Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-09-05
Data publikacji: 2023-09-05

Jak ustalić częstotliwość przyznawania świadczeń z ZFŚS

Zgodnie z zasadami obowiązującego u pracodawcy Regulaminu ZFŚS pracownik może złożyć wniosek o dofinansowanie do biletów na wydarzenia rekreacyjno- sportowe. Decyzję o dofinansowaniu podejmuje pracodawca po rozpatrzeniu wniosku i po rekomendacji Komisji Socjalnej. Na posiedzeniu Komisja Socjalna uzgodniła z organizacjami związkowymi, że o dofinansowanie, o którym mowa wyżej, pracownik może się starać tylko raz w roku ze względu na ograniczone środki dostępne na ten cel. Pracodawca zatwierdził takie postępowanie. W związku z powyższym odrzucono wnioski i nie udzielono dofinansowania dla pracowników, którzy po raz kolejny w ciągu roku złożyli wniosek o dofinansowanie do zakupionych biletów związanych z wydarzeniem sportowym. Pracownik nie zgadza się z odmową, powołując się na zapisy Regulaminu ZFŚS, z których nie wynika, że można złożyć wniosek tylko raz w roku. Czy w takiej sytuacji pracownik ma prawo się odwołać?

Zasady przyznawania poszczególnych świadczeń, w tym potencjalna częstotliwość ich uzyskiwania, powinny wynikać z regulaminu, a nie pozaregulaminowych uzgodnień z organizacjami związkowymi. W tym zakresie pracownik ma rację – odmowa była nietrafnie uzasadniona.

Rodzaje świadczeń z ZFŚS, zasady ich przyznawania, częstotliwość otrzymywania dofinansowania, rodzaje „wspieranego” wypoczynku, zasady wnioskowania o świadczenia powinny wynikać z obowiązującego u pracodawcy regulaminu gospodarowania środkami ZFŚS. To regulamin jest w tym zakresie źródłem prawa. Jakkolwiek świadczenia z ZFŚS nie są roszczeniowe, tzn. pracownik nie może domagać się ich przyznania w oparciu o sam regulamin, to jednak ich przyznanie lub odmowa powinny opierać się na zapisach ustawy i regulaminu. W opisanej sytuacji odmowa została uzasadniona w oderwaniu od zapisów regulaminowych – ustalenia pomiędzy pracodawcą i organizacjami związkowymi, które nie przełożyły się na regulamin nie mogą same w sobie być podstawą odmowy.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby regulamin wskazywał na dokonywanie corocznych ustaleń dotyczących częstotliwości przyznawania danego wsparcia w związku z sytuacją finansową ZFŚS. Wówczas wskazane ustalenia oparte byłyby na regulacjach regulaminu. 

 

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00