Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.326.2023.1.AS
Możliwość rozliczenia poniesionej straty według zasad określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT w sytuacji, gdy Spółka poniesie stratę podatkową na danym źródle przychodów, w ramach którego rozliczane będą transakcje IRS.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozliczenia poniesionej straty według zasad określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT w sytuacji, gdy Spółka poniesie stratę podatkową na danym źródle przychodów, w ramach którego rozliczane będą transakcje IRS. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. z siedzibą w (...) („Wnioskodawca” / „Spółka”): (i) jest spółką prawa handlowego, (ii) posiada siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz (iii) posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT. Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.
Spółka prowadzi działalność rolniczą polegającą na hodowli zwierząt (trzody chlewnej) oraz produkcji zbóż stanowiącej 99% przychodów Spółki. W tym też zakresie dochody osiągane przez Spółkę z działalności rolniczej podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800, dalej: Ustawa o CIT). W pozostałym zakresie Spółka osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej związanej m.in. z najmem i sprzedażą energii opodatkowane na zasadach ogólnych.
W toku działalności Spółka zaciągnęła dwa kredyty inwestycyjne z czego jeden przeznaczony był na modernizacje fermy wykorzystywanej w działalności rolniczej Spółki, z kolei drugi kredyt przeznaczony był na bieżące finansowanie zarówno działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że zadłużenie z tytułu ww. kredytów, oprocentowane jest według zmiennej stopy procentowej, Spółka - w celu wypełnienia obowiązków wynikających z postanowień Umowy Kredytów z dnia 31 października 2017 r. - w celu ograniczenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej, zawarła z bankiem transakcje zabezpieczenia stóp procentowych tzw. IRS. W Umowie tej Spółka zobowiązywała się do dokonania zabezpieczenia stopy procentowej w wysokości 50% udzielonych kwot kredytów. Pozostałe 50% spółka zabezpieczyła w terminie późniejszym. Zawarte transakcje IRS posiadają te same terminy realizacji co terminy płatności odsetek od kredytów.
W zależności od wysokości zmiennej stopy bazowej na dany moment, Spółka mogła uzyskiwać na transakcjach IRS dodatni lub ujemny wynik, tj. albo Spółka była zobowiązana wypłacić bankowi należną kwotę w ramach transakcji IRS, albo to bank wypłacał w ramach transakcji IRS określoną kwotę pieniędzy Spółce.
W związku z wątpliwościami Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych związanych z rozliczeniem kontraktu IRS, tj. ustalenia czy przychody (dodatni wynik) i koszty (ujemny wynik) związane z rozliczeniem kontraktu IRS dotyczą wyłącznie działalności rolniczej, czy też winny być przez Wnioskodawcę w określonej proporcji przypisane do działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej, Spółka wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 24 lutego 2023 r. wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB2-1.4010.724.2022.1.AR, w której uznał, że przychody i koszty związane z rozliczeniem zawartych przez Spółkę z bankiem transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (tzw. IRS), jako transakcji na instrumentach pochodnych, stanowią w całości przychody i koszty z działalności pozarolniczej, a dochód uzyskany na ww. transakcjach podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną Spółka będzie odpowiednio zaliczać ujemny wynik na transakcji IRS do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dodatni wynik na transakcji IRS do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Po uwzględnieniu przychodów i kosztów na transakcjach IRS w pozarolniczej działalności gospodarczej, Spółka nie wyklucza, że koszty uzyskania przychodów Spółki mogą przewyższać przychody z działalności pozarolniczej, tj. Spółka poniesie stratę podatkową na danym źródle przychodów w ramach którego rozliczane będą transakcje IRS.
