Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.426.2023.5.MSO
Interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem Szkoleń Współpracowników.
Interpretacja indywidualna
-stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem Szkoleń Współpracowników.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 sierpnia 2023 r. (data wpływu 16 sierpnia 2023 r.) oraz pismem z 10 sierpnia 2023 r. (data wpływu 16 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka działająca pod firmą: P Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest także czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca jest spółką kapitałową należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa Kapitałowa” świadczącej usługi w obszarze IT (marketingu internetowego). W ramach swojej działalności Grupa Kapitałowa, wypracowała szereg rozwiązań w postaci algorytmów i programów służących do rozwoju strategii marketingowych w Internecie. Generalnie rzecz ujmując, Grupa Kapitałowa prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia na rzecz klientów usług retargetingu cyfrowego w oparciu o tzw (…) w cyfrowych sieciach reklamowych. Co więcej, Grupa Kapitałowa oferuje swoje usługi polegające na wykorzystaniu innowacyjnych technologii pozwalających na precyzyjne dobieranie odbiorców reklam w celu zwiększenia ilości sprzedaży produktów.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż powierzchni reklamowej (banerów reklamowych) pojawiających się w aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej, w której prezentowane są oferty różnych sieci handlowych (dalej: „Aplikacja”). Aplikacja jest dostępna w sklepach online: (…)
Spółka prowadzi również kampanie reklamowe zmierzające do pozyskania nowych użytkowników, co przekłada się na wzrost atrakcyjności powierzchni reklamowej w Aplikacji.
Ponadto, w skład Grupy Kapitałowej wchodzą spółki, skupiające się na tworzeniu i udostępnianiu oprogramowania dla firm w obszarze (…) marketingu i obsługi klienta, a także wsparciu działalności dot. (…) oraz (…).
Z uwagi na skalę międzynarodowej działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, jak również specyfikę sektora IT, Spółka podejmuje szereg działań mających na celu m.in. poznanie oraz lepsze zrozumienie branży, w której działa. Jednym z takich działań jest udział współpracowników Wnioskodawcy – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i świadczących usługi na rzecz Spółki w trybie (…), tzw. „(…)” (dalej: „Współpracownicy”), w szkoleniach/kursach, które można podzielić na następujące typy:
1. szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki;
2. szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które są często niezbędne współpracy ze Spółką; (dalej: „Szkolenia”).
Wnioskodawca pragnie wskazać, iż Szkolenia mają związek z czynnościami opodatkowanymi, ewentualnie niepodlegającymi opodatkowaniu w Polsce (w przypadkach gdy Spółka świadczy usługi na rzecz podatnika z innego kraju – wówczas obowiązuje tzw. (…), tj. zgodnie z art. 28b ustawy o VAT). Co więcej, wiedza nabyta na Szkoleniach jest wykorzystywana przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej VAT (lub rozliczanej na zasadzie art. 28b ustawy o VAT).
Celem Szkoleń jest zwiększenie kompetencji Współpracownika Spółki, ulepszenie jakości świadczonych przez niego usług oraz motywowanie Współpracownika Wnioskodawcy do bardziej efektywnej/wydajnej pracy na rzecz Spółki. Szkolenia są również niezbędne dla prawidłowego wykonywania pracy i realizacji zlecenia dla Spółki.
Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na Szkolenia nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia przysługującego i wypłacanego współpracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o współpracy. Współpracownicy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie z danym Współpracownikiem.
Finansowanie Szkoleń nie jest elementem takiej umowy. Poniesienie tego wydatku – czyli sfinansowanie Szkolenia – jest jednak wydatkiem niezbędnym w aspekcie zwiększenia efektywności wykonania zlecenia dla klienta Spółki, a w efekcie, zwiększenia szans na uzyskanie przychodu.
Współpracownicy Wnioskodawcy prowadzą własną działalność gospodarczą. Niemniej jednak, są stałym elementem całego zespołu Spółki, uczestnicząc w projektach przez nią realizowanych. Jednocześnie Współpracownicy nie są klientami Spółki.
W związku z powyższym opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy wydatki ponoszone na szkolenie Współpracowników będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem Szkoleń
Pismem z 9 sierpnia 2023 r. (data wpływu 16 sierpnia 2023 r.) uzupełnili Państwo opis sprawy o następujące informacje:
1. Gdzie odbywają się Szkolenia Współpracowników?
a) szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki
Szkolenia Współpracowników związane bezpośrednio z zakresem świadczonych usług mogą być przeprowadzane zarówno stacjonarnie (zarówno w Polsce jak i zagranicą) jak i zdalnie (połączenie przez środki komunikacji elektronicznej – na przykład: …).
Co do zasady o tym, gdzie odbywa się dane szkolenie decyduje organizator szkolenia (profesjonalny podmiot organizujący szkolenie).
