Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.347.2023.2.AWO

Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie rozliczenia przychodów z najmu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 26 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie rozliczenia przychodów z najmu. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 26 czerwca 2023 r. (wpływ 28 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Właścicielka pobiera czynsz z najmu i nie przekazuje Pani do dyspozycji należnej kwoty przychodu w wysokości 50%.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani, że:

1)Przedmiotem najmu jest nieruchomość.

2)Współwłasność nieruchomości nabyła Pani w drodze spadku w 1971 r.

3)Nieruchomość jest wynajmowana od czasu nabycia spadku. Aktualne umowy najmu zawarła Współwłaścicielka i nie zna Pani daty wynajęcia, ani treści umów.

[Wskazanie to stanowi Pani odpowiedź na pytanie, od kiedy - prosimy, żeby podała Pani datę - ten składnik jest wynajmowany?].

4)Czynsz najmu jest pobierany za wynajem lokali mieszkalnych oraz reklamy zamontowanej na ścianie nieruchomości.

[Wskazanie to stanowi Pani odpowiedź na następujące pytania: Co stanowi „czynsz z najmu”? Z jakiego tytułu pobierany jest „czynsz z najmu”? Jakie są jego składowe?

5)Część „kwoty przychodu” w wysokości 50% wynika z aktualnego aktu notarialnego zawartego 1 marca 1993 r., który stanowi o: „własności po połowie”.

6)Informacja, że Współwłaścicielka nie „przekazuje do dyspozycji” oznacza, że całość kwoty otrzymywanej z najmu pobiera tylko Współwłaścicielka, tzn. nie otrzymuje Pani należnej kwoty/ jej równowartości z tego tytułu w żadnej formie.

Pismem z 16 stycznia 2023 r. zawiadomiła Pani Współwłaścicielkę, że:

Od 1.01.2023 r. obowiązuje rozliczenie z tytułu najmu tzw. ryczałtem. Z uwagi na powyższe proszę o przekazywanie na moje konto bankowe 50% przychodu z najmu do 15-go każdego m-ca, co stanowi dla mnie podstawę do zapłaty ryczałtu do US”.

Do dzisiaj Współwłaścicielka nie zareagowała na Pani pismo.

Pismem z 16 lutego 2023 r. zaproponowała Pani Współwłaścicielce zawarcie wzajemnej umowy oraz przedstawiła Pani propozycje uregulowania zasad przekazywania Pani należnego przychodu z najmu, przekazanie Pani ksero umów najmu oraz wspólne sporządzenie aneksów do obecnych umów najmu, ponieważ zostały zawarte jednoosobowo przez Współwłaścicielkę, bez Pani podpisu oraz pisemnego upoważnienia w tym zakresie. Do dnia dzisiejszego na pismo nie otrzymała Pani odpowiedzi.

[Wskazanie to stanowi Pani odpowiedź na pytanie, czy informacja: „przekazuje do dyspozycji” oznacza, że całość kwoty otrzymywanej z najmu pobiera tylko „współwłaścicielka”, tzn. nie otrzymuje Pani należnej Pani kwoty/jej równowartości z tego tytułu w żadnej formie?].

7)Prowadziła Pani zarejestrowaną działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych w latach od (...) 1994 r. - (...) 1997 r.

8)Wyżej wskazany składnik nie był/nie jest/nie będzie wykorzystywany w Pani działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy podlega Pani ustawowemu obowiązkowi opodatkowania ryczałtem (zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - art. 6 ust. 1 i 1a), w przypadku, gdy Współwłaścicielka pobiera czynsz z najmu i nie przekazuje Pani do dyspozycji należnej kwoty przychodu w wysokości 50%?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że nie podlega Pani ustawowemu obowiązkowi opodatkowania ryczałtem od osób fizycznych [zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - przypis organu], jeżeli nie otrzymuje Pani do dyspozycji 50% kwoty przychodu z najmu/jej równowartości z tego tytułu w żadnej formie, która stanowi dla podatnika podstawę obliczenia kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy.

Wskazała Pani, że z powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu ryczałtem podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uregulowane są w przepisach ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

Jak stanowi art. 2 ust. 1a tej ustawy:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1a wskazanej wyżej ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Zaznaczam, że podstawą generowania przychodów z najmu jest fakt zawarcia stosownej umowy między stronami. Określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednak, aby powstał przychód po stronie wynajmującego, muszą zaistnieć przesłanki określone w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.

Z przedstawionych przez Panią informacji wynika, że:

Aktualne umowy najmu zawarła Współwłaścicielka i nie zna Pani daty wynajęcia, ani treści umów,

Współwłaścicielka nieruchomości pobiera czynsz z tytułu najmu lokali mieszkalnych oraz reklamy zamontowanej na ścianie nieruchomości,

Współwłaścicielka nie przekazuje Pani do dyspozycji należnej kwoty przychodu - całość kwoty otrzymywanej z najmu pobiera tylko Współwłaścicielka, tzn. nie otrzymuje Pani należnej kwoty/ jej równowartości z tego tytułu w żadnej formie.

Stwierdzam więc, że po Pani stronie nie powstaje przychód z najmu, który powinna Pani opodatkować na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W stosunku do przychodów ze źródła najem prywatny (określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) obowiązuje zasada, że opodatkowaniu podlegają przychody otrzymane lub postawione do dyspozycji (art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne). Skoro - jak wskazała Pani w opisie sprawy - nie otrzymuje Pani należnej kwoty/ jej równowartości w żadnej formie z tytułu opisanego najmu, to nie ma Pani obowiązku odprowadzania podatku (ryczałtu) z tego tytułu.

Z powyższych przyczyn, Pani stanowisko w sprawie uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo zaznaczam, że pytanie przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy wniosku. W związku z powyższym informuję, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00