Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.529.2023.2.AA
Opodatkowanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
W dniu 18 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 18 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 września 2023 r. (wpływ 17 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Aktualnie jest Pani zatrudniona na umowę o pracę w (…), przychodnia w (…). W ramach ww. umowy o pracę realizuje Pani program szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny rodzinnej w trybie rezydenckim, a umowa ta wygaśnie 30 września wraz z zakończeniem przez Panią szkolenia specjalizacyjnego. Od 1 października, tj. po zakończeniu ww. umowy o pracę zamierza Pani świadczyć dla (…) (tj. dotychczasowego pracodawcy) usługi medyczne w ramach działalności gospodarczej (…) jako lekarz specjalista.
Szczegółowy zakres umowy o pracę będącej przedmiotem wniosku to szkolenie specjalizacyjne lekarza, polegające na nabywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do samodzielnej pracy jako lekarz specjalista, które odbywa się pod nadzorem specjalisty wyznaczonego przez pracodawcę. Program specjalizacji załącza Pani do niniejszego wniosku do wglądu. Specyfika szkolenia w dziedzinie medycyny rodzinnej obejmuje m.in.:
-diagnozowanie oraz leczenie chorób dorosłych,
-diagnozowanie oraz leczenie chorób dzieci,
-diagnozowanie i leczenie chorób wieku podeszłego oraz odrębności leczenia chorób w wieku podeszłym,
-zdrowie kobiet, w tym planowanie rodziny, fizjologii ciąży i porodu oraz ginekologii,
-zasady profilaktyki oraz zwalczania zakażeń,
-zasady racjonalnej antybiotykoterapii,
-zasady przeprowadzania szczepień ochronnych.
Ukończenie specjalizacji jest uwarunkowane m.in. odbyciem wszystkich wymaganych programem staży kierunkowych, kursów specjalizacyjnych, udokumentowania wymaganej liczby procedur medycznych, przygotowania pracy naukowej i zdaniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, a do tego czasu lekarz pracuje pod formalnym i faktycznym nadzorem kierownika specjalizacji.
Szczegółowy zakres przyszłej umowy cywilnoprawnej będącej przedmiotem wniosku to: samodzielne świadczenie usług medycznych należących do kompetencji lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, w szczególności:
-samodzielne poradnictwo w ramach poradni podstawowej opieki zdrowotnej,
-samodzielne zlecanie właściwej diagnostyki i włączania leczenia chorób dzieci i dorosłych,
-koordynacja i kontynuacja działań leczniczych w odniesieniu do świadczeniobiorcy,
-samodzielna koordynacja, kwalifikacja i przeprowadzanie obowiązkowych szczepień ochronnych na podstawie odrębnych przepisów,
-prowadzenie edukacji zdrowotnej,
-orzekanie o stanie zdrowia świadczeniobiorcy,
-kierowanie do innych świadczeniodawców,
-samodzielne prowadzenie dokumentacji medycznej,
-samodzielne prowadzenie dokumentacji rozliczeniowo-statystycznej i sprawozdawczej dotyczącej wykonywanych usług,
-prowadzenie nadzoru nad wykonywaniem zaleceń lekarskich zleconych pozostałemu personelowi przychodni,
-współpraca z innymi lekarzami i pielęgniarkami udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz pacjentów przychodni,
-pisemne ustosunkowanie się do skargi pacjenta na wykonywaną przez siebie usługę,
-nadzór nad szkoleniem specjalizacyjnym innych lekarzy w zakresie medycyny rodzinnej.
Przyszłe przychody ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy – Pani zdaniem – nie będą odpowiadać czynnościom, które jako podatnik wykonywała Pani dotychczas w roku podatkowym 2023 w ramach stosunku pracy.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:
Czy z dniem 1 października 2023 r. zamierza Pani dopiero rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej – (…), czy może ww. działalność gospodarczą już Pani rozpoczęła wcześniej?
Z dniem 1 października 2023 r. zamierza Pani dopiero rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej – (…);
Jeżeli już Pani rozpoczęła prowadzenie tej działalności gospodarczej, prosimy o wskazanie czy jako formę opodatkowania przychodów wybrała Pani ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Wcześniej nie rozpoczęła Pani prowadzenia działalności gospodarczej i dotychczas nigdy nie prowadziła Pani działalności gospodarczej;
Czy usługi (ich zakres) świadczone przez Panią w ramach działalności gospodarczej na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (…) były/są/będą całkowicie zbieżne, częściowo zbieżne, czy też nie były/nie są/nie będą w ogóle zbieżne z czynnościami wykonywanymi w danym roku podatkowym (2023) i w roku go poprzedzającym w ramach stosunku pracy na rzecz tego pracodawcy?
