Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-07-28
Data publikacji: 2023-07-28

PPK: Transfer oszczędności przed ukończeniem 60 roku życia

Pracownik, który posiada więcej niż jeden rachunek PPK, może też w każdej chwili, a więc także przed osiągnięciem 60. roku życia, zdecydować o przeniesieniu swoich środków zgromadzonych na jednym rachunku PPK na inny rachunek PPK. Transfer środków możliwy jest jednak tylko między rachunkami PPK, co oznacza, że uczestnik PPK nie może przekazać ich np. na swój rachunek w PPE, IKE czy IKZE. 

Podobnie jak w przypadku zwrotu, również wniosek o transfer środków uczestnik PPK powinien złożyć instytucji finansowej. Warunki, termin i sposób dokonywania wypłaty transferowej powinna określać m.in. umowa o prowadzenie PPK. A odpowiednie informacje dotyczące zasad jej przeprowadzenia powinny być - analogicznie jak w przypadku zwrotu - udostępnione uczestnikowi PPK przez instytucję finansową.

Kiedy można wykonać wypłaty transferowej?

Uczestnik PPK może dokonać wypłaty transferowej na rachunek PPK prowadzony przez inną instytucję finansową w dowolnym momencie oszczędzania w PPK (nie ma znaczenia, czy pozostaje wówczas w stosunku pracy, czy też nie). Ustawa o PPK nie ogranicza liczby dokonywanych transferów. Pracownik może wnioskować o transfer tyle razy, ile razy uzna to za potrzebne.

Decydując się na transfer środków zgromadzonych na rachunku PPK na inny rachunek PPK uczestnik podejmuje decyzję o przetransferowaniu wszystkich środków zgromadzonych na tym rachunku, z którego dokonuje transferu. Oznacza to, że nie można wnioskować o transfer tylko części oszczędności zgromadzonych na rachunku PPK.

Dalsze oszczędzanie

Dokonanie wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK nie stanowi przeszkody do dalszego oszczędzania w tym samym PPK. Rachunek PPK, z którego dokonano takiej wypłaty, nadal jest prowadzony dla uczestnika PPK.

Środki w PPK są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdej chwili. Jeśli wycofa je przed ukończeniem 60 lat i nie złoży deklaracji o rezygnacji, to na jego rachunek PPK będą wpływać nowe wpłaty.

mojeppk.pl

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00