Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.360.2023.2.MBN
Przedmiot sprzedaży nie będzie stanowił w Pana przedsiębiorstwie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy ze względu na niespełnienie wszystkich przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy. Zatem, jego sprzedaż nie będzie wyłączona spod przepisów ustawy na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – w związku z czym – będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania sprzedaży opisanych składników majątkowych i niemajątkowych do spółki z o.o. za transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wyłączenia tej transakcji z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 lipca 2023 r. (wpływ 19 lipca 2023 r.) oraz pismem z 21 lipca 2023 r. (wpływ 21 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie: transportu, zakwaterowania oraz sprzedaży towarów stacjonarnie i poprzez platformy/sklepy internetowe. Jest Pan także wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jego udziały wynoszą 50%.
Zamierza Pan wyodrębnić zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa z działalności jednoosobowej, którą planuje sprzedać do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest wspólnikiem. Spółka ta ma przejąć w dalszym ciągu prowadzenie wyżej wymienionej wyodrębnionej działalności.
Pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) należy rozumieć wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania w prowadzonej działalności gospodarczej.
Wyodrębniona część przedsiębiorstwa dotyczyć będzie działalności w zakresie sprzedaży towarów produkowanych w pracowni krawieckiej poprzez platformy internetowe.
Wytwarzanie produktu polega na zakupie materiałów np. tkanin oraz półproduktów krawieckich lub dodatków krawieckich służących do ich produkcji.
Towarami zaś są wszelkie produkty gotowe powstałe podczas produkcji w pracowni krawieckiej przeznaczone do dalszej odsprzedaży.
Wyodrębnia Pan na tej podstawie następujące składniki:
a) niematerialne: (...);
b) materialne: trzy maszyny krawieckie, hafciarkę, materiały do produkcji towarów, dodatki krawieckie oraz dwa laptopy.
Wyżej wymienione składniki mają stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W uzupełnieniu do wniosku, udzielił Pan odpowiedzi na poniższe pytania:
1.Czy po sprzedaży przez Pana do Spółki wymienionego we wniosku majątku, pozostaną w Pana działalności jakiekolwiek składniki materialne i niematerialne, wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej? − Jeśli tak, to proszę wskazać jakie. Czy dokona Pan likwidacji/zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej?
Odp.: Po sprzedaży wymienionego we wniosku majątku w działalności pozostaną następujące składniki materialne:
−samochody dostawcze.
Jednoosobowa działalność gospodarcza będzie kontynuować swoją działalność w pozostałym zakresie PKD czyli usług kurierskich. Nie zamierza Pan likwidować/zamykać działalności.
2.Czy w skład Pana działalności wchodziły nieruchomości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które nie zostaną sprzedane do Spółki? Jeżeli tak − czy są one funkcjonalnie związane z przedmiotem Pana działalności oraz dlaczego zostaną wyłączone z transakcji sprzedaży?
Odp.: W skład działalności gospodarczej nie wchodzą żadne nieruchomości. Przedsiębiorstwo nie posiada na stanie środków trwałych nieruchomości.
3.Czy Spółka posiada swoje nieruchomości, w których może prowadzić działalność prowadzoną dotychczas przez Pana, przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży? − Jeżeli nie, to gdzie będzie kontynuowała tą działalność?
Odp.: Spółka nie posiada żadnych nieruchomości, w których mogłaby prowadzić działalność gospodarczą. Spółka będzie kontynuowała działalność przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży w wynajętych do tego celu pomieszczeniach na podstawie umowy najmu.
4.Czy Spółka ma zamiar nieprzerwanego kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Pana, przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży?
Odp.: Spółka zamierza nieprzerwanie kontynuować działalność gospodarczą przy pomocy składników majątkowych stanowiących przedmiot sprzedaży.
5.Czy Spółka ma/będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania Pana działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem sprzedaży, czy też musi/będzie musiała angażować inne składniki majątkowe niebędące przedmiotem sprzedaży lub podejmować dodatkowe działania faktyczne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki? − Jeżeli tak, to jakie?
Odp.: Spółka ma faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu wyłącznie o składniki będące przedmiotem sprzedaży. Spółka nie musi angażować żadnych innych składników majątkowych niebędących przedmiotem sprzedaży lub podejmować dodatkowych działań faktycznych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki.