Usługi (ich zakres) świadczone przez Panią w ramach działalności gospodarczej nie będą zbieżne z czynnościami wykonywanymi w roku podatkowym 2023 (i w latach wcześniejszych) z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy, gdyż:
-w ramach stosunku pracy zatrudniona była Pani (i w dalszym ciągu jest) jako młodszy asystent – rezydent, a czynności wykonywane w ramach zawartej umowy polegały na odbywaniu szkolenia specjalizacyjnego według ustalonego planu, zgodnie z programem rezydentury określonym w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, wydanego na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zakres wykonywanych czynności wynikał wprost z ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w medycynie. Szkolenie specjalizacyjne odbywało się pod nadzorem kierownika specjalizacji i polegało na wypełnianiu poleceń lekarza specjalisty, a udzielanie świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny rodzinnej odbywało się wyłącznie, kiedy było nadzorowane bezpośrednio przez lekarza specjalistę, polegało na wypełnianiu poleceń lekarza specjalisty i/lub zespołu lekarzy specjalistów za akceptacją kierownika specjalizacji.
-w ramach planowanej działalności gospodarczej umowa na świadczenie usług medycznych z zakresu medycyny rodzinnej z (…)., przychodnia w (…) będzie obejmowała wykonywanie czynności na rzecz pacjentów tej przychodni poprzez samodzielne i bez nadzoru świadczenie usług medycznych należących do kompetencji lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, z zachowaniem swobody wyboru metod diagnostycznych i terapeutycznych, ponoszenie wyłącznej odpowiedzialności za rozpoznanie choroby i wybór metody leczenia, ponoszenie pełnego ryzyka zawodowego i gospodarczego za wykonywane usługi, a także ponoszenie odpowiedzialności wobec pacjentów i osób trzecich za wyrządzone szkody w trakcie lub przy okazji świadczenia usług medycznych.
Pytanie
Czy w okolicznościach opisanego powyżej zdarzenia przyszłego jako Wnioskodawca będzie Pani uprawniona do opodatkowania w bieżącym i przyszłym roku podatkowym swoich przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wybierając formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie – w opisanym powyżej przypadku nie znajduje zastosowanie art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku, który mówi o wyłączeniu możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy, gdy usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.
Uzasadnieniem dla ww. stanowiska jest to, że czynności wykonywane w ramach stosunku pracy a czynności, które będą wykonywane przez Panią w ramach umowy cywilnoprawnej, nie będą tożsame, co wykazano powyżej.
Tym samym – w Pani ocenie – będzie Pani mieć prawo opodatkowania, w bieżącym i przyszłym roku podatkowym przychodów z ww. działalności gospodarczej w formie, o której mowa w ww. Ustawie, czyli zryczałtowanym podatkiem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ponadto w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) uchylona,
e) uchylona,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnychprzepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalnościwykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;
6) (uchylony).
W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Z powołanej powyżej regulacji prawnej wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest pozbawiony podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał/wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.
Ponadto zauważam, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z informacji przedstawionych we wniosku i w uzupełnieniu wynika, że od 1 października 2023 r. zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. W ramach tej działalności będzie Pani świadczyć usługi na rzecz Pani obecnego pracodawcy, u którego jest Pani zatrudniona jako młodszy asystent – rezydent. Pani umowa o pracę, która wygaśnie 30 września 2023 r., obejmuje szkolenia specjalistyczne według ustalonego planu, zgodnie z planem rezydencji. Natomiast w ramach działalności gospodarczej będzie Pani świadczyć usługi medyczne z zakresu medycyny rodzinnej. Usługi świadczone przez Panią w ramach działalności gospodarczej nie będą zbieżne z czynnościami wykonywanymi w 2023 r. (i latach wcześniejszych) z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy.
Tak więc w Pani sprawie nie zachodzi wyłączenie ze zryczałtowanej formy opodatkowania wskazane w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Reasumując – skoro świadczone przez Panią w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz byłego pracodawcy nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani na podstawie umowy o pracę, będzie Pani uprawniona do opodatkowania w bieżącym i przyszłym roku podatkowym swoich przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right