W związku z powyższym, skoro przychody i koszty związane z rozliczeniem zawartych przez Spółkę z bankiem transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (tzw. IRS), jako transakcji na instrumentach pochodnych, stanowią w całości przychody i koszty z działalności pozarolniczej, a dochód uzyskany na ww. transakcjach podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w ocenie Spółka poniesiona strata (po uwzględnieniu wyniku na transakcji IRS) będzie mogła zostać rozliczona według zasad określonych w art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej będą przewyższać przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (po uwzględnieniu wyniku na transakcji IRS), Spółka poniesioną stratę z tego źródła przychodów będzie mogła rozliczyć według zasad określonych w art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, w związku z uznaniem przez organ, że przychody oraz koszty związane z rozliczeniem kontraktu IRS stanowią w całości przychody oraz koszty działalności pozarolniczej, a dochód uzyskany na transakcjach IRS podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w sytuacji poniesienia straty podatkowej (po uwzględnieniu wyniku na transakcjach IRS), spółka będzie mogła ją rozliczyć według zasad określonych w art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Ponadto, zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o CIT dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11 i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Z powyższego wynika, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę: (i) dochodów osiągniętych z zysków kapitałowych oraz (ii) dochód osiągnięty z innych źródeł przychodów.
Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z danego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Możliwa jest zatem sytuacja, gdy podatnik z jednego źródła przychodów uzyska dochód, a z drugiego źródła przychodów poniesie stratę. Wówczas zgodnie z art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może: 1) obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo 2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
Z powyższego wynika zatem, że podatnik nie może obniżyć dochodu o stratę poniesioną z innego źródła, jednakże może odliczyć stratę z tego samego źródła, z którego poniesiono stratę na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT.
W związku z powyższym, w ocenie Spółki w sytuacji poniesienia starty podatkowej (po uwzględnieniu wyniku na transakcjach IRS), spółka będzie mogła obniżyć dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej o stratę podatkową poniesioną na tym samym źródle przychodów w ramach którego rozliczane są transakcje IRS zgodnie z regulacjami art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) :
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 2a ustawy o CIT:
Przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w ust. 1, stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się straty poniesionej ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT:
O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
1) obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
Jak wynika z brzmienia cytowanego powyżej art. 7 ustawy o CIT, łączeniu podlegać mają wyłącznie dochody z poszczególnych źródeł przychodów.
Oznacza to, że nie podlegają takiemu sumowaniu poniesione przez podatnika straty z danego źródła przychodów. Stanowi o tym wprost zapis ust. 3 pkt 2a.
Jeżeli zatem - w następstwie prowadzonej działalności i przeprowadzanych operacji gospodarczych - podatnik uzyska dochód tylko z jednego z tych źródeł, a w drugim z tych źródeł poniesie stratę, to wówczas opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie uzyskany z jednego źródła dochód, bez pomniejszania go o stratę poniesioną w drugim źródle przychodów. O wysokość takiej straty poniesionej w roku podatkowym ze źródła dochodów (przychodów) podatnik będzie jednak mógł obniżyć swój dochód osiągnięty z tego źródła dochodów (przychodów) w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie będzie mogła przekroczyć 50% kwoty tej straty (art. 7 ust. 5 pkt 1).
Analogiczne odliczenie straty tylko z danego źródła dochodów, poprzez obniżenie dochodu uzyskanego z tego źródła w kolejnych 5 latach podatkowych, będzie dotyczyć także sytuacji, w której – w roku podatkowym – podatnik poniesie stratę z obu źródeł przychodów, tj. stratę ze źródła przychodów (dochodów) zdefiniowanym jako „zyski kapitałowe” i stratę ze źródła jakim będą przychody uzyskiwane z pozostałych źródeł przychodów.
Ponadto, w myśl art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty. Po upływie tego okresu nie jest możliwe obniżenie dochodu o poniesioną w poprzednich latach stratę.
Należy podkreślić, że wysokość maksymalnego odliczenia straty w danym roku podatkowym uzależniona jest również od wysokości osiągniętego w danym roku dochodu. Odliczenie straty nie może być bowiem wyższe niż osiągnięty w danym roku dochód.
Zaznaczyć należy, że opisane metody jednorazowego rozliczania straty znalazły zastosowanie począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2018 r. Stanowi o tym art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. 2018 r., poz. 2244, dalej: „Ustawa nowelizująca”), zgodnie z którym :
Przepis art. 7 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 8 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą ma zastosowanie do strat powstałych począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2018 r.
Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzą Państwo działalność rolniczą i w tym zakresie Państwa dochody podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem CIT. Osiągają także Państwo dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej związanej m.in. z najmem i sprzedażą energii elektrycznej, opodatkowanej na zasadach ogólnych.
31 października 2017 r. zawarli Państwo umowy kredytowe. Dodatkowo, w w celu ograniczenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej zawarli Państwo z bankiem transakcje zabezpieczenia stóp procentowych tzw. IRS. W Umowie tej Spółka zobowiązywała się do dokonania zabezpieczenia stopy procentowej w wysokości 50% udzielonych kwot kredytów. Pozostałe 50% spółka zabezpieczyła w terminie późniejszym. Zawarte transakcje IRS posiadają te same terminy realizacji, co terminy płatności odsetek od kredytów.
W zależności od wysokości zmiennej stopy bazowej na dany moment, Spółka mogła uzyskiwać na transakcjach IRS dodatni lub ujemny wynik, tj. albo Spółka była zobowiązana wypłacić bankowi należną kwotę w ramach transakcji IRS, albo to bank wypłacał w ramach transakcji IRS określoną kwotę pieniędzy Spółce.
Wskazali Państwo, że zgodnie z treścią interpretacji, o którą Państwo wystąpili, przychody i koszty związane z rozliczeniem zawartych przez Spółkę z bankiem transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (tzw. IRS), jako transakcji na instrumentach pochodnych, stanowią w całości przychody i koszty z działalności pozarolniczej, a dochód uzyskany na ww. transakcjach podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidulaną Spółka będzie odpowiednio zaliczać ujemny wynik na transakcji IRS do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dodatni wynik na transakcji IRS do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Po uwzględnieniu przychodów i kosztów na transakcjach IRS w pozarolniczej działalności gospodarczej, Spółka nie wyklucza, że koszty uzyskania przychodów Spółki mogą przewyższać przychody z działalności pozarolniczej, tj. Spółka poniesie stratę podatkową na danym źródle przychodów w ramach którego rozliczane będą transakcje IRS.
Państwa wątpliwości dotyczą możliwości rozliczenia poniesionej straty według zasad określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT w sytuacji, gdy Spółka poniesie stratę podatkową na danym źródle przychodów, w ramach którego rozliczane będą transakcje IRS.
Odnosząc powołane powyżej przepisy do sytuacji opisanej we wniosku należy stwierdzić, że podatnik nie może obniżyć dochodu o stratę poniesioną z innego źródła, jednakże może odliczyć stratę z tego samego źródła, z którego poniesiono stratę na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT.
Ponadto, zgodnie z literalną wykładnią art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT, wskazany limit w wysokości 5.000.000 zł dotyczy odliczenia od dochodu podatkowego straty danego roku i limit ten należy przyporządkować osobno do każdej ze strat. Przepis art. 7 ust. 5 pkt 2 updop odwołuje się do jednorazowego obniżenia dochodu o stratę podatkową nieprzekraczającą kwoty 5.000.000 zł. Zatem, limit 5.000.000 zł dotyczy rozliczenia straty podatkowej każdego roku podatkowego następującego po 31 grudnia 2018 r. z osobna.
Podatnik może obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł, co oznacza to, że limit 5.000.000 zł należy odnieść osobno do straty każdego roku podatkowego.
Mając na uwadze powyższe, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że w sytuacji poniesienia starty podatkowej (po uwzględnieniu wyniku na transakcjach IRS), będą mogli Państwo obniżyć dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej o stratę podatkową poniesioną na tym samym źródle przychodów, w ramach którego rozliczane są transakcje IRS, zgodnie z regulacjami art. 7 ust. 5 Ustawy o CIT.
Pamiętać przy tym należy, że strata powstała w roku 2019 i w latach następnych może być rozliczona tylko do wysokości osiągniętego w danym roku dochodu.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie możliwości rozliczenia poniesionej straty według zasad określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT w sytuacji, gdy Spółka poniesie stratę podatkową na danym źródle przychodów, w ramach którego rozliczane będą transakcje IRS, należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).