Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.297.2023.1.ANK
Czy dokonanie przez Wnioskodawcę wniesienia posiadanych akcji spółki M do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego należy traktować jako zbycie akcji korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli Wnioskodawca będzie przez nieprzerwany okres 2 lat posiadać co najmniej 5% akcji (udziałów) w kapitale zakładowym Spółki, której udziały będą stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy dokonanie przez Wnioskodawcę wniesienia posiadanych akcji spółki M do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego należy traktować jako zbycie akcji korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli Wnioskodawca będzie przez nieprzerwany okres 2 lat posiadać co najmniej 5% akcji (udziałów) w kapitale zakładowym Spółki, której udziały będą stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
„Wnioskodawca” oraz. ( „A”) są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania tj. są rezydentami podatkowymi w Polsce. Wyłącznym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, jest zbieranie aktywów od inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, odpowiadająca kodowi (…) alternatywnej spółki inwestycyjnej w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wraz A w 2022 roku nabyli od zagranicznej spółki R. na podstawie umowy sprzedaży odpowiednio: … - 34,78% oraz …21,18% akcji w polskiej spółce akcyjnej, tj. M Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest (…). M jest zaufanym partnerem biznesowym dla (…) w Polsce i Europie. W związku rozwojem biznesu w zakresie budowy i obsługi (…) Spółki i ekspansji biznesu w Europie Zachodniej, jak również z uwagi na postrzeganie rynku polskiego dla niektórych zagranicznych inwestorów planowana jest reorganizacja struktury poprzez podjęcie następujące czynności, tj.:
I.utworzenie przez akcjonariuszy Spółki (w tym Wnioskodawcy i A) – spółki holdingowej z siedzibą w Niderlandach (dalej: Spółka Holdingowa);
II.wniesienie wszystkich posiadanych akcji w Spółce przez Wnioskodawcę i A do nowo utworzonej Spółki Holdingowej, która stanie się większościowym wspólnikiem (akcjonariuszem) Spółki w ramach transakcji wymiany udziałów (akcji).
Spółka Holdingowa będzie podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Planowana transakcja wymiany udziałów będzie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i gospodarczych a w konsekwencji nie można uznać, że głównym lub jednym z głównych celów przeprowadzanej transakcji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Innymi słowy, uwarunkowania gospodarcze i prawne uzasadniają przeprowadzenie w sposób opisany we wniosku i skorzystanie z określonych regulacji ustaw podatkowych. Transakcja wymiany udziałów zostanie przeprowadzona w następujący sposób:
- Spółka Holdingowa nabędzie od Wnioskodawcy - 21,18% oraz A - 34,78%, akcji w kapitale zakładowym Spółki, tj. dających łącznie bezwzględną większość praw głosu w Spółce;
- Spółka Holdingowa na rzecz Wnioskodawcy oraz A w zamian za nabyte akcje w Spółce wyda własne udziały (akcje) w podwyższonym kapitale zakładowym.
W wyniku powyższej transakcji, Spółka Holdingowa uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce, tj.: łącznie 55,96% akcji w Spółce. Wnoszone przez Wnioskodawcę oraz A akcje będą stanowiły wkład niepieniężny do Spółki Holdingowej, który zostanie w części albo całości przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego. Jednocześnie wartość nabywanych przez Wnioskodawcę i A udziałów (akcji) w Spółce Holdingowej dla celów podatkowych nie będzie większa niż wartość zbywanych przez Wspólników posiadanych akcji M, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych gdyby nie doszło do transakcji wymiany udziałów. Powyższa czynności wniesienia przez Wnioskodawcę oraz A akcji w Spółce jako wkładów niepieniężnych do Spółki Holdingowej, w zamian za jej udziały (akcje), zostanie przeprowadzone w tym samym momencie (tj. w czasie nieprzekraczającym sześć miesięcy od dnia pierwszego z ww. wniesienia wkładów niepieniężnych), w ramach transakcji wymiany udziałów dokonywanej na podstawie jednego aktu notarialnego. Jednocześnie, planowane jest że wniesienie akcji Spółki formie wkładu niepieniężnego do Spółki Holdingowej w ramach transakcji wymiany udziałów nastąpi przed upływem lub po upływie dwóch lat od dnia nabycia akcji Spółki przez Wnioskodawcę lub A. W ramach transakcji planowane jest, że Wnioskodawca oraz A nie otrzymają od Spółki Holdingowej jakiejkolwiek zapłaty w gotówce lub otrzymają zapłatę w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Przedmiotem niniejszego wniosku jest ocena czy planowane wniesienie posiadanych przez Wnioskodawcę akcji spółki M do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Holdingowej będzie korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji w której wniesienie akcji Spółki nastąpi po upływie dwóch lat od dnia ich nabycia przez Wnioskodawcę.
