Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.138.2023.2.JS
Skoro transakcja sprzedaży działek podlega opodatkowaniu VAT to jest wyłączona z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
18 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 kwietnia 2023 r. o wydanie
interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – samoistnie – pismem z 18 kwietnia 2023 r. (wpływ: 24 kwietnia 2023 r. ) – i w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 czerwca 2023 r. (wpływ: 26 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: P. Sp. z o.o. (dalej: „Kupujący”, „Nabywca”, „Spółka”) NIP: (…)
2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania XY (dalej: „Sprzedająca”) NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
P. Sp. z o.o. – Zainteresowany będący stroną postępowania (zwany dalej: „Kupującym”, „Nabywcą”, „Spółką”) jest polską spółką kapitałową prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Nabywca prowadzi także działalność gospodarczą w zakresie usług deweloperskich – buduje nieruchomości. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Aktualnie Spółka planuje nabyć (dalej: Planowana Transakcja) od Pani XY – Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania (zwanej dalej: „Sprzedającą”), również prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, prawo własności nieruchomości gruntowej położonej przy ul. (…), w rejonie ul. (…), w miejscowości (…), w gminie (…), w powiecie (…), w województwie (…), na którą składają się:
- działka gruntu o numerze ewidencyjnym (…), o powierzchni 2 730 m2 (dalej: Działka 1);
- działka gruntu o numerze ewidencyjnym (…), o powierzchni 2 729 m2 (dalej: Działka 2, łącznie z Działką 1 jako: Działki lub Nieruchomość).
Dla ww. Działek Sąd Rejonowy w P. prowadzi księgę wieczystą KW Nr (…).
Zainteresowany będący stroną postępowania oraz Zainteresowana niebędąca stroną postępowania łącznie nazywani są Zainteresowanymi.
Teren, na którym znajduje się Nieruchomość, został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego dla terenu tego przewidziano przeznaczenie oznaczone symbolem U/P – zabudowa usługowo-produkcyjna.
Historycznie Sprzedająca nabyła w lutym 2015 r. do swojego majątku prywatnego we współwłasności z córką (dalej: Współwłaściciel) działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…), o powierzchni 23.916 m2, od innej osoby fizycznej. Transakcja ta została objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Działka ta została nabyta przez Sprzedającą
i Współwłaściciela z uwagi na chęć ulokowania środków finansowych, w tym też uzyskanych przez Sprzedającą w ramach prowadzonej wówczas działalności gospodarczej niezwiązanej z rynkiem nieruchomości. Dlatego też działka w części należąca do Sprzedającej nie została wprowadzona do prowadzonej przez nią jednoosobowej działalności gospodarczej jako środek trwały w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W wyniku decyzji Sprzedającej i Współwłaściciela, w lipcu 2015 r., został dokonany podział działki gruntu o numerze ewidencyjnym (…). Na skutek podziału zniesiona została współwłasność tej działki, a nowo powstałe po podziale działki zostały wydane bez żadnych dopłat zarówno Sprzedającej jak i Współwłaścicielowi.
W konsekwencji ww. podziału Sprzedająca stała się właścicielem i posiadaczem nowo wydzielonych działek gruntu o numerach ewidencyjnych: (…), (…), (…), (…) oraz działki ewidencyjnej, która z mocy prawa, jako działka drogowa, została przejęta przez gminę za odszkodowaniem. Pozostałe działki powstałe z podziału uzyskał Współwłaściciel.
Podział jednej dużej działki (…) na mniejsze części podyktowany był faktem, iż (i) relacje rodzinne wymusiły konieczność odseparowania majątków Sprzedającej i Współwłaściciela, a dodatkowo (ii) w ocenie Sprzedającej łatwiej i szybciej było potencjalnie zbyć mniejsze działki w odległej przyszłości aniżeli jedną dużą, w razie konieczności uzyskania środków finansowych (np. na potrzeby prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej). Po ww. podziale m.in. działki o numerze ewidencyjnym (…), (…), nie zostały wprowadzone do prowadzonej działalności gospodarczej przez Sprzedającą jako środek trwały w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W 2015 r. Sprzedająca, w kontekście konieczności upłynnienia części majątku na rzecz pozyskania środków obrotowych do własnej działalności gospodarczej, niezwiązanej z nieruchomościami, dokonała sprzedaży jednej działki o numerze ewidencyjnym (…), która to sprzedaż została opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Na moment złożenia tego wniosku Sprzedająca aktywnie prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1 lipca 2002 r. (widnieje na tzw. Białej liście podatników). Sprzedająca rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej już w 1997 r. w zakresie sprzedaży maszyn produkcyjnych/przemysłowych. W kwietniu 2019 r. Sprzedająca zawiesiła działalność gospodarczą ze względu na wygaszenie działalności w zakresie sprzedaży ww. maszyn. Jednakże już w lutym 2020 r. wznowiła ją, m.in. w zakresie doradztwa technicznego, a także wynajmu nieruchomości. Jednocześnie z uwagi na wznowienie jednoosobowej działalności gospodarczej, w maju 2020 r., Sprzedająca zmieniła wskazane w CEIDG PKD określające przeważający rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej na: PKD 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Sprzedająca nie prowadzi działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie posiada statusu rolnika, także ryczałtowego w myśl art. 2 pkt 19 ww. ustawy. Sprzedająca z Nieruchomości nie dokonywała i nie dokonuje sprzedaży płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.