Decyzja o wyborze konkretnego szkolenia nie zależy od miejsca, w którym się odbywa, lecz od atrakcyjności oferty szkoleniowej, prezentowanej przez dany ośrodek szkoleniowy/centrum szkoleniowe/inne podmioty organizujące szkolenia. Poprzez atrakcyjność oferty szkoleniowej, Wnioskodawca rozumie między innymi tematykę szkolenia (przydatność w zw. z zakresem świadczonych przez Współpracownika usług), jakość szkolenia, dostępność oferty szkoleniowej na rynku oraz konkurencyjność ceny szkolenia.
b) szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które często są niezbędne do współpracy ze Spółką
Podobnie jak w przypadku szkoleń bezpośrednio związanych z zakresem świadczonych usług, szkolenia, których tematyka nie jest bezpośrednio związana z zakresem świadczonych usług mogą być przeprowadzane zarówno stacjonarnie (w Polsce lub zagranicą) jak i zdalnie (połączenie przez środki komunikacji elektronicznej – na przykład: …).
Co do zasady o tym, gdzie odbywa się dane szkolenie decyduje organizator szkolenia (profesjonalny podmiot organizujący szkolenie).
Decyzja o wyborze konkretnego szkolenia nie zależy od miejsca, w którym się odbywa, lecz od atrakcyjności oferty szkoleniowej, prezentowanej przez dany ośrodek szkoleniowy/centrum szkoleniowe/inne podmioty organizujące szkolenia. Poprzez atrakcyjność oferty szkoleniowej, Wnioskodawca rozumie między innymi tematykę szkolenia (przydatność w zw. z zakresem świadczonych przez Współpracownika usług), jakość szkolenia, dostępność oferty szkoleniowej na rynku oraz konkurencyjność ceny szkolenia.
2. Ile trwają szkolenia Współpracowników, o których mowa we wniosku? Czy szkolenia połączone są z wypoczynkiem oraz atrakcjami turystycznymi?
a) szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki
Wnioskodawca nie jest w stanie jednoznacznie wskazać czasu trwania szkoleń. Na rynku usług szkoleniowych dostępne są szkolenia związane z zakresem usług świadczonych przez Współpracowników, które mogą trwać zarówno kilka godzin jak i kilka dni. Czas trwania szkolenia zależy od oferty szkoleniowej prezentowanej przez ośrodki szkoleniowe/centra szkoleniowe/inne podmioty organizujące szkolenia. Współpracownik wraz ze Spółką dokonują wyboru szkoleń w zależności od ich biznesowej użyteczności (związku z zakresem świadczonych usług), nie zaś samego czasu trwania (z uwzględnieniem codziennych obowiązków Współpracownika związanych z wykonywaniem zadań w ramach umowy zawartej ze Spółką).
W ramach wydatku na szkolenia, Wnioskodawca nie finansuje atrakcji turystycznych oraz wypoczynkowych dla Współpracowników.
b) szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które często są niezbędne do współpracy ze Spółką
Wnioskodawca nie jest w stanie jednoznacznie wskazać czasu trwania szkoleń. Na rynku usług szkoleniowych dostępne są szkolenia związane z rozwojem ogólnych kompetencji biznesowych Współpracownika, które mogą trwać zarówno kilka godzin jak i kilka dni. Czas trwania szkolenia zależy od oferty szkoleniowej prezentowanej przez ośrodki szkoleniowe/centra szkoleniowe/inne podmioty organizujące szkolenia. Współpracownik wraz ze Spółką dokonują wyboru szkoleń w zależności od ich biznesowej użyteczności (analizy jakie biznesowe kompetencje Współpracownika byłyby przydatne we Współpracy ze Spółką), nie zaś samego czasu trwania (z uwzględnieniem codziennych obowiązków Współpracownika związanych z wykonywaniem zadań w ramach umowy zawartej ze Spółką).
W ramach wydatku na szkolenia, Wnioskodawca nie finansuje atrakcji turystycznych oraz wypoczynkowych dla Współpracowników.
