Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.336.2023.4.NW

Interpretacja indywidualna - sprzedaży działek niezabudowanych (brak obowiązku opodatkowania)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziału w działkach o numerach (…), będących we współwłasności małżeńskiej.

Uzupełnił go Pan pismem z 5 czerwca 2023 r. (wpływ 5 czerwca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 lipca 2023 r. (wpływ 14 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan (…) o numerze PESEL: (…) (dalej: Wnioskodawca) zamieszkały pod adresem (…) nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca objęty jest ustrojem wspólności majątkowej i dokonuje wspólnego rozliczenia podatku dochodowego z małżonką (…) PESEL: (…). Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu działalności gospodarczej w tym działalności rolniczej w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [tj. z dnia 29 kwietnia 2022 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)] – dalej: „ustawa o VAT”.

Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonywał sprzedaży płodów rolnych. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [tj. z dnia 2 grudnia 2022 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)] – dalej: „ustawa o PIT”.

Na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa [tj. z dnia 1 grudnia 2022 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.)] Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, poniżej przedstawiony zostanie wyczerpujący opis stanu faktycznego oraz pytanie interpretacyjne wraz ze stanowiskiem Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości gruntowej. Przedmiotowa nieruchomość jest w majątku Wnioskodawcy od ponad 5 lat. Nieruchomość gruntowa znajduje się od ponad 5 lat w planie zagospodarowania przestrzennego.

W bieżącym roku Wnioskodawca dokonał podziału przedmiotowej działki na 5 części. Dwie części darował synowi (…). Na jednej z działek znajduje się droga obciążona służebnością. Wszelkie wymogi formalne związane z dokonaniem darowizny zostały spełnione.

Pozostałe 3 działki Wnioskodawca zamierza sprzedać. Dla przedmiotowych działek zostały ustalone odrębne księgi wieczyste o numerach kolejno:

·działka (…),

·działka (…),

·działka (…).

W planie zagospodarowania przestrzennego działki widnieją jako grunty pod zabudowę mieszkaniową. Wnioskodawca prócz podziału działki i ustanowienia odrębnych ksiąg wieczystych nie podjął żadnych aktywnych działań w celu uatrakcyjnienia potencjalnie sprzedawanych działek, w szczególności nie występował o decyzję o warunkach zabudowy, nie podjął też działań marketingowych.

Wnioskodawca nie udostępniał działek na rzecz osób trzecich na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów. Wnioskodawca nigdy nie prowadził działalności w zakresie handlu nieruchomościami.

Sprzedaż działek będzie realizowana we własnym imieniu, okazjonalnie oraz w sposób nieregularny. Wnioskodawca zbywa wyłącznie nieruchomości, które stały się jego własnością kilkanaście lat temu. Wnioskodawca nie zamierza ze sprzedaży nieruchomości czynić dla siebie regularnego źródła przychodu.

W uzupełnieniu do wniosku, przesłanym 14 lipca 2023 r. – Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi:

1.Kiedy nabył Pan nieruchomość gruntową, której dotyczy Pana wniosek? W jaki sposób ją Pan nabył (np. kupno, spadek, darowizna)?

Odp. Wnioskodawca wraz z małżonką (…) (wspólność majątkowa) nabyli nieruchomość gruntową poprzez darowiznę od rodziców (…), tj. (…). Wnioskodawca nabył nieruchomość 15 czerwca 1999 r.

2.W jakim celu nabył Pan nieruchomość gruntową, której dotyczy Pana wniosek?

Odp. Wnioskodawca otrzymał nieruchomość w darowiźnie, celem dokonywania na niej upraw rolnych na własny użytek.

3.W jaki sposób wykorzystywał Pan nieruchomość gruntową przed jej podziałem i jak wykorzystuje/będzie Pan wykorzystywał działki o numerach (…) do czasu ich sprzedaży? W szczególności:

a)czy korzystał/korzysta/będzie Pan korzystał z nich dla celów prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli tak, w jakim okresie lub okresach i w jaki sposób Pan z nich korzystał/korzysta/będzie Pan korzystał?

b)czy korzystał/korzysta/będzie Pan korzystał z nich wyłącznie dla swoich celów osobistych? Jeśli tak, proszę wskazać w jaki sposób?

