Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.318.2023.4.PSZ
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 11 sierpnia 2023 r. (wpływ 11 sierpnia 2023 r.) oraz z 21 sierpnia 2023 r. (wpływ 21 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od dnia 20 maja 2010 r. prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą. Od dnia 1 stycznia 2022 r. zmienił Pan zakres prowadzonej działalności gospodarczej na działalność związaną wyłącznie z usługami w zakresie rozwoju i utrzymania systemów informatycznych (…).
W dniu 14 lutego 2022 r. zadeklarował Pan poprzez aktualizację wpisu CEIDG wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
20 marca 2023 r. rozpoczął Pan realizację kontraktów dotyczących obsługi firm w zakresie wykonywania usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych – sklasyfikowanych według PKWiU pod nr 62.01.12.0, zaś zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – sklasyfikowanych pod nr 62.01.Z.
Wykonywane przez Pana czynności polegają na usłudze wsparcia informatycznego oraz projektowaniu i rozwijaniu systemu (…), systemu (…) i (…). System (…) jest zintegrowanym systemem komputerowym, który wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta. Czynności te nie są związane z oprogramowaniem/programowaniem.
Szczegółowy zakres działalności odnosi się do wdrożenia i rozwoju systemu (…), na który składa się:
-mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem interfejsów (czyli połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami) do innych systemów informatycznych;
-konfigurowanie, projektowanie oraz testowanie w systemie (…);
-przygotowanie klienta do pracy z systemem (…), które uwzględniają migrację danych z innych systemów do systemu (…).
System (…) jest zintegrowanym systemem komputerowym, który służy jako hurtownia danych pod systemem (…) i wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta.
Szczegółowy zakres działalności odnosi się do wdrożenia i rozwoju systemu (…), na który składa się:
-mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem ekstraktorów (czyli połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami) do innych systemów informatycznych;
-konfigurowanie, projektowanie oraz testowanie w systemie (…);
-przygotowanie klienta do pracy z systemem (…).
Systemy (…) jest zintegrowanym systemem komputerowym, który służy jako system raportowy pod systemem (…), system (…) i wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta.
Szczegółowy zakres działalności odnosi się do wdrożenia i rozwoju systemu (…), na który składa się:
-mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem szablonów raportów;
-konfigurowanie, projektowanie oraz testowanie w systemie (…);
-przygotowanie klienta do pracy z systemem (…).
Poza osiąganiem przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej osiąga Pan przychody ze stosunku pracy opodatkowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (źródło przychodów, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Nie uzyskuje Pan z działalności gospodarczej przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.
Nie świadczy i nie zamierza Pan świadczyć usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła w roku 2022 oraz nie przekroczy w roku 2023 kwoty 2 000 000 euro.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan opis sprawy o następujące informacje:
a)czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?
Odpowiedź: Tak, ma Pan miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich przychodów.
b)kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnął Pan pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?
Odpowiedź: 1 czerwca 2023 r.
c)czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: Tak.
d)czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12 świadczy Pan usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci?
Odpowiedź: Nie, nie świadczy Pan usług projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
e)czy w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wystąpiły/występują/wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: Nie wystąpiły.
f)czy w latach kolejnych po 2023 r. Pana przychód nie przekroczy limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy, tj. 2.000.000 euro?
Odpowiedź: Niestety nie przekroczy.
g)jakie dokładnie czynności wykonuje Pan w ramach świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0? Należy wskazać na czym konkretnie polegają Pana czynności w zakresie:
1)systemu (…):
• mapowania wymagań klienta oraz projektowania koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem interfejsów (czyli połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami),
• konfigurowania, projektowania oraz testowania w systemie (…),
• przygotowania klienta do pracy z systemem (…), które uwzględniają migrację między danych z innych systemów do systemu (…).
2)systemu (…):
• mapowania wymagań klienta oraz projektowania koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem ekstraktorów (czyli połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami) do innych systemów informatycznych;
• konfigurowania, projektowania oraz testowania w systemie (…),
• przygotowania klienta do pracy z systemem (…).
3)systemu (…):
• mapowania wymagań klienta oraz projektowania koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem szablonów raportów,
• konfigurowania, projektowania oraz testowania w systemie (…),
• przygotowania klienta do pracy z systemem (…).