6.Czy nabywająca Spółka przejmie Państwa wierzytelności oraz zobowiązania związane z przedmiotową zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa?
Odp.: Spółka nabywająca zobowiązuje się przejąć wierzytelności oraz zobowiązania związane z nabyciem przedmiotowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jeżeli takie wystąpią.
7.Czy zatrudnia Pan pracowników, jeżeli tak - czy przeniesione zostaną również prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę, w związku z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, ze zm.)?
Odp.: Jednoosobowa działalność gospodarcza zatrudnia pracowników jednak ich prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę nie wchodzą w skład transakcji sprzedaży dotyczącej powyższej interpretacji podatkowej. Spółka nabywająca nie będzie zatem nabywała zakładu pracy.
8.Czy składniki majątkowe i niemajątkowe, objęte zakresem zadanego przez Pana pytania, będą na moment transakcji sprzedaży wyodrębnione na płaszczyźnie:
i)organizacyjnej, tj.:
−czy będą stanowiły wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania,
Odp.: Składniki majątkowe i niemajątkowe objęte zakresem interpretacji na moment transakcji sprzedaży są w pełni wyodrębnione organizacyjnie. Stanowią one wyodrębniony zespół przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogą stanowić całkowicie niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.
−czy będą wyodrębnione w strukturze organizacyjnej Pana przedsiębiorstwa jako dział, wydział, oddział, co wynika ze statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze,
Odp.: Powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe na moment transakcji sprzedaży nie są wyodrębnione w strukturze organizacyjnej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie działu, wydziału i oddziału.
ii)finansowej, tj. czy będą posiadały samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie prowadzonej przez Pana ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego,
Odp.: Powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe na moment transakcji sprzedaży posiadają pełną samodzielność finansową pozwalającą na natychmiastowe i niezależne kontynuowanie tej działalności gospodarczej. Ewidencja księgowa umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności oraz określenie wyniku finansowego.
iii)funkcjonalnej, tj. czy będą stanowiły potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Odp.: Powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe na moment transakcji sprzedaży stanowić mogą w pełni niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Pytanie
Czy ma Pan prawo na podstawie art. 6 punkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług do wyłączenia przedmiotowego opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z jednoosobowej działalności gospodarczej, którą prowadzi?
Pana stanowisko w sprawie
Według Pana, wyodrębnił Pan prawidłowo ze swojej działalności jednoosobowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, którą zamierza odsprzedać na podstawie umowy sprzedaży. Dokładnie wymienia Pan wszystkie składniki niematerialne oraz materialne przedsiębiorstwa, które pozwalają na kontynuację tej działalności w nowo powstałym podmiocie, dalej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan udziałowcem. Po przejęciu odpowiednio składników niematerialnych jakimi są dostępy do platform sprzedaży internetowej oraz przejęciu składników materialnych takich jak potrzebne materiały, półprodukty, maszyny oraz sprzęt elektroniczny nowe przedsiębiorstwo jest w stanie od razu rozpocząć działalność gospodarczą. Poprzez rozumienie odsprzedaży dostępu do platform internetowych rozumie się także dostęp do stałej bazy klientów, która umożliwia natychmiastowe wykonywanie sprzedaży. Poprzez sprzedaż rozumie się produkcję towarów w zakładzie krawieckim z materiałów i półproduktów do tego przeznaczonych. Zatem, podtrzymuje Pan swoją opinię, że składniki majątku jakie zostaną wyodrębnione stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa i na tej podstawie podlegają wyłączeniu przedmiotowemu według ustawy o podatku od towarów i usług
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pana we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle art. 2 pkt 22 ustawy:
Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…)
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
Przy ocenie charakteru świadczenia, jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie niebędące dostawą towarów.
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.
Jednocześnie art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Przy czym użyte w ww. przepisie sformułowanie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.
Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), zwanej dalej: Kodeks cywilny.