Wnioskodawca wskazuje, że w zakresie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wystąpił do Dyrektora KIS z wnioskiem wspólnym wraz z A. Postanowieniem z dnia 9 czerwca 2023 r. Dyrektor KIS odmówił wydania interpretacji wskazując, że wniosek nie miał waloru wniosku wspólnego. Tym samym Wnioskodawca występuje z przedmiotowym wnioskiem indywidualnym celu potwierdzenia możliwości skorzystania ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jedynie po stronie Wnioskodawcy.
Pytanie
Czy dokonanie przez Wnioskodawcę wniesienia posiadanych akcji spółki M do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego należy traktować jako zbycie akcji korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli Wnioskodawca będzie przez nieprzerwany okres 2 lat posiadać co najmniej 5% akcji (udziałów) w kapitale zakładowym Spółki, której udziały będą stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie wniesienia posiadanych akcji spółki M do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego należy traktować jako zbycie akcji korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli Wnioskodawca będzie przez nieprzerwany okres 2 lat posiadać co najmniej 5% akcji (udziałów) w kapitale zakładowym Spółki, której udziały będą stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”): wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Na podstawie art. 4a pkt 30 ustawy o CIT: ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o funduszach inwestycyjnych – oznacza to ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1523, 1488, 1933 i 2185).
Zdaniem Wnioskodawcy należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 1532 ze zm., dalej: „u.o.f”): fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
W myśl art. 3 ust. 4 u.o.f: fundusz inwestycyjny może prowadzić działalność jako: 1) fundusz inwestycyjny otwarty; 2) alternatywny fundusz inwestycyjny: specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty albo fundusz inwestycyjny zamknięty.
Natomiast zgodnie z art. 8a ust. 1 u.o.f: alternatywna spółka inwestycyjna (A) jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż określony w art. 3 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy. Stosownie do art. 8a ust. 2 ustawy u.o.f.: alternatywna spółka inwestycyjna (A może prowadzić działalność w formie: 1) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo spółki europejskiej; 2) spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna albo spółka europejska.
W myśl art. 8a ust. 3 u.o.f.: wyłącznym przedmiotem działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.
Następnie zdaniem Wnioskodawcy należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 4a ust. 30a ustawy o CIT: ilekroć w ustawie jest mowa o alternatywnej spółce inwestycyjnej (A) – oznacza to alternatywną spółkę inwestycyjną w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Jednocześnie, z art. 4a pkt 16 ustawy o CIT wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3.
Z kolei w myśl art. 4a pkt 21 ustawy o CIT: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Mając na uwadze powyższe regulacje, w przedmiotowym przypadku należy podkreślić, że Wnioskodawca jest alternatywną spółką inwestycyjną (A), o której mowa w art. 8a ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Jednocześnie, wyłącznym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, jest zbieranie aktywów od inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, odpowiadająca kodowi 66.30.Z PKD – Działalność związana zarządzaniem funduszami oraz 64.30.Z. PKD - Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych. Jak zostało to wskazane w stanie faktycznym w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wraz z A SI w 2022 roku nabyli od zagranicznej spółki R. na podstawie umowy sprzedaży akcje polskiej Spółki odpowiednio: A 21,18% oraz - 34,78%, które mają być w przyszłości przedmiotem aportów do Spółki Holdingowej.
W ramach planowanych działań reorganizacyjnych Wnioskodawca wraz z A planują wnieść posiadane akcje Spółki jako wkłady niepieniężne do Spółki Holdingowej, w wyniku czego Spółka Holdingowa uzyska bezwzględną większość głosów w Spółce.
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy należy podkreślić, że z literalnego brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT wynika okoliczność, że aby Wnioskodawca mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku, musi spełnić określone wymogi dotyczące liczby akcji (udziałów) i czasu ich posiadania.