Odp. Wnioskodawca przed podziałem nieruchomość wykorzystywał wyłącznie do upraw rolnych na własny użytek. Działka przed podziałem była wykorzystywana również do uprawy przez kuzyna Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie korzysta, ani nie będzie korzystał z podzielonych działek dla celów prowadzenia działalności, nie będzie również korzystał z nich w inny sposób, w związku z czym będą nieużytkowane.

4.W związku ze wskazaniem, że: „Wnioskodawca prócz podziału działki i ustanowienia odrębnych ksiąg wieczystych nie podjął żadnych aktywnych działań w celu uatrakcyjnienia potencjalnie sprzedawanych działek (…)” proszę wskazać, czy do momentu sprzedaży działek o numerach (…) zamierza Pan prowadzić jakieś działania, żeby uatrakcyjnić te działki dla celów sprzedaży lub podnieść ich wartość? W szczególności, czy:

a)ogrodzi Pan te działki?

b)wydzieli Pan drogi wewnętrzne?

c)podejmie Pan działania w celu ich uzbrojenia – jeśli tak, proszę wskazać jakie to działania?

Odp. Wnioskodawca nie ogrodzi działek. Do działek, o których mowa we wniosku jest możliwość dojazdu przez drogę wewnętrzną, która należy do syna tj. (…), jest tam ustanowiona służebność. Wnioskodawca nie będzie wydzielał dróg wewnętrznych. Wnioskodawca nie podejmie żadnych działań w celu uzbrojenia przedmiotowych działek.

5.W związku ze wskazaniem, że: „Nieruchomość gruntowa znajduje się od ponad 5 lat w planie zagospodarowania przestrzennego” proszę wskazać, czy:

a)miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości gruntowej, o której mowa we wniosku, został ustalony na Pana wniosek?

b)występował Pan o zmianę przeznaczenia nieruchomości gruntowej bądź o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej dla nieruchomości gruntowej, której dotyczy Pana wniosek?

Odp. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości gruntowej, o którym mowa we wniosku ,nie został ustalony na wniosek Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie występował o zmianę przeznaczenia nieruchomości gruntowej, ani o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej dla danej nieruchomości.

6.Czy dla działek o numerach (…), które zamierza Pan sprzedać są wydane pozwolenia na budowę albo pozwolenia takie będą wydane do momentu planowanej ich sprzedaży? Jeśli tak, to kto wystąpił albo wystąpi o te pozwolenia?

Odp. Dla działek o numerach (…) nie są wydane pozwolenia na budowę, Wnioskodawca nie będzie występował o wydanie takich pozwoleń.

7.W związku ze wskazaniem, że: „Wnioskodawca prócz podziału działki i ustanowienia odrębnych ksiąg wieczystych (…) nie podjął też działań marketingowych” proszę wskazać, czy do momentu sprzedaży działek o numerach (…):

a)poszukiwał/poszukuje/zamierza Pan poszukiwać nabywcy tych działek, które zamierza Pan sprzedać? Jeśli tak, proszę wskazać w jaki sposób?

b)zamierza Pan prezentować oferty ich sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać w jaki sposób?

c)zamierza Pan prowadzić jakieś działania marketingowe, dotyczące tych działek? Jeśli tak, proszę wskazać jakie?

Odp. Wnioskodawca nie poszukiwał jeszcze nabywcy, zamierza to zrobić po otrzymaniu interpretacji indywidualnej poprzez wystawienie prywatnego ogłoszenia. Wnioskodawca ofertę sprzedaży zamierza prezentować poprzez ogłoszenie prywatne. Wnioskodawca nie zamierza prowadzić żadnych działań marketingowych dotyczących przedmiotowych działek.

8.Czy działki o numerach (…) zamierza Pan sprzedać jednemu nabywcy, czy też różnym osobom/podmiotom?

Odp. Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotowe działki prawdopodobnie różnym osobom, jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że jedna osoba będzie skłonna zakupić więcej niż jedną to nie wyklucza sprzedaży tych działek jednej osobie.

9.W związku ze wskazaniem, że: „Wnioskodawca nie udostępniał działek na rzecz osób trzecich na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów” proszę wskazać, czy do momentu sprzedaży działek o numerach (…) zamierza Pan oddawać te działki w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów? Jeśli tak, to w jakim okresie i odpłatnie czy bezpłatnie?

Odp. Wnioskodawca nie zamierza oddawać przedmiotowych działek w najem, dzierżawę, ani do użytkowania na podstawie innych umów. Jednakże, działka główna przed podziałem była użytkowana nieodpłatnie przez kuzyna Wnioskodawcy w celu uprawnym. Po podziale działki nie są już użytkowane przez nikogo.