Odpowiedź: Zamieścił Pan szczegółowy opis świadczonych przez Pana usług.
System (…), który oznacza tu odwołanie do systemu o nazwie (…) jest zintegrowanym systemem informatycznym wspierającym zarządzanie przedsiębiorstwem. Składa się z wielu modułów najczęściej dedykowanym wsparciu różnych procesów biznesowych np. wspierających procesy finansowe, logistyczne czy kadrowe realizowane w przedsiębiorstwach.
System (…) jest odrębnym systemem informatycznym przeznaczonym dla wsparcia procesów wydajnego składowania i analizy danych. Wyodrębnionym z systemu (…) w celu wykonywania procesów analizy danych na odrębnych zasobach informatycznych i tym samy nie obciążania systemu (…) ich realizacją.
System (…) pełni podobną funkcje jak system (…), przy czym często wykorzystywany jest do wsparcia wizualizacji danych przechowywanych fizycznie w systemie (…).
Wymienione wyżej systemy są produkcji firmy (…), pracują w architekturze wielowarstwowej, składają się z wielu komponentów realizujących odrębne zadania takich jak serwery baz danych, serwery aplikacji i serwery internetowe oraz oprogramowania klienckiego wykorzystywanego przez użytkowników systemu. Poszczególne komponenty systemu pracują często na dedykowanym sprzęcie komputerowym (przeznaczonym wyłącznie dla konkretnego komponentu) i komunikują się ze sobą poprzez sieć komputerową.
Systemy (…) są wykorzystywane przez duże i średnie przedsiębiorstwa i można pokusić się o stwierdzanie, że należą do największych i najbardziej złożonych systemów informatycznych aktualnie dostępnych.
W związku z dużą liczbą przedsiębiorstw wykorzystujących systemy (…) powstał rynek usług świadczonych przez wiele firm w różnym zakresie.
Systemów (…) nie można zaliczyć do oprogramowania ogólnie dostępnego, które użytkownicy mogą zakupić, samodzielnie zainstalować i wykorzystywać. Ze względu na jego skalę i złożoność często usługami instalacji i uruchomienia systemu, utrzymania jego działania, wsparcia realizacji procesów biznesowych w poszczególnych modułach, dostosowania standardowej funkcjonalności systemu czy tworzenia modyfikacji programistycznych zmieniających standardowe funkcje systemu zajmują się osobne firmy i wieloosobowe zespoły specjalistów.
Zaletą systemów (…) jest dostarczenie przez ich producenta bogatej warstwy konfiguracji funkcji systemu umożliwiającej dostosowanie jego działania do potrzeb konkretnych klientów poprzez zmianę jego ustawień.
Odrębną formą modyfikacji działania systemu jest tworzenie rozszerzeń programistycznych, które mogą powstawać w języku (…) i zmieniać działanie systemu głębiej niż pozwala na to zmiana jego konfiguracji.
Usługi świadczone przez Pana dotyczą przygotowania lub zmian w działaniu procesów analizy danych w systemach (…) i ograniczają się wyłącznie do zmian standardowych ustawień (czyli konfiguracji) systemu i dostosowania jego działania do potrzeb klienta. Usługi świadczone przez Pana nie dotyczą tworzenia rozszerzeń programistycznych, o których wspomniano wyżej.
Różne etapy procesów analizy danych realizowane są w różnych modułach i systemach (…). System (…) jest często źródłem danych, czyli systemem w którym dane powstają i są pierwotnie przechowywane. Systemami źródłowymi oprócz systemu (…) mogą być także inne systemy informatyczne wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Proces analizy danych pobiera dane z systemu źródłowego i kopiuje je do systemu (…). Następnie w systemie (…) dane podlegają transformacji, składowaniu w dedykowanym modelu zapewniającym wysoką wydajność i przygotowaniu na potrzeby ich wizualizacji (prezentowania użytkownikowi). W systemie (…) w zależności od preferencji użytkownika przygotowywane są wizualizacje danych.
Zakres usług realizowanych przez Pana polega na:
a) dostosowaniu ustawień systemu (…) w zakresie danych pobieranych z tego systemu na potrzeby analizy danych,
b) dostosowaniu ustawień systemu (…) w zakresie transformacji i składowania i wizualizacji danych.
