Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.75.2023.2.AS1

Sposób skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowaych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe – w części dotyczącej ustalenia czy w rozliczeniu za poszczególne lata podatkowe ma Pan prawo samodzielnie decydować o tym, ażeby zastosować preferencyjną stawkę podatkową IP BOX do dochodów osiąganych wyłącznie z niektórych, wybranych praw własności intelektualnej wytworzonych przez Pana, czy też zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej w ramach reżimu IP BOX powinno odnosić się do dochodu osiąganego ze wszystkich praw własności intelektualnej (IP) wytworzonych przez Pana i spełniających warunki z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT (pytanie nr 1) i
  • nieprawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 sierpnia 2023 r., (wpływ 12 sierpnia 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Stan faktyczny:

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) prowadzoną pod adresem (…), zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (…) i numerem REGON: (…) pod kodami PKD: 62.01.Z. Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utworami.

W wyniku prowadzonych prac powstaje autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące kwalifikowane prawo IP podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu, zwaną dalej „odrębną dokumentacją prowadzoną na potrzeby ewidencji IP Box”.

Dysponuje Pan interpretacją indywidualną numer 0114-KDIP2-1.4011.37.2020.2.KS wystawioną dnia 14.05.2020 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzającą prawo do stosowania tzw. ulgi IP Box – obniżonej stawki podatku dochodowego w stosunku do kwalifikowanego dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do oprogramowania (Pana stanowisko wyrażające przekonanie, że może Pan korzystać z ulgi IP Box zostało we wspomnianej interpretacji uznane za prawidłowe).

Opierając się na wyżej wymienionej interpretacji i na podstawie opisanej wcześniej odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box, w zeznaniu PIT-36L za lata 2019 i 2020 skorzystał Pan z ulgi IP Box.

Ponieważ w roku 2019 cały Pana dochód związany z prowadzeniem działalności gospodarczej pochodził z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (był kwalifikowanym dochodem który znajdował potwierdzenie w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box), cały ten dochód wykazał Pan na formularzu PIT/IP będącym załącznikiem do formularza rocznego PIT-36L. Nie wykazał Pan natomiast żadnego dochodu w części „D” formularza PIT-36L jak również nie wykazał żadnego dochodu w załączniku PIT/B, w których to miejscach mógłby wykazać inny dochód niepochodzący z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, gdyby taki dochód posiadał, ale jak wspomniano wcześniej, żadnego innego dochodu poza tym wykazanym na formularzy PIT/IP nie posiadał.

W zeznaniu PIT-36L za rok 2020 sytuacja była bardzo podobna, tym razem nie całość, a większość dochodu pochodziła z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (była kwalifikowanym dochodem który znajdował potwierdzenie w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box) i dochód ten został wykazany na PIT/IP w ramach ulgi IP Box, a jedynie 1865,58 zł (a więc tylko około 1,5% całego dochodu) było dochodem z innego tytułu i został on wykazany na PIT-36L w części „D” i odpowiednio w załączniku PIT/B.

Składając powyższe deklaracje do Urzędu Skarbowego zauważył Pan, że:

1.Korzystając dla całego dochodu (za rok 2019) lub dla prawie całego dochodu (za rok 2020) z preferencyjnej stawki podatku w ramach IP Box, a więc posiadając jedynie lub prawie jedynie kwalifikowane dochody wykazane na PIT/IP, za rok 2019 nie ma możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne, a za rok 2020 może je odliczyć tylko w bardzo niewielkiej kwocie. Wynika to z faktu, że możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne od dochodu (którego to odliczenia dokonuje się w części „E” formularza PIT-36L) istnieje tylko w stosunku do dochodów wykazanych na PIT-36L w części „D” (a nie w PIT/IP).

2.Korzystając dla całego dochodu (za rok 2019) lub dla prawie całego dochodu (za rok 2020) z preferencyjnej stawki podatku w ramach IP Box, a więc posiadając jedynie lub prawie jedynie kwalifikowane dochody wykazane na PIT/IP, za rok 2019 nie ma możliwości odliczenia od podatku składek ubezpieczenie zdrowotne, a za rok 2020 może je odliczyć tylko w bardzo niewielkiej kwocie. Wynika to z faktu, że możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku (którego to odliczenia dokonuje się w części „H” formularza PIT-36L) istnieje tylko w stosunku do podatku wyliczonego na PIT-36L w części „G”, który z kolei jest wyliczany na bazie dochodu wykazanego w części „D”, nie istnieje zatem możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku obliczonego w załączniku PIT/IP.

