Bezpieczeństwo pracy w transporcie drogowym – wybrane zagadnienia i rozwiązania profilaktyczne
Wykonywanie pracy w branży transportowej, w tym związanej z poruszaniem się drogami publicznymi, stwarza duże ryzyko wystąpienia wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym. Tym samym właściwa organizacja pracy u pracodawców branży transportowej ma kluczowe znaczenie nie tylko dla pracowników, ale również dla osób postronnych, w tym innych uczestników ruchu. Warto zatem wiedzieć, jakie zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa wiążą się z prowadzeniem działalności w zakresie transportu drogowego oraz jakie działania podejmować w celu ich minimalizacji.
Zagrożenia związane z transportem drogowym
Praca jako podstawowe, choć niezdefiniowane w prawie pracy pojęcie związane z realizacją zakresu obowiązków, wykonywana jest w rozmaitych warunkach środowiska pracy. Ma to bezpośrednie przełożenie na kwestie bezpieczeństwa. Inne warunki i zagrożenia występują w przypadku prac wykonywanych z wykorzystaniem monitorów ekranowych, inne w przypadku wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych na budowie, a jeszcze inne w przypadku prac związanych z transportem drogowym. Zagrożenia związane z pracą mogą podlegać ścisłej kontroli w przypadku wspomnianych prac biurowych czy prac szczególnie niebezpiecznych. Odmiennie jest jednak w przypadku branży transportowej, w której kontrola szeroko rozumianego środowiska pracy jest ograniczona z powodu mobilnego charakteru pracy.
W przeciwieństwie do transportu wewnątrzzakładowego odbywającego się w obrębie zakładu pracy, transport drogowy ma miejsce na drogach publicznych, po których poruszają się inni uczestnicy ruchu. W takim przypadku stan dróg nie podlega zarządowi podmiotów prowadzących działalność transportową, co powoduje dodatkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców.
Transport drogowy stanowi dla pracowników zagrożenie związane z niebezpiecznymi, szkodliwymi i uciążliwymi czynnikami.