Proces analizy danych dostosowywany jest do potrzeb klienta na podstawie wymagań określonych przez klienta. Na podstawie tych wymagań tworzony jest, przy Pana udziale, projekt niezbędnych zmian konfiguracji systemu i/lub dodatkowych rozszerzeń programistycznych. Następnie rozszerzenia programistyczne są realizowane przez zespoły programistyczne (bez Pana udziału) a zmiany ustawień systemu wprowadzane są przez Pana. Skonfigurowany proces analizy danych jest z Pana udziałem testowany, czyli weryfikowany co do poprawności swojego działania w kontekście wymagań klienta i o ile spełnia te wymagania przekazywany użytkownikom końcowym do wykorzystania.
Do Pana zadań należy także, szczególnie w przypadku nowych procesów analizy danych, wsparcie użytkowników końcowych poprzez udział w szkoleniach i udzielanie odpowiedzi na ewentualne pytania.
Podstawowym efektem usług świadczony przez Pana jest więc działający w systemach (…) proces analizy danych. Uczestniczy Pan w jego projektowaniu, tworzeniu lub modyfikacji, testowaniu w zakresie opisanym wyżej. Proces analizy danych nie jest oprogramowaniem, które można np. pobrać z systemu, przenieść na inny system, skompilować bądź uruchomić na innym systemie jak to ma miejsce w przypadku oprogramowania (programów komputerowych).
W Pana ocenie, usługi przez Pana świadczone nie są związane z oprogramowaniem, ponieważ:
a)proces analizy danych nie jest oprogramowaniem, chociaż działa w systemie informatycznym;
b)dane podlegające analizie nie są oprogramowaniem, chociaż są przechowywane w systemie informatycznym;
c)testy procesów analizy danych nie są oprogramowaniem, chociaż są realizowane w systemie informatycznym.
Pytania
1.Czy działalność, która jest i ma być wykonywana przez Wnioskodawcę, może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
2.Czy od uzyskiwanych przychodów w roku 2023 i w kolejnych latach, z działalności usługowej związanej z projektowaniem i rozwojem systemów (…) sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0 prawidłowe było i jest użycie stawki 8,5% na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, do wyliczenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym z tytułu przychodu od usług sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0 prawidłowe jest użycie stawki 8,5% na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jak stanowi z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3, oraz wykonywane na podstawie PKD 62.01.Z, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U.2007.251.1885 z dnia 2007.12.31).
Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca wskazuje, że działalności związanej z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z) odpowiadają na gruncie stosowanego dla celów podatkowych PKWiU z 2008 r. usługi związane z oprogramowaniem, tj. usługi klasyfikowane w klasie PKWiU o symbolu 62.01. Usługi takie nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a w konsekwencji – zważywszy, że żaden inny przepis nie stanowi inaczej – przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług związanych z oprogramowaniem mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu.
Jak jednocześnie wynika z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), stawka ryczałtu wynosi 12%. Zwrócić należy uwagę, że pierwszy ze wskazanych symboli PKWiU poprzedzony jest symbolem „ex”. Jak zaś stanowi art. 4 ust. 4 ww. ustawy, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Przyjmuje się w związku z tym najczęściej, że według stawki 12% opodatkowane są przychody ze świadczenia usług związanych z projektowaniem, promowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWiU 62.01.11.0), zaś przychody ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0) są na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5% (co wskazano w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 marca 2012 r., znak IBPBI/1 /415-1260/11/WRz).
