Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.228.2023.2.PK
Wydatki ponoszone przez Państwa na Szkolenia dla Freelancerów spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na szkolenia Freelancerów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką z branży informatycznej, (...) doradztwa IT. Spółka prowadzi działalność w zakresie rozwoju oprogramowania, zarządzania infrastrukturą IT, testowania, usług wsparcia (service desk), szkoleniowych i inżynieryjnych. Ponadto, Spółka realizuje kompleksowe usługi informatyczne dotyczące projektów technologicznych, integracyjnych, utrzymaniowych, rozwoju oprogramowania oraz outsourcingu systemów informatycznych (dalej: Usługi). Odbiorcami usług świadczonych przez Spółkę są zarówno podmioty polskie, jak i zagraniczne (dalej: Klienci). Spółka realizuje także projekty wewnętrzne, prowadzone na potrzeby własne, polegające m.in. na tworzeniu i rozwoju oprogramowania, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i konkurencyjności Spółki (dalej: Projekt Wewnętrzny). Efekty Projektów Wewnętrznych mogą zostać wykorzystane w przyszłości w działalności operacyjnej Spółki oraz w zakresie świadczenia Usług na rzecz Klientów.
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski.
Spółka opodatkowuje swoje dochody 19% stawką podatku dochodowego od osób prawnych. Dodatkowo Wnioskodawca korzysta z preferencyjnego opodatkowania IP Box, zgodnie z przepisami art. 24d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2022.2587 t.j. z dnia 2022.12.13, dalej: Ustawa o CIT).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zatrudnia pracowników w oparciu o umowy o pracę (dalej: Pracownicy), jak również współpracuje z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej: Freelancerzy). Współpraca z Freelancerami opiera się zazwyczaj na długoterminowych umowach o stałą współpracę. Freelancerzy są zaangażowani w realizację Usług na rzecz Klientów Spółki lub w realizację Projektów Wewnętrznych (dalej łącznie: Projekt). W zależności od wielkości i stopnia skomplikowania Projektu, Freelancerzy są dedykowani do realizacji jednego lub kilku projektów jednocześnie. Freelancer może także zmienić Projekt – na swoją prośbę, wedle potrzeb Spółki, jak również po zakończeniu danego Projektu.
Ze względu na złożony charakter świadczonych przez Spółkę Usług, Freelancerzy zwykle stanowią stały element zespołów, które odpowiedzialne są za realizację Projektów (dalej: Zespół Projektowy). Zespoły Projektowe kompletowane są z uwzględnieniem niezbędnych kompetencji i umiejętności poszczególnych osób, zazwyczaj składają się one zarówno z Pracowników, jak i Freelancerów. Sposób współpracy z daną osobą, tj. kwestia czy dana osoba jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę czy Spółka współpracuje z nią w oparciu o umowę o współpracę, nie jest kryterium decydującym w kwestii ustalenia członków Zespołów Projektowych. Zespoły projektowe budowane są w oparciu o m.in. indywidualne umiejętności, uprawnienia zawodowe itp., które mogą być wykorzystane podczas realizacji danego Projektu. Od doboru składu Zespołów Projektowych oraz od ich kompetencji zależy dobra współpraca z Klientami i bezproblemowa realizacja Projektów.
Jednocześnie Spółka pragnie podkreślić, że Freelancerzy nie stanowią Klientów Spółki, nie są także odbiorcami świadczonych przez Spółkę Usług.
Spółka pragnie dodatkowo podkreślić, że w branży IT kluczowe jest pozyskanie do współpracy osób z określonymi umiejętnościami specjalistycznymi, a co za tym idzie współpraca z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą jest niejako wymogiem rynkowym. Współpraca z osobami o wysokich kompetencjach stanowi podstawę dla jakości Projektów realizowanych przez Spółkę oraz szerokiej oferty Spółki.
