Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.460.2023.2.IM
Zakupiony towar od przedsiębiorstwa żony jako koszt uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 14 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 lipca 2023 r. (wpływ 1 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność handlową, polegającą na sprzedaży detalicznej stolarki okiennej i drzwiowej. Sprzedaż w zdecydowanej większości odbywa się internetowo – bezpośrednio ze strony internetowej, jak i za pośrednictwem platform handlowych, jak (…).
Planuje Pan rozszerzyć swój asortyment o sprzedaż mebli z drewna, płyt mdf i elementów stalowych.
Dostawcą mebli ma być przedsiębiorstwo Pana żony, która zajmuje się produkcją domków mobilnych. Pana żona posiada warunki techniczne i kadrowe to produkcji mebli z drewna, płyt mdf i elementów stalowych. Pomiędzy państwem istnieje ustawowa wspólność majątkowa.
Cena mebli będzie porównywalna z ceną, jaką musiałby Pan zapłacić za takie produkty u innych/niepowiązanych dostawców.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Jaką formę opodatkowania wybrał Pan do prowadzonej działalności gospodarczej?
Jest Pan opodatkowany w formie podatku liniowego 19%. Księgowość prowadzi Pan w formie ksiąg rachunkowych.
W jaki sposób rozliczy Pan zakup towarów w postaci mebli od przedsiębiorstwa Pana żony, w szczególności czy zapłaci Pan za zakupiony towar?
Za zakupione towary będą wystawiane faktury przez x, za które będzie Pan płacił przelewem – termin płatności 7 dni.
Czy będzie Pan posiadał dokumenty potwierdzające poniesienie tych kosztów; jeżeli tak – to jakie?
Faktury za zakupiony towar będą księgowane na konto magazynu i ujmowane w kosztach z datą sprzedaży danego towaru. Część towaru (szacuje Pan 50%) będzie zamawiana pod konkretne zamówienie klienta (rozmiar/kolor).
Pytanie
Czy zakupiony towar w postaci mebli, zakupiony od przedsiębiorstwa Pana żony (łączy państwa wspólność majątkowa) w cenach rynkowych może być kosztem uzyskania przychodu?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakup towarów handlowych w postaci mebli/stolików od przedsiębiorstwa Pana żony może być uznany za koszt podatkowy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodów musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie przychodów, ewentualnie na zwiększenie lub zabezpieczenie źródła tych przychodów.
Wobec tego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:
-został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
-jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
-został właściwie udokumentowany,
-nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Jednocześnie, ciężar prawidłowego udokumentowania wydatku i wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a uzyskaniem (zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła) przychodów spoczywa na podatniku. To właśnie on musi wykazać, że poniósł koszt celowy i zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności. Decydując się na poniesienie określonych wydatków, podatnik musi sam dokonać oceny, czy wydatki, które poniósł, mają na celu uzyskanie przychodów albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, a następnie podjąć decyzję o ich ewentualnym zakwalifikowaniu do kosztów podatkowych.
Zauważam, że zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodów nie może być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w przywołanym przepisie art. 22 ust. 1 nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku, jako kosztu uzyskania przychodów, jest uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że poniesiony wydatek przysporzy mu spodziewane przychody lub przyczyni się do zabezpieczenia źródła przychodów.
Podkreślam również, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący tę działalność, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność handlową, polegającą na sprzedaży detalicznej stolarki okiennej i drzwiowej. Sprzedaż w zdecydowanej większości odbywa się internetowo – bezpośrednio ze strony internetowej, jak i za pośrednictwem platform handlowych. Jest Pan opodatkowany w formie podatku liniowego 19%. Księgowość prowadzi Pan w formie ksiąg rachunkowych. Planuje Pan rozszerzyć swój asortyment o sprzedaż mebli z drewna, płyt mdf i elementów stalowych. Dostawcą mebli ma być przedsiębiorstwo Pana żony. Ponadto wskazał Pan, że za zakupione towary będą wystawiane faktury, za które będzie Pan płacił przelewem w terminie płatności 7 dni. Faktury za zakupiony towar będą księgowane na konto magazynu i ujmowane w kosztach z datą sprzedaży danego towaru. Część towaru (szacuje Pan 50%) będzie zamawiana pod konkretne zamówienie klienta. Między państwem istnieje ustawowa wspólność majątkową.
Zauważam, że w sytuacji gdy każdy z małżonków prowadzi odrębnie działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Każdy z małżonków, jako odrębny przedsiębiorca, będzie wykonywał usługi dla firmy drugiego małżonka i wystawiał faktury za wykonane usługi. W przypadku, gdy każdy z małżonków samodzielnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, czyli jest odrębnym przedsiębiorcą, i w zakresie tych działalności zawierane są transakcje, transakcje te rodzą takie same następstwa, jak każda inna transakcja dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Transakcje te bowiem następują na podstawie stosunku prawnego łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze, a nie małżonków jako osoby fizyczne. Jednak zawieranie tego typu transakcji podporządkowane jest określonym wymogom.
Stwierdzam ponadto, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzają ograniczenia w zakresie możliwości zawierania transakcji sprzedaży towarów handlowych między małżonkami prowadzącymi odrębne pozarolnicze działalności gospodarcze.
Małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze są podmiotami powiązanymi. Zawierając między swoimi firmami transakcje, winni oni zatem mieć na uwadze przepisy dotyczące podmiotów powiązanych, czyli art. 23m-23zf ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W mojej ocenie – na podstawie przedstawionego we wniosku opis sprawy oraz powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego – wydatki poniesione przez Pana na zakup towaru w postaci mebli od żony, udokumentowane na podstawie wystawianych faktur mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, jeżeli w istocie zostaną poniesione i spełniać będą przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – zakupiony towar w postaci mebli od przedsiębiorstwa Pana żony (łączy państwa wspólność majątkowa) w cenach rynkowych może być kosztem uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right