Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.342.2023.3.ANK

Czy planowany przez Wnioskodawcę aport prowadzonej działalności stanowi aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie stanowił przychodu dla Wnioskodawcy w związku z tym, że otrzymujący aport przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy planowany przez Wnioskodawcę aport prowadzonej działalności stanowi aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie stanowił przychodu dla Wnioskodawcy w związku z tym, że otrzymujący aport przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych ….

Wniosek został uzupełniony pismem z 10 lipca 2023 r. (wpływ za pośrednictwem operatora pocztowego 13 lipca 2023 r.) oraz - w odpowiedzi na wezwanie Organu - pismem z 13 września 2023 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca.

Opis zdarzenia przyszłego

… sp. z o.o. (dalej: „…” lub „Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Polski i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Jedynym udziałowcem …posiadającym 100% udziałów jest ….

Działalność Wnioskodawcy jest zróżnicowana. W ramach działalności …. prowadzona jest działalność handlowa, w ramach której Wnioskodawca zaopatruje szeroko rozumiany sektor produkcyjny, dla którego dostarcza materiały okołoprodukcyjne, takie jak (...). I posiada również dział sprzedaży internetowej, gdzie poprzez sklep internetowy i konta na różnych  (np. ...) sprzedaje towary.

Ponadto … w ramach swojej marki … prowadzi usługi projektowania i wykonania oznaczeń (...). Dodatkowo Wnioskodawca projektuje i montuje (...) (w ramach marki …).

Dla prowadzenia opisanej wyżej działalności Wnioskodawca poza powierzchnią biurową wykorzystuje również magazyny, które (magazyny) w zdecydowanej większości użytkowane są jednak na podstawie umów najmu zawartych z podmiotami trzecimi. W niewielkim jedynie zakresie funkcjonowanie magazynów oparte jest na wykorzystaniu powierzchni należącej do Wnioskodawcy (75 m2).

W strukturze organizacyjnej … wyodrębnione są komórki organizacyjne (działy), które zajmują się prowadzeniem działalności opisanej powyżej, w ramach których w szczególności funkcjonuje zespół pracowników przypisanych funkcjonalnie do realizacji określonych zadań związanych z prowadzeniem działalności.

Opisana powyżej działalność Wnioskodawcy stanowi praktycznie całą działalność gospodarczą …. Obok ww. działalności … w niewielkim zakresie wynajmuje również część pomieszczeń w należących do … nieruchomościach, w tym m.in. spółce z o.o. T.

W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością opisaną wyżej działalność handlową, działalność w ramach marki .. oraz działalność marki …, w ramach której projektowane są i montowane … - (dalej razem jako: „działalność operacyjna”). W … pozostałyby jedynie:

- grunty i budynki oraz budowle (związane z budową),

- kredyt związany z pozostającą w … nieruchomością, a także kredyt zaciągnięty przez Wnioskodawcę na zakup oprogramowania … (pożyczka preferencyjna z … Fundacji ...) .

Aport zostanie wniesiony do spółki powiązanej z … tj. do spółki z o.o. … (dalej „…” lub „Spółka”), w której jedynym udziałowcem, posiadającym 100% udziałów, jest również ….. T jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Posiada również nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP. Przedmiotem działalności T jest m.in. produkcja pozostałych wyrobów …, sprzedaż hurtowa i detaliczna wyrobów. Przedmiotem działalności T jest zatem m.in. szeroko rozumiana działalność produkcyjna wyrobów do produkcji. Produkty wyprodukowane w T są m.in. przedmiotem sprzedaży w ramach działalności operacyjnej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

W wyniku planowanego przez … wniesienia aportu, do T przeszłaby większość sprzętu biurowego i komputerowego wykorzystywana w działalności operacyjnej …, licencje na programy, konta ..., sklep internetowy …, leasingi, licencje programów do obsługi sprzedaży, a także stany magazynowe …, marka … oraz marka … (produkcja i wykonywanie ...). Do T przejdą także wszystkie należności i zobowiązania dotyczące działalności operacyjnej … (z wyjątkiem kredytów, o których mowa wyżej), a także ewidencje i księgi rachunkowe. Do T przeniesiona zostanie również większość kadry pracowniczej, która w pełni samodzielnie będzie mogła kontynuować prowadzenie działalności operacyjnej wniesionej do T (w … pozostanie 1-2 pracowników) Przeniesione zostaną również umowy z klientami.