W związku z bardzo różnorodnymi Projektami realizowanymi przez Spółkę, a także w celu zapewnienia jak najwyższych standardów świadczonych Usług i realizowanych Projektów Wewnętrznych, Spółka chce zapewniać Freelancerom odpowiednie szkolenia specjalistyczne. Niektóre z tych szkoleń mają ścisły związek z aktualnie realizowanym Projektem lub Projektem, który ma się wkrótce rozpocząć, a niektóre mogą dotyczyć umiejętności lub kompetencji, które nie mają związku z aktualnie realizowanymi Projektami przez danego Freelancera.
Wśród szkoleń, które nie mają bezpośredniego związku z aktualnie realizowanymi Projektami przez danego Freelancera (dalej: Szkolenia) znajdują się:
a)szkolenia branżowe, które mogą zostać wykorzystane przez Freelancera przy realizacji kolejnych Projektów.
W tej kategorii mieszczą się np. kursy z programowania, kursy zawodowe, szkolenia z konkretnych języków programowania, kursy certyfikacyjne.
Zakres tych szkoleń nie jest związany z konkretnym projektem realizowanym przez danego Freelancera, ale co do zasady kompetencje i umiejętności nabywane podczas szkolenia są zgodne z ofertą Spółki.
b)szkolenia z tzw. kompetencji miękkich, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi Projektami, ale ma wpływ na ogólny sposób realizacji Projektów przez danego Freelancera, a także na nabycie lub rozwój kompetencji danego Freelancera pożądanych (często niezbędnych) we współpracy ze Spółką.
W tej kategorii mieszczą się głównie kursy językowe oraz szkolenia z umiejętności miękkich (np. szkolenie z zakresu efektywnej komunikacji, zarządzania sobą w czasie, negocjacji w biznesie, wystąpień publicznych i autoprezentacji itp.).
Dobór szkoleń, w których mogą brać udział Freelancerzy odbywa się z uwzględnieniem potrzeb Spółki, umiejętności danego Freelancera oraz przebiegu dotychczasowej współpracy pomiędzy Freelancerem a Spółką.
Powyższe Szkolenia są organizowane przez Spółkę bądź zlecone wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.
W przypadku Szkoleń organizowanych przez firmy zewnętrzne Spółka otrzymuje fakturę bezpośrednio od firmy zewnętrznej lub pokrywa koszt Szkolenia na podstawie refaktury otrzymanej od Freelancera.
Spółka wskazuje, że Szkolenia, o których mowa w niniejszym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, nie są przeprowadzane dla przedstawicieli Klientów Spółki nabywających od niej Usługi. Celem Szkoleń nie jest zachęcenie Klientów zwiększenia zakupów / zamówień od Spółki. Celem ww. Szkoleń nie jest także kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w perspektywie jej Klientów.
Szkolenia nie stanowią dla Freelancerów elementu należnego im wynagrodzenia za współpracę. Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na Szkolenia nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Freelancerom współpracującym ze Spółką na podstawie umowy o współpracy. Freelancerzy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie z danym Freelancerem.
Koszt Szkoleń finansowany jest ze środków obrotowych Spółki.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Zapytanie Spółki dotyczyło prawa Spółki do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze Szkoleniami, które nie mają bezpośredniego związku z aktualnie realizowanymi Projektami przez danego Freelancera.
Do Szkoleń, które są przedmiotem zapytania Spółki, można zaliczyć:
a)szkolenia branżowe, które mogą zostać wykorzystane przez Freelancera przy realizacji kolejnych Projektów - np. kursy z programowania, kursy zawodowe, szkolenia z konkretnych języków programowania, kursy certyfikacyjne.
Jak zostało wskazane wyżej, zakres tych szkoleń nie jest związany z konkretnym Projektem aktualnie realizowanym przez danego Freelancera, ale co do zasady kompetencje i umiejętności nabywane podczas szkolenia są zgodne z ofertą Spółki i mogą być wykorzystane przez danego Freelancera przy realizacji kolejnych Projektów.
b)szkolenia z tzw. kompetencji miękkich, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi Projektami, ale ma wpływ na ogólny sposób realizacji Projektów przez danego Freelancera, a także na nabycie lub rozwój kompetencji danego Freelancera pożądanych (często niezbędnych) we współpracy ze Spółką.
