Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.292.2023.1.SG
Czy opisana we wniosku działalność Wnioskodawcy spełnia warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych na gruncie art. 28j w zw. z art. 28k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w kolejnych latach Spółka będzie spełniała warunki do opodatkowania ryczałtem
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy opisana we wniosku działalność Wnioskodawcy spełnia warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych na gruncie art. 28j w zw. z art. 28k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w kolejnych latach Spółka będzie spełniała warunki do opodatkowania ryczałtem.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terenie Polski i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym.
Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne, które posiadają udziały w proporcji 49 % i 51 %. Jeden ze wspólników pełni jednocześnie funkcję prezesa zarządu.
Wnioskodawca został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 29 marca 2022 r. Rokiem obrotowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy.
Obecnie Spółka zatrudnia dwie osoby na podstawie umowy o pracę.
Wnioskodawca zamierza zwiększać zatrudnienie zgodnie z art. 28j ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o CIT”), dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą i począwszy od drugiego roku podatkowego tj. 2023 r. będzie zwiększał zatrudnienie o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonego w art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Wspólnicy Wnioskodawcy nie posiadają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Wnioskodawca nie posiada udziałów, akcji w kapitale jakiejkolwiek innej spółki, nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Wnioskodawca nie będzie sporządzać za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości.
Wnioskodawca złożył zawiadomienie, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.
Spółka:
- nie jest przedsiębiorstwem finansowym, o których mowa w art. 15c ust. 16 ustawy o CIT,
- nie jest instytucją pożyczkową w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim,
- nie posiada zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ani nie posiada decyzji o wsparciu, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT,
- nie została postawiona w stan upadłości lub likwidacji.
Spółka nie została utworzona w wyniku połączenia ani podziału.
Spółka została zarejestrowana elektronicznie przez system S24, a kapitał zakładowy został pokryty w całości wkładami pieniężnymi wniesionymi przez wspólników.
W związku z tym na poczet kapitału zakładowego nie zostały wniesione tytułem wkładów niepieniężnych składniki majątku uzyskane przez wspólników w wyniku likwidacji innych podatników.
W roku podatkowym, w którym Wnioskodawca został utworzony (tj. w 2022 r.), lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym (tj. w 2023 r.) nie zostało i nie zostanie do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł. przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14 ustawy o CIT.
Wnioskodawca nie jest podatnikiem, który został podzielony przez wydzielenie albo wniósł tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro lub składniki majątku uzyskane w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników.
Wnioskodawca jest podmiotem, który rozpoczął działalność gospodarczą w roku 2022.
Przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie dokumentacji projektowej w zakresie instalacji i sieci sanitarnych, tj. przede wszystkim wodociągowych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych i ciepłowniczych (PKD 74.10.Z). Projekty poszczególnych rodzajów instalacji określane są jako tzw. projekty branżowe.
Dokumentacja projektowa wykonywana przez Wnioskodawcę może dotyczyć:
- wykonania projektu zewnętrznej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej lub ciepłowniczej. W takim przypadku Spółka pozyskuje mapę do celów projektowych i warunki techniczne od gestora sieci. Następnie wykonywane są obliczenia w oparciu o ogólnodostępne wzory fizyczne, normy i rozporządzenia w celu dobrania odpowiedniej średnicy rury i rozwiązań technicznych i przygotowywana jest dokumentacja projektowa, która obrazuje trasę projektowanej sieci. Projekt taki zostaje przedstawiony do uzgodnienia zarządcy sieci, inwestorowi i wszystkim stronom postępowania administracyjnego w zakresie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia w zależności od zakresu inwestycji,
- istniejących budynków, w których w ramach modernizacji lub bieżących remontów są projektowane nowe instalacje lub dokonywana jest adaptacji instalacji istniejących. W takim przypadku, przed przystąpieniem do prac niezbędne jest wykonanie inwentaryzacji branżowej tj. inwentaryzacji instalacji, która jest przedmiotem modernizacji w zakresie niezbędnym do wykonania projektu. Następnie wykonywana jest analiza, której celem jest ustalenie jaki przebieg instalacji będzie najbardziej optymalny przy uwzględnieniu zarówno oczekiwań inwestora, jak i dostępnych na rynku rozwiązań technicznych. Po wykonaniu niezbędnych obliczeń w oparciu o przepisy branżowe przygotowywana jest dokumentacja projektowa, która w wersji papierowej lub elektronicznej jest przekazywana inwestorowi,
- nowych budynków, w których należy zaprojektować instalacje sanitarne niezębne do poprawnego funkcjonowania obiektu. Po wykonaniu obliczeń, w oparciu o przepisy prawa budowlanego, Spółka przedstawia rozwiązania techniczne uwzględniające oczekiwania inwestora. Po dobraniu rozwiązania optymalnego dla danego projektu, przebieg poszczególnych instalacji (woda, kanalizacja, ogrzewanie, kotłownia, chłodzenie, wentylacja) jest nanoszony na rzuty danej kondygnacji, a szczegóły wymagające większej dokładności są rozrysowywane w postaci detali. Następnie dokumentacja projektowa jest drukowana i przekazywana do właściwego urzędu w celu dopełnienia procedur administracyjnych lub trafia do rąk inwestora jako jeden z elementów projektu budowlanego.