10.Czy zamierza Pan zawrzeć z przyszłymi nabywcami działek o numerach (…) umowy przedwstępne sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać:

a)jakie będą warunki umów przedwstępnych?

b)czy po zawarciu umów przedwstępnych kupujący będą inwestować w infrastrukturę działki (np. uzbroją tereny w media, ogrodzą je itp.)? Jeśli tak, proszę wskazać jakie działania podejmą do momentu zawarcia finalnych umów sprzedaży?

Odp. Wnioskodawca nie zamierza zawierać z przyszłymi nabywcami przedmiotowych działek umów przedwstępnych sprzedaży.

11.Czy zamierza Pan udzielić przyszłym nabywcom działek o numerach (…) pełnomocnictw do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą tych działek? Jeśli tak:

a)jakie działania podejmą nabywcy?

b)kto (Pan, czy kupujący) będą pokrywać koszty tych działań?

Odp. Wnioskodawca nie zamierza udzielać przyszłym nabywcom przedmiotowych działek pełnomocnictw do występowania w swoim imieniu w sprawach dotyczących działek.

12.Czy posiada Pan inne działki? Jeśli tak, proszę podać ile działek, jakiego rodzaju Pan posiada i wskazać odrębnie dla każdej z tych działek:

a)kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu nabył Pan działkę/działki?

b)w jaki sposób wykorzystywał i wykorzystuje Pan tę działkę/działki?

c)czy działka/działki są niezabudowane czy zabudowane? Jeśli są zabudowane, proszę wskazać czy zabudowa ma charakter mieszkalny czy użytkowy?

d)czy zamierza Pan sprzedać posiadaną działkę/posiadane działki?

Odp. Tak, Wnioskodawca posiada jeszcze trzy inne działki, wszystkie otrzymał w darowiźnie od rodziców, umową z dnia 15 czerwca 1999 r. Całość darowizny była przeznaczona na własne cele Wnioskodawcy, takie jak m.in. uprawy, cel mieszkaniowy. Wnioskodawca wykorzystuje działki realizując na nich własny cel mieszkaniowy, jest też działka użytkowa oraz rolna, na której prowadzi uprawy na własne potrzeby. Posiadane przez Wnioskodawcę działki to: nieruchomość gruntowa zabudowana, na której Wnioskodawca realizuje swój cel mieszkaniowy, działka użytkowa, na której wybudowany jest budynek gospodarczy i mieści się sad oraz działka orna z łąką. Wnioskodawca nie zamierza sprzedawać pozostałych działek. Zamiarem sprzedaży objęte są wyłącznie działki o numerach (…), (…) i (…), opisane we wniosku.

13.Czy wcześniej sprzedawał Pan inne działki? Jeśli tak, proszę wskazać odrębnie dla każdej z tych działek:

a)jakie to były działki? Ile ich było?

b)kiedy je Pan sprzedał?

c)czy był Pan z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług oraz czy wykazał Pan należny podatek VAT od sprzedaży?

Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej sprzedaży innych działek.

14.Czy zamierza Pan nabywać inne działki w celu ich sprzedaży?

Odp. Nie, Wnioskodawca nie zamierza nabywać innych działek w celu ich odprzedaży.

15.W związku z rozbieżnościami wynikającymi z opisu sprawy, tj. wskazaniem: „(…) poniżej przedstawiony zostanie wyczerpujący opis stanu faktycznego oraz pytanie interpretacyjne wraz ze stanowiskiem Wnioskodawczyni (…)”, proszę jednoznacznie wskazać, kto jest stroną wniosku, Pan (Wnioskodawca), czy Wnioskodawczyni (kto?)?

Odp. Stroną wniosku, tj. Wnioskodawcą, jest Pan (…) o numerze PESEL: (…), zamieszkały pod adresem (…).

16.Czy nabycie działek o numerach (…) zostało dokonane w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Należy jednoznacznie określić, czy była to czynność opodatkowana, (tj. czy został naliczony podatek VAT), czy zwolniona?

Odp. Przedmiotowe działki, tj. o numerach (…) zostały wyodrębnione z działki głównej o nr (…), która znalazła się w majątku Wnioskodawcy poprzez darowiznę od rodziców. Czynność ta nie była opodatkowana.