I tak, zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W myśl art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące za sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 27e ustawy:
Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Biorąc pod uwagę powyższe, na gruncie ustawy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3)składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:
·zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
·faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”) w wyroku z 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Schriever „przekazanie całości lub części aktywów” należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z 25 czerwca 2013 r., sygn. akt I FSK 955/12 oraz z 21 listopada 2016 r., sygn. akt I FSK 1316). Zgodnie natomiast z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Christel Schriever, pkt 26) ocena, jakie dobra – ruchome lub nieruchome – są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana „(…) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej”.
W rozpatrywanej sprawie zasługuje na uwagę orzeczenie NSA z 24 listopada 2016 r., sygn. I FSK 1316/15, w którym Sąd stwierdził, że „Same w sobie nieruchomości (zabudowane nieruchomości) nie tworzą całości zdolnej do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Nie stanowią zatem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nawet jeżeli były wykorzystywane przez sprzedawcę również do działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu tych nieruchomości lub ich części, albo znajdujących się na nich obiektów budowlanych i ich części. (...) Natomiast sprzedaż wyodrębnionych z takiego zakładu pojedynczych lub nawet wszystkich nieruchomości, nie mogłaby być uznana za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Bez całej struktury składającej się na działalność w zakresie wynajmu nieruchomości – wciąż byłaby to jedynie sprzedaż nieruchomości, jako składników majątkowych”. Podobna teza została zawarta w wyroku z 26 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 1127/17.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie: transportu, zakwaterowania oraz sprzedaży towarów stacjonarnie i poprzez platformy/sklepy internetowe. Jest Pan także wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jego udziały wynoszą 50%.
Zamierza Pan wyodrębnić zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa z działalności jednoosobowej, którą planuje sprzedać do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest wspólnikiem. Spółka ta ma przejąć w dalszym ciągu prowadzenie wyżej wymienionej wyodrębnionej działalności.
Wyodrębniona część przedsiębiorstwa dotyczyć będzie działalności w zakresie sprzedaży towarów produkowanych w pracowni krawieckiej poprzez platformy internetowe.
Wytwarzanie produktu polega na zakupie materiałów np. tkanin oraz półproduktów krawieckich lub dodatków krawieckich służących do ich produkcji.
Towarami zaś są wszelkie produkty gotowe powstałe podczas produkcji w pracowni krawieckiej przeznaczone do dalszej odsprzedaży.
Wyodrębnia Pan na tej podstawie następujące składniki:
a)niematerialne: (...);
b)materialne: trzy maszyny krawieckie, hafciarkę, materiały do produkcji towarów, dodatki krawieckie oraz dwa laptopy.
Wyżej wymienione składniki mają stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Po sprzedaży wymienionego we wniosku majątku w działalności pozostaną samochody dostawcze.
Jednoosobowa działalność gospodarcza będzie kontynuować swoją działalność w pozostałym zakresie PKD czyli usług kurierskich. Nie zamierza Pan likwidować/zamykać działalności.
W skład działalności gospodarczej nie wchodzą żadne nieruchomości. Przedsiębiorstwo nie posiada na stanie środków trwałych nieruchomości.
Jednoosobowa działalność gospodarcza zatrudnia pracowników jednak ich prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę nie wchodzą w skład transakcji sprzedaży dotyczącej przedmiotowej interpretacji podatkowej. Spółka nabywająca nie będzie zatem nabywała zakładu pracy.
Składniki majątkowe i niemajątkowe objęte zakresem interpretacji na moment transakcji sprzedaży są w pełni wyodrębnione organizacyjnie. Stanowią one wyodrębniony zespół przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogą stanowić całkowicie niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.
Powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe na moment transakcji sprzedaży nie są wyodrębnione w strukturze organizacyjnej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie działu, wydziału i oddziału.
Powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe na moment transakcji sprzedaży posiadają pełną samodzielność finansową pozwalającą na natychmiastowe i niezależne kontynuowanie tej działalności gospodarczej. Ewidencja księgowa umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności oraz określenie wyniku finansowego.