Spółka wykonuje dokumentację projektową m.in. na rzecz :
- osób indywidualnych, które potrzebują np. projekt przyłącza wodociągowego w związku z budową domu,
- przedsiębiorców wznoszących budynki o charakterze użytkowym np. sklepy, biura, w których ma być wykonana np. instalacja grzewcza c.o.,
- jednostek samorządu terytorialnego i organów administracji publicznej, które zamawiają sporządzenie dokumentacji projektowej w związku z zamierzoną modernizacją danego rodzaju instalacji,
- architektów, którzy sporządzony przez siebie projekt budynku chcą rozbudować o instalacje sanitarne.
Dokumentacja projektowa wykonywana przez Spółkę musi spełniać wymagania określone przepisami prawa obowiązującymi w dacie jej sporządzenia, w szczególności musi odpowiadać wymaganiom wynikającym z:
- Polskich Norm,
- ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane,
- rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
- ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne,
- rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
Dokumentacja projektowa musi być sporządzona w stopniu szczegółowości umożliwiającym wykonanie na jej podstawie robót budowlanych, nie pozostawiającym wątpliwości co do technologii wykonania robót, doboru materiałów i urządzeń.
W związku z wykonywaniem przez Spółkę dokumentacji projektowej w zakresie instalacji i sieci sanitarnych tzw. projektów branżowych nie powstają prawa autorskie do tej dokumentacji, ponieważ projekty instalacji nie są utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co potwierdzają orzeczenia sądów administracyjnych według których „Nie jest utworem w rozumieniu ustawy o PrAut opracowanie stanowiące jedynie zastosowanie nawet wysokospecjalistycznej wiedzy technicznej, jeżeli jego treść jest z góry zdeterminowana obiektywnymi warunkami i wymaganiami technicznymi oraz charakterem realizowanego (rozwiązywanego) problemu (zadania) technicznego” (tak: wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 9 listopada 2006 r., sygn. akt I ACa 490/06, wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 10 sierpnia 2022 r., sygn. akt I AGa 274/21).
Ochronie prawnoautorskiej nie podlegają te elementy projektu budowlanego, które mają charakter opracowań stricte technicznych, inżynierskich, w przypadku których mamy do czynienia nie z działalnością twórczą, ale z działalnością wymagającą precyzyjnego zastosowania wiedzy technicznej, zdeterminowaną obowiązującymi normami prawnymi. Projekty branżowe (np. projekt instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej) nie są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i tym samym nie podlegają ochronie w zakresie praw autorskich.
Czynności prowadzące do sporządzenia dokumentacji projektowej wykonywane są przez pracowników Spółki, jak i przez firmy podwykonawcze (zwłaszcza w zakresie dotyczącym projektów instalacji elektrycznych). Zamawiając wykonanie projektu instalacji elektrycznej u firmy podwykonawczej Wnioskodawca nie zawiera odrębnej umowy, która obejmowałaby zapis o przeniesieniu na Spółkę autorskich praw majątkowych do projektu branżowego.
Wnioskodawca nie dokonuje zbycia praw autorskich do wykonanych przez siebie projektów na rzecz swoich klientów, ponieważ przy wykonywaniu projektów branżowych nie powstają prawa autorskie, co potwierdzają ww. orzeczenia.