Poza tym, … będzie wynajmował … część nieruchomości na prowadzenie działalności będącej przedmiotem aportu (w tym na prowadzenie biura).

T i … są spółkami powiązanymi. T będzie kontynuował działalność operacyjną wniesioną aportem przez …. Kontynuując działalność …T będzie bazował na zasobach przejętych od …, w tym na kadrze pracowniczej, sprzęcie biurowym, umowach, licencjach, programach, tj. będzie kontynuował działalność z wykorzystaniem składników majątkowych wykorzystywanych obecnie przez … w prowadzeniu ww. działalności. Zasoby magazynowe …, które znajdowały się w wynajmowanych powierzchniach magazynowych zostaną przesunięte do magazynów prowadzonych przez T.

T będzie kontynuował prowadzenie wniesionej działalności również w pomieszczeniach wynajmowanych od ….

… przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych ….

Celem biznesowym planowanego wniesienia aportu do … jest przede wszystkim obniżenie kosztów prowadzonej działalności. Po wniesieniu aportu nie będzie potrzeby utrzymywania dwóch magazynów, dwóch ekip magazynierów. Towary z magazynów … będą przeniesione do magazynów …, nie będzie potrzeby zawierania umów najmu na dodatkowe magazyny utrzymywane obecnie przez …. Konsolidacja działalności obu firm w jednym dedykowanym podmiocie (T) pozwoli wynegocjować lepsze stawki z firmami obsługującymi sprzedaż od strony logistycznej. Połączenie baz danych oraz sił sprzedaży (zarówno kanału tradycyjnego jak też e-commerce) obu firm pozwoli osiągnąć efekt synergii.

Poza tym, wniesienie opisanej wyżej działalności operacyjnej … do T pozwoli na ukierunkowanie … w stronę działalności deweloperskiej (na bazie pozostawionych w … nieruchomości).

… będzie nadal wynajmował część powierzchni podmiotom trzecim.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:

·Składniki materialne i niematerialne, które mają być przedmiotem aportu stanowią praktycznie całą obecną działalność operacyjną …. W ramach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy funkcjonują komórki organizacyjne (działy), w ramach których realizowana jest działalność operacyjna. Są to komórki przypisane do realizacji tej działalności, w ramach których działalność gospodarcza prowadzona w … realizowana jest przez kadrę pracowniczą przypisaną funkcjonalnie do realizacji tej działalności.

·W opisanym zdarzeniu przyszłym do … przekazane zostaną księgi dotyczące przekazywanej działalności, które dają podstawę przyporządkowania przychodów i kosztów dotyczących tej działalności jak i należności i zobowiązań do działalności prowadzonej przy wykorzystaniu składników materialnych i niematerialnych, które mają być przedmiotem planowanego aportu.

·Składniki majątkowe materialne i niematerialne, które mają być przedmiotem aportu stanowią funkcjonalnie całość i służą już obecnie prowadzeniu określonej działalności operacyjnej przez …. Na dzień wniesienia aportu, zespół wnoszonych składników materialnych i niematerialnych stanowi de facto niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

·Wyodrębnienie funkcjonalne przekazywanego aportem majątku przejawia się zatem tym, że obecnie składniki te stanowią de facto zespół komórek organizacyjnych w ramach …, osób zatrudnionych w tych komórkach, którym przypisane są określone zadania umożliwiające realizacji celów gospodarczych związanych z prowadzoną przez … działalnością operacyjną, a także np. programów czy licencji umożliwiających prowadzenie tej działalności. Powiązanie tych elementów zapewnia możliwość kontynuowania działalności operacyjnej po ich wniesieniu aportem do nowej spółki, a co za tym idzie realizację celów gospodarczych przypisanych dla tej działalności.