3. Czy sfinansowanie szkoleń wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Współpracowników, a w razie ich niespełnienia do zwrotu poniesionych kosztów Szkoleń
a) szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki
W przypadku, w którym Współpracownik dokonuje zakupu szkolenia, następnie zaś Spółka na podstawie przedstawionych dowodów dokonuje zwrotu równowartości szkolenia, sfinansowanie szkoleń wiąże się z koniecznością przekazania dowodu uiszczenia wpłaty za szkolenie oraz dowodu potwierdzającego zakup usługi szkoleniowej Spółce. W ten sposób, Współpracownik jest zobowiązany, do udowodnienia w sposób pośredni, że uczestniczył w danym szkoleniu oraz że dokonał za nie zapłaty. Niemniej, Współpracownik nie jest zobowiązany do spełnienia dodatkowych warunków, prócz opisanych powyżej. Model stosowany przez Spółkę nie przewiduje sytuacji, w których Współpracownik byłby zobowiązany do zwrotu poniesionych kosztów Szkoleń. Weryfikacja zdobytych umiejętności odbywa się poprzez realizację przez Współpracownika codziennych zadań wykonywanych na rzecz Spółki.
b) szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które często są niezbędne do współpracy ze Spółką
W przypadku, w którym Współpracownik dokonuje zakupu szkolenia, następnie zaś Spółka na podstawie przedstawionych dowodów dokonuje zwrotu równowartości szkolenia, sfinansowanie szkoleń wiąże się z koniecznością przekazania dowodu uiszczenia wpłaty za szkolenie oraz dowodu potwierdzającego zakup usługi szkoleniowej Spółce. W ten sposób, Współpracownik jest zobowiązany, do udowodnienia w sposób pośredni, że uczestniczył w danym szkoleniu oraz że dokonał za nie zapłaty. Niemniej, Współpracownik nie jest zobowiązany do spełnienia dodatkowych warunków, prócz opisanych powyżej. Model stosowany przez Spółkę nie przewiduje sytuacji, w których Współpracownik byłby zobowiązany do zwrotu poniesionych kosztów Szkoleń. Weryfikacja zdobytych umiejętności odbywa się poprzez realizację przez Współpracownika codziennych zadań wykonywanych na rzecz Spółki.
4. Czy w szkoleniach biorą udział wszyscy Współpracownicy po zawarciu umowy o świadczenie usług ze Spółką, czy tylko wybrani, a jeśli tak to którzy? Na jakich zasadach odbywa się umożliwienie udziału w szkoleniach? Czy Współpracownicy są Państwa Udziałowcami?
a. szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki
To, którzy Współpracownicy w danym czasie biorą udział w szkoleniach zależy od dostępności oferty szkoleniowej. W szkoleniach mają możliwość brać udział wszyscy Współpracownicy po zawarciu umowy o świadczenie usług ze Spółką, jeżeli tylko szkolenia będą miały związek z zakresem świadczonych przez nich usług (również w rozumieniu ogólnego rozwoju pożądanych kompetencji, niezbędnych do współpracy ze Spółką – punkt „b” poniżej). Spółka umożliwia udział w szkoleniach weryfikując, czy szkolenie ma związek z zakresem świadczonych przez Współpracownika usług – Współpracownik wypełnia wniosek o finansowanie szkolenia określając rodzaj (przedmiot/temat) szkolenia, podając nazwę podmiotu prowadzącego szkolenie oraz określając koszt szkolenia. Współpracownicy nie są udziałowcami Spółki.
b. szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które często są niezbędne do współpracy ze Spółką.
To, którzy Współpracownicy w danym czasie biorą udział w szkoleniach zależy od dostępności oferty szkoleniowej. W szkoleniach mają możliwość brać udział wszyscy Współpracownicy po zawarciu umowy o świadczenie usług ze Spółką, jeżeli tylko szkolenia będą miały związek z zakresem świadczonych przez nich usług (również w rozumieniu ogólnego rozwoju pożądanych kompetencji, niezbędnych do współpracy ze Spółką). Spółka umożliwia udział w szkoleniach weryfikując czy szkolenie będzie miało wpływ na rozwój kompetencji danego Współpracownika – Współpracownik wypełnia wniosek o finansowanie szkolenia określając rodzaj (przedmiot/temat), szkolenia, podając nazwę podmiotu prowadzącego szkolenie oraz określając koszt szkolenia. Współpracownicy nie są udziałowcami Spółki.
5. Z jakich względów Współpracownicy (jako odrębne podmioty) nie finansują szkoleń we własnym zakresie?
a) szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki
Finansowanie szkoleń przez Spółkę współpracującą z Współpracownikami jest utartą praktyką rynkową (praktykowaną przez podmioty konkurencyjne na rynku reklamy internetowej/IT).
Z potencjalną odmową finansowania szkoleń przez Spółkę związane jest następujące ryzyko:
- w przypadku konieczności finansowania szkoleń we własnych zakresie, Współpracownicy mniej chętnie rozwijaliby wiedzę niezbędną do świadczenia usług na rzecz Spółki, co mogłoby przyczynić się do konieczności podjęcia współpracy z kolejnymi/innymi specjalistami (posiadającymi dane kompetencje), a w związku z tym Spółka byłaby zmuszona do zwiększenia kosztów (związanych z poszukiwaniem kolejnych specjalistów),
- jak wynika z obserwacji rynku – finansowanie szkoleń dla Współpracowników jest utartą praktyką. Tym samym, Współpracownicy mogliby mniej chętnie nawiązywać stosunek współpracy ze Spółką bądź z niego rezygnować, co z kolei, również mogłoby przyczynić się do zwiększenia kosztów związanych z nawiązaniem współpracy z kolejnymi podmiotami oraz do potencjalnego zmniejszenia przychodu.
b) szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które często są niezbędne do współpracy ze Spółką
Finansowanie szkoleń przez Spółkę współpracującą z Współpracownikami jest utartą praktyką rynkową (praktykowaną przez podmioty konkurencyjne na rynku reklamy internetowej/IT).