3. Korzystając dla całego dochodu (za rok 2019) lub dla prawie całego dochodu (za rok 2020) z preferencyjnej stawki podatku w ramach IP Box, a więc posiadając jedynie lub prawie jedynie kwalifikowane dochody wykazane na PIT/IP, za rok 2019 nie ma możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (tzw. „ulga termomodernizacyjna”), a za rok 2020 może je odliczyć tylko w bardzo niewielkiej kwocie. Wynika to z faktu, że możliwość odliczenia od dochodu wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i wykazanych w części „B” załącznika PIT/O (którego to odliczenia dokonuje się w części „E” formularza PIT-36L) istnieje tylko w stosunku do dochodów wykazanych na PIT-36L w części „D” (a nie w PIT/IP).

Zdarzenie przyszłe:

Zamierza Pan złożyć korekty do deklaracji rocznych za lata 2019 i 2020 polegające na wykazaniu części dochodów pochodzących z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (potwierdzonych odrębną dokumentacją prowadzoną na potrzeby ewidencji IP Box) na deklaracji PIT-36L w części „D”, a w efekcie zamierza nie korzystać dla nich z preferencji IP Box (co pozwoli odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne od tak wykazanego dochodu, oraz pozwali odliczyć wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego od tak wykazanego dochodu, oraz pozwoli odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne od tak obliczonego podatku), a pozostałą część tych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej zamierza Pan wykazać tak jak dotychczas – w załączniku PIT/IP – a więc zgłaszając ją do preferencyjnej stawki opodatkowania. W efekcie wysokość należnego podatku będzie mniejsza z powodu odliczenia składek społecznych od dochodu, i/lub wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego od dochodu, i/lub składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku.

W ramach opisanych korekt, podział dochodów na te zgłoszone do preferencji IP Box (wykazane na PIT/IP) i na te niezgłoszone do preferencji IP Box (wykazane na PIT-36L, choć mogłyby być wykazane na PIT/IP) odbyłby się na jeden z dwóch poniższych sposobów (nie podjął Pan jeszcze decyzji, który z nich zastosuje, a decyzję uzależnia od otrzymanej interpretacji indywidualnej):

Sposób A:

Podział dochodu w taki sposób, że niektóre poszczególne kwalifikowane dochody z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej (a więc wyodrębnione w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box) byłyby zgłoszone do Ulgi IP Box i wykazane na PIT/IP, a niektóre poszczególne dochody z poszczególnych kwalifikowanych prawa własności intelektualnej (a więc wyodrębnione w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box) byłyby rozmyślnie wykazane na PIT-36L w części „D”, a więc rozmyślnie byłyby niezgłoszone do korzystania preferencji IP Box. Taki podział oznacza, że każde poszczególne (konkretne, pojedyncze) kwalifikowane IP (dochód z niego) opodatkowane jest w całości jedną stawką podatkową – preferencją IP Box, lub dobrowolnie bez preferencji IP Box (mimo istnienia takiej możliwości).

Przykładowo, dla 27 (dwudziestu siedmiu) odrębnych praw IP wykazanych w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box, suma dochodów z 25 (dwudziestu pięciu) z nich byłaby wykazana na formularzu PIT/IP celem skorzystania z ulgi IP Box (czyli pozycja „Autorskie prawo do programu komputerowego – Liczba”, a więc pozycja 15 formularza PIT/IP(1) za 2019 i odpowiednio pozycja 13 formularza PIT/IP(2) za 2020, zawierałaby wartość 25) a suma dochodu z pozostałych 2 (dwóch) z nich byłaby rozmyślnie wykazana na formularzu PIT-36L co wprawdzie pozbawia w ich przypadku preferencji podatkowej IP Box, ale pozwala od kwoty powiązanego z nimi dochodu odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, oraz pozwala na odliczenie od obliczonego od nich podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Te 2 (dwa) kwalifikowane IP rozmyślnie niezgłoszone do opodatkowania w ramach ulgi IP Box (choć zgłoszone by być mogły, bo ulga w ich przypadku przysługuje) zostałyby dodatkowo opatrzone odpowiednią adnotacją w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box, pozwalającą jednoznacznie wykazać, że to te 2 (dwa) kwalifikowane IP nie były zgłoszone do ulgi IP Box w zeznaniu rocznym (a pozostałe 25 – dwadzieścia pięć – kwalifikowanych IP z preferencji IP Box skorzystały).