W tej kategorii mieszczą się głównie:
- kursy językowe (przede wszystkim jęz. angielski, który jest językiem powszechnie wykorzystywanym we współpracy z Klientami Spółki);
- szkolenia z kompetencji miękkich (np. szkolenia z zakresu efektywnej komunikacji, zarządzania sobą w czasie, negocjacji w biznesie, wystąpień publicznych i autoprezentacji itp.).
Udział w tego rodzaju Szkoleniach przynosi długofalowe korzyści. Większe kompetencje językowe, negocjacyjne, a także lepsza organizacja czasu wpływa pozytywnie na ogólny sposób realizacji Projektów oraz poziom zadowolenia Klientów ze świadczonych przez Spółkę usług.
Przedmiotem działalności Spółki są usługi IT. Spółka oferuje usługi w zakresie rozwoju oprogramowania, zarządzania infrastrukturą IT, testowania, usług wsparcia (service desk), szkoleniowych i inżynieryjnych. Odbiorcami usług świadczonych przez Spółkę są zarówno podmioty polskie, jak i zagraniczne (wskazani łącznie we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jako: Klienci).
Spółka realizuje także projekty wewnętrzne, prowadzone na potrzeby własne, polegające m.in. na tworzeniu i rozwoju oprogramowania, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i konkurencyjności Spółki na rynku (określone we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jako Projekty Wewnętrzne).
W celu realizacji usług na rzecz Klientów, jak również w celu prowadzenia Projektów Wewnętrznych, Spółka zatrudnia Pracowników (zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę), jak również współpracuje z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą (Freelancerzy).
Freelancerzy zaangażowani są zarówno w realizację projektów na rzecz Klientów, jak również Projektów Wewnętrznych. Innymi słowy, Freelancerzy są odpowiedzialni za wykonanie określonej części pracy w ramach realizowanego Projektu.
Freelancerzy często wraz z Pracownikami tworzą tzw. Zespoły Projektowe, odpowiedzialne za świadczenie usług na rzecz Klientów lub realizację Projektów Wewnętrznych.
Ponadto, jednym z modeli współpracy oferowanych Klientom jest model oparty o outsourcing specjalistów lub zespołów specjalistów na zadania lub projekty do wykonania w określonym czasie (krótkim lub długim). W tym wariancie współpracy specjaliści Spółki (mogą to być Pracownicy, jak i Freelancerzy) dołączają do zespołu Klienta, wspierając potencjał osobowy i intelektualny zespołu, m.in. wiedzą i umiejętnościami nabytymi w ramach przebytych Szkoleń. Zakres zadań specjalistów określa Klient.
W tym modelu współpracy Freelancerzy są niejako reprezentantami Spółki w miejscu wykonywania prac projektowych.
Spółka pragnie dodać, że często proces doboru osób do danego Projektu polega na tym, że Spółka przedstawia Klientowi CV specjalistów (Pracowników i Freelancerów), proponując składy Zespołów Projektowych i to Klient na podstawie własnej analizy udostępnionych przez Spółkę CV (w których uwzględniane są także przebyte kursy, szkolenia i certyfikaty), decyduje się na ostateczny skład Zespołu Projektowego. W tym kontekście obserwacje i spostrzeżenia rynkowe Spółki wskazują, że udostępnienie przez Spółkę Zespołów Projektowych o „ciekawych”, bogatych CV, co jest niejako potwierdzeniem szerokich kompetencji Zespołów Projektowych sprawia, że Spółka jest postrzegana jako atrakcyjny partner do współpracy.
Jak zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, współpraca z Freelancerami jest wymogiem i standardem na rynku w branży IT.
Decyzja o pokryciu kosztów szkolenia dla danego Freelancera będzie podejmowana indywidualnie, w oparciu o ocenę dotychczasowej współpracy Spółki z Freelancerem, oczekiwaniami Spółki co do dalszej współpracy z Freelancerem, a także uwzględniała będzie zapotrzebowania Spółki na konkretne umiejętności / kompetencje w kontekście analiz Spółki dotyczących zapotrzebowania Klientów, rozwoju rynku IT, przygotowywanych ofert dla Klientów.