17.Czy przy nabyciu działek o numerach (…) przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług?

Odp. Nie, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przy nabyciu przedmiotowych działek.

18.Czy przedmiotowe działki o numerach (…) będą sprzedawane z Pana odrębnego majątku, czy są objęte ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej?

Odp. Przedmiotowe działki są objęte ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej.

19.Jeżeli działki o numerach (…) są objęte ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej, to należy wskazać, czy były wykorzystywane w jakikolwiek sposób przez Pana małżonkę? Jeżeli tak, to proszę dokładnie opisać.

Odp. Działki po podziale nadal znajdują się we wspólności majątkowej, jednakże po podziale nie były, nie są i nie będą użytkowane.

20.Czy którakolwiek z ww. działek, będących przedmiotem sprzedaży, w momencie dostawy będzie zabudowana?

Odp. Żadna z działek o nr (…) w momencie sprzedaży nie będzie zabudowana.

21.Jeśli którakolwiek z działek, będących przedmiotem sprzedaży, stanowić będzie działkę zabudowaną, należy wskazać:

a)czy obiekty znajdujące się na przedmiotowej działce/działkach są budynkami/budowlami w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu znajdującego się na danej działce.

b)czy w odniesieniu do ww. budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem dostawy dojdzie – do momentu ich sprzedaży – do pierwszego zasiedlenia, tj. do pierwszego zajęcia budynku, budowli lub ich części (oddania do używania)? Jeżeli tak, to kiedy?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli lub ich części.

c)czy między pierwszym zasiedleniem (oddaniem do użytkowania) przedmiotowych budynków, budowli lub ich części, a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego budynku, budowli lub ich części.

d)czy w okresie używania tych budynków, budowli lub ich części doszło do poniesienia nakładów na ulepszenie lub przebudowę tych obiektów lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. obiektów, tj. czy dokonał Pan istotnych czynności zmierzających do zmiany celu ich wykorzystania lub zmiany warunków ich zasiedlenia? Jeżeli ponosił Pan takie wydatki to:

-kiedy były one ponoszone?

-czy po dokonaniu tych ulepszeń obiekty były oddane do użytkowania?

-czy od momentu oddania obiektów do użytkowania po dokonanych ulepszeniach minął okres dłuższy niż dwa lata?

-czy od ww. wydatków przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Informacji należy udzielić odrębnie dla każdego obiektu znajdującego się na danej działce.

Odp. Przedmiotowe działki nie są i nie będą zabudowane przed ich sprzedażą przez Wnioskodawcę.

Pytanie

Czy przedmiotowa sprzedaż działek o numerach (…) będzie na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przedmiotowa sprzedaż działek o numerach (…) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Co istotne, na gruncie przepisów ustawy o VAT, również zbycie udziału w nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1. z późn. zm.). zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”, państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a)określone udziały w nieruchomości,

b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Tak więc, należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości gruntowych (działek, udziałów w działkach), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Jednakże, nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność jest opodatkowana podatkiem VAT, jeśli została wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z ust. 2 ww. przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w przedmiotowej ustawie zakres opodatkowania podatkiem VAT wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniał obowiązek opodatkowania danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności działa jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w przepisach ustawy o VAT ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” wszystkie te podmioty, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Analizując powyższe zapisy ustawowe stwierdzić należy, że dostawa towarów podlega pod VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku od towarów i usług jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Tak więc, właściwym jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Należy mieć też na uwadze, że dla uznania danego majątku za prywatny istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego, w całym okresie posiadania przez dany podmiot.

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej wyłącznie do celów prywatnych.

Jeśli podatnik w rozumieniu art. 2 pkt 1 Szóstej Dyrektywy VAT (Szósta Dyrektywa Rady Nr 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. Urz. Nr L 145 s. 1). dokonuje sprzedaży składników majątku, którego część przeznaczył na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i część tę zarezerwował na potrzeby osobiste w odniesieniu do sprzedaży tej części majątku nie występuje on w charakterze podatnika, a transakcja sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej.

Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia czy sprzedaż działek jest sprzedażą majątku prywatnego w ramach czynności zwykłego zarządu, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, był również przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10). TSUE w sprawach C-180/10 i C-181/10 orzekł, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej.

Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. W powołanym wyżej orzeczeniu TSUE wskazał, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L z 11 grudnia 2006 r., Nr 347, str. 1, z późn. zm.).