Sposób B:

Podział dochodów w sposób zupełnie dowolny, a więc wykazanie w PIT-36L takiej kwotowo wysokości dochodu która pozwoli w sposób optymalny odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, składki na ubezpieczenie zdrowotne (odpowiednio od dochodu i podatku) i o taką kwotę dochodu pomniejszenie dochodu wykazanego na formularzu PIT/IP. Taki podział dochodu, z uwagi na jego kwotowy charakter, oznacza, że niektóre pojedyncze (konkretne, poszczególne) kwalifikowane IP (dochód z niego) byłoby zgłoszone do opodatkowani w dwojaki sposób – częściowe w ramach Ulgi IP Box, a częściowo poza nią.

Przykładowo, dla 27 (dwudziestu siedmiu) odrębnych kwalifikowanych IP wykazanych w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box, wszystkie 27 (dwadzieścia siedem) odrębnych kwalifikowanych IP byłoby uwzględnionych na formularzu PIT/IP (czyli pozycja „Autorskie prawo do programu komputerowego – Liczba”, a więc pozycja 15 formularza PIT/IP( 1) za 2019 i odpowiednio pozycja 13 formularza PIT/IP(2) za 2020 zawierałaby wartość 27), ale łączna kwota dochodu zgłoszona do ulgi IP Box byłaby mniejsza niż łączna kwota dochodu z tych 27 (dwudziestu siedmiu) kwalifikowanych IP wykazana w odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box.

Pytania(ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy w rozliczeniu za poszczególne lata podatkowe ma Pan prawo samodzielnie decydować o tym, ażeby zastosować preferencyjną stawkę podatkową IP BOX do dochodów osiąganych wyłącznie z niektórych, wybranych praw własności intelektualnej wytworzonych przez Pana, czy też zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej w ramach reżimu IP BOX powinno odnosić się do dochodu osiąganego ze wszystkich praw własności intelektualnej (IP) wytworzonych przez Pana i spełniających warunki z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

2.Czy w rozliczeniu za poszczególne lata podatkowe ma Pan prawo samodzielnie decydować o tym, ażeby zastosować preferencyjną stawkę podatkową IP BOX wyłącznie do części (wyznaczonej jako dowolny ułamek całości) dochodów osiągniętych z praw własności intelektualnej wytworzonych przez Pana, czy też zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej w ramach reżimu IP BOX powinno odnosić się do całej kwoty dochodu osiąganego z praw własności intelektualnej (IP) wytworzonych przez Pana i spełniających warunki z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad pytanie 1:

Uważa Pan, że może samodzielnie decydować w opisany w pytaniu sposób. Ulga IP Box jest bowiem preferencją – dobrowolną ulgą z której skorzystać można – ale nie trzeba. Jeśli dobrowolna ulga przysługuje dla wszystkich kwalifikowanych IP to znaczy, że przysługuje też dla każdego z nich z osobna. Gdyby bowiem dla któregoś z nich (wskazanych z osobna) nie przysługiwała, oznaczałoby to, że nie przysługuje dla wszystkich. Jeśli zatem ulga przysługuje dla każdego IP z osobna, to przysługuje również dla dowolnego podzbioru ze zbioru wszystkich IP dla których przysługuje. Nie musi być więc wykorzystana dla wszystkich możliwych kwalifikowanych IP a jedynie do tych wskazanych przez Pana.

Prowadzenie odrębnej dokumentacji na potrzeby ewidencji IP Box nie oznacza przecież wcale, że finalnie koniecznie trzeba z ulgi IP Box skorzystać. Mimo prowadzenia ewidencji przez cały rok podatkowy można nie korzystać z ulgi w ogóle i przy deklaracji rocznej cały dochód opodatkować stawką liniową 19% zamiast preferencyjnej 5%. Skoro mimo prowadzenia ewidencji (gromadzenia lub prowadzenia odpowiedniej dokumentacji), można ostatecznie z ulgi nie skorzystać w ogóle, to również mimo prowadzenia odrębnej dokumentacji na potrzeby ewidencji IP Box i wyszczególnienia w niej np. 27 (dwudziestu siedmiu) kwalifikowanych IP można skorzystać z Ulgi IP Box tylko np. dla 25 (dwudziestu pięciu) z nich.