W indywidualnych przypadkach, w zależności od kosztów danego szkolenia, możliwa będzie sytuacja, w której Freelancer będzie zobowiązany do zwrotu kosztów Szkolenia, np. w sytuacji, gdy Freelancer przedwcześnie rozwiąże umowę zawartą ze Spółką.
Wielość rodzajów szkoleń, w których mogą uczestniczyć Freelancerzy jest tak duża, że nie da się wskazać gdzie konkretnie odbywają się te Szkolenia. Co do zasady Szkolenia mogą się odbywać w siedzibie Spółki, jak i poza nią. Dużą popularnością cieszą się także Szkolenia w formule online. Zależy to w dużej mierze od organizatora danego szkolenia.
Co do zasady Szkolenia nie są związane z wypoczynkiem i/lub dodatkowymi atrakcjami. Zapytanie Spółki dotyczy wyłącznie kosztów związanych ze Szkoleniami, opisanymi we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Na koszty Szkolenia składają się przede wszystkim koszty uczestnictwa w danym szkoleniu, ewentualnie w sytuacji, gdy to Spółka jest organizatorem Szkolenia – koszty związane z wynagrodzeniem wykładowcy, wynajęcia sali itp.
Niekiedy niektóre Szkolenia kończą się certyfikacją, przy czym koszt udziału w egzaminie i/lub wydania certyfikatu podlega dodatkowej opłacie. Zapytanie Spółki dotyczy także tego rodzaju kosztów.
Możliwe będzie także pokrywanie przez Spółkę kosztów dojazdów i noclegów, w sytuacji, gdy Szkolenie będzie się odbywało się poza miejscem zamieszkania Freelancera oraz siedzibą Spółki.
Wszystkie ww. wydatki będą udokumentowane dowodem księgowym (faktura, rachunek, umowa lub zamówienie), wystawionym na rzecz Spółki.
W Szkoleniu co do zasady nie będą brali udziału wszyscy Freelancerzy zaangażowani w dany projekt. Dobór Freelancerów do udziału w danym Szkoleniu uwzględniał będzie ocenę dotychczasowej współpracy z danym Freelancerem, długość współpracy, a także oczekiwania Spółki w zakresie dalszej współpracy z danym Freelancerem oraz zapotrzebowanie Spółki na konkretne kompetencje w oparciu o analizę rynku oraz potrzeb Klientów.
Spółka planuje pokrywanie kosztów, związanych z udziałem Freelancerów w Szkoleniach, m.in. z uwagi na dynamiczny wzrost Spółki, coraz większą konkurencyjność oraz różnorodność usług oferowanych przez Spółkę. Z tej perspektywy umożliwienie i ułatwienie rozwoju Freelancerów - niezależnie od tego, czy Szkolenie dotyczy tzw. umiejętności twardych, nawet niezwiązanych z aktualnie realizowanymi projektami przez danego Freelancera, czy kompetencji językowych lub miękkich ma pozytywny wpływ na ogólny poziom kompetencji Zespołów Projektowych. Stąd decyzja Spółki o pokrywaniu wydatków na Szkolenia, opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Warto nadmienić, że dobra prezencja Freelancerów, wysokie kompetencje komunikacyjne i językowe (w przypadku Klientów zagranicznych), umiejętność dobrej organizacji pracy mieszczą się także w interesie Spółki. Freelancer współpracując bezpośrednio z Klientem (co zostało opisane powyżej) jest niejako wizytówką Spółki.
Jak zostało to opisane wyżej, niekiedy proces kompletowania Zespołów Projektowych polega na tym, że Klient podejmuje decyzję w oparciu o analizę CV osób, proponowanych przez Spółkę. Także z tej perspektywy umożliwienie Freelancerom udziału w Szkoleniach mieści się w interesie Spółki.
W indywidualnych przypadkach, w zależności od kosztów danego szkolenia, możliwa będzie sytuacja, w której Freelancer będzie zobowiązany do zwrotu kosztów Szkolenia, np. w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy ze Spółką.