Zainteresowani zakładają, że Planowana Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie miała miejsce w 2023 r., a termin będzie ustalony w umowie przedwstępnej pomiędzy Zainteresowanymi. Umowę przedwstępną Zainteresowani zamierzają podpisać niezwłocznie po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji.
Kupujący i Sprzedająca nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Od lutego 2021 r. Działka 1 jest przedmiotem odpłatnej dzierżawy opodatkowanej stawką podatku od towarów i usług 23%, z tytułu której wystawiane są przez Sprzedającą na rzecz dzierżawcy faktury. Dzierżawca postawił na Działce 1 baner reklamowy (dalej: Baner). Baner nie posiada fundamentów, lecz jest to baner przenośny w formie konstrukcji stalowej nie związanej na stałe z gruntem, stąd z uwagi na parametry techniczne Baneru, należy uznać, że nie stanowi on budowli w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane. Na Działce 1 znajdują się także sieci telekomunikacyjne i energetyczne, wybudowane na zasadach służebności przesyłu, które są własnością przedsiębiorstw przesyłowych (gestorów) i w związku z tym nie będą stanowiły przedmiotu Planowanej Transakcji.
Przed datą rozpoczęcia dzierżawy, Sprzedająca praktycznie w ogóle nie wykorzystywała Działki 1, a jeśli wykorzystywanie Działki 1 miało miejsce, to było ono tylko do celów prywatnych (osobistych), ale nie rolnych.
Od sierpnia 2020 r. Działka 2 również była przedmiotem odpłatnej dzierżawy opodatkowanej podatku od towarów i usług 23%, z tytułu której wystawiane były przez Sprzedającą na rzecz dzierżawcy faktury. Działka 2 na moment składania wniosku nie jest już przedmiotem dzierżawy.
Na Działce 2 dzierżawca za zgodą Sprzedającej wybudował w 2020 r. zbiornik ściekowy (szambo) (dalej: Zbiornik), który użytkował w okresie od sierpnia 2020 r. do grudnia 2022 r. Zgodnie z obowiązującymi mapami geodezyjnymi, Zbiornik ten odłączony jest od pierwotnej instalacji i stracił swoje pierwotne przeznaczenie. Zbiornik jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.
Co prawda, Zbiornik został wybudowany przez dzierżawcę, niemniej z perspektywy prawa cywilnego budynek/budowla wybudowane na cudzym gruncie stanowi część składową gruntu, która nie może być osobnym przedmiotem obrotu i jako część składowa gruntu stanowi własność osoby będącej właścicielem gruntu, na którym budynek/budowla zostały wybudowane. Zatem Zbiornik będzie wchodził w zakres Planowanej Transakcji.
Od momentu wybudowania Zbiornika Sprzedająca ani dzierżawca nie dokonywali w Zbiorniku żadnych nakładów w postaci ulepszeń ani modernizacji, których wartość przekraczałaby 30% jej wartości początkowej. Ulepszenia takie nie będą również dokonywane do dnia Planowanej Transakcji.
Zainteresowani przewidują (i tak przyjmują dla celów tego wniosku), że do dnia przeprowadzenia Planowanej Transakcji Zbiornik będzie znajdował się na Działce 2.
Na Działce 2 znajdują się także sieci telekomunikacyjne i energetyczne, wybudowane na zasadach służebności przesyłu, które są własnością przedsiębiorstw przesyłowych (gestorów) i w związku z tym nie będą stanowiły przedmiotu Planowanej Transakcji.
Nieruchomość nie jest i nie była wykorzystywana przez Sprzedającą wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.