Zatem, za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem, w kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest to, czy zbywca w celu dokonania jego sprzedaży, podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Takie działanie skutkowałoby koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług.

W przypadku Wnioskodawcy, nie doszło do czynności wykraczających poza zwykły zarząd majątkiem prywatnym poza podziałem działki i ustaleniem ksiąg wieczystych nie podjął On żadnego aktywnego działania w celu uatrakcyjnienia działek, które zamierza sprzedać.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy), jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Powyższe potwierdza m.in.: wyrok NSA z 13 czerwca 2019 r., sygn. akt I FSK 796/17, zgodnie z którym przy takim rozumieniu przepisów stanowiących materialnoprawną podstawę za prawidłową należało uznać ocenę WSA w Łodzi, że aktywności skarżącego w zakresie przedstawionego we wniosku zamiaru zbycia kilku działek budowlanych nie można uznać za aktywność porównywalną do aktywności przedsiębiorcy zajmującego się obrotem nieruchomościami. Trafnie ocenił Sąd pierwszej instancji, że planowane przez skarżącego transakcje nie będą miały charakteru działalności stałej i oceny tej nie zmienia fakt, że transakcji będzie kilka. Z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że skarżący zamierza skorzystać okazjonalnie z możliwości zbycia zgromadzonego wcześniej majątku prywatnego, nie wykorzystywanego wcześniej do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a uzyska ze sprzedaży środki finansowe planuje przeznaczyć na potrzeby rodziny, a więc na cele prywatne, a nie na cele związane z działalnością gospodarczą. W zakresie zarządzania majątkiem prywatnym mieści się też aktywność polegająca na podziale dwóch działek o charakterze rolnym na pięć działek budowlanych. Zarządzenie majątkiem prywatnym nie wyklucza bowiem podejmowania takich kroków, aby w razie zbywania majątku uzyskać jak najlepszą cenę. Z treści przedstawionego wniosku wynika, że podjęcie decyzji o podziale gruntu na działki budowlane implikowało konieczność wcześniejszego uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, gdyż teren, na którym są położone działki nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Poza tym skarżący nie podejmował ani nie planuje podjęcia innych działań podejmowanych zwykle przez podmioty zajmujące się profesjonalnie handlem działkami budowlanymi, a więc nie zamierza podejmować działań marketingowych, a poprzestanie na zwykłych ogłoszeniach o sprzedaży, nie będzie uzbrajał działek, nie będzie wytyczał i urządzał dróg wewnętrznych, nie będzie doprowadzał mediów lub załatwiał jakichkolwiek formalności związanych z zabudową. W rezultacie na aprobatę zasługuje stanowisko Sądu pierwszej instancji, że wskazane przez wnioskodawcę działania już podjęte i planowane transakcje sprzedaży nie będą składały się na ciąg zdarzeń charakteryzujący działanie przedsiębiorcy. Organ błędnie ocenił planowane przez skarżącego transakcje sprzedaży kilku działek budowlanych jako działanie podatnika podatku od towarów i usług. Planowane transakcje nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy czynności zwykłego zarządu własnym majątkiem, polegające na odpłatnym zbyciu części nieruchomości wchodzących w skład jego majątku prywatnego nie będą wypełniały, w opisanym zdarzeniu przyszłym przesłanek warunkujących uznanie ich za działalność gospodarczą. W związku z czym nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W związku z art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości gruntowej) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z dnia 24 października 2011 r., sygn. I FPS 2/11.

W tym miejscu należy wskazać, że prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielne kilku osobom – art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Zaznaczenia wymaga, że stosownie do treści art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.):

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 i § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne, w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości, wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na podstawie art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Mocą art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu działalności gospodarczej w tym działalności rolniczej. Nie jest Pan rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonywał Pan sprzedaży płodów rolnych. W Pana małżeństwie panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Jest Pan właścicielem nieruchomości gruntowej. Przedmiotowa nieruchomość jest w Pana majątku od ponad 5 lat. W bieżącym roku dokonał Pan podziału przedmiotowej działki na 5 części. Dwie części darował Pan synowi. Na jednej z działek znajduje się droga obciążona służebnością. Pozostałe 3 działki zamierza Pan sprzedać. Dla przedmiotowych działek zostały ustalone odrębne księgi wieczyste o numerach kolejno: (…). Sprzedaż działek będzie realizowana w Pana własnym imieniu, okazjonalnie oraz w sposób nieregularny. Zbywa Pan wyłącznie nieruchomości, które stały się Pana własnością kilkanaście lat temu. Nie zamierza Pan ze sprzedaży nieruchomości czynić dla siebie regularnego źródła przychodu.