Szkolenia opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie są bezpośrednio związane z aktualnie realizowanymi projektami przez Spółkę, w których uczestniczy dany Freelancer. Tak jak zostało to przedstawione w odpowiedzi na wezwanie, umiejętności i kompetencje nabyte poprzez udział w Szkoleniach mogą mieć wpływ na sposób realizacji kolejnych Projektów oraz ogólny poziom kompetencji Zespołów Projektowych.
Wysoki poziom kompetencji osób zaangażowanych w realizację Projektów ma zaś przełożenie na satysfakcję Klienta i jego ocenę współpracy ze Spółką, co zaś może mieć przełożenie na decyzję Klienta o kolejnych Projektach realizowanych ze Spółką, a także o możliwości zdobyciu współpracy z innymi Klientami.
Udział w Szkoleniach docelowo może mieć wpływ m.in. na:
- szerszą lub bardziej elastyczną ofertę Spółki oraz możliwość tworzenia Zespołów Projektowych zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem Spółki i Klientów (m.in. poprzez udział Freelancerów w szkoleniach dotyczących tzw. umiejętności twardych, lecz niezwiązanych z aktualnie realizowanym projektem – Szkolenia opisane w odpowiedzi wyżej);
- konkurencyjność Spółki (terminowo realizowane projekty, dobre zarządzanie projektami, dobra komunikacja Zespołów Projektowych z Klientem, oferta anglojęzycznych Zespołów Projektowych, atrakcyjna oferta Spółki w projektach opartych o outsourcing etc.).
Ponadto, Freelancerzy świadczący usługi w siedzibie Klienta lub w innym miejscu mają z Klientem bezpośredni kontakt i de facto reprezentują Spółkę. Dlatego ważne są nie tylko umiejętności twarde, ale też miękkie – w tym w szczególności zdolności komunikacyjne, autoprezentacja, a w przypadku Klientów zagranicznych także kompetencje językowe. Jest to także szczególnie istotne w modelu współpracy opartym o outsourcing (opisanym szerzej w odpowiedzi wyżej). Freelancer współpracując ściśle z Klientem Spółki jest niejako wizytówką Spółki, a dobra współpraca z Freelancerem może mieć wpływ na decyzję Klienta co do zaangażowania Spółki w inne projekty, a także o możliwości zdobyciu współpracy z innymi Klientami.
Branża IT jest branżą cechującą się dużą dynamiką, szybkim wzrostem, ale i zmiennością. Spółka chcąc zachować pozycję lidera na rynku musi podejmować działania, które pozwolą jej na świadczenie usług na wysokim poziomie oraz bieżące odpowiadanie na zmienne wymogi rynkowe.
Pytania
Czy w świetle art. 15 ust. 1 ustawy CIT koszty Szkoleń będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółka stoi na stanowisku, że wydatki na Szkolenia, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego stanowią koszty uzyskania przychodów na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT).
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Na podstawie regulacji art. 15 ust 1 ustawy o CIT przyjmuje się, że dla możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych na gruncie ustawy CIT konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:
1)wydatek został poniesiony przez podatnika i ma charakter definitywny;
2)wydatek został właściwie udokumentowany;
3)istnieje związek przyczynowo‒skutkowy pomiędzy wydatkiem a osiągnięciem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła;
4)wydatek nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy CIT jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.
Odnosząc się do dwóch pierwszych punktów, warunkujących możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, Spółka pragnie wskazać, że w jej opinii warunki te są spełnione.
Wydatki są ponoszone ze środków obrotowych Spółki, a zatem dokonywane są z majątku podatnika i mają ostateczny charakter. W tym zakresie przesłanka wskazana w pkt 1 zostaje spełniona.
Wydatek jest także odpowiednio udokumentowany, ponieważ jak wskazywała Spółka płatność za Szkolenia ma miejsce na podstawie faktur otrzymanych od firm organizujących szkolenie lub na podstawie refaktur, otrzymanych od danego Freelancera. Niekiedy Szkolenia są organizowane samodzielnie przez Spółkę.