Wykonanie dokumentacji projektowej związane jest często (ale nie zawsze) z zawarciem umowy na piśmie. W przypadku projektów realizowanych w ramach zamówień publicznych umowy te zawierają postanowienia dotyczące przeniesienia na zamawiającego autorskich praw majątkowych do projektów. Przystępując do przetargu Spółka musi złożyć oświadczenie o tym, że zapoznała się z treścią wzoru umowy i akceptuje go w całości. Brak takiego oświadczenia skutkowałby odrzuceniem oferty Spółki. Spółka nie ma możliwości wpływania na treść umów, które są częścią dokumentacji przetargowej. W umowie cena za wykonanie całego przedmiotu umowy jest określona w sposób ryczałtowy bez rozbicia na poszczególne składniki. Strony w umowie nie dokonują odrębnie określenia wartości ceny wykonania projektu branżowego, uzyskanych pozwoleń, uzgodnień oraz map, jak również wartości zbycia ewentualnych majątkowych praw autorskich. Wykonywane przez Spółkę usługi polegające na sporządzeniu dokumentacji projektowej objęte są stawką VAT w wysokości 23%.
Mniej niż 50% przychodów Spółki z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, tj. w okresie od dnia 29 marca do 31 grudnia 2022 r., liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4
- w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Wnioskodawca korzysta z opodatkowania dochodów ryczałtem, o którym mowa w art. 28j ustawy o CIT od dnia powstania, tj. od dnia 29 marca 2022 r.
Pytanie
Czy opisana we wniosku działalność Wnioskodawcy spełnia warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych na gruncie art. 28j w zw. z art. 28k ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w kolejnych latach Spółka będzie spełniała warunki do opodatkowania ryczałtem?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, opisana we wniosku działalność Spółki spełnia warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych na gruncie art. 28j w zw. z art. 28k ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do Spółki nie zachodzą bowiem przesłanki negatywne określone w art. 28k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz są spełnione warunki uprawniające do zastosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych przewidziane w art. 28j ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Zgodnie natomiast z art. 28j ust 2 ustawy o CIT w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności:
1) warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się za spełniony w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem;
2) warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących, z tym że począwszy od drugiego roku podatkowego podatnik jest obowiązany do corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonej w tym przepisie.
Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki uprawniające do opodatkowania ryczałtem.
Przychody Spółki nie pochodzą z praw autorskich, w tym z tytułu zbycia tych praw, ponieważ projekty instalacji tzw. projekty branżowe nie są utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Postanowienia umów zawieranych przez Spółkę o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do projektu branżowego są bezskuteczne, a Spółka nie uzyskuje żadnych przychodów z tytułu zbycia autorskich praw majątkowych. W ocenie Spółki, zamawiający wprowadzają takie zapisy do umów z daleko idącej ostrożności i z obawy przed ewentualnymi roszczeniami cywilnoprawnymi ze strony podmiotów sporządzających projekty branżowe.
Reasumując, opisana we wniosku działalność Wnioskodawcy spełnia warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych na gruncie art. 28j w zw. z art. 28k ustawy o CIT i w kolejnych latach Spółka będzie spełniała warunki do opodatkowania ryczałtem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Jak wynika z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.,
1. Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony)
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
2. W przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności:
1) warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uznaje się za spełnione w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem;
2) warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących, z tym że począwszy od drugiego roku podatkowego podatnik jest obowiązany do corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonej w tym przepisie.
3. W przypadku podatnika będącego małym podatnikiem, w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3:
1) lit. a, uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 1 osobę w przeliczeniu na pełne etaty, niebędącą udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika, przez okres wskazany w tym przepisie;
2) lit. b, uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzenia na rzecz zatrudnionej na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 1 osoby, niebędącej udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika, oraz w związku z wypłatą tego wynagrodzenia na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
4. (uchylony)
5. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, może zostać złożone również przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.
Z kolei zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r.,
1. Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony)
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
2. W przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności:
1) warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się za spełniony w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem;
2) warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących, z tym że począwszy od drugiego roku podatkowego podatnik jest obowiązany do corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonej w tym przepisie.
3. W przypadku podatnika będącego małym podatnikiem, w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3:
1) lit. a, uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 1 osobę w przeliczeniu na pełne etaty, niebędącą udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika, przez okres wskazany w tym przepisie;
2) lit. b, uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzenia na rzecz zatrudnionej na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 1 osoby fizycznej, niebędącej udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika oraz w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. (uchylony)
5. Podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem. Przepis ust. 1 pkt 7 stosuje się odpowiednio.
Ponadto z dniem 22 maja 2023 r. zmianie uległo brzmienie art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, który stanowi, że
1. Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej.
