dwa stanowiska pracy z rozróżnieniem zakresu obowiązków. Obowiązek zapewnienia badań wstępnych w powyższym zakresie jest niezależny od tego, czy pracownik będzie pracował w takich samych warunkach środowiska pracy czy też nie.
W sytuacji gdy pracodawca nie skieruje pracownika na badania i dopuści do pracy na nowym (dodatkowym) stanowisku i zostanie to wykazane przez inspektora PIP w czasie kontroli - należy liczyć się nie tylko z mandatem karnym, ale również nakazem administracyjnym zobowiązującym pracodawcę do zapewnienia badania wstępnego, na podstawie skierowania, które będzie zawierało dodatkowe stanowisko pracy oraz dodatkowy zakres obowiązków.
Sebastian Kryczka
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.