W odniesieniu do pkt 3 i 4, uzasadnienie stanowiska Spółki zostało przedstawione poniżej.
Na gruncie ww. przepisów ustawy o CIT wyróżnia się dwa rodzaje kosztów uzyskania przychodów. Pierwszym rodzajem są koszty bezpośrednie, które są bezpośrednio związane z przychodami osiąganymi przez podatnika. Drugi rodzaj kosztów uzyskania przychodów to koszty pośrednie, które choć nie mają bezpośredniego wpływu na konkretny przychód podatnika, są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania podmiotu oraz zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu.
W kontekście powyższego należy wskazać, że przy określaniu czy dany wydatek może być uznany za koszt istotna jest jego celowość tzn. konieczne jest, aby jego poniesienie było ukierunkowane na osiągnięcie przychodu, zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.
Jak wskazuje się w doktrynie: „Dany wydatek spełnia przesłankę poniesienia w celu osiągnięcia przychodów, o ile, uwzględniając doświadczenie praktyki gospodarczej, można powiedzieć, że choć potencjalnie możliwe jest to, że doprowadzi on do osiągnięcia przychodów. Ten aspekt oceny można określić jako kryterium obiektywne. Podatnik, ponosząc dany wydatek, w świetle całokształtu okoliczności faktycznych powinien mieć uzasadnione oczekiwanie, że istnieje możliwość osiągnięcia przychodów w związku z jego poniesieniem. Dokonując oceny kryterium obiektywnego przesłanki poniesienia wydatku w celu osiągnięcia przychodów, należy zwrócić szczególną uwagę na ocenę całokształtu okoliczności faktycznych i charakteru prowadzonej działalności gospodarczej podatnika." (tak M. Wilk [w:] A. Krajewska, A. Mariański, A. Nowak-Piechota, J. Żurawiński, M. Wilk, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, wyd. IV, Warszawa 2016, art. 15).
Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego, Spółka nie ma wątpliwości, że wydatki poniesione na Szkolenia można uznać za celowe, racjonalne oraz związane z osiągnięciem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że przy skali działalności Wnioskodawcy, uwzględniając dynamikę i różnorodność realizowanych Projektów, kluczowe jest utrzymanie wysokiego stopnia kompetencji Zespołów Projektowych (składających się, jak zostało to wskazane, zarówno z Pracowników jak i Freelancerów) gotowych do realizacji Usług na rzecz Klientów Spółki i Projektów Wewnętrznych. Z tej perspektywy nie ma znaczenia czy Szkolenia dotyczą aktualnie realizowanego Projektu, czy ich przedmiot dotyczy umiejętności, które Freelancer będzie mógł potencjalnie wykorzystać w kolejnych Projektach, bądź tzw. umiejętności miękkich, takich jak nauka języka obcego, czy zarządzania sobą w czasie, negocjacji itp., które to w sposób pośredni wpływają na jakość i sposób realizacji Projektów.
W realiach obrotu gospodarczego umiejętności twarde, takie jak znajomość konkretnych języków oprogramowania, są oczywiście podstawą do świadczenia wysokiej jakości usług, niemniej jednak tak samo istotne (zwłaszcza w branży programistycznej, gdzie większość Projektów realizowanych jest w Zespołach Projektowych) są umiejętności miękkie, które pozwalają na m.in. na skuteczne zarządzanie czasem, skuteczną komunikację, zarówno z klientem jak i z osobami z zespołu itp., a także wszelkie inne elementy podtrzymujące na wysokim poziomie jakość Usług świadczonych na rzecz Klientów oraz Projektów Wewnętrznych.
Spółka pragnie dodatkowo podkreślić, że branża IT cechuje się dużą dynamiką i zmiennością, rozwój technologii jest nieustanny, w związku z czym z perspektywy przedsiębiorstwa konieczne jest ponoszenie kosztów podnoszących lub utrzymujących kwalifikacje osób, zaangażowanych w realizację Projektów.