Pośrednikiem, który skojarzył strony Planowanej Transakcji, była osoba współpracująca z Kupującym. Sprzedająca nie podejmowała żadnych aktywnych działań w celu znalezienia nabywcy dla Nieruchomości. Spółka przy wykorzystaniu swojego pośrednika sama zgłosiła Sprzedającej chęć nabycia wspomnianych Nieruchomości, przy okazji nabywania sąsiednich nieruchomości, które łącznie stanowią istotny obszar inwestycyjny. Sprzedająca w procesie sprzedaży Działek korzysta z pomocy innej osoby fizycznej – swoich zstępnych.
Oprócz Nieruchomości będącej przedmiotem tego wniosku Sprzedająca posiada obecnie inne nieruchomości, które wynajmuje np. wskazaną wyżej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…), która jest przedmiotem odpłatnej dzierżawy na rzecz szkoły. W lutym 2020 r. Sprzedająca nabyła dwa lokale mieszkalne w Warszawie w celu ich wynajmu. Lokale te zostały wprowadzone do ksiąg podatkowych prowadzonej przez Sprzedającą jednoosobowej działalności gospodarczej jako środek trwały w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Lokale te nie zostały nabyte w celu ich odsprzedaży. Sprzedająca posiada również udziały (współwłasność) w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z prawem własności do tego budynku mieszkalnego. Nieruchomość ta jest przez Sprzedającą wynajmowana.
Kupujący po nabyciu Nieruchomości, zamierza zrealizować własną inwestycję nieruchomościową, po zakończeniu której będzie uzyskiwał obrót z tej nieruchomości opodatkowany przy zastosowaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług (nie będzie on zwolniony z tego podatku).
Zainteresowani będą na moment Planowanej Transakcji zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Sprzedająca oraz Kupujący przed dniem Planowanej Transakcji złożą do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego lub w akcie notarialnym, do zawarcia którego dojdzie w związku z Planowaną Transakcją, zgodne oświadczenie, w przedmiocie rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie dostawy Zbiornika i Działki 2.
W piśmie uzupełniającym z 26 czerwca 2023 r. wskazali Państwo:
1. Umowa dzierżawy działki nr (…) (Działki 2) zawierała zapis odnoszący się do kwestii rozliczeń nakładów poniesionych przez dzierżawcę na wybudowanie zbiornika ściekowego (szamba) na nieruchomości gruntowej objętej dzierżawą.
Brzmienie zapisu umowy:
„W terminie 60 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia niniejszej umowy Dzierżawca wedle swojej decyzji będzie miał prawo zabrać nakłady poczynione przez niego na Przedmiocie Dzierżawy lub zażądać zwrotu poczynionych nakładów na Przedmiot Dzierżawy, według ich wartości uwzględniającej każdoroczny spadek wartości zgodnie z par. 2 ust. 2 umowy”.
2. Przed zawarciem umowy sprzedaży działki nr (…) (Działki 2) nie nastąpi rozliczenie nakładów poniesionych przez dzierżawcę na wybudowanie zbiornika ściekowego (szamba) na gruncie Sprzedającej (w sensie: nie nastąpi żadna dopłata ze strony Sprzedającej na rzecz dzierżawcy za wybudowanie zbiornika, ale również dzierżawca nie usunie z działki poczynionych nakładów).
W styczniu 2023 r. między Sprzedającą a dzierżawcą zostało zawarte Porozumienie, na mocy którego została rozwiązana umowa dzierżawy gruntu. Na mocy wspomnianego porozumienia Sprzedająca i dzierżawca ustalili także, iż nie będą dokonywać finansowego rozliczenia nakładów poniesionych przez dzierżawcę na wybudowanie zbiornika ściekowego (szamba) na nieruchomości gruntowej nr (…) objętej dzierżawą, o czym stanowił wskazany w odpowiedzi na pytanie 1 zapis umowny. Przedmiotowa decyzja wynikała z faktu, iż (i) koszty wydobycia zbiornika ściekowego (szamba) przewyższają koszt nabycia nowego zbiornika ściekowego (ii) zbiornik ściekowy (szambo) nie ma żadnej wartości użytkowej dla Sprzedającej.
3. Umowa sprzedaży działki (…) (Działki 2) nie będzie zawierała rozliczenia nakładów poniesionych przez dzierżawcę na zbiornik ściekowy (szambo).
4. Cena sprzedaży działki nr (…) (Działki 2) odnosi się do całej działki (nie wyodrębnia wartości gruntu oraz zbiornika) – z prawnego punktu widzenia obejmuje całość transakcji w odniesieniu do tej działki.