·Zespół składników materialnych i niematerialnych, składający się na działalność operacyjną będzie zdolny do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy i dla działania jako niezależny podmiot nie wymaga zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych, struktur ze strony nabywcy lub podjęcia przez niego dodatkowych działań.

·Przekazywane składniki będą umożliwiały już na dzień ich przekazania kontynuowanie działalności operacyjnej wykonywanej przy ich wykorzystaniu. Nie oznacza to, że przyszły nabywca nie podejmie działań usprawniających działanie przekazywanego majątku, ale nie będzie to w żadnym razie warunkiem umożliwiającym prowadzenie - kontynuowanie przejmowanej działalności.

·Wyodrębnienie działalności operacyjnej będącej przedmiotem aportu nastąpi w drodze uchwały Zgromadzenia Wspólników.

·Przejęcie przez nową spółkę pracowników zatrudnionych w zorganizowanej części przedsiębiorstwa nastąpi w trybie art. 231 ustawy Kodeks pracy.

·Jak zostało to wskazane w opisie zdarzenia przyszłego zawartym we Wniosku, celem biznesowym planowanego wniesienia aportu jest przede wszystkim obniżenie kosztów prowadzonej działalności operacyjnej. Poza tym, wniesienie aportem działalności operacyjnej …do T pozwoli na ukierunkowanie … w stronę działalności deweloperskiej.

·Planowane wniesienie aportem działalności operacyjnej … do T nie ma na celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego stanu przyszłego, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym, planowany przez Wnioskodawcę aport prowadzonej działalności stanowi aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie stanowił przychodu dla Wnioskodawcy w związku z tym, że otrzymujący aport przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych …? (pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT, gdyż przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, a Spółka otrzymująca aport przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak z powyższego wynika, definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych jest analogiczna jak dla potrzeb VAT.

Zatem zespół składników majątkowych zostanie zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, o ile zostaną spełnione określone warunki:

-musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

-zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

-składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

-zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT przychodem jest m.in. wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie jednak z art.12 ust. 4 pkt 25 b ustawy CIT do przychodów nie zalicza się wartości, o której mowa w ust. 1 pkt 7, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki albo spółdzielni jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, oraz spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Wyłączenie powyższe ma jednak zastosowanie przy dochowaniu określonych uwarunkowań.

Jak wynika z art. 12 ust. 13 Ustawy CIT przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z kolei, w myśl art. 12 ust. 14 Ustawy CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Odnosząc powyższe przepisy do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy uznać, że przedmiotem planowanego aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, co zostało wykazane w zajętym przez Wnioskodawcę stanowisku odnośnie do pytania nr 1. Przedmiot wkładu do T stanowić będzie powiązany ze sobą zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), wydzielony pod względem: organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, które mogą i stanowią już na dzień transakcji niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Jak wykazano również w stanowisku odnośnie do pytania nr 1, wnoszone składniki mienia: w tym licencje, programy, leasingi , zobowiązania dotyczące tej działalności, konta internetowe, umowy, a także pracownicy mogą stanowić samodzielnie działające przedsiębiorstwo. Składniki mienia wnoszone aportem do T umożliwią tej Spółce praktycznie kontynuowanie działalności gospodarczej realizowanej obecnie przez ….

Ponadto jak wynika z opisu zdarzenia, T przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład wnoszonej działalności w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Wnioskodawcy.

Uwzględniając powyższe, zdaniem Wnioskodawcy odnośnie do planowanego zdarzenia przyszłego nie powstanie u Wnioskodawcy obowiązek rozpoznania przychodu. Przedmiotem aportu będzie bowiem zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, a dodatkowo Spółka otrzymująca aport przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład wnoszonej działalności handlowej w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych wnoszącego aport (Wnioskodawcy). Oznacza to, że warunek do nierozpoznawania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy CIT, byłby spełniony.