Warto także nadmienić, że rynek IT jest bardzo trudny i konkurencyjny dla firm. Spółka konkuruje z innymi firmami m.in. jakością świadczonych usług oraz odpowiednim, dostępnym Zespołem Projektowym. Z tego względu ponoszenie kosztów wskazanych w opisie stanu faktycznego jest uzasadnione ekonomicznie oraz zdaniem Spółki koszty te mają niewątpliwy związek z zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodu Spółki.
Jak zostało wskazane z opisie zdarzenia przyszłego, choć Szkolenia nie są związane z aktualnie realizowanymi Projektami przez danego Freelancera, to co do zasady kompetencje i umiejętności nabywane podczas Szkoleń są zgodne z ofertą Spółki albo pośrednio wpływają na jakość realizowanych Projektów. W tym zakresie zatem pokrywanie kosztów Freelancerów ma wpływ na utrzymanie i poszerzenie możliwości zarobkowych Spółki.
W związku z powyższym, zdaniem Spółki wydatki poniesione w związku z finansowaniem Szkoleń dla Freelancerów, niewątpliwie związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą i ukierunkowane są na maksymalizację osiąganych przychodów.
Celem Szkoleń, finansowanych przez Spółkę jest zwiększenie kompetencji Freelancerów, zaangażowanych w realizację Projektów. Kompetencje Freelancerów, zarówno w zakresie wiedzy specjalistycznej, jak i kompetencji miękkich są kluczowe dla jakości prowadzonych Projektów. W tym zakresie zatem należy uznać, że przesłanka związku przyczynowo‒skutkowego pomiędzy kosztem a zabezpieczeniem i zachowaniem źródła przychodów jest zachowana.
Odnosząc się także do specyfiki branży IT – jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, podejmowanie współpracy z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą jest niejako wymogiem rynkowym. Dodatkowo niejednokrotnie bardziej optymalnym ekonomicznie i organizacyjnie rozwiązaniem jest pokrycie kosztów odpowiednich Szkoleń dla Freelancerów, aniżeli poszukiwanie na rynku osoby z określonymi kompetencjami.
W konsekwencji, zdaniem Spółki, wydatki na Szkolenia, jako ponoszone w celu osiągnięcia przychodów oraz zachowania ich źródła, spełniają warunki uznania za koszt uzyskania przychodów wyrażone w normie prawnej ujętej w art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.
Jednocześnie Spółka pragnie podkreślić, że jej zdaniem wydatki na Szkolenia Freelancerów nie powinny być zakwalifikowane jako wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT. W szczególności Spółka pragnie podkreślić, że ww. wydatki w ocenie Spółki nie stanowią wydatków na reprezentację, o których mowa w art. 16 ust. 28 (winno być art. 16 ust. 1 pkt 28) ustawy o CIT. Celem poniesienia opisywanych w niniejszym wniosku kosztów nie jest bowiem kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w oczach Klientów, a jedynie zwiększenie kompetencji członków Zespołów Projektowych, w skład których wchodzą także Freelancerzy. Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, adresaci/ uczestnicy Szkoleń nie stanowią Klientów Spółki.
Końcowo Wnioskodawca pragnie nadmienić, że analogiczne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zostało zaprezentowane m.in. w interpretacjach indywidualnych:
- Interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP2-2.4010.218.2022.2.PK z 9 stycznia 2023 r.
- Interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP2-2.4010.53.2022.3.AP z 10 listopada 2022 r.
- Interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP2-1.4010.287.2018.l.KS z 30 sierpnia 2018 r.
W związku z powyższym, uwzględniając także aktualną linię interpretacyjną prezentowaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Spółka stoi na stanowisku, że wydatki na Szkolenia opisane w niniejszym wniosku stanowią koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2587, z późn. zm.; dalej ustawa o CIT):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…)
Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiąganymi przychodami, a więc są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Muszą zostać także prawidłowo udokumentowane.
Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:
- przeznaczenie wydatku – jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu, racjonalność i niezbędność oraz
- potencjalną możliwość, analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek, przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
W kosztach uzyskania przychodów można więc ująć każdy wydatek, który spełnia następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Z wniosku wynika, że chcą Państwo zapewnić Freelancerom (osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, związanym ze Spółką zazwyczaj długoterminową umową o stałą współpracę) odpowiednie szkolenia, spośród których część ma ścisły związek z realizowanymi przez Spółkę projektami, a część dotyczy kompetencji związanych z działalnością Spółki, ale nie można ich przypisać do konkretnego projektu. Dobór szkoleń odbywa się z uwzględnieniem potrzeb Spółki.
Wszelkie koszty związane z danym szkoleniem udokumentowane zostaną odpowiednim dokumentem księgowym.
Decyzja o udziale konkretnego Freelancera w szkoleniach jest indywidualna i składa się na nią uwzględnienie przebiegu dotychczasowej współpracy oraz zapotrzebowania Spółki na konkretne umiejętności.
Szkolenia nie są powiązane z dodatkowymi atrakcjami czy wypoczynkiem. Spółka jako koszty szkolenia rozumie przede wszystkim koszty uczestnictwa, wynagrodzenie wykładowcy, ewentualne koszty dojazdu i noclegu, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania Freelancera lub siedziby Spółki oraz koszty związane z wydaniem certyfikatu Szkolenia.
Może zdarzyć się sytuacja, w której Freelancer zobowiązany będzie do zwrotu kosztów szkolenia, np. w związku z przedwczesnym rozwiązaniem umowy ze Spółką. Freelancerzy nie stanowią Klientów Spółki.
Celem Spółki jest posiadanie wykwalifikowanych, wyszkolonych współpracowników, dzięki czemu jakość świadczonych usług przez Spółkę jest utrzymana na wysokim poziomie.
Freelancerzy świadczący usługi w siedzibie Klienta lub w innym miejscu mają z Klientem bezpośredni kontakt, dlatego ważne jest, aby posiadali wysokie umiejętności nie tylko ściśle związane z realizowanym projektem, ale też tzw. miękkie – zdolności komunikacyjne, autoprezentacja, a w przypadku Klientów zagranicznych także kompetencje językowe.
Dobra współpraca z Freelancerem może mieć wpływ na decyzję Klienta co do zaangażowania Spółki w inne projekty, a także o możliwości zdobyciu współpracy z innymi Klientami.
Poprzez finansowanie Szkoleń Spółka podnosi kwalifikacje Freelancerów, które są przez nich wykorzystywane do wykonywania zadań na rzecz Spółki.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na szkolenia.
Jak wskazali Państwo w analizowanym wniosku, zdaniem Spółki wydatki związane ze Szkoleniami są kosztami uzyskania przychodu. Zgodnie z przedstawioną argumentacją, Spółka finansuje współpracownikom podnoszenie kwalifikacji, które są przez nich wykorzystywane do wykonywania obowiązków na rzecz Spółki.
Wskazać należy, że, aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów nie może znajdować się w grupie wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT – katalogu enumeratywnie wymienionych wydatków, które wyłączone są z możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
28) kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych;
Nadmienić należy, że za koszty reprezentacji uważa się wydatki ponoszone na budowanie określonego wizerunku Spółki w oczach jej potencjalnych lub obecnych kontrahentów. Jak wskazują Państwo we wniosku Freelancerzy nie są Klientami Spółki. Szkolenia nie są przeprowadzane dla osób nabywających usługi Spółki, a celem ww. Szkoleń nie jest także kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w oczach jej Klientów.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że wydatków ponoszonych na Szkolenia nie można kwalifikować jako kosztów związanych z reprezentacją Spółki.
Wskazać trzeba, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.
Odnosząc treść cytowanych powyżej przepisów do opisu przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzam, że wydatki na rzecz wskazanych we wniosku Freelancerów, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki. Przesądza o tym m.in. fakt, że wskazane wydatki zostały poniesione ze środków obrotowych Spółki, pozostają w związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, nie znajdują się również w grupie wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz każdorazowo są dokumentowane dowodem księgowym.
Podsumowując, stwierdzić należy, że wydatki ponoszone przez Państwa na Szkolenia dla Freelancerów spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów.
Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że dotyczą one konkretnych spraw podatników w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t .j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).