Podatnik, aby móc wybrać wskazaną formę opodatkowania jest zobowiązany spełnić warunki określone w ww. przepisach o ryczałcie. Dodatkowo przepisy te wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji.
W myśl bowiem art. 28k ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.,
1.Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1) przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;
2) instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;
3) podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;
4) podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
5) podatników, którzy zostali utworzeni:
a) w wyniku połączenia lub podziału albo
b) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo
c) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10.000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1.000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14
- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;
6) podatników, którzy:
a) zostali podzieleni przez wydzielenie albo
b) wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
-uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10.000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1.000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub
- składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników
- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.
2. W przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.
Stosownie do art. 28d ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,
1. Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek, zwanym dalej w niniejszym rozdziale "ryczałtem", jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości w sposób zapewniający prawidłowe określenie:
1) wysokości zysku (straty) netto, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku oraz
2) w kapitale własnym:
a) kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem, oraz
b) kwoty niepokrytych strat poniesionych w latach opodatkowania ryczałtem.
2. Podatnik i jego następca prawny są obowiązani wykazywać wyodrębnienie w kapitale własnym zysków lub strat, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w sprawozdaniu finansowym sporządzanym zgodnie z przepisami o rachunkowości do roku wypłaty tych zysków lub pokrycia tych strat.
W myśl art. 28f ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.,
1. Opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7.
2. Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy opisana we wniosku działalność spełnia warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych na gruncie art. 28j w zw. z art. 28k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w kolejnych latach Spółka będzie spełniała warunki do opodatkowania ryczałtem.
Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz okoliczności przedstawione w opisie stanu faktycznego należy stwierdzić, iż spełniają Państwo wymienione w tych przepisach ustawowe kryteria uprawniające do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Wnioskodawca spełnia bowiem warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, w tym w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, jak również nie będzie sporządzać za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości. Spółka złożyła również zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w określonym w przepisach terminie. Wnioskodawca jest podmiotem, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej od 29 marca 2022 r., w związku z czym zamierza zwiększać zatrudnienie i począwszy od drugiego roku podatkowego, tj. 2023 będzie zwiększał zatrudnienie o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonego w art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
W zakresie warunku, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT wskazać należy, że dla podatnika, który rozpoczyna prowadzenie działalności w pierwszym roku opodatkowania ryczałtem uważa się go za spełniony (art. 28j ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT). Natomiast od kolejnego roku należy badać czy ponad 50% przychodów (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie pochodzi z tytułów wymienionych w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. a-g ustawy o CIT. Z opisu sprawy wynika, że mniej niż 50% przychodów Spółki z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, tj. w okresie od dnia 29 marca do 31 grudnia 2022 r., liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi: z wierzytelności, z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, z części odsetkowej raty leasingowej, z poręczeń i gwarancji, z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych, z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Ponadto Wnioskodawca wskazał w opisie sprawy, że Spółka nie dokonuje zbycia praw autorskich do wykonanych przez siebie projektów na rzecz swoich klientów, ponieważ przy wykonywaniu projektów branżowych nie powstają prawa autorskie.
Tym samym przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę nie stanowią przychodów z praw autorskich, a przychody z wykonywania projektów branżowych, nie są objęte katalogiem z art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o CIT.
Z opisu sprawy wynika również, że Spółka nie jest innym podmiotem wymienionym w art. 28k ust. 1, tj. podmiotem wyłączonym z opodatkowania ryczałtem od odchodów spółek, ponieważ:
- nie jest przedsiębiorstwem finansowym, o których mowa w art. 15c ust. 16 oraz instytucją pożyczkową w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim,
- nie osiąga dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub art. 43a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- nie jest postawiona w stan likwidacji lub upadłości,
- nie powstała w wyniku podziału, połączenia,
- nie zostały wniesione tytułem wkładów niepieniężnych składniki majątku uzyskane przez wspólników w wyniku likwidacji innych podatników,
- nie zostało i nie zostanie do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa.
Tym samym należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż opisana we wniosku działalność Spółki spełnia warunki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych na gruncie art. 28j w zw. z art. 28k ustawy o CIT.
Wskazać jednak należy, że warunki określone w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2-6 ustawy o CIT podatnik jest zobowiązany spełniać łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem.
Zatem, Wnioskodawca ma prawo do skorzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów uzyskanych od 29 marca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., w 2023 r. oraz w kolejnych latach, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right