Zwolnieniu podlegają bowiem dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych (A) pochodzące w danym roku podatkowym ze zbycia akcji (udziałów), pod warunkiem, że alternatywne spółki inwestycyjne, które zbywają akcje:
- posiadały przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane,
- posiadały te udziały nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy wskazać należy, że akcje są częścią kapitału zakładowego. Jako papiery wartościowe mogą podlegać obrotowi prawnemu. Najczęściej zbycie akcji dokonywane jest za pomocą umowy sprzedaży. Dopuszczalna jest również darowizna, zamiana a także inne umowy nienazwane, które przewidują taki skutek. Zdaniem Wnioskodawcy podkreślić należy, że zbycie akcji jest skuteczne wobec spółki w momencie zawiadomienia jej o tym fakcie. Spółka powinna otrzymać informację o przeniesieniu akcji a także dowód zawarcia umowy. Brak zawiadomienia skutkowałby sytuacją, w której zbywca nadal traktowany byłby jak wspólnik (akcjonariusz), któremu przysługują akcje w takiej samej ilości, zaś nabywca nie byłby kompetentny do wykonywania praw i obowiązków wynikających z posiadania akcji w spółce. Tym samym, ww. wspólnik nie mógłby uczestniczyć w zgromadzeniach wspólników, głosować w momencie podejmowania uchwał, czy uczestniczyć w zysku. Dlatego z chwilą zawiadomienia spółki nabycie akcji staje się skuteczne wobec niej. Biorąc pod uwagę powyższe, przez „zbycie udziałów (akcji)”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, należy rozumieć dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności udziałów (akcji), w tym wniesienie aportem do innego podmiotu. Tym niemniej, zdaniem Wnioskodawcy należy podkreślić, że w przypadku wszelkich ulg i zwolnień niezbędna jest ścisła i literalna wykładnia przepisów, która nie może uprawniać do nieuzasadnionego rozszerzenia zakresu ich obowiązywania. Z kolei co do zasady aport jest to wkład niepieniężny wniesiony do spółki handlowej oznaczający wartość majątkową wnoszoną do spółki, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Jego wniesienie oznacza przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu (tj. jego własności). W konsekwencji, aportem mogą być m.in. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, a nawet przedsiębiorstwo jako całość. Jego wyceną zajmuje się wspólnik, który chce wnieść aport, w razie wątpliwości prawidłowego wycenienia, wspólnik powinien skorzystać z usług profesjonalisty np. rzeczoznawczy majątkowego. Zdaniem Wnioskodawcy należy również zwrócić uwagę, że istnieją mechanizmy, które mają na celu zabezpieczenie wnoszenia wartości niepieniężnych przed działaniami na szkodę spółki. W przypadku spółek akcyjnych wymagane jest bardziej rozbudowany mechanizm, aportowe akcje muszą przed zarejestrowaniem zostać opłacone w co najmniej jednej czwartej wartości nominalnej, pokryte zaś nie później niż przed upływem roku po rejestracji spółki (Małgorzata Dankowska, Aleksandra Kozłowska, Patryk Włodarski: Restrukturyzacje spółek kapitałowych: Aspekty podatkowe. s. 25-26.).
W konsekwencji, podkreślić należy podobieństwo przeniesienia na spółkę kapitałową własności akcji w zamian za obejmowane udziały (akcje). W przypadku tym dochodzi bowiem do odpłatnego zbycia składnika majątku. Odpłatnością za przeniesienie na spółkę przedmiotu aportu („ceną” zbycia określoną przez strony) są obejmowane przez podatnika udziały (akcje) o określonej wartości nominalnej, które są wydawane przez spółkę do której nastąpił aport.
Zdaniem Wnioskodawcy stosując zatem literalną wykładnie art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT należy stwierdzić, że aport stanowi transakcje zbycie akcji (udziałów). W związku z tym należy podkreślić, że zbycie obejmuje nie tylko sprzedaż na podstawie umowy sprzedaży ale również wniesienie w formie wkładu niepieniężnego do innego podmiotu. W obu tych przypadkach następuję bowiem przeniesienie prawa własność do udziałów (akcji) które są przedmiotem transakcji.
Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy dokonanie wniesienia akcji spółki M do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego należy traktować jako zbycie akcji korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, jeżeli Wnioskodawca przez nieprzerwany okres 2 lat będzie posiadać co najmniej 5% akcji (udziałów) w kapitale zakładowym Spółki, której akcje stanowią przedmiot wkładu niepieniężnego.
Powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie również w praktyce organów podatkowych, tj. m.in.: w interpretacji z 8 lutego 2023 r., nr. 0114-KDIP2-1.4010.244.2022.1.MR, w której Dyrektor KIS stwierdził, że: „Biorąc pod uwagę powyższe, przez „zbycie udziałów”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, należy rozumieć dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności udziałów. Niemniej jednak, w przypadku wszelkich ulg i zwolnień niezbędna jest ścisła i literalna wykładnia przepisów, która nie może uprawniać do nieuzasadnionego rozszerzenia zakresu ich obowiązywania. Z kolei aport jest to wkład niepieniężny wniesiony do spółki handlowej oznaczający wartość majątkową wnoszoną do spółki, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Jego wniesienie oznacza przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu (czyli jego własności) (https://pl.wikipedia.org/wiki/Aport_(prawo)). Zatem, aportem mogą być m.in. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, a nawet przedsiębiorstwo jako całość. Jego wyceną zajmuje się wspólnik, który chce wnieść aport, w razie wątpliwości prawidłowego wycenienia, wspólnik powinien skorzystać z usług profesjonalisty np. rzeczoznawczy majątkowego (Jak wnieść aport do spółki z o.o.? – mctgroup.eu, „McCarthy & Taggart Group – Blog”, 18 września 2015 [dostęp 2016-11-15] (pol.)). Istnieją mechanizmy, które mają na celu zabezpieczenie wnoszenia wartości niepieniężnych przed działaniami na szkodę spółki. W przypadku spółek z o. o. wymagane jest zgłoszenie oświadczenia rejestracyjnego, którego konieczność jest podyktowana potrzebą uniknięcia zawyżenia wartości nominalnej wkładu aportowego. Spółki akcyjne stosują bardziej rozbudowany mechanizm, aportowe akcje muszą przed zarejestrowaniem zostać opłacone w co najmniej jednej czwartej wartości nominalnej, pokryte zaś nie później niż przed upływem roku po rejestracji spółki (Małgorzata Dankowska, Aleksandra Kozłowska, Patryk Włodarski: Restrukturyzacje spółek kapitałowych: Aspekty podatkowe. s. 25-26.). Zatem, podkreślić należy podobieństwo przeniesienia na spółkę kapitałową własności rzeczy lub praw majątkowych w zamian za obejmowane udziały (akcje) oraz przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych w zamian za cenę określoną w umowie obligacyjnej. W obu przypadkach dochodzi bowiem do odpłatnego zbycia składnika majątku. Odpłatnością za przeniesienie na spółkę przedmiotu aportu („ceną” zbycia określoną przez strony) są obejmowane przez podatnika udziały (akcje) o określonej wartości nominalnej. Stosując więc literalną wykładnie art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT należy stwierdzić, że aport stanowi zbycie udziałów. Należy podkreślić, że zbycie to nie tylko sprzedaż – jest to pojęcie zdecydowanie szersze w którym sprzedaż się zawiera. Obejmuje również aport do spółki czy też darowiznę. W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy dokonanie przez A aportu udziałów należy traktować jako zbycie udziałów korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli Państwo przez nieprzerwany okres 2 lat posiadali co najmniej 5% udziałów w kapitale zakładowym Spółki, której udziały stanowią przedmiot wkładu niepieniężnego, należało uznać za prawidłowe.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Na podstawie art. 4a pkt 30 ustawy o CIT:
Ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o funduszach inwestycyjnych – oznacza to ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1523, 1488, 1933 i 2185).
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t. j. Dz. U z 2023 r. poz. 681 ze zm., dalej: „u.o.f”):
Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
W myśl art. 3 ust. 4 ustawy u.o.f.:
Fundusz inwestycyjny może prowadzić działalność jako:
1) fundusz inwestycyjny otwarty;
2) alternatywny fundusz inwestycyjny: specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty albo fundusz inwestycyjny zamknięty.
Natomiast zgodnie z art. 8a ust. 1 u.o.f:
Alternatywna spółka inwestycyjna jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż określony w art. 3 ust. 4 pkt 2.
Stosownie do art. 8a ust. 2 ww. ustawy:
Alternatywna spółka inwestycyjna może prowadzić działalność w formie:
1)spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo spółki europejskiej;
2)spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna albo spółka europejska.
W myśl art. 8a ust. 3 u.o.f.:
Wyłącznym przedmiotem działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.
Zgodnie z art. 4a ust. 30a ustawy o CIT:
Ilekroć w ustawie jest mowa o alternatywnej spółce inwestycyjnej – oznacza to alternatywną spółkę inwestycyjną w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Z art. 4a pkt 16 ustawy o CIT wynika, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3;
Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 21 ustawy o CIT:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy dokonanie przez Wnioskodawcę wniesienia posiadanych akcji spółki M do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego należy traktować jako zbycie akcji korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli Wnioskodawca będzie przez nieprzerwany okres 2 lat posiadać co najmniej 5% akcji (udziałów) w kapitale zakładowym Spółki, której udziały będą stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego.