Powyższe składniki majątkowe i niemajątkowe na moment transakcji sprzedaży stanowić mogą w pełni niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Spółka nie posiada żadnych nieruchomości, w których mogłaby prowadzić działalność gospodarczą. Spółka będzie kontynuowała działalność przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży w wynajętych do tego celu pomieszczeniach na podstawie umowy najmu. Spółka zamierza nieprzerwanie kontynuować działalność gospodarczą przy pomocy składników majątkowych stanowiących przedmiot sprzedaży. Spółka ma faktyczną możliwość kontynuowania działalności w oparciu wyłącznie o składniki będące przedmiotem sprzedaży. Spółka nie musi angażować żadnych innych składników majątkowych niebędących przedmiotem sprzedaży lub podejmować dodatkowych działań faktycznych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki. Spółka nabywająca zobowiązuje się przejąć wierzytelności oraz zobowiązania związane z nabyciem przedmiotowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jeżeli takie wystąpią.
Pana wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą tego, czy planowana przez Pana sprzedaż na rzecz Spółki określonych składników majątkowych będzie stanowić transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT.
Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u Pana zorganizowany zespół składników, gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez Kupującą w oparciu o nabyte składniki.
Podstawowym wymogiem do uznania dostawy majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań, należności oraz środków pieniężnych), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis sprawy wskazać należy, że opisany we wniosku przedmiot transakcji nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ nie odznacza się odrębnością organizacyjną i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Warunek wyodrębnienia organizacyjnego składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży należy uznać za niespełniony, gdyż składniki będące przedmiotem transakcji nie będą wyodrębnioneorganizacyjnie w strukturze Pana przedsiębiorstwa na podstawie statutu, regulaminu lub na podstawie innego dokumentu. W przedstawionym opisie sprawy brak jest wystarczających argumentów świadczących, że zbywane składniki posiadają cechę zorganizowania i że wydzielenie organizacyjne na dzień sprzedaży będzie funkcjonowało w sposób faktyczny i realny.
Natomiast o braku wyodrębnienia funkcjonalnego świadczy fakt, że przedmiot transakcji nie obejmuje w ogóle personelu, więc samodzielne prowadzenie działań gospodarczych możliwe będzie dopiero po zapewnieniu personelu przez Spółkę. W ramach planowanej transakcji Spółka wejdzie w posiadanie (...), jak i trzech maszyn krawieckich, hafciarki, materiałów do produkcji towarów, dodatków krawieckich oraz dwóch laptopów, ale przedmiot transakcji nie obejmuje personelu, który musi obsługiwać te składniki, aby przedsiębiorstwo mogło faktycznie funkcjonować. W opisanej przez Pana sytuacji, w celu prowadzenia działalności gospodarczej Spółka będzie zmuszona podjąć szereg czynności, takich jak m.in. przeprowadzenie rekrutacji pracowników. Zatem, sytuacja ta wyklucza możliwość stwierdzenia, że przenoszony majątek umożliwi kontynuację działalności prowadzonej dotychczas przez Pana, wyłącznie przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży. Tym samym, należy uznać, że Spółka nie będzie miała faktycznej możliwości prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie, wyłącznie w oparciu o nabyte składniki, bez konieczności angażowania dodatkowych składników lub podejmowania dodatkowych działań. Należy podkreślić, że przedmiot transakcji na moment sprzedaży powinien stanowić już w Pana działalności zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze. Należy wskazać, że nie chodzi o zespół składników majątkowych, które po włączeniu do majątku Spółki i podjęciu określonych działań (np. zatrudnieniu lub wydzieleniu grupy pracowników do obsługi tej działalności) będą mogły funkcjonować jako niezależny zakład (dział, wydział itp.), a o przekazanie takiego zespołu składników majątkowych, który już jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze.
W analizowanej sprawie, należy uznać, iż jedynie warunek wyodrębnienia finansowego przenoszonych składników majątkowych związanych z przedmiotem sprzedaży zostanie wypełniony, gdyż ewidencja księgowa umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności oraz określenie wyniku finansowego. Jednak jak wskazano wyżej, brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Powyższe okoliczności wskazują, że przedmiot sprzedaży nie będzie stanowił w Pana przedsiębiorstwie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy ze względu na niespełnienie wszystkich przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy. Zatem, jego sprzedaż nie będzie wyłączona spod przepisów ustawy na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – w związku z czym – będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
W związku z powyższym stanowisko Pana należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie podkreślam, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right