Jak wprowadzać zasady gospodarki o obiegu zamkniętym do zamówień publicznych?
Jak uwzględniać zasady gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w zamówieniach publicznych? Urząd Zamówień Publicznych przygotował wytyczne dla zamawiających dotyczące ośmiu grup produktowych, w których ujęte zostały najważniejsze wymagania zgodne z zasadami GOZ.
W wytycznych UZP omówiono rozwiązania prawne zawarte w ustawie Prawo zamówień publicznych, które wspomagają zamknięcie obiegu w gospodarce. Opracowanie uwzględnia osiem grup produktowych, w tym m.in. komputery, monitory, tablety i smartfony, transport drogowy oraz usługi sprzątania pomieszczeń.
W wytycznych przeczytamy m.in., że w opisie przedmiotu zamówienia zamawiający może wskazać zarówno określone wymagania funkcjonalne, jak też szczegółowe parametry techniczne. W przypadku aspektów środowiskowych mogą one odnosić się przykładowo do wskazanych poziomów efektywności energetycznej przedmiotu zamówienia, czy też do poziomu emitowanych gazów szkodliwych dla środowiska.
„Zamawiający może zatem wymagać, aby komputer nie zużywał więcej niż określoną ilość energii na godzinę lub żeby pojazd w rzeczywistych warunkach jazdy nie emitował więcej niż określoną ilość zanieczyszczeń” – wskazano w wytycznych.
Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że wymagania środowiskowe w opisie przedmiotu zamówienia mogą dotyczyć też materiałów, z których ma być wytworzony produkt będący przedmiotem zamówienia.
Oznacza to, że zamawiający może na przykład wymagać, aby dany produkt w określonej części lub w całości został wytworzony z surowców pochodzących z recyklingu, czy też wprowadzić zakaz stosowania toksycznych chemikaliów przy produkcji wyrobów objętych zamówieniem.
Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ)?
To model gospodarki koncentrujący się na wydłużeniu okresu życia produktów. Dzieje się tak poprzez zapewnienie możliwości ich naprawy, dostępność części zamiennych oraz możliwość modernizacji.
W przypadku zakończenia ich użytkowania – zapewnienie możliwości odzysku surowców, z których zostały wytworzone celem ich przetworzenia i ponownego wprowadzenia do obiegu.
INFORLEX/SSPAP