Ponadto wskazał Pan, że wykorzystywał Pan przedmiotową nieruchomość wyłącznie do upraw rolnych na własny użytek. Nie korzysta, ani nie będzie Pan korzystał z podzielonych działek dla celów prowadzenia działalności, nie będzie również korzystał z nich w inny sposób, w związku z czym będą nieużytkowane. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości gruntowej, o którym mowa we wniosku nie został ustalony na Pana wniosek, nie występował Pan również o zmianę przeznaczenia nieruchomości gruntowej, ani o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej dla danej nieruchomości. Dla działek o numerach (…) nie są wydane pozwolenia na budowę, nie będzie Pan występował o wydanie takich pozwoleń. Nie zamierza Pan Prowadzić żadnych działań marketingowych dotyczących przedmiotowych działek oraz oddawać je w najem, dzierżawę, ani do użytkowania na podstawie innych umów. Nie dokonywał Pan wcześniej sprzedaży innych działek, nie zamierza Pan również nabywać innych działek w celu ich odsprzedania.

W analizowanej sprawie Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy sprzedaż ww. działek będących we współwłasności małżeńskiej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podkreślić należy, że nie każda czynność która stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wyżej powołane przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika VAT, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Istotne więc dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) i Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10). Z ww. orzeczenia TSUE wynika, że w wypadku gdy dana osoba podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy, wówczas należy ją uznać za podatnika z tytułu sprzedaży nieruchomości, gdyż sprzedaż nie następuje w ramach zarządu jego majątkiem prywatnym.

W konsekwencji, w kwestii zaliczenia transakcji sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne jako wykonywanej w ramach działalności gospodarczej kryterium decydującym jest podejmowanie aktywnych działań angażujących środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców. Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie do właściwego organu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uzyskanie takiej decyzji przed sprzedażą, wykonywanie czynności zmierzających do podniesienia wartości nieruchomości, np. uzbrojenie terenu, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną). Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich. W konsekwencji, dostawę nieruchomości należy uznać za objętą podatkiem VAT pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Z wniosku wynika, że oprócz podziału działki i ustanowienia odrębnych ksiąg wieczystych nie podjął Pan żadnych aktywnych działań w celu uatrakcyjnienia potencjalnie sprzedawanych działek, w szczególności nie występował Pan o decyzję o warunkach zabudowy, nie podjął Pan też działań marketingowych. Nie udostępniał Pan działek na rzecz osób trzecich na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów. Nigdy nie prowadził Pan działalności w zakresie handlu nieruchomościami. Nie dokonywał Pan wcześniej sprzedaży innych działek. Dla działek o numerach (…) nie są wydane pozwolenia na budowę, nie będzie Pan występował o wydanie takich pozwoleń. Nie zamierza Pan zawierać z przyszłymi nabywcami przedmiotowych działek umów przedwstępnych sprzedaży, ani udzielać pełnomocnictw do występowania w swoim imieniu.

Z tak przedstawionych okoliczności sprawy wynika zatem, że w Pana przypadku nie mamy do czynienia z ciągiem celowo prowadzonych działań, których efektem końcowym miałaby być sprzedaż działek będących we współwłasności małżeńskiej.

W konsekwencji, dokonując sprzedaży w przyszłości udziału w działkach – stanowiących przedmiot wniosku – nie będzie Pan występował w charakterze podatnika podatku VAT, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Pana będą należały do zakresu zwykłego zarządzania majątkiem prywatnym.

Zatem, sprzedaż udziału w działkach o numerach (…) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że nie podejmie Pan dodatkowych działań w stosunku do przedmiotowych działek, które mogą zmienić ten stan rzeczy.

Tym samym, Pana stanowisko uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Niniejszą interpretacją załatwiono sprawę dotyczącą podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ponadto należy wskazać, że niniejsza interpretacja rozstrzyga kwestie skutków podatkowych sprzedaży udziału w działkach opisanych we wniosku wyłącznie dla Pana, natomiast nie rozstrzyga tych kwestii dla współwłaściciela tych działek.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00