Nie zajdą również przesłanki do wyłączenia zastosowania ww. przepisu art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy CIT, o których mowa w art. 12 ust. 13 i 14 tej ustawy. Celem biznesowym planowanego wniesienia aportu do T jest przede wszystkim obniżenie kosztów prowadzonej działalności.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, nie definiują pojęcia przychodu, jednak zawarty w nich otwarty katalog przykładowych rodzajów przysporzeń stanowiących przychody pozwala na przyjęcie, że za przychody uznaje się przysporzenia o charakterze definitywnym (trwałe i bezzwrotne), które skutkują zwiększeniem aktywów lub zmniejszeniem pasywów podatnika, a nie zostały wyłączone na mocy przepisów art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki dla rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego.

I tak, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 25 ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się wartości, o której mowa w ust. 1 pkt 7, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do:

a)spółki kapitałowej jest komercjalizowana własność intelektualna wniesiona przez podmiot komercjalizujący,

b)spółki albo spółdzielni jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, oraz spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Przy czym, w art. 12 ust. 13 ustawy o CIT zawarto zastrzeżenie, że:

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z kolei w myśl art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W myśl natomiast art. 12 ust. 15 ustawy o CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 16 ustawy o CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

-musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

-zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

-składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

-zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem, nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy, których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.

Jak przyjmuje się w praktyce organów podatkowych, konkretny zespół składników materialnych i niematerialnych powinien odznaczać się gospodarczą samodzielnością już w momencie jego zbycia. Oznacza to, że na dokonanie oceny czy dane aktywa spełniają definicję ZCP nie mogą mieć wpływu żadne czynniki zależne od nabywcy. Samo wydzielenie składników majątkowych na płaszczyźnie organizacyjnej nie jest warunkiem wystarczającym do uznania, że nastąpiło wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak już powyżej wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Przy tym punktem odniesienia jest tutaj rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim, w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Jak Państwo wskazali, w najbliższym czasie zamierzają Państwo wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działalność handlową, działalność w ramach marki … oraz działalność marki , w ramach której projektowane są i montowane ... - (dalej razem jako: „działalność operacyjna”). U Państwa pozostałyby jedynie:

-grunty i budynki oraz budowle (związane z budową),

-kredyt związany z pozostającą u Państwa nieruchomością, a także kredyt zaciągnięty przez Państwa na zakup oprogramowania.

Aport zostanie wniesiony do spółki powiązanej, tj. do spółki z o.o. T, w której jedynym udziałowcem, posiadającym 100% udziałów, jest również …. Przedmiotem działalności T jest m.in. produkcja …, sprzedaż hurtowa i detaliczna wyrobów. Przedmiotem działalności T jest zatem m.in. szeroko rozumiana działalność produkcyjna wyrobów do produkcji. Produkty wyprodukowane w T są m.in. przedmiotem sprzedaży w ramach działalności operacyjnej prowadzonej przez Państwa.

W wyniku planowanego przez … wniesienia aportu, do T-u przeszłaby większość sprzętu biurowego i komputerowego wykorzystywana w Państwa działalności operacyjnej, licencje na programy, konta ..., sklep internetowy ..., leasingi, licencje programów do obsługi sprzedaży, a także stany magazynowe …, marka … oraz marka … (produkcja i wykonywanie ..). Do T przejdą także wszystkie należności i zobowiązania dotyczące działalności operacyjnej … (z wyjątkiem kredytów, o których mowa wyżej), a także ewidencje i księgi rachunkowe. Do T przeniesiona zostanie również większość kadry pracowniczej, która w pełni samodzielnie będzie mogła kontynuować prowadzenie działalności operacyjnej wniesionej do T (u Państwa pozostanie 1-2 pracowników) Przeniesione zostaną również umowy z klientami.

Poza tym, będą Państwo wynajmowali T część nieruchomości na prowadzenie działalności będącej przedmiotem aportu (w tym na prowadzenie biura).

