Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.487.2023.2.MB

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z realizowanym projektem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. (…). Uzupełnili go Państwo pismem z 30 sierpnia 2023 r. z prośbą o przyspieszenie wydania interpretacji indywidualnej (wpływ 30 sierpnia 2023 r.) oraz pismem – w odpowiedzi na wezwanie – z 13 września 2023 r. (wpływ 14 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spis oznaczeń: Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098 ze zm.);

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.);

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.).

Park jest państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy o finansach publicznych. Rodzaj działalności według PKD 9104Z - działalność ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody.

Do zadań Parku należy w szczególności:

1) prowadzenie działań ochronnych w ekosystemach parku (…) zmierzających do zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów,

2) udostępnianie obszaru parku (…) na zasadach określonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych i w zarządzeniach dyrektora parku (…),

3) prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą.

Park w procesie realizacji zadań, o których mowa w pkt. 1-3 dokonuje sprzedaży towarów, materiałów i usług i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Wykonywane czynności są zarówno opodatkowane stawkami VAT, jak również korzystają ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych w art. 43 ustawy o VAT.

Park prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z uzyskanych środków i pozyskanych przychodów wydatki na finansowanie zadań określonych w ustawie o ochronie przyrody.

Park uzyskuje przychody:

1) opodatkowane: z najmu obiektów na cele inne niż mieszkaniowe, ze sprzedaży drewna, tusz zwierzyny, usług i sprzedaży materiałów edukacyjnych, z dzierżawy gruntów na cele inne niż rolnicze, z udostępniania terenu Parku, zajęć edukacyjnych, ze sprzedaży biletów wstępu do obiektów parku, z noclegów w pokojach gościnnych,

2) zwolnione: z najmu obiektów na cele mieszkaniowe, dzierżawy gruntów rolnych na cele rolnicze,

3) związane z wykonywaniem działalności ustawowej w zakresie działalności bieżącej i majątkowej (inwestycyjnej): dotacje celowe z budżetu państwa na funkcjonowanie Parku oraz na finansowanie i współfinansowanie projektów z udziałem środków unijnych, dotacje z  Funduszu (…), dofinansowania z funduszu (…), dotacje z samorządów terytorialnych.

Park nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931).

Wnioskodawca w ramach wykonywania działalności ustawowej zamierza realizować projekt pn. (…) w ramach środków uzyskanych z programu unijnego (…) i współfinansowany ze środków Funduszu (…).

Głównym celem projektu jest powstanie nowego obiektu przyrodniczo - edukacyjnego wraz zapleczem administracyjnym i technicznym. Powstały obiekt ma pełnić szereg funkcji.

Przedsięwzięcie polega na budowie Centrum (…) o pow. (…) m3 z infrastrukturą towarzyszącą. Budynek Centrum składać się będzie z sali wystaw czasowych, sali projekcyjnej, warsztatowej oraz wystawy przyrodniczej. W budynku znajdować się będzie wielofunkcyjny hall wraz z zespołem toalet i szatnią. W budynku będą znajdować się również biura dla pracowników obsługi ośrodka. W otoczeniu Centrum (…) znajdować się będą parking główny dla samochodów osobowych i autobusów w tym parking dla osób niepełnosprawnych. Budynek będzie ogrzewany przez pompy ciepła oraz zaplanowano panele fotowoltaiczne.

Dzięki realizacji zadania zostanie usprawniony kompleksowy system zwiedzania Parku. Nowe Centrum (…) pozwoli na rozszerzenie oferty edukacyjnej, skierowanej do różnych grup docelowych. Umożliwiona będzie edukacja w formie zajęć edukacyjnych, warsztatów, seminariów poprzez projekcje filmów i prezentacji oraz działalność wystawienniczą - wystawa stała i czasowa. W ramach realizacji zadania cały obiekt zostanie umeblowany, wykonane będą wystawy stałe, zakupiony zostanie sprzęt do prowadzenia zajęć edukacyjnych i zagospodarowany teren wokół ośrodka - utwardzenie podjazdów, parkingów.

