Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-08-08
Data publikacji: 2023-08-08

Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy dla pracownicy korzystającej z urlopu wychowawczego

Od 1 sierpnia 2023 r. zatrudniamy pracownicę, która w poprzednim zakładzie pracy korzystała z urlopu wychowawczego (w pełnym wymiarze) i po tym urlopie nie wróciła już do pracy, tylko rozwiązała umowę o pracę. Czy możemy skorzystać z nieopłacania (zwolnienia na 36 miesięcy) składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tę pracownicę?   

Zwolnienie z opłacania składek na FP oraz FGŚP przysługuje temu pracodawcy, który udzielił pracownicy urlopu wychowawczego i po zakończeniu tego urlopu pracownica powróciła do pracy u tego pracodawcy. Zatem nowy pracodawca nie nabędzie prawa do zwolnienia z opłacania składek na wyżej wymienione fundusze za pracownicę, która z urlopu wychowawczego skorzystała u innego pracodawcy.

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie dotyczy również składek na FGŚP.

Z omawianego zwolnienia może skorzystać ten pracodawca, który udzielił urlopu. Pracodawca korzysta z tego zwolnienia przez okres po zakończeniu tego urlopu i powrocie pracownicy do pracy (takie stanowisko zajął ZUS w poradniku pt. "Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz Fundusz Solidarnościowy", wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 7 lipca 2015 r., III AUa 887/14).

Wyjątkiem jest przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. W takim przypadku nowy pracodawca wstępując w prawa i obowiązki poprzedniego podmiotu nabywa też prawo do zastosowania pełnego przysługującego zwolnienia lub jego kontynuacji. W pytaniu czytelnika do takiej sytuacji jednak nie doszło.

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

Bożena Goliszewska - Chojdak

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00