Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-09-29
Data publikacji: 2023-09-29

Wypłata za jeden dzień dla pracownika, który przebywał na zwolnieniu lekarskim

Czy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 do 29 września 2023 r. oprócz zasiłku chorobowego (za 29 dni) należy wypłacić wynagrodzenie za pracę za 1 dzień tj. za 30 września 2023 r. (sobota), jeśli dzień ten jest dniem wolnym od pracy dla tego pracownika?   

Nie. Jeżeli sobota nie jest dniem pracy dla pracownika, nie nabywa on prawa do wynagrodzenia za ten dzień. Wypłata wynagrodzenia za ten dzień byłaby możliwa tylko wtedy, gdy przewidywały to postanowienia wewnątrzzakładowe.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy). Ponieważ sobota jest dniem wolnym od pracy dla pracownika, nie przysługuje mu za nią wynagrodzenie. 

Przepisy prawa pracy ogólnie obowiązującego nie stanowią w tej kwestii inaczej. W § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie z 29 maja 1996 r.), wskazano sposób obliczania wynagrodzenia w przypadku zbiegu niezdolności do pracy z powodu choroby i czasu przepracowanego.

Zgodnie z tym przepisem w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek z FUS, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

W przypadku państwa pracownika nie doszło do takiego zbiegu, a zatem za 29 dni września 2023 r. przysługuje mu wyłącznie zasiłek chorobowy.

Należy jednak pamiętać, że postanowienia wewnątrzzakładowe mogą być w tej kwestii dla pracownika korzystniejsze i przewidywać wynagrodzenie.

Bożena Goliszewska Chojdak

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00