Nowoczesny ośrodek edukacyjny zapewni wypełnianie zadań statutowych Parku (…). Poprawiona zostanie obsługa zwiedzających Park (…) poprzez dostęp do najważniejszych informacji o Parku, jego walorach przyrodniczych i kulturowych, zasadach zwiedzania Parku oraz obiektów edukacyjno - turystycznych, możliwość zakupu materiałów edukacyjnych, biletów wstępu oraz zajęć edukacyjnych.

Park planuje realizować zadanie w latach (…). W ramach projektu planowane są następujące zadania:

- Roboty budowlane w tym: roboty ziemne, fundamenty, konstrukcje murowe i dachowe, elewacje, ścianki działowe, tynki, posadzki i inne;

- Roboty sanitarne w tym: sieć wodociągowa, kanalizacyjna, instalacja wodno - kanalizacyjna wewnętrzna oraz instalacja grzewcza i wentylacyjno – klimatyzacyjna;

- Roboty elektryczne w tym: instalacja oświetleniowa zewnętrzna i wewnętrzna, instalacje multimedialne oraz system sygnalizacji pożarowej i włamania, instalacja telefoniczna i informatyczna;

- Częściowe zagospodarowanie terenu w tym: dostęp dla osób niepełnosprawnych, parkingi, drogi komunikacji kołowej, chodniki, ogrodzenie oraz mała architektura turystyczna, nasadzenie zieleni oraz zaprowadzenie trawników i rabat,

- Wyposażenie obiektu w tym: zakup niezbędnego wyposażenia biurowego oraz wykonanie ekspozycji muzealnej, sprzętu multimedialnego, ekspozycyjnego,

- Nadzór inwestorski - obejmuje świadczenie kompleksowej usługi polegającej na pełnieniu funkcji o inspektora nadzoru inwestorskiego nad realizowaną inwestycją.

Całkowita wartość projektu szacowana jest na kwotę (…) tys. zł, w tym podatek VAT 23% (…) tys. zł. W związku z realizacją wyżej wymienionych działań powstanie Centrum w którym prowadzona będzie działalność edukacyjna i obsługa turystyczna poprzez:

- udostępnienie wystawy stałej oraz wystaw czasowych;

- organizowanie prelekcji, wykładów, zajęć i wydarzeń edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców realizowanych w module konferencyjno-edukacyjnym oraz w otoczeniu Centrum;

- sprzedaż biletów wstępu do atrakcji Centrum (wystawa stała, wystawa czasowa, biletów wstępu do Parku lub innych atrakcji turystycznych;

- usługi sprzedaży wydawnictw, materiałów edukacyjnych i turystycznych pamiątek, usługi wynajmu sal konferencyjno-edukacyjnych przez inne podmioty w celu organizacji konferencji, spotkań, szkoleń, warsztatów, giełd, kiermaszy itp.

Całość wytworzonej infrastruktury w ramach planowanego projektu Centrum będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Faktury dokumentujące wydatki w związku z budową Centrum (…) będą wystawiane na Park.

Powstały obiekt tj. Centrum będzie wykorzystywany do czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Park zakłada, iż wszystkie aktywności podejmowane w Centrum (…) będą opodatkowane podatkiem VAT.

Pytanie

Czy będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od czynności związanych z budową Centrum (…) wraz z ekspozycją przyrodniczą dofinansowanego przez UE w ramach Programu (…) oraz Fundusz (…)?

Państwa stanowisko w sprawie

Parkowi posiadającemu aktualnie status państwowej osoby prawnej przysługuje prawo do odliczenia bądź zwrot podatku w jakiejkolwiek formie w związku z realizacją projektu pn. (…).