T będzie kontynuował działalność operacyjną wniesioną aportem przez Państwa. Kontynuując działalność T będzie bazował na zasobach przejętych od …, tj. będzie kontynuował działalność z wykorzystaniem składników majątkowych wykorzystywanych obecnie przez … w prowadzeniu ww. działalności. T będzie kontynuował prowadzenie wniesionej działalności również w pomieszczeniach wynajmowanych od Państwa.

Składniki materialne i niematerialne, które mają być przedmiotem aportu stanowią praktycznie całą obecną Państwa działalność operacyjną. W ramach Państwa struktury organizacyjnej funkcjonują komórki organizacyjne (działy), w ramach których realizowana jest działalność operacyjna. Są to komórki przypisane do realizacji tej działalności, w ramach których działalność gospodarcza prowadzona przez Państwa realizowana jest przez kadrę pracowniczą przypisaną funkcjonalnie do realizacji tej działalności.

W opisanym zdarzeniu przyszłym do T przekazane zostaną księgi dotyczące przekazywanej działalności, które dają podstawę przyporządkowania przychodów i kosztów dotyczących tej działalności jak i należności i zobowiązań do działalności prowadzonej przy wykorzystaniu składników materialnych i niematerialnych, które mają być przedmiotem planowanego aportu.

Składniki majątkowe materialne i niematerialne, które mają być przedmiotem aportu stanowią funkcjonalnie całość i służą już obecnie prowadzeniu określonej działalności operacyjnej przez Państwa. Na dzień wniesienia aportu, zespół wnoszonych składników materialnych i niematerialnych stanowi de facto niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wyodrębnienie funkcjonalne przekazywanego aportem majątku przejawia się zatem tym, że obecnie składniki te stanowią de facto zespół komórek organizacyjnych w ramach Państwa Spółki, osób zatrudnionych w tych komórkach, którym przypisane są określone zadania umożliwiające realizacji celów gospodarczych związanych z prowadzoną przez Państwa działalnością operacyjną, a także np. programów czy licencji umożliwiających prowadzenie tej działalności. Powiązanie tych elementów zapewnia możliwość kontynuowania działalności operacyjnej po ich wniesieniu aportem do nowej spółki, a co za tym idzie realizację celów gospodarczych przypisanych dla tej działalności.

Zespół składników materialnych i niematerialnych, składający się na działalność operacyjną będzie zdolny do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy i dla działania jako niezależny podmiot nie wymaga zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych, struktur ze strony nabywcy lub podjęcia przez niego dodatkowych działań.

Przekazywane składniki będą umożliwiały już na dzień ich przekazania kontynuowanie działalności operacyjnej wykonywanej przy ich wykorzystaniu.

Zestawiając przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego z przywołanymi przepisami prawa, wskazać należy, że składniki majątkowe i niemajątkowe składające się na Działalność Operacyjną stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zespół składników materialnych i niematerialnych składający się na Działalność Operacyjną, jest wyodrębniony na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej u Państwa. Działalność Operacyjna jest odrębna od pozostałej Państwa działalności.

Zostaną przekazane księgi dotyczące przekazywanej działalności, które dają podstawę przyporządkowania przychodów i kosztów dotyczących tej działalności jak i należności i zobowiązań do działalności prowadzonej przy wykorzystaniu składników materialnych i niematerialnych, które mają być przedmiotem planowanego aportu.

Jednocześnie należy podkreślić, że przenoszony zespół składników materialnych i niematerialnych będzie wystarczający do kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Państwa, bez konieczności angażowania istotnych dodatkowych składników majątku i podejmowania dodatkowych czynności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki.

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że Działalność Operacyjna wnoszona aportem do innej spółki stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa a aport ten nie będzie stanowił przychodu Wnioskodawcy zgodnie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b. ustawy o CIT jeśli spółka otrzymująca wkład przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych  (Wnioskodawcy).

W konsekwencji Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, że ustalenie, czy wniesienie wkładu niepieniężnego o którym mowa we wniosku zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie zgodny zestanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Informacja w tym zakresie została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W zakresie podatku od towarów i usług wydano/zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały także wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00