Z potencjalną odmową finansowania szkoleń przez Spółkę związane jest następujące ryzyko:
- w przypadku konieczności finansowania szkoleń we własnych zakresie, Współpracownicy mniej chętnie rozwijaliby wiedzę niezbędną do współpracy ze Spółką, co mogłoby przyczynić się do konieczności podjęcia współpracy z kolejnymi/innymi specjalistami (posiadającymi dane kompetencje), a w związku z tym Spółka byłaby zmuszona do zwiększenia kosztów (związanych z poszukiwaniem kolejnych specjalistów),
- jak wynika z obserwacji rynku – finansowanie szkoleń dla Współpracowników jest utartą praktyką. Tym samym, Współpracownicy mogliby mniej chętnie nawiązywać stosunek współpracy ze Spółką bądź z niego rezygnować, co z kolei, również mogłoby przyczynić się do zwiększenia kosztów związanych z nawiązaniem współpracy z kolejnymi podmiotami oraz do potencjalnego zmniejszenia przychodu.
6. Jakie koszty obejmują koszty Szkoleń? Czy są to także inne wydatki, związane np. z rozrywką, innymi atrakcjami
a) szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki
Koszty Szkoleń obejmują w szczególności kursy, zajęcia tematyczne oraz szkolenia, które świadczone są bezpośrednio przez podmiotu wyspecjalizowane w prowadzeniu tego typu wydarzeń.
Spółka pragnie podkreślić, że nie dokonuje zwrotu kosztów wydatków niezwiązanymi ze szkoleniami-tj. wydatków związanych z rozrywką bądź atrakcjami turystycznymi niezwiązanymi ze szkoleniami.
b) szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które często są niezbędne do współpracy ze Spółką
Koszty Szkoleń obejmują w szczególności kursy, zajęcia tematyczne oraz szkolenia, które świadczone są bezpośrednio przez podmiotu wyspecjalizowane w prowadzeniu tego typu wydarzeń.
Spółka pragnie podkreślić, że nie dokonuje zwrotu kosztów wydatków niezwiązanymi ze szkoleniami – tj. wydatków związanych z rozrywką bądź atrakcjami turystycznymi niezwiązanymi ze szkoleniami.
7. W jaki sposób Szkolenia, o których mowa we wniosku wpływają na zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów lub osiąganie przychodów z tego źródła.
a) szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki
Jak zostało podniesione przez Wnioskodawcę w treści złożonego Wniosku, w ocenie Spółki, istnieje wyraźny związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami na szkolenia a przychodem Spółki. Szkolenia związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika pozwalają na podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników w zakresie wykonywanych zadań. W związku z tym, Współpracownicy nabywając konkretną wiedzę mogą zwiększać profesjonalizm swoich usług, przyczyniając się tym samym do zwiększenia (osiągnięcia) przychodu Spółki (poprzez udział w nowych projektach, na który to udział pozwala im zdobyta wiedza) oraz ograniczenia kosztów. Jednocześnie, finansowanie kosztów szkoleń stanowi standard/praktykę w branży, w której działa Spółka, której brak wdrożenia w Spółce skutkowałby ryzykiem zakończenia współpracy przez aktualnych Współpracowników i trudności w pozyskaniu nowych.
b) szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które często są niezbędne do współpracy ze Spółką
Jak zostało podniesione przez Wnioskodawcę w treści złożonego Wniosku, w ocenie Spółki, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami na szkolenia a przychodem Spółki. Szkolenia mające wpływ na ogólny rozwój kompetencji danego Współpracownika pozwalają na podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników w zakresie wykonywanych zadań. Współpracownicy, rozwijając ogólne kompetencje, mogą zwiększać profesjonalizm swoich usług, przyczyniając się tym samym do zwiększenia (osiągnięcia) przychodu Spółki (poprzez udział w nowych projektach, na który to udział pozwala im zdobyta wiedza) oraz ograniczenia kosztów. Jednocześnie, finansowanie kosztów szkoleń stanowi standard/praktykę w branży, w której działa Spółka, której brak wdrożenia w Spółce skutkowałby ryzykiem zakończenia współpracy przez aktualnych Współpracowników i trudności w pozyskaniu nowych.