Oczywiście, można by było próbować w całości podważyć powyższe stanowisko i art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiący że: „Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania” zinterpretować w sposób bezalternatywny i w ogóle zaprzeczyć istnieniu opisanej powyżej przez Pana dowolności w skorzystaniu z ulgi, czyli potraktować ją jako bezalternatywnie obowiązkową, jeśli osiąga się kwalifikowane dochody z kwalifikowanych IP. Co z kolei oznaczałoby wręcz obowiązek prowadzenia odrębnej dokumentacji na potrzeby ewidencji IP Box, skoro opodatkowanie stawką 5% byłoby konieczne. Stałoby to jednak w zupełnej sprzeczności z powszechną praktyką traktowania preferencyjnych stawek opodatkowania jako czegoś dobrowolnego.

Chciałby Pan tutaj powołać się na analogiczną sytuację – ulgi na Internet. Można przez cały rok skrupulatnie gromadzić faktury za Internet, a na koniec roku podatkowego z ulgi na Internet i tak dobrowolnie nie skorzystać. Lub posiadając 12 faktur za Internet, można skorzystać z ulgi na Internet tylko dla kilku z nich.

Trzeba tutaj zauważyć, że art. 26 ust. 1 i ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówią, że: „podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu kwot (...) wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet’’.

I choć nie ma tu mowy o żadnej dowolności, to dowolność ta musi być w sposób oczywisty dorozumiana, ponieważ ustawodawca nie przewiduje alternatywnego sposobu wyznaczania podstawy opodatkowania (z pominięciem odliczeń). Bez dorozumienia dowolności w stosowaniu ulgi, niegromadzenie lub gromadzenie wybiórcze faktur za Internet uniemożliwiałoby wyznaczenie podstawy opodatkowania ponieważ niemożliwe byłoby ustalenie całkowitych wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, zważywszy że art. 26 ust. 7 pkt 4 mówi, że wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzającego ich poniesienie. Co przy braku dorozumienia wspomnianej dowolności mogłoby oznaczać, że gromadzenie tych dokumentów jest wręcz obowiązkiem. A zatem logiczną, uzasadnioną, powszechnie akceptowalną i niebudzącą wątpliwości praktyką jest dowolność i dopuszczanie stosowania tej ulgi w kwocie mniejszej, niż faktycznie poniesione wydatki. Jest to dorozumiany i nieodłączny element zasady samoobliczania podatku.

Warto zauważyć, że podatnik mając dochód z wielu kwalifikowanych IP mógłby rozmyślnie prowadzić odrębną dokumentację na potrzeby ewidencji IP Box tylko dla kilku z nich, jeśli z góry wiedziałby, że tylko te kilka chce zgłosić do opodatkowania w ramach ulgi IP Box. Wtedy wszystkie kwalifikowane IP zawarte w tej dokumentacji skorzystałyby z ulgi, ale nie byłyby to wszystkie IP które z ulgi skorzystać by mogły. Niektóre by nie skorzystały, bo podatnik nie ujął ich w ewidencji. To, że prowadzi Pan odrębną dokumentację na potrzeby ewidencji IP Box nawet dla tych kwalifikowanych IP dla których finalnie nie ma zamiaru korzystać z ulgi, wynika tylko z jego skrupulatności, którą wykazuje w każdym aspekcie prowadzenia działalności, ale fakt istnienia w tej dokumentacji danego kwalifikowanego IP nie determinuje wcale konieczności skorzystania z Ulgi w jego przypadku, zwłaszcza, jeśli dla porządku organizacyjnego i księgowego dokumentacja ta będzie zawierała jasną adnotację które IP na koniec roku podatkowego zostały opodatkowane w ramach ulgi, a które jednak bez niej. Choć tu pragnie Pan zaznaczyć, że nie sądzi aby dodawanie takiej adnotacji było konieczne. Zrobiłby to jednak z dbałości o czytelność i skrupulatność, którą wykazuje we wszelkich swoich działaniach księgowych i podatkowych.