Odnosząc się do powyższego wskazać należy, że z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT wynika okoliczność, że aby Spółka mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku, musi spełnić określone wymogi dotyczące liczby udziałów i czasu ich posiadania. Zwolnieniu podlegają bowiem dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych pochodzące w danym roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem, że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje):
- posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane,
- posiadała te udziały nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy wskazać należy, że udział jest częścią kapitału zakładowego. Jako prawo obligacyjne może podlegać obrotowi prawnemu. Zbycie udziałów dokonywane jest za pomocą czynności rozporządzającej, która jest następstwem wcześniej zawartej umowy zobowiązującej do ich przeniesienia (art. 155 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
Najczęściej zbycie udziałów dokonywane jest za pomocą umowy sprzedaży. Dopuszczalna jest również darowizna, zamiana a także inne umowy nienazwane, które przewidują taki skutek.
Podkreślić należy, że zbycie udziałów jest skuteczne wobec spółki w momencie zawiadomienia jej o tym fakcie. Spółka powinna otrzymać informację o przeniesieniu udziałów a także dowód zawarcia umowy. Brak zawiadomienia skutkowałby sytuacją, w której zbywca nadal traktowany byłyby jak wspólnik, któremu przysługują udziały w takiej samej ilości, zaś nabywca nie byłby kompetentny do wykonywania praw i obowiązków wynikających z posiadania udziałów w spółce.
Tym samym, nie mógłby uczestniczyć w zgromadzeniach wspólników, głosować w momencie podejmowania uchwał, czy uczestniczyć w zysku. Dlatego z chwilą zawiadomienia spółki nabycie udziałów staje się skuteczne wobec niej.
Biorąc pod uwagę powyższe, przez „zbycie udziałów”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, należy rozumieć dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności udziałów.
Niemniej jednak, w przypadku wszelkich ulg i zwolnień niezbędna jest ścisła i literalna wykładnia przepisów, która nie może uprawniać do nieuzasadnionego rozszerzenia zakresu ich obowiązywania.
Z kolei aport jest to wkład niepieniężny wniesiony do spółki handlowej oznaczający wartość majątkową wnoszoną do spółki, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Jego wniesienie oznacza przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu (czyli jego własności).
Zatem, aportem mogą być m.in. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, a nawet przedsiębiorstwo jako całość. Jego wyceną zajmuje się wspólnik, który chce wnieść aport, w razie wątpliwości prawidłowego wycenienia, wspólnik powinien skorzystać z usług profesjonalisty np. rzeczoznawczy majątkowego (Jak wnieść aport do spółki z o.o.? – mctgroup.eu, „McCarthy & Taggart Group – Blog”, 18 września 2015 [dostęp 2016-11-15] (pol.)).
Istnieją mechanizmy, które mają na celu zabezpieczenie wnoszenia wartości niepieniężnych przed działaniami na szkodę spółki. W przypadku spółek z o.o. wymagane jest zgłoszenie oświadczenia rejestracyjnego, którego konieczność jest podyktowana potrzebą uniknięcia zawyżenia wartości nominalnej wkładu aportowego. Spółki akcyjne stosują bardziej rozbudowany mechanizm, aportowe akcje muszą przed zarejestrowaniem zostać opłacone w co najmniej jednej czwartej wartości nominalnej, pokryte zaś nie później niż przed upływem roku po rejestracji spółki (Małgorzata Dankowska, Aleksandra Kozłowska, Patryk Włodarski: Restrukturyzacje spółek kapitałowych: Aspekty podatkowe. s. 25-26.).
Zatem, podkreślić należy podobieństwo przeniesienia na spółkę kapitałową własności rzeczy lub praw majątkowych w zamian za obejmowane udziały (akcje) oraz przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych w zamian za cenę określoną w umowie obligacyjnej. W obu przypadkach dochodzi bowiem do odpłatnego zbycia składnika majątku. Odpłatnością za przeniesienie na spółkę przedmiotu aportu („ceną” zbycia określoną przez strony) są obejmowane przez podatnika udziały (akcje) o określonej wartości nominalnej.
Stosując więc literalną wykładnie art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT należy stwierdzić, że aport stanowi zbycie udziałów. Należy podkreślić, że zbycie to nie tylko sprzedaż – jest to pojęcie zdecydowanie szersze w którym sprzedaż się zawiera. Obejmuje również aport do spółki czy też darowiznę.
W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy dokonanie przez A wniesienia posiadanych akcji spółki M do spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego należy traktować jako zbycie akcji korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, jeżeli Państwo przez nieprzerwany okres 2 lat posiadali co najmniej 5% udziałów w kapitale zakładowym Spółki, której udziały stanowią przedmiot wkładu niepieniężnego, należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do przywołanej przez Państwo interpretacji indywidualnej wskazać należy, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right