Wobec powyższego, przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU 62.01) są, co do zasady, opodatkowanie w formie ryczałtu według stawki 12%. Wyjątek dotyczy przychodów ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, które są opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%. Mając powyższe na względzie Wnioskodawca stwierdza, iż co do zasady, przychody uzyskiwane przez niego ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych według PKWiU z 2008 r. pod symbolem 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust.1 pkt 3 lit. b ww. ustawy. Jednakże w takim zakresie, w jakim ww. usługi będą związane z oprogramowaniem, uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody, będą podlegać opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jak wspomniano na wstępie oraz w opisie stanu faktycznego Wnioskodawca nie będzie świadczył usług związanych z oprogramowaniem, tym samym do wyliczania kwoty należnego podatku dochodowego z tytułu przychodu od usług z zakresu usług klasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0 prawidłowe jest użycie stawki 8,5%. Takie stanowisko znalazło swoje potwierdzenie w kilku wydanych wcześniej interpretacjach indywidualnych dla bardzo podobnych stanów faktycznych np. 0113-KDIPT2-1.4011.1144.2021.2.AP z dnia 25 lutego 2022 r. oraz 0113-KDWPT.4011.52.2021.2.KSM z dnia 28 maja 2021 r.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Według art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylona
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Z informacji przedstawionych we wniosku oraz uzupełnieniu wynika, że od 20 maja 2010 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, której zakres usług mieści się w grupie usług opisanych kodem PKWiU 62.02.12.0 i są to usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. 14 lutego 2022 r. zadeklarował Pan poprzez aktualizację wpisu CEIDG wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od osób fizycznych. Nie świadczy Pan usług projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci. W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie wystąpiły negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ww. ustawy. Wysokość przychodów z prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej w latach kolejnych po 2023 r. nie przekroczy kwoty 2 000 000 euro. Świadczone przez Pana usługi są sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 62.01.12.0. Wyjaśnił Pan również jakie czynności wykonuje w ramach usługi. Szczegółowy zakres działalności odnosi się do wdrożenia i rozwoju systemu (…), na który składa się:
-mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem interfejsów (czyli połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami) do innych systemów informatycznych;
-konfigurowanie, projektowanie oraz testowanie w systemie (…);
-przygotowanie klienta do pracy z systemem (…), które uwzględniają migrację danych z innych systemów do systemu (…).
System (…) jest zintegrowanym systemem komputerowym, który służy jako hurtownia danych pod systemem (…) i wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta.
Szczegółowy zakres działalności odnosi się do wdrożenia i rozwoju systemu (…), na który składa się:
-mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem ekstraktorów (czyli połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami) do innych systemów informatycznych;
-konfigurowanie, projektowanie oraz testowanie w systemie (…);
-przygotowanie klienta do pracy z systemem (…).
Systemy (…) jest zintegrowanym systemem komputerowym, który służy jako system raportowy pod systemem (…), system (…) i wymaga skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta.
Szczegółowy zakres działalności odnosi się do wdrożenia i rozwoju systemu (…), na który składa się:
-mapowanie wymagań klienta oraz projektowanie koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym (…) z uwzględnieniem szablonów raportów;
-konfigurowanie, projektowanie oraz testowanie w systemie (…);
-przygotowanie klienta do pracy z systemem (…).
Dokonując analizy będącej przedmiotem wniosku usługi, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z późn. zm.) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015.
Zgodnie z wyjaśnieniami GUS w dziale 62 – USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 – USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM.
W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, która obejmuje dwa poniższe grupowania:
-PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”,
-PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że grupowanie PKWiU 62.01.12.0 obejmuje:
-usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
-usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
Odnosząc się do powyższego, PKWiU 62.01.1 obejmuje zarówno usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0, jak i w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.
Wobec tego usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.
Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym związek ten, może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.
Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.
Analiza wykonywanych przez Pana czynności, które są sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.12.0, prowadzi do wniosku, że są one niewątpliwie nakierowane na oprogramowanie, stąd niezasadne jest przyjęcie, że usługi te nie są związane z oprogramowaniem.
Za uznaniem stanowiących przedmiot wniosku usług za związane z oprogramowaniem przemawia fakt, że dotyczą one m.in.:
-mapowania wymagań klienta oraz projektowania koncepcji rozwiązania w systemach informatycznych (…),
-konfigurowania, projektowania oraz testowania w systemach (…);
-przygotowania klienta do pracy z systemami (…), które uwzględniają migrację danych z innych systemów do systemów (…).
Całość opisanych przez Pana czynności i zadań odnosi się wprost do systemu informatycznego – jak Pan wskazał we wniosku świadczone usługi związane są z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i polegają na usłudze wsparcia informatycznego oraz projektowaniu i rozwijaniu systemu (…), systemu (…).
Zauważam, że systemy, systemy informatyczne wchodzą w zakres pojęcia „oprogramowanie”, zatem wszelkie usługi z nimi związane spełniają przesłankę wykluczającą możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5%.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku stwierdzam, że przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Pana usług.
Wobec tego uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie – jak Pan wskazał – 8,5%.
Reasumując – działalność, która jest wykonywana przez Wnioskodawcę może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Przychód z działalności usługowej związanej z projektowaniem i rozwojem systemów (…) sklasyfikowanej pod numerem PKWiU 62.01.12.0 podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right