Jak pragnie zauważyć Wnioskodawca, finansowanie szkoleń na rzecz Współpracowników (Freelancerów, Zleceniobiorców, etc.), zarówno o tematyce bezpośrednio związanej z umową jak i szkoleń, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami jest utartą praktyką rynkową. Wnioskodawca pragnie przywołać jedną z najnowszych interpretacji indywidualnych w tym zakresie (interpretacja z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.228.2023.2.PK), w której to interpretacji Wnioskodawca podkreślił, że w Spółce realizowane są następujące szkolenia:
a) szkolenia branżowe, które mogą zostać wykorzystane przez Freelancera przy realizacji kolejnych Projektów - np. kursy z programowania, kursy zawodowe, szkolenia z konkretnych języków programowania, kursy certyfikacyjne.
b) szkolenia z tzw. kompetencji miękkich, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi Projektami, ale ma wpływ na ogólny sposób realizacji Projektów przez danego Freelancera, a także na nabycie lub rozwój kompetencji danego Freelancera pożądanych (często niezbędnych) we współpracy ze Spółką.
Natomiast jak wskazał organ podatkowy: „Poprzez finansowanie Szkoleń Spotka podnosi kwalifikacje Freelancerów, które są przez nich wykorzystywane do wykonywania zadań na rzecz Spółki Stwierdzić należy, że wydatki ponoszone przez Państwa na Szkolenia dla Freelancerów spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów”.
Tym samym, organ podatkowy wydając pozytywną interpretację na rzecz wnioskodawcy, potwierdził, że wydatki na szkolenia mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy, ponieważ wpływają na zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów lub osiąganie przychodów z tego źródła.
8. Czy przedmiotem Państwa działalności gospodarczej są wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT, czy może Państwa działalność obejmuje zarówno wykonywanie działalności zwolnionej od podatku, jak i czynności opodatkowanych
Odpowiedź została udzielona dla obu wariantów szkoleń, ponieważ zapytanie dotyczy specyfiki działalności Wnioskodawcy.
Działalność Spółki obejmuje głównie wykonywanie czynności opodatkowanych (pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych – Internet). Wpadkowo mogą zdarzyć się sytuacje, w których Spółka będzie świadczyć czynności zwolnione od podatku, niemniej jednak nie są to sytuacje cykliczne oraz typowe dla codziennej, biznesowej działalności Spółki oraz mają charakter incydentalny (w świetle art. 90 ust. 10 pkt 1 w zw. z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT tzw. „proporcja sprzedaży” Spółki jest równa 100%).
9. Czy w każdym z opisanych we wniosku typie Szkoleń nabywają Państwo usługi, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? Czy zakup Szkoleń jest opodatkowany, a na fakturach, które Państwo otrzymali/otrzymacie jest wykazany podatek należny.
Odpowiedź dotyczy obu wariantów szkoleń (zarówno bezpośrednio związanych z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki jak i szkoleń, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z usługami świadczonymi przez Współpracownika na rzecz Spółki, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika).
Co do zasady, Wnioskodawca dokonuje zakupu szkoleń opodatkowanych (tj. nie są to szkolenia wskazane w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT jako szkolenia, co do których ma zastosowanie stawka zwolniona). Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości mogą zdarzyć się sytuacje, w których dokona zakupu szkolenia objętego stawką zwolnioną VAT (jak jednak zostało podkreślone powyżej nie jest to stała praktyka) – Spółka nie dokona w takim przypadku odliczenia VAT. Przypadki te nie są jednak przedmiotem złożonego wniosku.
Spółka pragnie jednocześnie zauważyć, że nie wyklucza w przyszłości również nabywania usług szkoleniowych od podmiotów zagranicznych, które mogą być prowadzone stacjonarnie (poza Polską) bądź w formule on-line. Co skutkować może wykazaniem VAT lokalnego lub zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia oraz brakiem wykazania na fakturze podatku należnego (w zależności od przepisów lokalnych).
10. Czy nabyte Szkolenia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT? Jeżeli tak, to proszę wskazać na podstawie jakiego przepisu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) dane Szkolenie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.
Jak zostało podkreślone w odpowiedzi na pytanie numer 9, przedmiotowy Wniosek dotyczy nabycia szkoleń opodatkowanych (niespełniających warunków do zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT).
Pytanie (numeracja jak we wniosku)
2. Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem Szkoleń?
Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 119 oraz art. 124.
Natomiast ust. 2 pkt 1 ww. artykułu wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:
1. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz
2. gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
W myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Warunkiem do odliczenia podatku naliczonego związanego z usługami świadczonymi poza terytorium kraju jest to, aby – hipotetycznie – w przypadku wykonywania tych samych usług w kraju podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wymagane jest ponadto, aby podatnik posiadał dokumenty, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Powinny to być przede wszystkim dokumenty potwierdzające dokonanie określonych czynności poza terytorium kraju, które będą jednocześnie opisywać te czynności.