Wszystkie towary i usługi zakupione w związku z realizacją budowy nowego Centrum w ramach dofinansowania ze środków Programu (…) oraz Funduszu(…) będą związane ze sprzedażą opodatkowaną towarów i usług, którą prowadzi Park.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenie kwoty podatku lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione jest od zakresu w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, zgodnie z którym,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierzają Państwo realizować projekt pn. (…) w ramach środków uzyskanych z programu unijnego (…) i współfinansowany ze środków Funduszu (…). Głównym celem projektu jest powstanie nowego obiektu przyrodniczo - edukacyjnego wraz zapleczem administracyjnym i technicznym. Powstały obiekt ma pełnić szereg funkcji. W ramach projektu planowane są roboty budowlane w tym: roboty ziemne, fundamenty, konstrukcje murowe i dachowe, elewacje, ścianki działowe, tynki, posadzki i inne; roboty sanitarne w tym: sieć wodociągowa, kanalizacyjna, instalacja wodno - kanalizacyjna wewnętrzna oraz instalacja grzewcza i wentylacyjno – klimatyzacyjna; roboty elektryczne w tym: instalacja oświetleniowa zewnętrzna i wewnętrzna, instalacje multimedialne oraz system sygnalizacji pożarowej i włamania, instalacja telefoniczna i informatyczna; częściowe zagospodarowanie terenu w tym: dostęp dla osób niepełnosprawnych, parkingi, drogi komunikacji kołowej, chodniki, ogrodzenie oraz mała architektura turystyczna, nasadzenie zieleni oraz zaprowadzenie trawników i rabat; wyposażenie obiektu w tym: zakup niezbędnego wyposażenia biurowego oraz wykonanie ekspozycji muzealnej, sprzętu multimedialnego, ekspozycyjnego oraz nadzór inwestorski. W związku z realizacją wyżej wymienionych działań powstanie Centrum (…) w którym prowadzona będzie działalność edukacyjna i obsługa turystyczna poprzez: udostępnienie wystawy stałej oraz wystaw czasowych; organizowanie prelekcji, wykładów, zajęć i wydarzeń edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców realizowanych w module konferencyjno-edukacyjnym oraz w otoczeniu Centrum; sprzedaż biletów wstępu do atrakcji Centrum (wystawa stała, wystawa czasowa, biletów wstępu do Parku lub innych atrakcji turystycznych; usługi sprzedaży wydawnictw, materiałów edukacyjnych i turystycznych pamiątek, usługi wynajmu sal konferencyjno-edukacyjnych przez inne podmioty w celu organizacji konferencji, spotkań, szkoleń, warsztatów, giełd, kiermaszy itp.

Wskazali Państwo, że całość wytworzonej infrastruktury w ramach planowanego projektu Centrum (…) będzie wykorzystywana przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury dokumentujące wydatki w związku z budową Centrum (…) będą wystawiane na Park (…). Zakładają Państwo, że wszystkie aktywności podejmowane w Centrum (…) będą opodatkowane podatkiem VAT.

Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą tego, czy będzie Państwu przysługiwać prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od czynności związanych z budowąCentrum (…) wraz z ekspozycją przyrodniczą dofinansowanego przez UE w ramach Programu (…) oraz Fundusz (…).

Jak wskazano powyżej, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zatem podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego będą spełnione, są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a także - jak Państwo wskazali we wniosku - całość wytworzonej infrastruktury w ramach planowanego projektu Centrum (…) będzie wykorzystywana przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto zakładają Państwo, że wszystkie aktywności podejmowane w Centrum (…) będą opodatkowane podatkiem VAT.

W konsekwencji, z uwagi na spełnienie przesłanek warunkujących prawo do odliczenia podatku naliczonego, określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, będą Państwo mieli prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z realizowanym projektem pn. (…), pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy. Tym samym, przysługuje Państwu również prawo do zwrotu różnicy podatku, o  której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy dodatkowo wskazać, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja została wydana na podstawie wskazania we wniosku, że całość wytworzonej infrastruktury w ramach planowanego projektu Centrum (…) będzie wykorzystywana przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź kontroli celno-skarbowej zostanie ustalony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą, opinię, o której mowa w art. 119zzl § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, i odmowę wydania tych opinii może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00