5. Cena została określona rynkowo (w transakcji biorą udział dwa niepowiązane ze sobą podmioty) w odniesieniu do całego stanu Działki 2 na moment sprzedaży. Nie jest obiektywnie możliwe określenie, czy w cenę sprzedaży została wliczona wartość nakładów poniesionych na zbiornik, czy też nie, gdyż cena nie była kalkulowana przez strony transakcji na bazie kosztowej (np. jako historyczna cena nabycia gruntu vs. historyczna cena nabycia gruntu plus nakłady poniesione przez dzierżawcę), lecz po prostu była wynikiem rynkowych negocjacji między niepowiązanymi stronami, które doprowadziły do ustalenia ceny za działkę na kwotę X.
6. Z uwagi na fakt, iż w przeszłości nie przeprowadzono finansowego rozliczenia nakładów poniesionych na budowlę, Sprzedającej nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tego tytułu nakładów poniesionych na budowlę.
7. W momencie sprzedaży działki nr (…) (Działki 2), biorąc pod uwagę fakt, że zbiornik ściekowy nie jest już przedmiotem dzierżawy (a zatem nie jest użytkowany przez jakikolwiek podmiot trzeci), a jednocześnie Sprzedająca jest jego właścicielem (w sensie prawnym), Sprzedająca będzie także posiadała prawo do dysponowania tym zbiornikiem jak właściciel. Zbiornik ściekowy umiejscowiony jest w gruncie (Działce 2) – stanowi część składową gruntu – która nie może być osobnym przedmiotem obrotu.
Wskazali Państwo również, że umowa odpłatnej dzierżawy działki nr (…) (Działki 2) została zawarta 20 stycznia 2019 r. w celu udzielenia prawa dzierżawcy do dysponowania nieruchomością na cele uzyskania pozwoleń budowlanych. Przekazanie Działki 2 dzierżawcy na bazie ww. umowy nastąpiło w sierpniu 2020 r. – od tej daty rozpoczęła się faktyczna dzierżawa nieruchomości za wynagrodzeniem.
Następnie, jak zostało już wskazane w opisie zdarzenia, w 2020 r. dzierżawca wybudował Zbiornik na Działce 2. Według wiedzy Sprzedającej sam Zbiornik był dalej poddzierżawiany innemu podmiotowi (szkole), a umowa dzierżawy Zbiornika między dzierżawcą a szkołą została rozwiązana w grudniu 2022 r.
Z kolei w styczniu 2023 r. zostało zawarte Porozumienie między Sprzedającą a dzierżawcą, na mocy którego została rozwiązana również umowa dzierżawy gruntu pomiędzy tymi dwoma podmiotami.
Zatem, jak zostało już wskazane w opisie zdarzenia, Działka 2 na moment składania wniosku nie jest już przedmiotem dzierżawy. Tym samym Sprzedająca jest w prawnym i ekonomicznym władaniu Zbiornika.
Pytaniew zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy nabycie przez Spółkę Działek w ramach Planowanej Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, zakup Działek w ramach Planowanej Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Stosownie do art. 2 pkt 4 omawianej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
A zatem, na mocy art. 2 pkt 4 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Jak wskazano powyżej, Państwa zdaniem, dostawa Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych jako odpłatna dostawa towarów bądź świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (tzn. nie będzie zwolniona z podatku od towarów i usług czy to z mocy prawa, czy w wyniku Państwa decyzji). To z kolei oznacza wprost, że Planowana Transakcja nie będzie objęta opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z tych względów – w Państwa ocenie – Planowana Transakcja dostawy Działki 1 i 2 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, że będzie ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołali Państwo interpretacje indywidualne.
Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży. Zgodnie z nią Sprzedająca (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) sprzeda Kupującemu (Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania) nieruchomość w zamian za zapłatę ceny przez Kupującego (Transakcja).
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-2.4012.282.2023.3.ASZ wynika, że:
- planowana Transakcja sprzedaży działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
- planowana sprzedaż Działki 1 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i będzie opodatkowana tym podatkiem z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług,
- planowana sprzedaż Działki 2 będzie korzystała ze zwolnienia od towarów i usług, jednak w związku z planowaną przez Państwa rezygnacją z zastosowania zwolnienia z opodatkowania od towarów i usług, będzie również opodatkowana właściwą stawką tego podatku.
Zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży Działek będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (jeżeli strony transakcji – jak wskazano we wniosku – w istocie złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia w takim zakresie w jakim zwolnienie to będzie przysługiwało), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie: interpretacja znak: 0111-KDIB3-2.4012.282.2023.3.ASZ.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
P. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right