Z treści art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że podatnik podatku od towarów i usług, który dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, zachowuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, przy spełnieniu określonych warunków. Zdaniem Wnioskodawcy, przepis ten winien być rozumiany w ten sposób, że upoważnia do odliczenia podatku naliczonego nie tyle w sytuacji, gdy podatnik podatku od towarów i usług wykazuje podatek należny z tytułu wykonywania na terenie kraju czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, ale gdy wykazuje fakt dostawy towarów lub świadczenia usług, które z uwagi na przepisy dotyczące miejsca świadczenia opodatkowane są poza terytorium kraju.
Podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
W ocenie Wnioskodawcy, stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Przy czym, wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Natomiast związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami.
Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.
O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż lub przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
W tym miejscu Wnioskodawca pragnie zauważyć, że przepisy ustawy nie definiują pojęcia „potrzeb osobistych”. Za Słownikiem Języka Polskiego uznać należy, że potrzebami „osobistymi” są takie potrzeby, które „dotyczą danej osoby” i które są jej potrzebami „prywatnymi”, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika, czy pełnioną funkcją.
Zatem, w ocenie Wnioskodawcy można przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy/współpracy, a więc potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy/usługodawcy. Natomiast potrzeby pracownicze to te, których spełnienie nie wynika z autonomii woli stron, ale do zaspokajania których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np.: przepisów Kodeksu pracy, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, itp.
Dlatego też, tyko jeżeli przedmiotowe Szkolenia nie będą miały ani ogólnego, ani pośredniego związku z działalnością gospodarczą Spółki, to Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem.
W kontekście powyższego należy wskazać, że w opisanym przypadku Szkolenia mają ogólny oraz pośredni związek z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Szkolenia mają na celu, co do zasady podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników oraz mają pozytywny wpływ na ich zaangażowanie i motywację – i tym samym mają także przełożenie na jakości świadczonych przez Spółkę usług oraz jej pozycję na rynku.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, wydatki te będą związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą, zatem będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących nabycia Szkoleń.
Jednocześnie Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że Trybunat Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) wielokrotnie wypowiadał się na ten temat stwierdzając m.in., że system odliczeń podatku oznacza całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od obciążeń z tytułu VAT zapłaconego lub należnego w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólny system podatku VAT gwarantuje w ten sposób, iż wszelka działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu lub rezultatu jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny (tak w wyrokach: C-37/95 BelgischeStaat przeciwko GhentCoal Terminal NV, C-268/83 D.A. Rompelman i E.A. Rompelman-Van Deelen przeciwko Minister van Financien, C-50/87 Komisja Europejska przeciwko Republice Francuskiej, C-78/00 Komisja Europejska przeciwko Republice Włoskiej. Potwierdzają to także liczne interpretacje organów podatkowych.
Teza powtarzana przez TSUE określa podstawowe i fundamentalne prawo podatnika wynikające z konstrukcji podatku VAT jakim jest prawo do odliczenia podatku naliczonego, które powinno być pojmowane możliwie najszerzej. Ponadto na tle orzecznictwa TSUE dotyczącego realizacji zasady neutralności w podatku VAT ukształtowała się także linia orzecznicza dotycząca możliwości odliczenia podatku VAT od kosztów pośrednio związanych z działalnością opodatkowaną podatnika.
TSUE wielokrotnie podkreślał, iż, co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT (tak np. w wyrokach: C-16/00 CIBO Particiationis SA przeciwko Directeur region al des impotsduNord-Pas-de-Calats, czy C-465/03 Kretztechnik AG przeciwko Finanzamt Linz).
Uzupełnienie reguły istnienia bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku, a transakcją lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, stanowi przyznanie podatnikowi prawa do odliczenia, gdy poniesione wydatki należą do kosztów ogólnych tego podatnika i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów i usług. Takie wydatki mają bowiem bezpośredni związek z całością działalności gospodarczej podatnika (por. wyrok TSUE w sprawie C-126/14). Z orzecznictwa TSUE wynika ponadto, że krajowe organy podatkowe i sądy, stosując owe kryteria bezpośredniego związku, powinny brać pod uwagę wszelkie okoliczności, w jakich przebiegały rozpatrywane transakcje i uwzględnić tylko te z pośród nich, które były w sposób obiektywny związane z opodatkowaną działalnością podatnika (por. wyrok TSUE w sprawie C-104/12).