Ad pytanie 2:

Uważa Pan, że może samodzielnie decydować w opisany w pytaniu sposób. Podobnie jak w przypadku stanowiska do pytania 1 – ulga IP Box jest preferencją, a więc dobrowolną ulgą z której skorzystać można, ale nie trzeba. Sytuacja jest jednak o tyle inna niż w przypadku pytania 1, że chce Pan skorzystać (lub nie skorzystać) z ulgi nie dla konkretnych kwalifikowanych IP tylko dla pewnych kwot, niezwiązanych ściśle z odrębnymi kwalifikowanymi IP, co może budzić pewne wątpliwości, ponieważ dyskusyjne wydaje się być w tym przypadku takie postępowanie, w którym jedno konkretne prawo własności intelektualnej (jedno kwalifikowane IP) opodatkowuje się po części preferencyjnie (5% podatku), a po części liniowo (19% podatku), w dodatku w nieznanej proporcji, bowiem dla sumy dochodów z wielu IP dowolnie podzielonej między stawkę 5% i 19% podatku nie można jednoznacznie wskazać, które dokładnie kwalifikowane IP i która dokładnie jego część została opodatkowana którą wysokością podatku (można zastosować jedynie proporcję równą dla wszystkich poszczególnych kwalifikowanych IP).

Żadne jednak prawo podatkowe zdaje się nie wymagać jako koniecznej możliwości takiego jednoznacznego wskazania. Istnieje wprawdzie obowiązek prowadzenia odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowej ewidencji zapewniającej możliwość wyodrębnienia poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenia przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz pozwalającej na wyodrębnienie kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zapewniającej w efekcie możliwość określenia precyzyjnie kwalifikowanego dochodu, ale nie jest to jednoznaczne z obowiązkiem prowadzenia ewidencji pozwalającej jednoznacznie i precyzyjnie stwierdzić, który z jednoznacznie i precyzyjnie określonego kwalifikowanego dochodu (jaka jego część) został opodatkowany stawką ulgową 5%. Odrębna dokumentacja prowadzona na potrzeby ewidencji IP Box spełniająca wszystkie wymogi ustawowe, ma wykazywać jednoznacznie kwalifikowany dochód i to robi, ale nie musi dowodzić jaka część tego kwalifikowanego dochodu ostatecznie została ulgowo opodatkowana. Nie ma bowiem takiego wymogu w art. 30ca i w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma zatem przeszkód do ulgowego opodatkowania części dochodu na zasadzie wskazania do ulgi dowolnej jego kwoty (części), z łącznej kwoty maksymalnej dla danej ulgi wynikającej z odrębnej dokumentacji prowadzonej na potrzeby ewidencji IP Box.

Po raz kolejny jest to sytuacja analogiczna do tzw. „ulgi na Internet” czy też „ulgi termomodernizacyjnej”. Podatnik jest wprawdzie zobowiązany do gromadzenia faktur dokumentujących wydatki jeśli chce skorzystać z ulgi (por. kwestia „dowolności” w stanowisku do pytania 1), ale gdy suma tych faktur jest jakąś kwotą X, to podatnik wcale nie ma obowiązku deklarowania całej tej kwoty X celem skorzystania z ulgi. Może wpisać do odliczenia od dochodu kwotę dowolnie mniejszą (odpowiadającej np. połowie jednej faktury), z sobie tylko znanych powodów, byle tylko nie wpisywał kwoty większej, co byłoby już działaniem niewłaściwym. Jest to dorozumiany i nieodłączny element zasady samoobliczania podatku.

Jeszcze wyraźniej widać to na przykładzie ustawowego limitu kwotowego odliczenia tej ulgi. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odlicza się wydatki ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet „w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Wynika z tego, że jeśli udokumentowane wydatki wynosiłyby np. 1000 zł to kwota odliczenia wyniosłaby maksymalne 760 zł. Nie ma wtedy możliwości jednoznacznego wskazania która indywidualna faktura tak naprawdę „skorzystała” z możliwości bycia odliczoną od dochodu. Odliczana jest po prostu kwota, nie faktura. Takie wskazanie konkretnej faktury nie jest konieczne, konieczność taka w żaden sposób nie wynika z faktu, że wydatki muszą być udokumentowane. Analogicznie, udokumentowanie IP nie oznacza, że koniecznie trzeba mieć możliwość wskazania jaka kwota z których dokładnie IP została przedstawiona do ulgi.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie Organ wskazuje, że zakres przedmiotowy interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651, ze zm.), wyznaczają pytania przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. W związku z tym, wydana interpretacja dotyczy tylko kwestii będącej przedmiotem wniosku (Pana pytań), tj.:

1.Czy w rozliczeniu za poszczególne lata podatkowe ma Pan prawo samodzielnie decydować o tym, ażeby zastosować preferencyjną stawkę podatkową IP BOX do dochodów osiąganych wyłącznie z niektórych, wybranych praw własności intelektualnej wytworzonych przez Pana, czy też zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej w ramach reżimu IP BOX powinno odnosić się do dochodu osiąganego ze wszystkich praw własności intelektualnej (IP) wytworzonych przez Pana i spełniających warunki z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

2.Czy w rozliczeniu za poszczególne lata podatkowe ma Pan prawo samodzielnie decydować o tym, ażeby zastosować preferencyjną stawkę podatkową IP BOX wyłącznie do części (wyznaczonej jako dowolny ułamek całości) dochodów osiągniętych z praw własności intelektualnej wytworzonych przez Pana, czy też zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej w ramach reżimu IP BOX powinno odnosić się do całej kwoty dochodu osiąganego z praw własności intelektualnej (IP) wytworzonych przez Pana i spełniających warunki z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

Inne kwestie wynikające z opisu sprawy lub własnego stanowiska nieobjęte pytaniami – w tym możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Prawo do skorzystania przez Pana z ulgi IP Box stanowi element opisu sprawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193). Na podstawie regulacji wprowadzonych ww. ustawą zmieniającą, do systemu prawa podatkowego implikowano przepisy dotyczące preferencyjnego rozwiązania w podatkach dochodowych – tzw. Innovation Box.

Regulacje dotyczące stosowania opisanej powyżej ulgi na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały odzwierciedlone w art.  30ca - 30cb tej ustawy.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r., poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Należy podkreślić, że wskazany przepis do dnia 31 grudnia 2021 r. stanowił:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Jak stanowi art. 30ca ust. 9 ustawy:

W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie dochodu przypadającego na poszczególne kwalifikowane prawa własności intelektualnej, podatnik może obliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z ust. 4-6 dla tego samego rodzaju produktu lub usługi lub dla tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca wprowadzając preferencyjne rozwiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych – tzw. IP Box, nie ustanowił nakazu czy też obowiązku stosowania tej preferencji.

Powyższe wynika też z pkt 4.5 (akapit 154) Objaśnień: "W związku z tym, że skorzystanie z ulgi B+R albo/i z preferencji IP Box to prawo, a nie obowiązek podatnika, podatnik może zadecydować o skorzystaniu tylko z ulgi B+R, lub tylko z preferencji IP Box, lub zarówno z ulgi, jak i preferencji, w zależności od jego sytuacji faktycznej, w szczególności warunkowanej cyklem rozwojowym kwalifikowanego IP".

Stosowanie ulgi IP BOX (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest zatem prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

W konsekwencji, ustalając dochód IP Box, ma Pan prawo samodzielnie decydować o tym, ażeby zastosować preferencyjną stawkę podatkową IP BOX do dochodów osiąganych wyłącznie z niektórych, wybranych praw własności intelektualnej wytworzonych przez Pana (przy założeniu, że w zakresie danego produktu/rodzaju produktu spełnia Pan warunki określone w art. 30ca i art. 30cb updof). Przedmiotowy wybór powinien znajdować odzwierciedlenie w wyodrębnieniu w prowadzonej ewidencji, wyłącznie przychodów IP Box, kosztów IP Box, a także kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, dotyczących wybranych praw IP Box (praw IP Box, w związku z którymi ustalał Pan będzie dochód IP Box, opodatkowany 5% stawką podatkową). Dochód osiągany z pozostałych praw IP Box powinien podlegać wówczas opodatkowaniu według wybranej przez Pana formy opodatkowania w działalności gospodarczej, jeżeli spełnia Pan wszystkie ustawowe warunki do opodatkowania w tej formie.

Nie ma Pan natomiast prawa – w rozliczeniu za poszczególne lata podatkowe – samodzielnie decydować o tym, ażeby zastosować preferencyjną stawkę podatkową IP BOX wyłącznie do części (wyznaczonej jako dowolny ułamek całości) dochodów osiągniętych z praw własności intelektualnej wytworzonych przez Pana. Zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej w ramach reżimu IP BOX powinno odnosić się do całej kwoty dochodu osiąganego z praw własności intelektualnej (IP) wytworzonych przez Pana i spełniających warunki z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy :

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji/stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.

Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jesteśmy związani wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Pana oraz Pana stanowiskiem, tym samym dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651, ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00