Niemniej jednak, w tym zakresie należy również zwrócić uwagę na opinię Rzecznik Generalnej Juliane Kokott przedstawioną 22 kwietnia 2015 r. w sprawie C-126/14 Sveda UAB przeciwko Valstybine mokesćiu inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansu ministehjos. Jak wskazała Rzecznik Generalna, Trybunał przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy poniesione wydatki należą do kosztów ogólnych tego podatnika i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Tego rodzaju wydatki mają bowiem bezpośredni i ścisły związek z całością działalności gospodarczej podatnika (zob. podobnie wyroki: lnvestrand, C-435/05, EU:C:2007:87, pkt 24; SKF, C-29/08, EU:C:2009:665, pkt 58).
Należy również zwrócić uwagę na najnowsze orzecznictwo TSUE w zakresie prawa do odliczenia w odniesieniu do wydatków ponoszonych przez podatnika na usługi, które przynoszą korzyść również osobie trzeciej. W wyrok TSUE z 1 października 2020 r. w sprawie C-405/19 Vos Aannemingen BVBA przeciwko Belgische Staat. Trybunał stwierdził, że: „Artykuł 17 ust. 2 lit. a szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, zmienionej dyrektywą Rady 95/7/WE z 10 kwietnia 1995 r., należy interpretować w ten sposób, że okoliczność, iż poniesione przez podatnika będącego deweloperem wydatki z tytułu kosztów reklamy, kosztów administracyjnych i prowizji agentów nieruchomości, jakich dokonał on w ramach sprzedaży mieszkań, przynoszą korzyść również osobie trzeciej, nie stoi na przeszkodzie możliwości pełnego odliczenia przez tego podatnika podatku od wartości dodanej naliczonego z tytułu owych wydatków, jeżeli, po pierwsze, istnieje bezpośredni i ścisły związek pomiędzy wspomnianymi wydatkami a działalnością gospodarczą podatnika, oraz po drugie, korzyść, jaką osoba trzecia uzyskuje, ma charakter drugorzędny względem potrzeb przedsiębiorstwa podatnika”.
Ponadto, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż przedstawione stanowisko, podobnie jak w przypadku uzasadnienia Wnioskodawcy do pytania nr 2, znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, np.:
1. w interpretacji indywidualnej DKIS z 18 października 2022 r. (znak: 0114-KDIP4-2.4012. 359.2022.4.AA), w której organ podatkowy potwierdzając stanowisko podatnika, uznał że: „(...) skoro nabywane usługi szkoleniowe mają pośredni związek z Państwa działalnością gospodarczą, w ramach której wykonywana jest działalność opodatkowana na terytorium kraju oraz poza jego terytorium, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesionych przez Państwa wydatków na zakup Szkoleń dla Podwykonawców na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 8 ustawy o VAT. Ww. prawo będzie Państwu przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy oraz posiadania przez Państwa dokumentów, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju”;
2. w interpretacji indywidualnej DKIS z 6 września 2021 r. (znak: 0112-KDIL1-2.4012.290. 2021.4.NF), w której organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem na rzecz współpracowników szkoleń, o ile nie zajdą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy o VAT;
3. w interpretacji DKIS z 18 września 2019 r. (znak: 0114-KDIP1-3.4012.259.2019.2.ISK). w której organ podatkowy wskazał, że: „(...) Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu w całości, w zakresie w jakim Uczestnikami są pracownicy i Współpracownicy Spółki z uwagi na związek nabywanych usług w tym zakresie z działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy”.
Podsumowując, zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem przedmiotowych Szkoleń.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”. W świetle tego przepisu: w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak stanowi art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:
a) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;
c) dostawy towarów, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16.
Uprawnienie wynikające z powyższego przepisu odnosi się do podatników, którzy dokonują dostaw towarów bądź świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju, a zakupy, jakich dokonują, są związane właśnie z tymi czynnościami. Warunkiem do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami dokonywanymi poza terytorium kraju jest to, aby – hipotetycznie – w przypadku wykonywania tych samych czynności w kraju podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Powołany przepis wymaga ponadto, aby podatnik posiadał dokumenty, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Powinny to być przede wszystkim dokumenty potwierdzające dokonanie określonych czynności poza terytorium kraju, które będą jednocześnie opisywać te czynności.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.
O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów będących przedmiotem dostawy, czy też niezbędne do świadczenia usług; bezpośrednio więc wiążą się z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością gospodarczą, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, zgodnie z którym, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a. (uchylona)
b. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c. usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Zatem podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu.
Wobec powyższego wyraźnie należy podkreślić, że wprzypadku, gdy w związku z uczestnictwem w szkoleniach będą Państwo nabywać odrębnie usługi gastronomiczne oraz noclegowe, to w stosunku do tych wydatków nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ponadto, stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Z okoliczności sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem VAT. Jako spółka kapitałowa należą Państwo do międzynarodowej grupy kapitałowej świadczącej usługi w obszarze marketingu internetowego. Przedmiotem Państwa działalności jest sprzedaż powierzchni reklamowej (banerów reklamowych) pojawiających się w aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej, w której prezentowane są oferty różnych sieci handlowych. Prowadzą Państwo również kampanie reklamowe zmierzające do pozyskania nowych użytkowników, co przekłada się na wzrost atrakcyjności powierzchni reklamowej w Aplikacji. Wskazali Państwo, że z uwagi na skalę międzynarodowej działalności, jak również specyfikę sektora IT, podejmują Państwo szereg działań mających na celu m.in. poznanie oraz lepsze zrozumienie branży w której działacie. Jednym z takich działań jest udział Państwa współpracowników – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i świadczących usługi na rzecz Spółki w trybie business-to-business, w szkoleniach/kursach, które można podzielić na następujące: szkolenia bezpośrednio związane z zakresem świadczonych usług przez Współpracownika na rzecz Spółki oraz szkolenia, których tematyka nie jest związana bezpośrednio z konkretnymi usługami świadczonymi przez Współpracownika na Państwa rzecz, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój pożądanych kompetencji danego Współpracownika, które są często niezbędne do współpracy z Państwem.
Wskazali Państwo, że wiedza nabyta na Szkoleniach jest wykorzystywana przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po Państwa stronie z działalności opodatkowanej VAT.
Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, celem Szkoleń jest zwiększenie kompetencji Współpracownika Spółki, ulepszenie jakości świadczonych usług oraz motywowanie Współpracownika do bardziej efektywnej/wydajnej pracy na Państwa rzecz. Szkolenia są również niezbędne dla prawidłowego wykonywania pracy i realizacji zlecenia dla Spółki.
Wskazali Państwo ponadto, że Państwa działalność obejmuje głównie wykonywanie czynności opodatkowanych; wpadkowo mogą zdarzyć się sytuacje, w których będą Państwo świadczyć czynności zwolnione od podatku, niemniej jednak nie są to sytuacje cykliczne oraz typowe dla codziennej, biznesowej Państwa działalności Spółki oraz mają charakter incydentalny (w świetle art. 90 ust. 10 pkt 1 w zw. z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT tzw. „proporcja sprzedaży” Spółki jest równa 100%).
Nie wykluczają Państwo, że w przyszłości mogą zdarzyć się sytuacje, w których dokonają Państwo zakupu szkolenia objętego stawką zwolnioną VAT, jednak – jak Państwo zaznaczyli – Spółka nie dokona w takim przypadku odliczenia VAT.
Zaznaczyli Państwo również, że przedmiotowy Wniosek dotyczy nabycia szkoleń opodatkowanych (niespełniających warunków do zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT).
Na tle przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, powzięli Państwo wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem opisanych we wniosku szkoleń.
Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, ze zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excise), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Participations SA v. Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Zatem podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.
W omawianej sprawie, jak Państwo wskazali, związek taki występuje. W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wskazali Państwo jednoznacznie, że zakupione Szkolenia są/będą związane z wykonywaniem przez Państwa czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wskazali Państwo ponadto, że wiedza nabyta na Szkoleniach jest wykorzystywana przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po Państwa stronie z działalności opodatkowanej VAT.
Nie wykluczają Państwo, że w przyszłości mogą zdarzyć się sytuacje, w których dokonają Państwo zakupu szkolenia objętego stawką zwolnioną VAT, jednak – jak Państwo zaznaczyli – Spółka nie dokona w takim przypadku odliczenia VAT.
Jak wyjaśniono powyżej, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje w sytuacji, gdy transakcja, która została udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku VAT. Ustawodawca przewidział dla usług szkoleniowych zwolnienia od podatku VAT, o których mowa m.in. w art. 43 ustawy.
Prawo do odliczenia przysługuje/będzie przysługiwało Państwu od wydatków na zakup szkoleń związanych z usługami podlegającymi opodatkowaniu poza terytorium kraju z uwagi na miejsce świadczenia określone zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, po spełnieniu warunków określonych w tym przepisie.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 86 ust. 1 pkt 8 ustawy w zakresie zakupu Szkoleń dla Współpracowników opisanych we wniosku przysługuje/będzie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup szkoleń, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytania). Inne kwestie, wynikające z opisu sprawy bądź własnego stanowiska nieobjęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
W tej interpretacji indywidualnej załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Ponadto, zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/ opisem zdarzenia przyszłego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Zatem, należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w szczególności na stwierdzeniu, że zakupione Szkolenia są związane z wykonywaniem przez Państwa czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i co do zasady nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Ponadto, w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. W sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy
- zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
- zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1. z zastosowaniem art. 119a;
2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej: przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.